Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 11:00.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 42 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 17 lis 2015 22:30 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Zanima me kako kampera pripremate za zimovanje tj kako najpametnije drenirati toplu i hladnu vodu iz sistema. koliko puta mjesecno palite motor, da li skinete osigurac od sata koji iscica bateriju, kada i koliko dopunjavate baterije glavnu i pomočnu itd....da li mažete sve gume glicerinom, da li popravljate sikom gumene spojeve itd...
Ja imam svoj nacin ali više glava pametnije izradi zadaču


Vrh
   
PostPostano: 17 lis 2015 22:47 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ovako bismo počeli sa vodom tj bojlerom tople vode

http://dealer.truma.com/_anweisungen/Tr ... _28500.pdf


Vrh
   
PostPostano: 20 lis 2015 22:14 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Upravo pravim kratki film o tome kako to ja radim...ovo je nesto kao najava.... :) :)

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 21 lis 2015 10:42 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Ja imam zimske ventile za ispuštanje "tople" i hladne vode iz sistema. Pri tome obavezno otvorim i pipe tako da se iscjedi voda iz cijevi.

Što se tiče paljenja motora, ja ga nebi palio često, možda jednom u toku zime, a vjerovatno nebi ni to. Samo bi skinuo akumulatore, napunio ih i stavio u toplu (iznad nule) prostoriju.


Vrh
   
PostPostano: 21 lis 2015 20:05 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Ja samo ispustim vodu i zatvorim plin na boci.
Kada padne snijeg očistim solarnu ploču i to je to.
I tako odemo na koji vikend i skijanje, pa je u pogonu i po zimi.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 22 lis 2015 07:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Zaboravio sam napisati da kazetu kemijskog WC-a očistim sa posebnim sredstvom za čišćenje kemijskih WC-a. To u biti napravim na kraju sezone.


Vrh
   
PostPostano: 22 lis 2015 16:56 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Koje je to sredstvo? To nisam još vidio

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 23 lis 2015 07:09 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Ovo sredstvo ja koristim:



Imaš ovdje o sredstvima za kemijski WC:

http://forum.camping-croatia.com/viewtopic.php?f=48&t=1034


Vrh
   
PostPostano: 23 lis 2015 18:18 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Gdje jma toga za kupiti? Ja obično ono srrdstvo za wc kupujem u Bauhausu, ali se ne sjećam da sam to vidio tamo

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 26 lis 2015 08:50 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Ja sam kupio u Austriji u Falle-u! :-??


Vrh
   
PostPostano: 26 lis 2015 21:48 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Wc kasetu obilčno nakon svakoga korištenja kampera najprije nekoliko puta isperem vodom da se sav sadržaj dobro očisti i to posebno ono odozgora na gornjoj stjenci. Zatim napunim do vrha vodom i ostavim 1 dan. Zatim izlijem i ulijem litru vinskoga octa pa onda sve napunim do vrha vodom pa ostavim par dana. Ovaj proces ponovim još jedamput. Tada opet napunim ali samo vodom i ostavim par dana, Nakon toga nema više mirisa, apsolutno nikakvog.


Inače ovaj video sa Thetfordom je za osnovnu školu.....a gdje su mu gumene rukavice kada se radi sa tankom fekalija, očito je vrlo providna reklama. Dopada mi se jedino što ga je dobro promiješao i okrenuo naopačke da očisti i gornji dio. A mazanje brtvene gume vazelinskom mašću? A ono kada se urinira u zatvoren gumeni poklopac pa se onda naknadno otvori poklopac a dio sadržaja se prilikom otvaranja izlije u box gdje se drži kaseta? Pa se onda čudiš ma otkuda smrdi na urin u unutrasnjosti spremnika???? Jbg zaboravio otvoriti poklopac ali ne školjke nego kasete....


Vrh
   
PostPostano: 17 stu 2015 12:20 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Šta mislite da li je dobro ostaviti uključenu struju 220V tokom zime u kamperu, i takođe ostaviti upaljen frižider na struju na min.?
Čuvalo bi akumulatore, a i frižider se ne bi uspavao.


Vrh
   
PostPostano: 17 stu 2015 15:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Za akumulatore bi bilo najbolje kupiti nekakav digitalni punjač (bude u Lidlu za male novce) koji osim punjenja služi i za održavanja akumulatora preko zime.

Po meni je šteta da uređaj (mislim na frižider) radi preko cijele zime a nema potrebe za time. :-??


Vrh
   
PostPostano: 17 stu 2015 15:54 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
i ja sam identičnog mišljenja kao bajki... danas imaš te tzv. "čuvare akumulatora" -u hrvatskoj ih ima i po 100-tinjak kuna i nema brige sa stajanjem auta tijekom zime... a friž je najbolje ostaviti širom otvoren da se lufta tijekom nekorištenja...

evo nešto ovakvo:
http://www.molydon.hr/proizvodi-info/49 ... 0-%2062100

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 17 stu 2015 15:59 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Ha, nisam znao za ovo, definitivno najbolje rješenje za akumulatore.


Vrh
   
PostPostano: 18 stu 2015 11:43 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bude takvih punjača u Lidlu za 100-130 kn i rade odlično. Ja imam takvog i super je, jer ima i mod za buđenje akumulatora ako je otišao u duboko pražnjenje, mod za punjenje akumulatora za motore i mod za punjenje akumulatora za aute.

Ako hoćeš nešto "kvalitetnije" (čitaj skuplje) tu je onda C-TEK:

http://www.beren.hr/ctek.html

slika


Vrh
   
PostPostano: 18 stu 2015 19:34 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ukratko, svakih mjesec dana se sve uključi na 220v i to u trajanju od jednoga dana (sa uključenom glavnom sklopkom u boravišnom prostoru).
Dakle, pomoćna beterija se napuni preko punjača u autu, a jako je pametno "probuditi" i frižider i to na 220V....isto tako je dobro upaliti motor i ostaviti ga raditi na radnu temp a onda nakon toga posebnim punjačem napuniti i glavnu bateriju koju smo ispraznili startanjem motora preko anlasera....jako je dobro i skinuti osigurač od instrument table na kojemu je sat koji polako cica bateriju, a najbolje je skinuti klemu sa glavnog akumulatora....kod mene je to jako jednostavno jer je to samo kopča, dakle jednostavno pa smo tako ostavili motorni akumulator na kompletnom miru. pomoćna baterija se isključi sa glavnom 12V sklopkom na komandnoj ploči u stambenom prostoru pa je i ona oslobođena napora... . na ovaj način održavamo čitav auto na životu....a baterije ništa ne "cica"....ovaj posao nije težak a jako je dobar da ne bude neugodnih iznenađenja....

Za frižider nema potrebe da radi čitavo vrime jer ga ovako jednomjesečno probudimo....a baterija kada je napunjena i odspojena iz mreže može biti jako dugo vremena u napunjenom stanju....


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2015 12:29 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Dok ne nabavim ovaj "čuvar akumulatora" mjesečno ću i ja aktivirati čitav sistem. Mada planiram koristiti kamper i zimi, u svakom slučaju jednom mjesečno se mora malo razdrmati i motor i pomoćne baterije, nek zna da je gazda uz njega.


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2015 17:37 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
gle definitivno mislim da jedan vikend mjesečno možeš blizance malo provozati krug po Sarajevu, a već pomalo i otići na pokoje brdo na sanjkanje na dva dana... :icon_wink: prirodno taman dopuniš akumulatore, prodrmaš friž i slično...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2015 20:48 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
U principu se slažem,

ako je plaćena cjelogodišnja registracija tada kampera treba koristiti što je više moguće, pa i za obavljanje svakodnevnih poslova ukoliko prilike dopuštaju....

time se rješava puno tekućih problema....tada jedino treba izdrenirati vodu iz sistema/WC-a da ne smrzne,

a ovo je puno bolje od potpune konzervacije

Na žalost mene nema doma i po 4-5 mjseci pa se moram držati ovog prvog sistema potpune konzervacije...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 42 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan