Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 15:13.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 25 postova ]  Stranica Prethodna 1 2
Autor/ica Poruka
PostPostano: 24 tra 2017 12:39 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Kolega Symphonic, je li panel vidio jačeg sunca? Kakav regulator imaš i koliko struje daje panel ( ako ti je poznato)? Moj je do sada sunce vidio samo između dva oblaka, barem kada sam bio u kamperu. Vidio sam na displayu podatak o 7 A struje na ulazu...


Vrh
   
PostPostano: 24 tra 2017 13:03 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 ruj 2016 20:38
Postovi: 9
Bilo je par puta dosad kad je panel davao čak do 14-15A, ali obično se ulaz kreće od 4-8A sredinom dana kad nije bilo direktnog sunca. Ljeti bi trebalo biti bolje...
Sustav je 12V, sastoji se od 300Ah gel akumulatora i jednog uređaja koji je MPPT regulator (40A) i ujedno i pretvarač 12V na 220V jačine do 1200W (isto iz navedenog dućana).
Sve je postavljeno prije par mjeseci, još je za vidjeti kako će biti ljeti...
Nadam se da će biti dovoljno za sve potrebe, a to je da autonomno pogoni jedan mali 12V kompresorski hladnjak koji bi trebao trošiti max. 30ak Ah dnevno, i svjetla i ostale elektroničke uređaje koji nisu veliki potrošači.

Koji su tebi najveći potrošači?


Vrh
   
PostPostano: 24 tra 2017 16:29 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Treba se otisuti od kraja i zaploviti. Onda se puno lakše uočavaju nedostaci. Ovako, akumulator je pun i ne traži struju, nego prekida napajanje pa i ne znam koliko struje imam "s neba".


Vrh
   
PostPostano: 25 tra 2017 00:08 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
symphonic je napisao/la:
Bilo je par puta dosad kad je panel davao čak do 14-15A, ali obično se ulaz kreće od 4-8A sredinom dana kad nije bilo direktnog sunca. Ljeti bi trebalo biti bolje...
Sustav je 12V, sastoji se od 300Ah gel akumulatora i jednog uređaja koji je MPPT regulator (40A) i ujedno i pretvarač 12V na 220V jačine do 1200W (isto iz navedenog dućana).
Sve je postavljeno prije par mjeseci, još je za vidjeti kako će biti ljeti...
Nadam se da će biti dovoljno za sve potrebe, a to je da autonomno pogoni jedan mali 12V kompresorski hladnjak koji bi trebao trošiti max. 30ak Ah dnevno, i svjetla i ostale elektroničke uređaje koji nisu veliki potrošači.

Koji su tebi najveći potrošači?


300 Ah? Pravo energetsko postrojenje! Akumulator koji sam zatekao u kamperu je 60-ak Ah. Razmišljam pri zamjeni staviti neki od oko 100 Ah. Što se potrošača tiče, razmišljao sam o pokretanju frižidera na 12V, ali smo ga "vratili u život" i na plin pa mi za njega neće trebati. Rasvjetu smo prebacili na LED žarulje pa je i za to potrebna mala količina struje. TV planiram ( tj., već jesam) instalirati preko laptopa s TV karticom i vanjskom antenom. Doduše, TV baš i ne gledam ni kod kuće, ali moram misliti i na druge članove obitelji. Razmišljao sam, a to ću vjerojatno i napraviti, da napajanje za radio-CD izvedem preko sekundarnog akumulatora. On će se stalno dopunjavati pa se neće ponoviti situacija da nakon par dana ne mogu pokrenuti motor, što nam se dogodilo na Vaneu. I za punjenje mobitela i ostale potrošačke elektronike treba pokoji atom struje... Pumpa za vodu se napaja iz istog izvora, ali neće biti stalno u pogonu.

Mislim da to sve skupa i nije neka velika količina potrebne struje. Vjerojatno je da bi to zadovoljio i panel manji od 260 W, ali razlika u cijeni je minimalna pa sam kupio veći. Još da je monokristalni, kako sam tražio ( a nisam dobio)...


Vrh
   
PostPostano: 29 tra 2017 01:11 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Danas sam usisao kamper koristeći struju iz pretvarača napona koji je dio solarnog sustava! :banana-dance:
( pazio sam da ga zadržim ispod 600 w koliko je snaga pretvarača). :chores-vacuum:


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 25 postova ]  Stranica Prethodna 1 2

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan