Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 15:24.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 27 svi 2017 13:50 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ma na autotpadima se svašta nađe kao i po oglasima kad ekipa slupa auto sa plinom....


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2017 13:27 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
http://ourtour.co.uk/home/lpg-tank-rubbin/


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2017 16:12 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
https://auto-silvio.hr/shop/prodaja/ostalo

za pokazivač vidi pod pokazivač/ prekidač za karburator


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2017 12:27 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Evo, opet sam se malo aktivirao po pitanju instalacije plinske boce u ( ispod) kamper. Pojavio se problem spojnice na ulazu u regulator tlaka, a koji se inače zavrne na plinsku bocu i ventila na izlazu iz boce za auto plin. Svi me u čudu gledaju kad pitam za to: i u trgovinama plinskom opremom, i "uradi sam" trgovinama, i Gorenje servisu. Čini mi se da sam vidio negdje ( Thomgas?) da imaju raznih spojnica, ali nisu mi pri ruci. Srećom, ima još ljudi koji su majstori svog zanata, bez potrebe za navodnicima kad se piše majstor! Jedan takav će mi napraviti spojnicu pa idemo dalje u realizaciju.

Naišao sam na još jedan problem: instalacija u kamperu radi na 50 mbara, a plinski roštilj piše da treba 30 mbara. Što mislite, može li raditi na 50 mbara? :-?? Razmišljam o tomu da će mu plin izlaziti malo jače pa će ga vjerojatno trebati malo "smanjiti" za jednak plamen? Ispravite me ako griješim.

Ako ne bude radio kako treba na 50 mbara, onda ide još jedna račva, pa ventil, pa još jedna spojnica po narudžbi, pa poseban regulator tlaka od 30 mbara za roštilj...


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2017 12:45 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 10 srp 2009 16:10
Postovi: 1038
Nazoveš Thomgas i pošalju ti poštom šta trebaš. Jako fini ljudi rade tamo :)

_________________
www.tz-donjimiholjac.hr


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2017 14:11 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Panonski mornar je napisao/la:
Evo, opet sam se malo aktivirao po pitanju instalacije plinske boce u ( ispod) kamper. Pojavio se problem spojnice na ulazu u regulator tlaka, a koji se inače zavrne na plinsku bocu i ventila na izlazu iz boce za auto plin. Svi me u čudu gledaju kad pitam za to: i u trgovinama plinskom opremom, i "uradi sam" trgovinama, i Gorenje servisu. Čini mi se da sam vidio negdje ( Thomgas?) da imaju raznih spojnica, ali nisu mi pri ruci. Srećom, ima još ljudi koji su majstori svog zanata, bez potrebe za navodnicima kad se piše majstor! Jedan takav će mi napraviti spojnicu pa idemo dalje u realizaciju.

Naišao sam na još jedan problem: instalacija u kamperu radi na 50 mbara, a plinski roštilj piše da treba 30 mbara. Što mislite, može li raditi na 50 mbara? :-?? Razmišljam o tomu da će mu plin izlaziti malo jače pa će ga vjerojatno trebati malo "smanjiti" za jednak plamen? Ispravite me ako griješim.

Ako ne bude radio kako treba na 50 mbara, onda ide još jedna račva, pa ventil, pa još jedna spojnica po narudžbi, pa poseban regulator tlaka od 30 mbara za roštilj...


Vjeorvatno ti neće raditi dobro, ali zamjena dizne ti riješava problem! Uzmeš diznu za 50 mbara, ako nju već nisi dobio uz roštilj (obično plinski uređaji - štednjaci, dolaze sa više vrsta dizni) i gotovo!


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2017 15:55 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Čini mi se da nisam vidio dodatne dizne u kutiji, moram provjeriti. Na naljepnici s podacima piše da radi na 30 mbara. Hvala na savjetu! U svakom je slučaju jednostavnije zamijeniti diznu, nego petljati s dodatnim regulatorom.


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2017 15:58 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
goga je napisao/la:
Nazoveš Thomgas i pošalju ti poštom šta trebaš. Jako fini ljudi rade tamo :)

Problem je što i ne znam točno što mi treba, nego dođem u dućan i kažem: "Treba mi ono za ono..." =))


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2017 22:37 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 10 srp 2009 16:10
Postovi: 1038
Panonski mornar je napisao/la:
goga je napisao/la:
Nazoveš Thomgas i pošalju ti poštom šta trebaš. Jako fini ljudi rade tamo :)

Problem je što i ne znam točno što mi treba, nego dođem u dućan i kažem: "Treba mi ono za ono..." =))



Zato sam i napisala da fini ljudi rade tamo. Ni ja nisam znala što trebam, pa sam ja njima opisala što bi mi trebalo, odmah su me skužili :) i poslali isti dan poštom.

_________________
www.tz-donjimiholjac.hr


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2017 09:14 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Dobro je znati da ina i takvih...


Vrh
   
PostPostano: 17 srp 2017 11:55 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Čini mi se da sam kompletirao sve potrebno za ugradnju. Pojavio se problem ugradnje boce, zbog položaja multiventila. Ako se boca okrene naopako da je otvor u sredini dostupan, plovak neće raditi i mogao bi blokirati punjenje... Razgovarao sam s jednim majstorom za plin iz ZG ( preko zajedničkog prijatelja), predlaže ugradnju dodatnog ventila kao na kućnoj boci na vrhu boce. Kaže kako je multiventil postavljen nisko pa bi moglo biti problema dobiti plinsku fazu na usisu i ako se skrati usisna cijev. Razmišljam da bocu postavim u "normalan" položaj, sa otvorom ( poklopcem) prema gore, a usisnu cijev s multiventila da izvadim i okrenem prema gore. Ne znam može li se tako ugraditi u bocu, moram proučiti...

Ispada da je veći problem s toroidnim, nego cilindričnim bocama. Na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš!, davno reče naš narod...


Vrh
   
PostPostano: 30 srp 2017 22:16 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ljudi... ( da ne citiram dalje Mladena Delića)

Evo, izgleda da će biti nešto od "Projekta plin"?! Kako god, kućanska plinska boca je vani, nema natrag! Ostalo je još zavariti dva vijka na šasiju i isprobati sustav. Nadam se tomu sutra, takav je plan i dogovor.

Skinuo sam multiventil s boce i nakon proučavanja shvatio sam da se usisna cjevčica može saviti prema gore ( oprez da ju ne slomite pri savijanju!). Savio sam ju malo pa probao, pa još malo, i tako sam ju dobio da je usis poprilično iznad ulaza u ventil. Znači, sada je smješten više nego da sam odrezao cijev. Proučavanjem sheme multiventila shvatio sam da mogućnost ugradnje boce "naopako" otpada ( a to su i neki "majstori" potvrdili kao opciju ugradnje?! :think: ) jer plovak blokira punjenje na 80%. A da skinem plovak, nemam pojma koliko je plina u boci. Problem kontrole količine plina sam smislio tako da kroz otvor na dnu ( gdje izlaze cijevi) ubacim ogledalce na kakvom štapiću i posvijetlim, npr. mobitelom. Nešto slično kao što rade stomatolozi. Nije baš najpraktičnije, ali neću kontrolirati svaki dan!

Priključak za roštilj izveden je preko dodatnog voda sa zasebnim ventilom i dodatnim regulatorom od 30 mbar-a. Instalacija kampera ima svoj ventil prije regulatora tlaka na odvojenoj grani. Razmišljao sam o ugradnji dizne od 50 mbar-a za roštilj, ali sam odustao. Ovako mi roštilj ostaje upotrebljiv i priključivanjem na standardnu bocu s "normalnim" regulatorom kakvi se i inače koriste u kućanstvima.

Boca se odlično uklopila unutar šasije, ne viri ispod niti malo. Smještena je iza poprečnog "H" pojačanja šasije, odmah iza stražnje osovine. Dobili smo i dodatni prtljažnik od gotovo 200 l obujma kojemu je prednost to što je širi od onog ispod sjedeće garniture pa će moći stati i neke stvari koje su malo šire.

Još da proba prođe bez dodatnih radova...


Vrh
   
PostPostano: 02 kol 2017 08:51 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Priča o plinu stavljena je ad acta!

Proba nije prošla bez popravnih radova, ali ništa strašno. Sada je sve u redu, isprobano, sve ( pa i roštilj na vanjskom priključku) radi! A roštilj po širini stao točno u onaj prostor gdje su bile boce, kao da je rađen po mjeri! :banana-dance:

Sada možemo zapaliti roštilj i zapjevati onu poznatu od "Hladnog piva"... :whistle:


Vrh
   
PostPostano: 03 kol 2017 09:10 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
I da, zaboravih spomenuti: cijena zahvata ostala je ispod 500 kn! :banana-dance:


Vrh
   
PostPostano: 03 kol 2017 10:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
sad još kupi i onaj dojavljivač za plin za svaki slučaj u kabini... ;)

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 08 kol 2017 09:58 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Nije to loše imati, premda je sada boca izvan, tj, ispod kampera. Ako slučajno i dođe do nekog curenja plina prije će se osjetiti vani, nego unutra.

Ali, hvala na savjetu!


Vrh
   
PostPostano: 08 kol 2017 10:02 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Napisao sam već kod teme frižider, ali evo da spomenem i na ovoj temi: odrađena je proba u praksi. Bili smo na izletu par dana, sve radi kako treba: i štednjak, i frižider, i bojler, i roštilj na vanjskom priključku. Jedino kamin nisam palio, ali valjda i on radi. Bilo je dovoljno toplo i bez grijanja.


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 13:41 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Montaža plinske boce u kamper je dopunska aktivnost ali vrlo korisna pogotovo kada se isparzni negdje u EU.

Ako se montira cilindrična boca ima ih više veličina i obično ide bočno sa strane. Kad sam je postavio na mjesto odmah mi se nije dopalo jer mi je sada kamper postao jako nizak. Prenizak.

Toroidna boca ide savršeno iza zadnje osovine ali treba montirat i elektroniku za nivo.

A da mo zadržimo postojeće dvije boce koje su svaka teške 10 kg. Cilindrična auto boca od 60 litri je teška 20 kg. U dvije kućanske boce ide total 40 litara plina dok u 60 litarsku 48 litara plina....

Reko a da mi zadržimo naše dvije kućanske boce koje cemo punit na punionici sa 20 kg plina?

Auto Silvio dobar dan! Da li imate plinske adaptere za europske punionice plina? ima koštaju 390 kuna poljska proizvodnja.

Reko davaj, davaj

slika

E ali ako imate Lovato onda ne idu, reko onda davaj priključak za na branik na koji idu addapteri skupa sa konusom tak da se samo spojim na cijev od 8 mm - dogovoreno! To je bilo ujutro oko 8 drugi dan poštar nosi u podne dijelove!



Priključak montiran

slika


Kod moga plinaša kod kojeg sam sređivao grupni ventil na cilindričnoj boci, reko davaj 8 mm cijev za auto instalacije jer u butigama nemaju tau dimenziju - 4 metra duljine. 100 kn

Onda hansaflex, dečki ovo je cijev od 8 mm na nju moram priključit fleksibilno crijevo hidrauličko na jedan kraj a na drugi bilo koji hidraulički priključak.....100 kn cijev sa priključcima

Kod mog tokara, reko Stevo ovo ti je kraj hidraulične cijevi sa priključkom a ovo holender matica za priključak na plinsku bocu dakle tebam međukomad na koji ide ova holender matica na koju ćeš priključit plinsku bocu a na drugi kraj ti ide ovaj priključak sa fleksiblne hidrauličke cijevi....

U biti sam odvio onaj dio koji ide na bocu sa starog kućansko regualtora od 0,5 mbar----

Taka da sam postavio priključak za punjenje sa plinskim pištoljem odozada kod svitla, ispod podnice provukao bakrenu cijev u kompartment plinskih boca i njen kraj postavo prije navedeni priključak koji se spaja na bocu kod punjenja.
slika

Nije bilo vrimena za probavat kod nas jer po komunističkom režimu tribas imat LPG naljepnicu na autu....na Shell pumpi u NJemačkoj sam puniš moš imat i kukasti križ nalipljen nitko ništa ne pita----interesantno liva strana pumpe ima onaj njihov navojni priključak dok desna banda ima dish tj pijat priključak (isti ko naš). Zakvačiš pištolu i žena stišće zeleni botun a ja otavaram ventil na boci i pratim razvoj plinske situacije....plin bogami kroz onu malu rupicu ide ko blesav začas 15 litri plina napunjeno.....0,6€....E reko odolično stvar funzione i te kako zbogom toroidi i cilindri....kućanske dvi boce i piči za kamo misliš....total trošak = jako malo a imaš 40 litri plina.....

Za kraj ovaj Poljak u karasjoku na istoj relaciji je vrlo efikasno riješio problem - dvije dodatne plinske boce na krov u istoj maskirnoj boji jako aerodinamične....pa ne triba brigu brigat 4 boce će izdržat.....stalno je bio tema dana kada bi se god palilo grijanje sa upitom Tko će ga znat di je Poljak...

slika


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 15:38 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ja sam išao drugim putem. Problem kontrole razine plina sam riješio tako da sam na gornju stranu boce gdje je otvor postavio plastično ogledalo. Razina plina se može vidjeti odozdo kroz otvor kroz koji izlaze cijevi za ulaz/ izlaz plina. Moglo bi biti i praktičnije, ali mi se nije dalo petljati s elektronikom kako spominješ. Neću ga gledati svaki dan! A ako baš i neočekivano nestane plina, ima ga za napuniti na svakoj drugoj pumpi.

U tvom slučaju je nedostatak što ne znate koliko je plina ostalo u boci, tj. mora biti potpuno ispražnjena prije novog punjenja. Ali, sve ima svoje prednosti i nedostatke!

Inače, boca je u mom slučaju unutar šasije, ne strši dolje nimalo. Osovina je punih 20 cm bliže tlu, mislim da bi stvarno bila "umjetnost" zapeti negdje i oštetiti bocu. I nema prebacivanja s boce na bocu, samo natoči i vozi! Punio sam tri puta ( ne na istoj pumpi), dva za probu i još jednom kasnije, nitko me nije ništa pitao.


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 20:56 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Je točno je to i ja sam krenuo kao i ti ali meni je bio cilj zadržati stari sistem sa dvi boce koji mogu punit u EU. Prostor od boca sam mislio iskoristi za agregat za pogon klime ali ču to rješavat sa inverterom koji je puno tiši od agregata. Dakle ovo je najjeftinije i najbezbolnije rješenje.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan