Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 23:32.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 16 vel 2017 20:41 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Ti bokca to vu školi nis učil.A nis vu školu ni išel. [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND COLD SWEAT][SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND COLD SWEAT]

Poslano sa mog SM-A300F koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 16 vel 2017 21:01 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ma nisam ni ja baš prebrz.. :obscene-drinkingcheers: :handgestures-fingerscrossed: :bow-blue:

plinska .boca je konačno opiturana i čak spremna za motažu ...pa sada stoji na radnom stolu .ali sam kod proučavanja kako otpilit usisnu cjevčicu iz rezervoara da vuce samo plinsku fazu izgubio oprugu od samozatvarajucega ventila, doduše kuglicu sam našao ali oprugicu ni uz svevišnju pomoć! Sada moram žicat po radionicama ali uglavnom sto se materijala tice izgleda da cu od njih dobiti sve. Uostalom trebaju mi samo holenderi za spojit cijevi i prikljucak za punjenje...

Boca polovna sa papirima je bila 300 kn.... :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 16 vel 2017 21:54 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
A meni je sve jedan plinaš montiral u blizini pa ni neznam kak je to sve odradil kaj se boce tiče.
Ja sam montirao razvodne cijevi i odvuko plin do vanjske utičnice.
sve radi ok.


Vrh
   
PostPostano: 17 vel 2017 08:28 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Evo slika dve.

slikaslikaslika



8-)

Poslano sa mog SM-A300F koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 17 vel 2017 10:03 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Hvala! :bow-blue:
Sada valja dalje kombinirati kako to odraditi u mom slučaju...


Vrh
   
PostPostano: 17 vel 2017 12:24 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Ne mogu nać slike od montaže,mobitel sam promijenio pa nisam neke slike spremao.

Poslano sa mog SM-A300F koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 17 vel 2017 14:39 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Dovoljno je i ovo. Zanimao me izlaz za roštilj, a ugradnja ovisi o slobodnom prostoru ispod. Hvala!


Vrh
   
PostPostano: 16 ožu 2017 00:49 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Gledao sam, obilazio oko kampera, mjerio, zavlačio se ispod...

Problem je slijedeći:
Na mome je kamperu lijevo, odmah iza vozača, kupaonica. Ispod su cijevi za odvod, malo dalje auspuh, još dalje kotač pa spremnik za vodu i ispusti vode. Znači, lijeva strana otpada. Desno iza suvozača su odmah ulazna vrata sa stepenicom ispod. Iza stepenice je auspuh koji tu skreće ulijevo. Zatim slavina za ispust "sive" vode. Onda kotač. Ostaje mi mjesto otraga desno iza kotača, ili što sam uočio kada sam se zavukao ispod, smjestiti spremnik na sredinu, odmah iza poprečnog pojačanja šasije. To mi se za sada čini kao najbolja opcija, i što se sigurnosti zbog mogućnosti oštećenja tiče, i zbog učvršćenja same boce. Razmišljam o toroidalnoj boci koja bi se potpuno uklopila unutar šasije. Znači, nema nikakve šanse da negdje zakačim njome o kakvu neravninu, na parkingu ili pri okretanju po mraku na kakvom uzanom prostoru. Što se kapaciteta boce tiče, to me i ne brine previše. U svakom slučaju stane plina koliko u dvije plinske boce za kućanstvo. Meni dovoljno. Ako baš i usfali, ima za natočiti...


Vrh
   
PostPostano: 16 ožu 2017 09:36 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
A zašto neostaviš originalne dvije boce, samo izvućeš negdje izvod van i onda ih možeš puniti u autopunionici? :think:

Zapremina jedne i druge varijante ti je podjednaka.


Vrh
   
PostPostano: 16 ožu 2017 13:03 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
U biti odgovor je pozitiva ali je problem jer nema plovka koji isključuje kada je 80% doduše to ide sa težinom tj litrama oko 20 litri po boci vidi onaj moj priješnji post. No kako znati koja se boca prva napunila zbog nejednolike duljine vodova? Dopunski problem je prekapčanje jer treba riješiti na jedna usta na boci i punjenje i trošenje sa nekim troputnim ventilom preko dva odvojena voda. :snooty: :snooty: :snooty: :snooty: :snooty: :pray: :pray: :pray: :dance: Elegantnije je rješenje toroidna bočica koja se postavi iza zadnje osovine po sredini a ispod boravišnog prostora gdje ima mjesta na pretek. Jedino je problem kod parkiranja na pločnik gdje bocu možeš odvaliti bez problema te kontrola stanja jer se treba zavlačiti ispod ako nema daljinske kontrole nivoa.

Meni se baš Istrletovo rješenje nimalo ne sviđa jer je boca montirana sa desne strane kojom se može lako prilikom sudara otkinuti boca ili vod punjenja. Elegantnija je toroidna iza zadnje osovine ali je prethodno opisani problem u pitanju. Na žalost morati ću i ja kao i Istrle jer nema druge! Boca okrugla vec ceka na stolu u garaži a cijena polovnjaka je oko 300 kuna sa papirima.


Vrh
   
PostPostano: 17 ožu 2017 01:36 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
A zašto neostaviš originalne dvije boce, samo izvućeš negdje izvod van i onda ih možeš puniti u autopunionici? :think:

Zapremina jedne i druge varijante ti je podjednaka.


Imam nekoliko razloga za to. Prvi i možda i najvažniji je to što bih "micanjem" boce ispod kampera dobio dodatni prostor za prtljagu. Pisao sam već da je naš kamper dug, tj. kratak 5,62 m pa svaki centimetar dodatnog prostora ima posebnu cijenu. Nisam htio predugačak kamper, iz više razloga. Drugo je što uz njega nisam dobio plinske boce, a i da jesam boce u Njemačkoj nisu jednake pa mi od njih nikakve koristi pri zamjeni prazno-puno. Imamo doduše u vikendici plinsku bocu, ali treba je svaki puta seliti amo- tamo. Za cijenu još jedne boce mogu skoro kupiti auto plinsku bocu i dobiti nekoliko koristi od toga odjednom. Sama prerada koju si naveo ne razlikuje se puno od onoga što treba napraviti i u slučaju ugradnje auto plinske boce.

Mislim da sam i našao pogodno i sigurno mjesto za smještaj boce. Razmišljam i o tome kako bih možda mogao iskoristiti i ostatak prostora ispod podnice za kakvo spremište za stol i stolice, ležaljke, suncobran i sl. Možda bude nešto i od toga. Za sada samo razmišljam o toj mogućnosti... :think:


Vrh
   
PostPostano: 18 ožu 2017 14:34 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Bajki uzeo sam tvoj prijedlog na razmatranje i došao do vrlo intersantnog zaključka, prosto nevjerojatnog. Dakle ako gledamo negdje par stranica unatrag kako napuniti običnu plinsku bocu na autopunionici u principu se postavlja pitanje, pa da li uopće ugrađivati bocu????? :hand: :hand: :snooty: :think: :think: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue:

Ako želimo kod malog kampera dobiti onih 20x40x60 cm prostora i u njega postaviti agregat koji ce nam pogoniti klimu kada nismo na 220 V tada sve ime smisao! :handgestures-thumbup:

No ako cemo u taj prostor stavljati neki mali koferčić tada je puno bolje rješenje krovni thule kofer!!!! :clap: a boce ostaju gdje jesu!

ALi alternativci uvijek postoje....ako je u pitanju samo problem sa bocama :dance: pa taj smo problem upravo riješili prijašnjim postovima.

Kao prvo na stanicama ne smiju punit plinske boce i aute koji nemaju LPG/GPL naljepnicu no kako su mi rekli ipak to rade posebno kada su kamperi u pitanju. Dakle ako imamo priključak straga ili kod čepa od goriva tko vam gleda gdje je plinska boca, zar ne plinaši? Apsolutno nikad. On samo utakne pištolj i čeka da se sam isključi putem plovka ili na količinu plina u litrama! :banana-dance: A kamo to ide, pa tko to gleda ima on drugog posla!? Kako su mi rekli ako je obična kućanska boca u pitanju tada odbijaju!

Dakle jedna je boca koja se troši standardno priklučena na sistem plina pomoću crijeva. Druga ionako čeka na potrošnju jer malo tko ima dual sistem spajanja boca. Na rep kampera ide plinski priljučak koji je cijevi dovučen do same boce a na njegov kraj se postavi onaj obični ventil koji imamo u kamperu za izolaciju sistema. Sada samo treba natokariti / našrafati na njegov kraj priključak za gumeno crijevo za tlak od 50 bara. I stvar riješena jer se sada crijevo spoji na bocu koja je prazna čime možemo puniti bocu na bilo kojoj plinskoj punionici.

Boca se full odzrači i u nju ide 10 kg plina preko napisanoga sistema odnosno 20 litara ako se ne varam kako sam pisao u prijašnjim postovima. Ako imamo dvije boce to je 40 litara plina....a boca koju ja namjeravam stavit ide 48 litara plina?!?!?! Samo što ću morat 2x čeće punit jer ide boca po boca....moram razradit detalje ali čitav projekat će koštati par stotina kuna...mjesec dana ljetnih u kamperu topla voda / kuhanje je prošlo malo više od pola boce plina....bez grijanja a kako rekoše kolege boca traje 7 dana...kada se grije.... :handgestures-thumbup:

Bravo Bajki, hvala na ponuđenoj ideji.... :handgestures-thumbup: javim ako relizacija bude uspješna jer mi više od ovogas i ne teba. Samo treba nabavit one EU priključke koje sam opisao!

Moram otić napunit malu bocu da snimim kako to lik puni i koji je odnos težine i volumena plina...tj kg / litre za tlak 8 bara...


Vrh
   
PostPostano: 19 ožu 2017 00:21 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ja ostajem pri svojoj ideji. I jednako tako planiram potrošiti par stotina kuna. Javit ću rezultate kad bude gotovo.
Što se spremišta tiče, nisam ga baš mjerio, ali je puno veće od navedenih dimenzija. A i jednostavnije je otvoriti vrata na boku, nego se popeti na krov!

Ali, u svakom slučaju, dobro je da ne radimo svi isto. Tako ćemo svi zajedno više naučiti, a i neki budući članovi će imati više ideja i rješenja na raspolaganju!


Vrh
   
PostPostano: 19 ožu 2017 04:37 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Evo nekih detalja zašto nije dobro puniti običnu kućansku bocu u kamperu

http://www.elgas.com.au/blog/1714-how-l ... ng-methods

jer nema iskapčanja pištolja kod 80% što je kod autoboce riješeno sa plovkom. Ovdje je iskapčanje preko odušnog ventila sa nekom vrstom cjrvčice koja prati nivo.

Da bi izbjegli ovaj problem moramo računati sa težinom i volumenom pa ja to objašnjeno na ovoj stranici za PROPAN

http://www.elgas.com.au/blog/392-how-lo ... ottle-last

Dakle 15,1 ltr = 7,7 kg odnosno koeficijent 1,961 kojim množimo težinu naše boce od 10,5 kg plina pa dobivamo onih 20,59 kg koliko možemo utočiti u našu kućansku bocu da bi imali sugurnosni volumen od 20%. Da nam prilikom punjenja ne bi otvorio sigurnosni ventil na boci i time si zakomplicirali situaciju na punionici i eventualno izazvali eksploziju iscurenoga plina koji bi mogao naletiti naki izvor paljenja.... :naughty:

E sada eneglezi govore nešto drugačije na svome site kojim reklamiraju adaptore za punjenje boce koji trebaji i onima koji imaju fiksno ugrađene autoboce:

http://lpggpl.com/product/gas-bottle-ad ... g-propane/

Kod njih je 0,5 kg LPG / Litre dakle ista stvar dakle 13,4 kg boca sadrži 26,8 litara plina ALI KAŽE NE IDI DO TU NEGO 80% OD TOGA dakle 13,4 kg punjenje ide na 21,44 litre. Za nas bi to bilo 10,4kgx2=20,8 lit odnosno za 80% bi tribalo punit 16,5 litara plina! :handgestures-thumbup:

Na site imamo i sve vrste adaptora


Ovdje i leži odgovor na pitanje zašto je zabranjeno puniti kućanske plinske boce na autopunionicama.


Vrh
   
PostPostano: 20 ožu 2017 01:13 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Zato mislim da je bolje i sigurnije rješenje staviti bocu koja je za to i namijenjena. Ima i plovak, i sigurnosni ventil. Znači, imamo klasičan spremnik kao za auto s plinom, regulator i dalje originalna instalacija s kampera.

Jedino razmišljam o tome kako postaviti pokazivač količine plina s boce na neko mjesto gdje bi bio vidljiv. Radi li on kao manometar koji pokazuje razinu plina ovisno o tlaku u boci? Za onaj elektronski pokazivač s LED diodama pretpostavljam da dobiva signal s upravljačke jedinice za plin, a toga u ovom slučaju nema. Ako ovaj analogni reagira na tlak u boci, vjerojatno ne bi bio problem izmjestiti ga na neko vidljivo mjesto da se za provjeru količine ne mora zavlačiti pod šasiju i spojiti na bocu visokotlačnim crijevom kao što ide prema regulatoru tlaka. Pitat ću majstora kad budem to radio. :-??


Vrh
   
PostPostano: 20 ožu 2017 06:08 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ako staviš okruglu cilindričnu bocu tada ti je na grupnom ventilu na otvoru smješten i pokazivač nivoa koji radi na temelju plovka dakle kako se plovak podiže / spušta tako ti radi i kazaljka. Jedino rješenje je postaviti sa bočne strane bocu i napraviti otvor gdje očitavaš. Drugi princip ti je da imaš senzor koji obzirom na to koliko ima nivoa u boci daje signal na komandnoj ploči, isti princip kao i tank sive vode....Kako misliš toridnu bocu ugradit na njoj je vjerojatno već i uključen senzor i pokazivač.


Vrh
   
PostPostano: 21 ožu 2017 00:33 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ne znam. A najbolje je u cijeloj priči da mi u garaži stoji auto s takvom bocom u gepeku. I već sam "sto puta" pomislio kako ću pogledati kako je to sve izvedeno, ali kad u slobodno vrijeme izađem iz kuće, nekako uvijek okrenem na drugu stranu, prema kamperu, pa zaboravim!

Već sam spomenuo "kamperski sindrom"...

Našlo bi se mjesta i za "običnu" bocu, ali ova toroidna mi je privlačnija jer jer niža pa se može potpuno uklopiti unutar šasije. Nije da planiram negdje zapeti i otkinuti bocu, ali kako kaže naš narod: "Vrag ne spava..."


Vrh
   
PostPostano: 21 ožu 2017 14:07 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Zaklopim sinoć laptop, ali kamperski sindrom se nije smirio. Zato sam otišao u garažu pogledati kako izgleda toroidna boca iznutra. Pisao sam već da ju imam u autu u garaži. Nisam ju do sada otvarao pa me baš zanimalo kako to izgleda iznutra. Ovo iznutra znači unutar prstena boce.

Vidio sam, slikao pa evo da podijelim i s vama:
slika


Vrh
   
PostPostano: 21 ožu 2017 14:10 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Inače, toroidna boca od 50 l je visoka 225 mm, a cilindrična od 60 l 360 mm ( neke, ali rjeđe 315 mm).

Tih 13,5 cm lako može činiti razliku između zapeo i prošao!


Vrh
   
PostPostano: 27 ožu 2017 11:19 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Jučer sam izmjerio prostor za boce. 38*62*80 cm, znači skoro 200 litara dodatnog prostora. To mi znači povećanje gepeka za 30-ak %! Nije beznačajno.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan