Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 17:29.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 27 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 07 srp 2015 12:37 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Totalno čudno pitanje, ali sam imao takvu strku kod kupnje kampera (a pomalo i uzbuđenosti) da su mi promakle neke informacije pa molim za pomoć oko problema:

Hladnjak Electrolux (220,12,plin):

ne radi ni na 220 ni na 12 a siguran sam da dobiva struju. Šalteri ne svijetle ni u jednoj poziciji. Baš me briga što ne svijetle ali me brine što ne radi hladnjak. Kamper je stajao cca godinu dana. Dali je moguće da trebam 'tumbati' frižider zbog rashladnog plina? Dali je moguće da zbog toga ne rade lampice na prekidaćima?

Molim savjete iskusnijh.


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 13:27 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Moja kampica je isto kod prijašnjeg vlasnika dugo stajala i nije radio taj frižider kad sam je kupio pa je majstor ustanovio da je otišao grijač i promijenio ga. Sad radi.


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 13:50 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
befree je napisao/la:
Totalno čudno pitanje, ali sam imao takvu strku kod kupnje kampera (a pomalo i uzbuđenosti) da su mi promakle neke informacije pa molim za pomoć oko problema:

Hladnjak Electrolux (220,12,plin):

ne radi ni na 220 ni na 12 a siguran sam da dobiva struju. Šalteri ne svijetle ni u jednoj poziciji. Baš me briga što ne svijetle ali me brine što ne radi hladnjak. Kamper je stajao cca godinu dana. Dali je moguće da trebam 'tumbati' frižider zbog rashladnog plina? Dali je moguće da zbog toga ne rade lampice na prekidaćima?

Molim savjete iskusnijh.


A kako znaš da neradi? Jesi probao čekati da vidiš hoće li ohladiti, jer kod kamperskih frižidera nama nikakvog zvuka kada radi, tj, nemožeš na osnovi zvuka zaključiti dali radi ili ne. Jesi li probao dali radi na plin?


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:06 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Nisam probao na plin, danas ću, ali sam duže vrijeme pustio na 220v i niošta a razmišljam da bi barem trebala svijetliti zelena lampica na prekidaću za 220v.

btw. dali je moguće korisititi plinsko hlađenje u vožnji (ono, dali je pametno...)


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:31 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Mi smo koristili plin za vrijeme vožnje i nije bilo problema.

Neznam kako ide sa lampicama (moj nema lampice) i šta one pokazuju. Možda te zeza temostat pa ne uključuje. :think:


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:32 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Danas palim plin pa bumo vidli... :dance:


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:34 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
A kako si provjerio da dobiva struju?


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:40 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Ima sa zadnje strane kampera rešetka, koju kad skinem vidim zadnju stranu frižidera. Instrument je rekao da ima. E sad, dali neće pokrenuti kompresor jer je plin malo 'stvrdnul' ili je kaj drugo u pitanju bumo vidli...


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 14:58 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Onda OK. Uviejk ti ostaje varijanta da ga okreneš naopako i razdrmaš. Dosad su svi za koje znam proradili tim načinom.


Vrh
   
PostPostano: 07 srp 2015 21:26 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
befree je napisao/la:
Ima sa zadnje strane kampera rešetka, koju kad skinem vidim zadnju stranu frižidera. Instrument je rekao da ima. E sad, dali neće pokrenuti kompresor jer je plin malo 'stvrdnul' ili je kaj drugo u pitanju bumo vidli...

Ti frižideri nemaju kompresor. Rade tako da "nešto" grije isparivač. To može biti struja ili plamen plina.
Na 12v uglavnom samo održava temperaturu, a na 220v i plin radi kako treba.
Ja ga uvijek imam upaljenog na plin-i u vožnji i kada stoji.
Kamper koji sam ja kupio je isto imao problema sa frižiderom i to zato jer sam oko pamenika imao osinjak. Sve sam očistio i od onda odlično radi.


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2015 07:20 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Eto, jucer ga malo razdrmao, i ostavio cijelu noc na 220, ohladio on ali cini mi se da ne tako kao klasicni hladnjak. Stavio sam na najjace. Kakva su vasa iskustva? Dali bi dobro bilo pogledati plin ili nesto drugo?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2015 08:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Ako je ohladio onda radi, ali s obzirom kakve su vani temperature, vjerovatno ni neće bolje ohladiti. Ovakav tip frižidera ni nemože hladiti kao kompresorski frižider, doduše meni dovoljno hladi i zamrzivač i frižider.
Imaš u garaži članova Statlerov opis kako poboljšati hlađenje dodavanjem ventilatora. Dali si ga okrenuo naopako i ostavio neko vrijeme tako da se plin do kraja razdrma?

Imaš ovdje opisano kako "razdrmati" frižider:

http://forum.camping-croatia.com/viewtopic.php?f=45&t=1141


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2015 20:24 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Generalno to su apsorbcijski uređaji koji rade na principu da dvojna ili cak trojna tekucina (amonija i voda) isparavaju u bojleru koega grijes sa plinom kao brenerom ili grijacem na 12/220. Ta smjesa isparava tj isparava prvi amonijak
koji ide onda u rashaldnik gdje prelazi u tekuce stanje. Hladi ga okolisnji zrak, tj oduzima toplinu iz okoline.
kao tekuc ulazi u isparivac preko redukcionog ventila gdje isparava opet u plin i vrace se u bojler.
Taj prosec isparavanja hladi okolinu tj unutrasnjost frizidera.
dvije su greske, prvo ili je grijanje u bojleru neispravno pa ne isparava
drugo moze bit rashladnik da je prljav ili pun prasine pa nedovoljno isparava
trece može da je supalj je plinska faza amonijaka izletila van
Ako ne gori lampica na 220 / 12 i ako nije preko noci ohladio na nekih slabasnih -3 tada nesto nije u redu.
Ako je preko noci ohladio tada je OK, nemoj ocekivati od toga apsorbcijekog uredaja cuda
Stavi ruku na frizer i ako ne osjetis da hladi nakon sat vremena tada definitivno potrazi majstora-...
ponekada tumbanje citavog pomogne da se tekucina pomijesa posebno nakon duljeg stajanja
Ako zelis bas - 12 tada idi na kompresorske uredaje za oko 600 - 1000 eura...samo tada ce te mucit kapacitet baterije...uglavnom svi novi kamperi odbacuju apsorbcijske i montiraju kompresorske jer bolje i brze hlade...
AUTo mora bit u apsolutnom livelu jer tekucina i brener moraju bit poravnati da bi bojler ispravno radio....da ga nisi slucajno parkirao na nizbrdicu? tada ne ocekivaj puno....
U ljubljani imas
servis od Adrie za kampere pa ti mogu strucnjaci pomoc a ima i u zagrebu...podruznicca...ukratko apsorbcijski uredaj NIKADA ne hladi kao kompresorski a sa kucnim hladnjakom ga ne ni pomisljaj usporedivat, on ti je za dvi pive dva jogurta i malo mesa u frizer na - par stupnjeva...i to je to...svi kamperisti imaju prave 220 v velike frizidere koje koriste u kampu, a ovo su samo kratkodihajna pomagala...
Po zakonu jedino francuzi zaje sto se tice koristenja plina tokom voznje dok ostali ne jer ti imas specijalni protulomni ventil koji odmah zatvara kao i kod auta sa plinskom instalacijom...
Ako radi na plin tada provjeri osigurace i grijace


Vrh
   
 Naslov: WC, hladnjak
PostPostano: 08 srp 2015 22:01 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 07 srp 2015 12:30
Postovi: 116
Hvala na iscrpnom odgovoru. Sve jasno ko pekmez.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 07:07 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
RI898 je napisao/la:
...ukratko apsorbcijski uredaj NIKADA ne hladi kao kompresorski a sa kucnim hladnjakom ga ne ni pomisljaj usporedivat, on ti je za dvi pive dva jogurta i malo mesa u frizer na - par stupnjeva...i to je to...svi kamperisti imaju prave 220 v velike frizidere koje koriste u kampu, a ovo su samo kratkodihajna pomagala...


Nebi se baš složio sa ovime. OK je da nehladi kao kompresorski frižider, ali da održava smrznito u dubokom - održava, da hladi u haldnjaku - hladi i to više nego dobro. Čak ga nesmijem držati na maksimumu, nego ga držim na 3/4 jer bude prehladno u firžideru i to kad je pun ko šipak! :-??


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 07:35 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Ni ja se ne bih složio. Jer moj u kampici se isto ponaša kao i bajkijev. Druga stvar su ove 12V plastične kantice s ventilatorom. To je za ovo što RI898 opisuje. Za skinut malo temperature, iako me Campergaz pozitivno iznenadio prošlo ljeto.

Kampisti obično u kampu "prikoličarske" friževe prebacuju na 220V jer ionako plaćaju struju iako sam se uvjerio da i na plinu savršeno hlade...

Dok smo koristili kamper naš je radio 24 sata na plin... uopće ga nismo ni gasili ni prebacivali niti tijekom transporta.

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 11:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Potpisujem! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 12:08 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
Statler je napisao/la:
Druga stvar su ove 12V plastične kantice s ventilatorom. To je za ovo što RI898 opisuje. Za skinut malo temperature, iako me Campergaz pozitivno iznenadio prošlo ljeto..


Kad nisi probao Waeco :icon_wink:


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 14:12 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Darmarko je napisao/la:
Kad nisi probao Waeco :icon_wink:


Moj Campingaz veliki od 36 litri hladi ko blesav... Za piće u predšatoru savršen. Napokon sam našao nešto što mi odgovara a da ne luftam non-stop glavni friž... Jedino svaka 2-3 dana ga okrenem naopačke da izlijem kondenzat iz njega... šteta što ga ne zaledi da imamo odmah i leda... =))

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2015 14:40 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
Čudno, u mom se ne stvara kondenzat.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 27 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan