Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 14:04.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 96 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 27 svi 2012 22:34 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
smayoo je napisao/la:
Lijepi pozdrav i od mene. Evo i mene muče slična pitanja, putovali smo puno, ali kamperom nikad, i sad se intenzivno pripremam i učim.

Moram naglasiti da nismo "pravi" kampisti, u smislu da nam nije cilj provoditi dane u kampovima, nego je ovo jednostavno (za to što smo zamislili) optimalan način putovanja. Zato se unaprijed ispričavam - ako bi se nekom naš način planiranja putovanja učinio čudan, loš, neprimjeren, ili whatever - što ću možda povrijediti nečije osjećaje :-).

Svakako puno zahvaljujem svima koji su već ovdje dali dosta odgovora koji su mi falili! Ostalo mi je još par pitanja.

Netko je ovdje napisao:

Citat:
Što se tiče napona 230V, sve utičnice u kamperu i kamp kućicama su na 230V, tako da nemaš problema što se toga tiče.


Koliko sam ja uspio skužiti (a možda griješim?), 230V utičnice po kamperu su samo aktivne kad se u kampu, ili na (kako to u Njemačkoj zovu) Stellplatzu priključiš na fiksno napajanje i nije pod normalno ugrađen 12/230 pretvarač napona.

Q1. Ili sam ja nešto krivo skužio? :-??

istrle je napisao kako postoje camper service po benzinskim pumpama - puno hvala na ovoj informaciji - ja sam se nadao da bi to moglo biti tako, ali nisam bio siguran. Međutim, i mene muči isto - napravio sam npr. Njemačkom puste desetke tisuća km autom i nikad ni na jednoj pumpi nisam primjetio camper service. Vjerojatno zato što nisam to trebao, ali ipak me zanima:

Q2. Da li je ovo tako u svim zemljama, ili samo u nekima? Konkretno, prolazimo kroz Austriju, Njemačku, Dansku, Norvešku (sve do polarnog kruga), Švedsku (i Laponiju, i dolje, južni dio), Poljsku, Slovačku i Mađarsku. Koliko je teško naći camper service tamo baš daleko na sjeveru? Ili u Poljskoj? Je li netko putovao po tim zemljama?

istrle je napisao i kako se "kemijski WC relativno brzo napuni", ali ja bi molio malo preciznije, ako je moguće.

Q3. Što je "relativno brzo" (radi se o nas dvoje, dvoje veće djece i jednom manjem koje još to rješava pelenom :-) )? 1 dan? 2 dana? Tjedan dana?

(Ne znam da li je bitno, ali kamper je Adria Sport 573 (4 ležaja, 6 sjedala, poluintegriran, bez alkovena (kako se to zove na hrvatskom?))

Q4. Da li u tim camper service po benzinskima isto ima i pražnjenje WC-a ili samo otpadne (sive) vode?

Q5. Jesam li dobro shvatio - ispiranje WC-a (ono s 15 sati mućkanja) ne radi se poslije svakog pražnjenja, nego na kraju najma? Nisam iz onog videa shvatio - nakon tog mućkanja od 15h se opet mora negdje isprazniti i onda opet nečim napuniti ili se ostavi prazno?

Q6. Oni savjetuju da se zadnji dan prije vraćanja kemijski WC napuni tom kemikalijom za čišćenje i mlakom vodom i da se onda tako vozi pa će se odmah i mućkati. Međutim, onda to negdje prije vraćanja treba isprazniti, zar ne? Gdje to u Zagrebu isprazniti (kamper vraćam u ZG)?

I još jedno, pitanje:

Q7. Gdje na jednom mjestu nabaviti sve što trebam (najmodavac mi daje kemikalije za WC, ali ne znam da li sve ili samo onu jednu)? Osim kemikalija, spominjao se i poseban toaletni papir. I ne znam da li još nešto?

Q8. Da li je praksa koristiti neke posebne deterdžente za suđe i šampone za tuširanje - prvenstveno radi zaštite okoliša, jer tko zna kako zbrinjavaju tu "sivu" vodu tamo gdje je kamperi ispuštaju?

Hvala!!

Pozdrav

Pokušat ću i ja malo pomoć.
Nas je četvero i naš spremnik je od nekih 18 litara i dovoljan nam je za 2-3 dana a ako putujemo duže morali smo na vrijeme reagirat i ispraznit.
Mi smo prije puta u Francusku kupili još jednu kasetu wc-a i dobro nam je poslužila kad smo putovali a ti vjerovatno nećeš dobit dvije pa čete morati štedjeti.
Kao prva mjera štednje je da prije polaska svi putnici obave nuždu ma kakva ona bila(mala ili velika) =)) =)) =)) =))
Druga mjera je koristit wc na odmaralištima.
Treće što manje koristiti vodu kod ispiranja jer ona strašno brzo puni kasetu (djeci je dosta zanimljivo)
Dakle ako koristiš wc otvori otvor obavi nuždu i isperi sa minimalno vode i pomogni si ako imaš s čim očistit sve detalje da sve bude uredno.(mi imamo četku kao dodatak wc-u) Jednom nam se desilo da se wc napunio i nisam ga imao gdje ispraznit pa smo se provukli do mraka i parkirali na praznom odmaralištu i ispraznili ga u onaj nešto kao toi-toi wc. :handgestures-thumbup:
Ako naletiš na Camper service takav servis ti omogućuje kompletnu uslugu pa si možeš ispustit sivi tank, očistit wc i nadopuniti tank sa vodom.Več sam napomeno da ako idemo na duže putovanje uvjek negdje koristimo kamp pa makar i jednu noć i tu si obnovimo i ispraznimo rezervoare i napunimo baterije.Što se tiče kemikalija i papira i treba ti hitno možeš sve kupit u Baumaxu ako imaš vremena kupiš preko interneta.Kemikalije nisu ništa više ili manje štetne od ostalih na tržištu koje se svakodnevno koriste u kučanstvima.
Što se struje tiče koristimo u vožnji pretvarač 12 -230V kojim punimo baterije mobitela ili računala.
NIje mi poznata količina Camper servisa po Europi ali mislim da ih u Italiji ima najviše.Nismo ni mi neki iskusni kampisti ali se trudimo.
Ako imaš još pitanja stojim na raspolaganju.


Vrh
   
PostPostano: 27 svi 2012 22:57 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Hvala ti! Da li pumpa koja ima camper service ima nekakav znak? Kako znaš koja pumpa to ima?


Vrh
   
PostPostano: 27 svi 2012 23:59 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Nešto kao ovakvi znakovi.
slika
Ili ovak nešto,
slika
Imaš sličnu sliku ali tu smiješ parkirat i spavat ali ne i ispuštat tank!!!!
slika


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2012 00:14 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Takve znakove definitivno nikad nisam vidio na benzinskim pumpama uz njemačke autoceste... :confusion-scratchheadyellow:

Da li ima možda neki od tih lanaca baš ono - često ili uvijek camper service na svojim pumpama (npr. Aral, ili Shell, ili Q8...)?


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2012 22:16 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
smayoo je napisao/la:
Takve znakove definitivno nikad nisam vidio na benzinskim pumpama uz njemačke autoceste... :confusion-scratchheadyellow:

Da li ima možda neki od tih lanaca baš ono - često ili uvijek camper service na svojim pumpama (npr. Aral, ili Shell, ili Q8...)?



Ne mogu ti sa sigurnošću odgovorit na pitanje i siguran sam da nema svaka benzinska camper service pa prati table dok voziš i gdje je camper service tamo ti je onakav znak. :pray: :pray: :pray: :pray:


Vrh
   
PostPostano: 29 svi 2012 12:37 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 29 svi 2012 12:28
Postovi: 1
U 8. mjesecu idem 10-tak dana na put, zapda EU, pa me zanima da li je netko imao iskustva sa RIMOR Katamarano 7. Obitelj od 5 članova, idemo prvi put i potpune neznalice za ovaj oblik turizma, odmora, putovanja...
Planiramo preći za 12 dana oko 4500 km.

Lijep pozdrav


Vrh
   
PostPostano: 29 svi 2012 14:20 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
jmd je napisao/la:
U 8. mjesecu idem 10-tak dana na put, zapda EU, pa me zanima da li je netko imao iskustva sa RIMOR Katamarano 7. Obitelj od 5 članova, idemo prvi put i potpune neznalice za ovaj oblik turizma, odmora, putovanja...
Planiramo preći za 12 dana oko 4500 km.

Lijep pozdrav


Kamper uopće nema neke veze kakav je. Ovo je vjerojatno iz Sesveta od Ronija, na fordovoj šasiji. Bitno je da ima garažu da možeš hrpu svega utovariti - bicikle i neke druge stvari- O putu ovisi što nosiš i voziš. Možda će ovo biti udar - i kampiranje i odmah kamper. Nama kampistima je to puno lakše jer imamo hrpu opreme koju vi budete morali ili rentati ili koristiti... od najosnovnijeg otvarača za boce pa nadalje... kamperi dolaze obično prazni ili s nekom osnovnom opremom...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 31 svi 2012 23:20 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 07 svi 2012 20:53
Postovi: 16
Danas sam se vratio sa svojeg prvog kamper putovanja. Krenuli preko Lihtensteina i Švicarske preko Disneylanda pa sve do Normandije i Bretanje. 3743km. Predivno iskustvo i znam da ćemo prvom prilikom opet kamperom negdje.

Francuska je raj za kampere, kamper servisa ima po svuda. Voda i struja idu ili na žetone ili na 2 eura. Ok, tu je i Pariz koji je noćna mora za parking kampera (već kad nam je bilo usput, stali samo na dva sata kako bi pogledali Eif. toranj i kako bi kamperom mogao napraviti dva đira po majci svih rotora - Arc de Triompf :dance: ) ali to je samo djelić puta. Ostatak smo proveli po manjim mjestima.

Već kad je postavljeno pitanje koliko traje wc kazeta evo i mog iskustva. Dvoje odraslih i malo dijete - dan i po do dva ali sam ju svejedno praznio skoro svaki dan jer sam imao gdje. S time da smo koristili samo taj wc, nikad one na benziskim stanicama.

@smayoo, ovisno o tome kojim stranim jezikom vladaš, potraži si na netu neku stranicu gdje su navedeni svi ti kamper servisi i moguća prenoćišta. Ja sam našao na talijanskom i jako mi je pomogla. Za Njemačku kažu stranci da je opremljena za kampere kao i Francuska pa vjerujem da nećeš imati problema.

Te znakove za CS nisam ni ja nikada vidio jer mi nisu trebali ali sada ih i te kako raspoznajem. WC kazetu praznio sam na za to predviđenim mjestima.... osim prvi i zadnji put. Da, da, znam.... to se tako ne radi ali prvi put nisam znao kud ću s time a CS ni za lijek. U svoju obranu mogu reći da unutra prvi put tada nije bilo kemikalija jer sam bio uvjeren da su već unutra. Dakle nisam zagadio ništa sa kemijom. Šta ćeš, seljak. Ali brzo sam naučio.
Drugi put sam ispraznio na jednom smetlištu uz cestu ali fulao sam jedini CS na autocesti u okolici i isticalo mi je vrijeme za vraćanja kampera. Osjećao sam se poput kriminalca i nimalo nisam ponosan na to.

Talijani su mi normalno dali cijev za vodu ali ne i onaj priključak (Gardena), pa je kod prvog točenja vode bilo psovanja po pljusku. Poslije sam ga kupio pa je bilo ok. Inače su bili ok, preuzimanje i povratak vozila protekao je vrlo brzo i glatko.
Jedino su uvjetovali da kazeta i sive vode na povratku budu prazni. U ugovoru je pisalo i da će naplatiti ako kamper bude jako prljav ali ne znam šta to točno znači. Kamper smo prije povratka usisali, obrisali pod i očističi wc. Izvana ga nisam prao jer bi potrošio vječnost da skinem milijune mušica koje sam pobrao putem.

Kamper nije imao ispravljač na 220, to sam bio zaboravio pitati iznajmljivača. Kupio sam jednog preskupog u Švicarskoj koji je dobar samo za punjenje baterija i mobitela. Za laptop je bio preslab :-W .... pa su se crtići navečer manje gledali, samo kad bi uboli neko stajalište sa priključkom.
Vozilo je marke Rimor na Fiatovoj platformi. Motor od 130KS je bio sasvim ok a unutrašnjost bi mogla biti malo kvalitetnija. S obzirom da je star samo tri mjeseca i sada ima 11.025 km, neke stvari ne bi smjele otpadati (brtva na vratima nastambe i držač wc papira)

Napisati ću je i putopis pa koga bude zanimalo moći će vidjeti tamo sve o tom putovanju, ali do tada će proći dosta vremena.


Vrh
   
PostPostano: 31 svi 2012 23:37 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 08 pro 2011 09:25
Postovi: 507
Lokacija: Zagreb
AstMar, ovdje svi volimo čitati putopise, nemoj se ustručavat... :)) :obscene-drinkingcheers:

_________________
... nisam ginekolog ali mogu pogledati ....


Vrh
   
PostPostano: 01 lip 2012 07:11 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Astmar hvala na izvještaju! Jedva čekamo putopis! :handgestures-thumbup:

Koliko ti je trošio kamper?


Vrh
   
PostPostano: 01 lip 2012 09:04 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
:text-goodpost: Hoćemo putopis... :handgestures-thumbup: sa slikama naravno. :clap:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 01 lip 2012 10:22 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 07 svi 2012 20:53
Postovi: 16
bajki je napisao/la:
Koliko ti je trošio kamper?


Evo sad sam išao računati: 10,4 l/100km što je pristojna potrošnja.
Vožen je po gradskim gužvama u stani/kreni režimu nešto malo, ostalo autoceste i otvorene ceste. Nisam ga tjerao preko 120km/h, jedino kod bržeg preticanja na autocesti da ne stvaram gužvu. Na AC sam najčešće vozio oko 110, ali sam i sa tom brzinom bio najbrži kamper :drool:
Na običnim cestama ovisno o ograničenju ali najčešće 90 km/h.

Cijene goriva: Italija od 1,55 E/lit na malim benziskima u sklopu trgovačkih centara do 1,8 E/lit na autocesti.
Švicarska od 1,78 Sfr do 2,02 Sfr. Francuska od 1,36 na malim automatiziranim benziskim stanicama bez prodavača do 1,55 na ostalima i na autocestama. U Francuskoj su Total, Elan i još jedna kompanija čije ima počinje sa A najskuplje. Leclerc (u sklopu nekih trgovina) i ostale manje su jeftinije.
Vožnja Francuskom van autocesta zna biti jako ugodna. Prolazili smo dijelove gdje su ravni pravci i po desetak kilometara dugi, sa vrlo vrlo rijetkim prometom. Izmijenjuju se samo uzbrdice i nizbrdice. Tako da ako tamo idem 90 a autocestom 110 onda se često puta više isplatilo ići običnim magistralnim pravcima: put je kraći, potrošnja manja i nema cestarine. Jedino u naseljim atreba usporiti. Primijetio sam da na magistralnim pravcima ne zajebavaju vozače sa bezveznim usporenjima na 60 ili slično. Usporenja su samo kroz naselja, ostalo vozi 90 (eventualno 70 ali vrlo rijetko). To vrijedi za gornji ravničarski dio.

Zato kroz naselja sam izluđivao sa ležećim policajcima i ostalim preprekama koje osiguravaju vožnju od 30 km/h.

Švicarske autoceste (obične sam jako malo koristio radi što bržeg tranzita) su hm, vrlo čudne. Pravac Lugano-Lihtenstein je pod autocestom koja je velikim dijelom obična bolja dvotračna cesta, često vrlo zavojita. Ali zato je ograničenje na njoj uredno 110 km/h... isto kao i oko Zuricha na 4 trake :shifty:
Još luđe je šta je mjestimično na tri trake ograničenje 80 km/h, valjda radi što manjeg zagađivanja.



Putopis će naravno biti sa slikama lai proći će mjeseci dok ja to sklepam. Moglo bi i kraće ali ni jedan nisam napisao brzo.
Kad bude staviti ću tu link. U međuvremenu ću nekoliko slika dići na fejsbuk pa se vratim s linkom.


Vrh
   
PostPostano: 01 lip 2012 10:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 02 lip 2012 13:35 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 07 svi 2012 20:53
Postovi: 16
Kako sam najavio, nekih 35 slika je objavljeno na fejsbuku. Link albuma je:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 669&type=3

Kratka priča se nastavlja sa slike na sliku. Detaljniji putopis i više slika će doći kasnije. Javim se kad bude sa linkom :)


Vrh
   
PostPostano: 02 lip 2012 17:11 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
AstMar je napisao/la:
Kako sam najavio, nekih 35 slika je objavljeno na fejsbuku. Link albuma je:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 669&type=3

Kratka priča se nastavlja sa slike na sliku. Detaljniji putopis i više slika će doći kasnije. Javim se kad bude sa linkom :)


Ovo je predobro,prekrasno i jedva čekam detaljni putopis. :clap:
Slike su me oduševila. :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 02 lip 2012 18:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Slike su odlične i jedva čekamo putopis! :obscene-drinkingcheers: :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2012 08:07 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Brzo za tipkovnicu i piši putopis. Umiremo od znatiželje :) :) :)


Vrh
   
PostPostano: 27 srp 2012 00:17 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 07 svi 2012 20:53
Postovi: 16
Putopis je gotov. Osim milja i milja teksta, nekoliko lopata slika uključene su i neke cijene i GPS pozicije. :)

http://www.mojputopis.com/SF/Svicarska%20i%20Francuska.htm


Vrh
   
PostPostano: 27 srp 2012 06:59 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Oho, ali za ovo trebam malo više vremena. To ostavljam za godišnji! Baš ću guštati dok budem čitao! :bow-blue: :bow-blue:


Vrh
   
PostPostano: 18 ožu 2014 12:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Kopam i kopam po forumu pa i ne mogu bas naci neke linkove i preporuke :-W Ako je netko vec istrazivao i ima pametnih savjeta, nek podijeli - dakle gdje najblize nama rentati kamper.

Znam za Matulje, taj nam je po svemu idealan (sva oprema, dobre kritike, susjedi smo prakticki...) al nam je prevelik (i preskup). Nama je dovoljan neki manji sa 4 lezaja (npr vidim po slikama da je smayo rentao slicnog ali ne mogu pronaci gdje). Nesto blizu tipa Rijeka ili ovaj primorski dio Slovenije?

Junior ce za kojih pola godine preci u vecu autosjedalicu koju cemo moci postaviti onda i u kamper (ovu trenutnu ne mozemo jer ide samo na isofix, a bas kupovat novu samo zbog toga mi je bedasto), pa mi polako pocinju padati na pamet raznorazne kombinacije :banana-dance:


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 96 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan