Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 15:35.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 29 ožu 2017 23:57 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Radi se, radi! Jučer je stigla plinska boca. Odmah sam se primio posla pa sam ju izbrusio i grundirao, a danas je "pala" i boja:
slika

Nije bila hrđava, ali sam na nekoliko mjesta vidio da je malo nabubrila boja pa sam ju obnovio dok je "pri ruci".


Vrh
   
PostPostano: 30 ožu 2017 00:01 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Visoka je 200 mm ( 45 lit), taman se uklopi unutar šasije. Ako ne budem išao na Camel trophy, nema šanse da negdje zapnem i otkinem ju!


Vrh
   
PostPostano: 30 ožu 2017 14:12 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Točno je da moramo kod kampera ispod 6m pazit baš na taj prtljažni prostor kojega stvarno pa nema u izobilju. Meni otpada toroidna boca jer ga stalno parkiram do zadnje osovine na pločnik pa bi boca vjerojatno 100% negdje ostala kao krupni otpad...
Inače cigani kad su mi provalili u kampera između ostaloga otvorio je baš bunker gdje su boce. Razmisli da jednim mikroprekidačem to rješiš. Ja imam u planu da svjetlo u kabini povežem na sirenu tako da kada mi noću otvori vrata dobijem zvucni signal. Unutrašnjost štitim sa senzorom pokreta. No ipak ovdje smo na plinu a ne na alarmu. :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 30 ožu 2017 23:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
A da namjestim tako da se ispusti plin pri otvaranju vrata?! =))

Sada će me napasti aktivisti za zaštitu ljudskih prava! :crying-yellow:

Ima li neka udruga da štiti "obične" ljude?


Vrh
   
PostPostano: 30 ožu 2017 23:50 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ne znam kako je u tvom slučaju, ali ja od podnice do ceste imam skoro 60 cm. 20 cm je okvir šasije, osovina uzme još toliko, a ispod nje do ceste je isto blizu 20 cm. Nisam točno mjerio, ali tu je negdje. Mjerio sam okvir šasije. Na tom "H" dijelu iza stražnje osovine je ravno 20 cm, taman za bocu!


Vrh
   
PostPostano: 18 svi 2017 15:37 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Kako stojimo sa ovim projektom?


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 00:40 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Nekako sam na Vi sa slobodnim vremenom! Moglo bi se dogoditi i da netko odveze kamper, a da ja to ne primjetim barem par dana! :crying-yellow:
Boca je obojana, stoji u podrumu, čeka bolje dane...

Zvao sam jednog lika ( baš je ispao lik) u Brodu koji radi auto plin. Kaže 300 € za posao. Rekoh: "Imam bocu s ventilom, treba par metara cijevi ili crijeva, ventil za punjenje i spojnica na instalaciju na kamperu." Kaže: "250 €!" Tko je tu lud?!!! Za cca 100 kn materijala ( ako i toliko) i sat, dva rada, 250 €?! Jedan je drugi kojeg sam ranije zvao kako to nema smisla raditi.

Čini mi se da će biti red primiti se posla...


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 00:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Razmišljam o cijevi za usis; ako do regulatora tlaka plin i inače ( u standardnim bocama za kućanstvo) ide u tekućoj fazi, čemu onda skraćivati usis kako bismo dobili plinsku fazu na izlazu iz boce? :think:


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 12:04 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Generalno kod auto boce ide tekuća faza plina koja se zatim isparava u #plućima# toplom vodom kojom se hladi motor. I tu je problem jer ga treba paliti na benzin dok je voda hladna a kada se ova ugrije senzor temperature onda prebacuje na plin. Plin dolazi u polu/tekućem stanju na pluća isparava na niži pritisak i pri tom se mora grijat da postane plinska faza koja dalje ide u auto. zato svaka auto boca ima usis plina u sebi na dnu. Skini grupni ventil sa boce učvršćen sa onih 5 vijaka i vidit ceš da imaš jednu cijev koja ide do dna. Uzm komprimirani zrak i vidi koji je priključak koji premda imaš i strelice. Strelica koja ide na van to je ta. Strelica koja ide u nutra u bocu je na plovku pa kada ga podigneš mora zablokirat ulaz. Kod cilindrične boce pazi na kut kod toroidne je svejedno.

E sada idemo na onu cjevčicu koja vodi sa dna rezervoara na grupni ventil .pažljivo je skini (ima vijak) jer kada je skineš tada ćeš nać u njoj tj grlu gdje je pričvršćena kuglicu sa oprugom. E to je taj ventil zaštite tzv Crash valve koji u slučaju kada se proračunati protok iz boce poveća automatski zatvara plin da ide iz boce. Na žalost kod mene ja to ispalo van ostala kuglica a oprugu nikako pronać ni nakon dva dana potrage do danas.

Sada, mi koristimo plin u kamperu kao u kući preko kućne boce koja na sebi ima skupni ventil premda ne izgleda tako. On služi i za odušivanje kod punjenja,regulaciju nivoa, ima sigurnosni ventil te onaj ventil kojim mi korisnici zatvaramo bocu. Prouči je temeljnije pa ćeš sve ovo skužit. Dakle kako je boca u upotrebi vertikalna a u njenom zatvornom prostoru od mislim 12- 16 bara se nalazi na dnu 2/3 tekuća a iznad nje 1/3 plinska faza....i mi koristimo tu plinsku fazu u kućnoj boci koja ima ventil čiji je usis postavljen na vrhu boce samo što ga moramo reducirat na onom kućnom regulatoru koji se pričarafi na bocu. .

Dakle mi samo moramo skinit onu cjevčicu na našem grupnom ventilu na auto boci tj otpilat je da lovimo plinsku fazu i problem je riješen. Sada treba samo spojit se sa auto boce na onaj priključni ventil/- regulator pritiska tj spoj u kamperu sa kojim se spajamo na kućansku bocu. Dakle sam si postavi bocu, povuci spojne cijevi za priključak za punjenje te do regulatora pritiska a tokar mora izradit spojnicu kojom se spaja dovodna cijev na regualtor pritiska.

Ne zaboravi naručit iz engleske one 4 vrste priključaka da se možeš slobodno spajat po EU pumpama.

Varijanta B je da se napravi direkt priključak za punjenje na benzinskoj na običnu kućnu plinsku bocu. Mora se vagat boca i kada je prazna punit sa 13 litara plina.....tako da otpadaju sve ove makinacije jer se puni obična kućanska boca.
Ovdje vidim problem jer ako nam friž ili grijanje ostanu bez plina tada mora proradit zaštita koja zaustavlja uređaj da ne pokušava palit beskonačno.....vjerujem da imaju automatiku koja to regula....ova druga varijanta mi je jednostavnija jer me ne muči prostor u kamperu.

Generalno serviseri svi oni računaju montažu plinske boce, montažu priključka te protezanje do spojničkog regulacionog ventila....a to sve možeš napravit sam, samo je potrebno otiplat onu cjevčicu u boci da dobijaš PLINSKU fazu kao u kućanskoj boci.....

Zbog jednostavnosti ja cu realizirat varijatu B, premda imam i auto bocu spremnu za ugradnju...no mjesec dana po GB bez grijanja mi je pojelo pola plinske boce....kuhanje tuširanje i topla voda za kuhinju te friž preko noći. Sasma dovoljno.


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 08:37 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Mislim da će se ovdje naći sve potrebno:

http://www.thomgas.hr/PropaneButaneDeta ... roupID=337
http://www.thomgas.hr/LPGDetails.aspx?GroupID=398

Samo da se primim posla...

( Kad budem rastavljao ventil, poučen tvojim iskustvom, stavit ću ga u kakvu dublju kutiju da lakše nađem dijelove koji slučajno odlete)


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 08:56 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Imaju oznake strelicama na ventilu, vidi se koje je ulaz, a koje izlaz iz boce. Na ventilu koji imam u autu je, tako mi se čini i neki elektroventil, a ovdje ga nema. Znači li to da se samo spoji ulaz i izlaz, bez električnih vodova? Slikat ću ventil pa ću postaviti sliku. Čini mi se da su jedini kablovi na ventilu oni koji izlaze iz pokazivača razine plina. :-??

Što se tiče varijante B koju si spomenuo, ljudi ( tj. kampisti) koje smo sreli na Jankovcu kažu kako oni plin u običnu kućnu bocu za plin pune na benz. pumpama preko adaptera i da nisu imali problema s time u inozemstvu, tj. nisu im nikada odbili punjenje.


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 09:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Što se adaptera u mome slučaju tiče, mislim da mi neće ni trebati. U bocu stane nekih 36-37 l plina ( na 80%), znači dovoljno i za dva tjedna grijanja, a mislim da toliko nećemo nikada potrošiti.

A kako stojim sa slobodnim vremenom, bit će da ću plin najprije koristiti za roštiljanje kraj kuće ili vikendice... ( Ne znam je li =)) ili :crying-yellow: prigodan uz ovo)

Ne ide ovako, pišem uz posao. Onda se okrenem, dopisao bih još nešto, a onda izađe obavijest kako više ne mogu uređivati poruku.

Dakle, toliko za sada. Slikat ću ventil popodne pa ću večeras postaviti sliku.

Odjavljujem se, do večeras...


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 13:48 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Nama u Italiji nisu htjeli puniti naše boce ili bamboline kako oni kažu

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2017 10:16 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
slika

Evo slike ventila. Gore na slici je izlaz, a desno ulaz. Ovaj kabel izlazi iz pokazivača razine. Osim njega nema nikakvih drugih el. instalacija. Znači li to da treba samo spojiti ulaz i izlaz ili treba dodati i kakav elektromagnetni ventil na izlazu? Model je Tomasetto MT88. Nisam ga baš uspio pronaći. Oni koje sam našao su modeli 100+. Vjerojatno se radi o starijem modelu koji više nije u ponudi.


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2017 10:27 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
A što se punjenja tiče, to izgleda ovisi o trenutku i volji pojedinca?! Kod nas su kamperi izgleda negdje u sivoj zoni, vjerojatno zbog malog broja. U Italiji ih ima puno, puno više, ali Talijani i nisu baš poznati po pedantnosti kao npr. Nijemci. Ovi ljudi koje sam spominjao u ranijoj poruci su rekli kako su upravo u Italiji punili naše kućne plinske boce preko adaptera. Možda su samo bolje pogodili trenutak u zvjezdanoj konstalaciji?! Tko zna...


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2017 11:40 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Pa u principu bi trebalo postaviti solenoid ventil na izlaz iz boce zbog sigurnosti sitema jer inače tebaručno zatvarat ventil na boci što je nepraktično.. tako je istrletu napravio profersionalac. Ona žica ide u plinsku elektroničku centralu i pokazuje količinu goriva u kabini. Za kampera je dosta i ovaj mehanički pokazivač.
Tu na forumu sam postavio link za sve tipove priključaka u EU. A mislim da ima i link za sve LPG stanice u EU. Generalno kućanske boce se zbog specifičnosti ne pune na klasičnim auto punionicama nego na za to predviđenim specijalnim mjestima dizajniranim samo za njih. Ja mislim postavit klasični priključak za auto bocu a punit kućansku bocu sa 13 kg plina. U tome grmu leži zeko jer na LPG punionici on se prikopča na auto-priključak.
U stvari imam i okruglu auto bocu pa ču vidjet što mi je brže.


Vrh
   
PostPostano: 26 svi 2017 09:49 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Razmišljam o slijedećem: Zašto postavljati elektromagnetski ventil, a ne obični, ručni negdje nadohvat ruke? Kad treba plin, odvrnem, kad ne treba, zavrnem. Kao i s plinskom bocom za kućanstvo. Mislim da je tako jednostavnije. Neće se svaki čas otvarati- zatvarati...

Što se pokazivača razine tiče, to bi mogao biti problem. Kako ga vidjeti kada je ispod šasije, nasred poda i još okrenut prema gore? Trebalo bi skinuti bocu da se može otvoriti poklopac i vidjeti što pokazuje.

Trebalo bi provjeriti daje li pokazivač i ako daje kakve vrijednosti daje na izlazu prema centralnoj jedinici. Možda bi se na osnovu toga mogao improvizirati kakav pokazivač razine koji bi se mogao postaviti na vidljivo mjesto?


Vrh
   
PostPostano: 26 svi 2017 12:03 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Je sa tim elektroničkim pokazivačem je problem jer ide preko centraline koja u kabini daje signal da pokazuje na displeju količinu goriva u tanku. Jedino to bi tribalo riješit sa plinašima serviserima.


Vrh
   
PostPostano: 26 svi 2017 18:42 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Problem sa tim pokazivačima je da su vrlo neprecizni.
Jednostavnije je kod svakog 2-3 točenja nafte, dotočiti i plin. I tak sada na svakoj benzinskoj za točenje.
40 litara bi trebalo biti dosta za 10 dana grijanja, tople vode i frižidera. Znači po ljetu je potrošnja minimalna.
Mi potrošimo jednu bocu plina za cijelo ljeto.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 27 svi 2017 08:53 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Sjećam se iskustava s kamp plinskom bocom. Kada ju napunim, računam da imamo plina za nekih 20 sati kuhanja. Ali, zapamtim to mjesec- dva. Onda više nisam siguran. Dogodi se da baš nestane plina u nezgodnom trenutku... Kod ovog sustava koji spominjemo je prednost da se može nadopuniti na ( skoro) svakoj benzinskoj pumpi. Ipak, bilo bi dobro imati barem približnu informaciju o količini plina u spremniku. Ako uspijem nešto smisliti ( ili ako netko od vas ima kakvu ideju), ne bi bilo loše znati koliko ima plina. Barem otprilike. Montirati upravljačku jedinicu za autoplin kako bih dobio tu informaciju baš i ne planiram... :-??


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 101 post ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 6 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan