Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 18:49.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 78 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 14 sij 2017 00:14 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Hm ako je plinska cijev odspojena sa friđža očito je netko nešto radio ali nije završio pa je pustio fridž u std by modu iliti na čekanju da se taj pokvareni dio postavi nazada i tek onda spoji na plinsku instalaciju.....generalno plinski pogon je neovisan o električnome pa stoga fridž i radi na struju a na plin ne. Ovdje je lipo objašnjeno (zašto absorpcijski friđž treba nekada preokrenuti naopaćke da se poboljša hlađenje)

https://www.youtube.com/watch?v=udeSVyx6_9A

ovo bi bilo nešto praktično oko burnera,,,,samo kod Amera je to izvanka a kod nas sve iznutra i nedostupno

https://www.youtube.com/watch?v=FCqiVqZx5k4

ovdje je lipo objašnjeno zašto kamper / kampica moraju biti izniveliani da bi fridge ispravno radio

https://www.youtube.com/watch?v=aArA8MBhQ3w

svo kako cura riješi začepljeni brener sa korozijom koji je i glavni uzročnik problema

https://www.youtube.com/watch?v=HI9Q3939NlM


https://www.youtube.com/watch?v=gSrVU7MRBUo



A sada malo strujnoga dijela....ovo je proračun solarnoga sustava jer svakome projektu uvijek slijedi inženjerski pristup

https://www.youtube.com/watch?v=4eXB4vF8mKk

dakle solar oko 300W sa uračunatim gubicima, baterija 180A (skupo) te inverter 500W što je za nas dovoljno....

ovo je hrvatski proračun koji na žalost nije uzeo u obzir gubitke panela no generalno daje dobar primjer izračuna potrebne snage.....a i sumnjiv mi je izracun preko snage...

http://www.solarna-tehnologija.com.hr/s ... otonapona/

dakle osonovno je koliko wata imamo trošilo i koliko sati radi na dan cime dobivamo potrebne Wat sate recimo 210Wh dnevno kao što je ovdje slučaj samo teba još ubaciti i friž

Jasno sada nas zanima koliko je to Ampersati za dizajn baterije a to je kod istosmjerne struje jednostavno jer Snaga je napon puta struja dakle sijalica od 25W je 12Volti x 2,08 Ampera drugim riječima za jedan sat pocicamo 2,08Ampera iz baterije koja ako je OK i gelovica od 100Ah idemo do 50% kapaciteta dakle do 50Ampera imamo na raspolaganju odnosno 50/2,08= 24 sata možemo koristiti 25W sijalicu....jasno da ovako možemo dizajnirati bateriju na osnovi gornjega proracuna na temelju ukupne snage i sati rada cime je vidljivo da na temelju proracuna svaki dan nadopunimo solarom bateriju za onoliko koliko potrošimo a za slucaj da je oblacno i smanjen uticaj solara uvijek imamo da dva rezerve,....

Dakle vrlo jednostavno kako smo vidjeli sa videa da 300W panel i beterija gelovica od 100Ah je sasma dovoljna....jasno da moramo ici sa led rasvjetom ....

ajdemo se poigrati sa recimo frižiderom kompresorskim naravno kod Mixija

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1120043920

troši 40W na 12V samo mi nije jasno koliko mu je vrijeme rada pa recimo da je to nekih 16 sati???!!! dakle samo on 40/12=3A na sat odnosno na 16 sati čak 48 Ampera cime prazni bateriju gotovo na polovicu....dakle samo za njega treba solar panel za 48A/h od 130Wp+60Wp jasno ako tome dodamo i lcd TV 50W....http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1310020070 rasprodan do polovice ove godine obzirom na KINESKU cijenu...

troši oko recimo isto 50wati .....dakle na onih preporučenih 60Wp u biti bi dva od 130Wp mogla zadovoljit situaciju.........

ovo vam je izračun za kampera bez friža
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1120033717

a ovo za friž samo solar od 300W
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1350015823

možda griješim u proracunu no vidljivo je kuda vode kamperi sa kompresorskim friževima,

I još jedan podatak iznajmite kampera za 100€ + kamp 50€ dakle za 150€ dnevno imate iznajmljenu jako lijepu kuču tj vilu za odmor u istri u predsezoni.....

Evo tu je sve naškrabano ...ne moramo konzultirati gdju Ružicu....2x130Wp glasi......

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/i ... cat_id=640

nekome možda ovo i nije skupo.....ja bih ipak za tu lovu kupio klimu....

Moram reć da onaj prvi sajt ima neki cudan proračun u Watima dok mi se cini od mixija realan jer računamo u Amper satima sto je tocno....

ovo sam nešto racunao i za sebe pa mi oprostite na komentarima...inace Mixi su OK trgovina je mala ali sve možete naruciti preko maila uplatiti direkt preko IBANA ili pay pal i ako kažu da je u petak na zalogi obavijeste vas u petak u podne mailom da je roba tu. za preporuku...cak ce sa vama razgovarati na njima stranome jeziku - Hrvatskom! Ne zaboravimo da su to mlade generacije 25 godišnjaka u trgovini


Vrh
   
PostPostano: 14 sij 2017 13:06 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
RI898 je napisao/la:
...inace Mixi su OK trgovina je mala ali sve možete naruciti preko maila uplatiti direkt preko IBANA ili pay pal i ako kažu da je u petak na zalogi obavijeste vas u petak u podne mailom da je roba tu. za preporuku...cak ce sa vama razgovarati na njima stranome jeziku - Hrvatskom! Ne zaboravimo da su to mlade generacije 25 godišnjaka u trgovini


Beno, vlasnik, je stari lisac i sve razumije. Poslušajte njegov savjet i sve će biti dobro.
Menu su slagali klimu preko invertera i sve su vrhunski složili. Na reklamaciju su promptno reagirali.
Svakako za preporučiti


Vrh
   
PostPostano: 14 sij 2017 13:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Lako se "zaigrati" pa stući brdo love... Ja sam više "sam svoj majstor" tip za stvari koje znam napraviti. Što ne znam, pitam one koji znaju. Učim uz rad.

Gledao sam panele na solarno.hr. U principu, stvar je prilično jednostavna. Jedino treba dobro izvagati koliko panela ugraditi.

Već sam napisao da tražim zadovoljavajući minimum, nije mi cilj dostizanje vrhunaca izvedbe.
Inače, bojim se da će to postati "never ending story", a to ne bih želio.

Hvala još jednom svima na savjetima!


Vrh
   
PostPostano: 14 sij 2017 20:34 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Master, ova ideja sa klimom preko invertera mi je zanimljiva no mislim da je potrebno uložiti u inverter od najmanje kilowata snage koji je vrlo skup, skoro kao pa agregat. 1000€

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/i ... 3&start=12

a vjerujem da je ovo klima koja treba oko kilowata napajanje 220 ili 12V (pretvarač)

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1130026518

tako da me ta kombinacija nekako drži cjenovno podalje od klime

no zanimljivi mi je ovaj sjećam se da smo ga imali oko 2000 te godine u firmi jer kodezator hladi vodom pa nema problema sa odvođenjem toploga zraka...80W snage???!!! samo puniš vodu a za 8m2 prostora je dovoljan

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1010952624

vjerujem da je sa inverterom od 500W ako je vjerovat podacima (80W) hlađenje odlicno a u kampu sluzi i kao grijalica....

ako imas podatak o svojemu sistemu daj ih ovamo jer ja nemam klime u autu tako da kada je vanjaska temp 30C unutra je praktično gore nego u visokoj peci za taljenje željeza.....isto je i kod grijanja (kada ne palimo trumu) jer stvarno napred je dobro ali odmaknemo li zavjese i hladni zrak iz boravišnog prostora počne neugodno djelovat a isto je tako i sa hladenjem, pomažemo si ventilatorom i otvorenim krovnim prozorom te otvorenim staklima na vratima no to nije rješenje.....ja sam kupio bas zbog toga agregat da si pomognem oko te klimatizacije no ipak agregat buči kao da netko sa kopačicom ore zemlju oko kampera....80Db je ipak previše pa razmišljam ako nista drugo ispuh uroniti u vodu da radi kao vanbroski motor...nesto tiše.....to sam vidio

Master ako imaš volje daj malo opis tvoga sustava klimatizacije....

Statler , bravo ovo je odlicna ideja da se ako se stavi plinsku bocu kao istrle sa strane ili ispod auta (vec je imam ugaraži na stolu spremnu za ugradnju) da se prilikom izvedbe instalalcije ubaci vod za plinski vanjski roštilj.. :obscene-drinkingcheers: ...hvala na ideji... :bow-blue: .realizacija slijedi----

za kolegu mornara... :obscene-drinkingcheers: jasno je da je najlakše utuci lovu na gotov proizvod za koji dobiješ garanciju te kvalitetan rad uređaja. Ovi ljudi iz Mixija samo prodavaju te panele koji su se i meni ucinili ipak malo preskupima....moj kolega kaže izbjegavaj butige gdje piše nautika ili camping jer su cijene paprene pa se slažem sa tobom da ako imaš primjer proracuna, dakle panel od 200-300Wp (toliko ce ti i u Solar.hr dati savjet) ceš bilo gdje nabaviti skupa sa regulatorom...obrati pažnju da na ispravljacu na 12V u kamperu kod mene piše solar tako da može tu direktno uključit struja sa panela/ispravljača----

slika

nisam siguran ali punjenje akumulatora ne može sa dva razlićita izvora istovremeno???!!! pa mislim da zato ima onaj prekidač iznad solarnog prikljucka kojime isključiš punjenje akumulatora....on-off, to si baš nisam razjasnio jer nemam elektro sheme...
slika


u biti napravi vikend izlet - dvodnevni i vidi što ti fali u kamperu pa onda sklopi neko financijski povoljno rješenje shodno svojim sam svoj majstor vještinama....jer sve što napraviš samostalno uvijek ce biti jeftinije ako ništa onda za cijenu vlastitoga rada koji ce siguro biti dvostruko dulji od profića koji to slaže svaki dan, no ipak za tu uštedu se može uložiti u nešto drugo...

obavezno u unutrašnjost kampera staviti skupljac vlage...i provjetravati za suncanih dana kao kuću...
slika

ako imaš podatako javi jer evo sada znamo i koliko panela staviti na krov.....premda ja prefeririam thule kofer na krovu jer mi je u 6,2 metra kamperu ipak premalo prtljažnoga prostora posebice kada ide agregat sa nama

slika

jasno da je i20 puno bolje rješenje ali košta duplo od ovoga.....jer je duplo manji....

imaj uvijek pri ruci elektro alat jer stalno nesto treba...ako niš onda osigurač...
slika


Vrh
   
PostPostano: 15 sij 2017 09:51 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
o klimi ću napisati pod naslovom o klimatizaciji


Vrh
   
PostPostano: 29 sij 2017 23:08 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
RI898 je napisao/la:
Hm ako je plinska cijev odspojena sa friđža očito je netko nešto radio ali nije završio pa je pustio fridž u std by modu iliti na čekanju da se taj pokvareni dio postavi nazada i tek onda spoji na plinsku instalaciju.....generalno plinski pogon je neovisan o električnome pa stoga fridž i radi na struju a na plin ne. Ovdje je lipo objašnjeno (zašto absorpcijski friđž treba nekada preokrenuti naopaćke da se poboljša hlađenje)

https://www.youtube.com/watch?v=udeSVyx6_9A

ovo bi bilo nešto praktično oko burnera,,,,samo kod Amera je to izvanka a kod nas sve iznutra i nedostupno

https://www.youtube.com/watch?v=FCqiVqZx5k4

ovdje je lipo objašnjeno zašto kamper / kampica moraju biti izniveliani da bi fridge ispravno radio

https://www.youtube.com/watch?v=aArA8MBhQ3w

svo kako cura riješi začepljeni brener sa korozijom koji je i glavni uzročnik problema

https://www.youtube.com/watch?v=HI9Q3939NlM


https://www.youtube.com/watch?v=gSrVU7MRBUo


Pregledao sam ove video uratke i zaključio da frižider ( opet) mora van! Gledao sam kroz ventilacijske otvore, ali jedva i oko "uđe" unutra, a ruka nikako. Morat ću ga opet izvaditi i očistiti plamenik kako je opisano. Samo da grane sunce, jer je kamper vani...


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2017 15:29 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
slika

slika

Evo, ovakav punjač imam.
I sada nešto ne radi, a radio je. Moram pregledati kontakte, možda je samo negdje izgubio spoj. Nisam osjetio miris paljevine, vjerojatno nije pregorio.
Nisam vidio nikakav ulaz za solare na njemu. Obzirom na godište, nije ni čudno!


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2017 21:54 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Najprije vidi da li imaš napajanje 220V. To ti je onaj osigurac od 3,15A....nakon njega imaš glavnu sklopku 220V koja mora bit negdje oko punjača ili najcesce na punjaču. Ta sklopka sluzi da se ne puni baterija a da imaš stalno 220V to bi bila kao neka zastita da se ne prepuni baterija ako si dugo spojen na 220V..ili kada
vadiš baterije a spojen si na 220V
.ako su i osigurač i sklopka u redu tada bi morala svjetliti kontrolna žaruljica (kružić prekrižen na shemi) koja je vjreojatno na punjacu. To je znak da je napajanje u redu i da 220 dolazi na
primar transformatora - trafoa

trafo je onaj popunjeni pravokutnik i on spušta struju na 12V ali najvažniji je ispravljac tj CVC koji ima diode 4 komada u sebi i koji puni dvije baterije. vidis da ima i vod od lihtmašine tj alternatora koji isto tako puni baterije kadaradi motor..ovaj blende mi nije jasan

Na žalost ono sto dolje pise na kucistu je super jasno------nicht ohne batrie am netz bertieben sto znaci ne upotrebljavati bez baterije na glavnome vodu!!!!!! uostalom to je poznato da se alternator ne smije vrtiti bez baterije jer izgore diode a to je ista stvar i kod punjaca koji je isto svojevrstan alternator....stoga mozda je CVC u pitanju

dakle ako puni kada je prikopčan na 220V tada ce baterija imati oko 13,2 - 13,5 V ako ne puni tada ce bit oko 12,2V. i jasno padat ce na dolje ....


ako punis sa motorom preko lihtmachune tada se motor mora najmanje vrtiti sa 3000 o/min jer tek tada alternator pocinje punit...dakle na praznome hodu se baterije ne pune....


ako ti nesto ne radi na 12V pojedinacno prekontroliraj lokalne osigurace

kod nas ima servis za adria kampere u zgb pa možda i oni servisiraju hladnjak a ima i ljubljana...no hladnjak bi na jedan od pogona svakako trebao raditi ako je u pitanju grijač......ako ne radi niti na jedan tada je pitanje sto je sa otopinom ,,,,,,tj rashladnim sredstvom....ako vadiš dobro ga pretumbaj da se rashladno sredstvo izmješa jer i to je jedan od trikova za poboljsanje rada friža,,,,jer kako vidiš jedan dio isparava a jedan se vrace natrag pa se oba spajaju pa vjerojatno miješanjem se poboljša to isparavanje ....vrag ce ga znat ali izgleda da funkcionira...


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 09:50 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Hvala na iscrpnom odgovoru!

Planiram se za vikend dati na posao. Javit ću što sam ( ili nisam) napravio.


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 13:36 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
slika

Je li to ovaj prekidač ( sklopka) ili neki unutra? Na njemu je i lampica, ali ne svijetli kad se spoji 220 V na vanjski priključak. I osigurač je odmah pokraj. Ako bude sreće da nije neki veći kvar...

Moram izvaditi sjedalo, jer ovako jedva i vidim. Cijeli je sklop ispod vozačkog sjedala, a ne suvozačkog.

A frižider sam već bio izvadio kad sam sanirao pod. Moram ponovno. Još sam pazio da ga ne ljuljam puno, da stoji na ravnoj podlozi. Kad čovjek ne zna... Probat ću ga prodrmati i spojiti na 220 V izvan kampera, prije ugradnje, da vidim radi li. Plin ne mogu tako provjeriti. Možda jedino ako je priključak na plin jednak onomu za plinski štednjak pa probati spojiti bocu dok je vani.


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 14:24 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Osim drmanja, okreni ti frižider naopako i neka tako stoji ako se nevaram 24 sata (ima na forumu opis toga postupka).


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 15:53 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
Osim drmanja, okreni ti frižider naopako i neka tako stoji ako se nevaram 24 sata (ima na forumu opis toga postupka).


Hvala na savjetu!
Dvije su glave pametnije od jedne...


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 21:55 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Plin slobodno spoji na friž preko redukcionog ventila za štednjak jer i kamper ima 0,5 mbar redukcioni ventil, no ne zaboravi paljenje koje vjerojatno ide preko ili 220V ili 12V :hand: to ne znam. Ako se ide frižom samo na grijač tada i na 12 i na 220V bi morao raditi. Na onoj kutiji ispod sjedišta morali bi biti svi osigurači pa i osigurač za frižider, potraži moralo bi pisati na njima što ide i kamo ide...

ovo je glavna sklopka za 220V u kamperu i ona stiti sve a nalazi se odmah nakon prikljucka
slika


a ovo je sklop osigurača koji su glavni za ispravljač-trafo na 220/12V (ispod crnoga prekidaca)
slika

kako vidiš oni su glavni a tek poslije njih ide kod mene ova crna sklopka kojom se gasi struja sa ispravljača na bateriju

slika


ovo je set lokalnih 12V osiguraca, a tu je i od friža

slika

Kod tebe je full drugacije izvedeno no logicki princio je isti....prepostavljam cak da je u pitanju možda samo glavna sklopka 220V sa gornje slike
Ako ova lampica ne raidi na slici vjerojatno je u pitanju osigurač. :handgestures-fingerscrossed:


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2017 08:57 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Kod mene je sve to malo više "razbacano". Punjač je ispod vozačkog sjedala, glavna sklopka u ormaru, a ploča sa osiguračima u "dnevnom boravku". Nisam detaljno proučavao, ali čini mi se da je tako.

slika
Ovo je upravljačka ploča, na njoj su i osigurači. Kako se oni mijenjaju? Ili se samo resetiraju pritiskom? Nisam vidio osigurače na punjaču osim onog uz sklopku na slici iznad u prethodnoj poruci.
Ima dio instalacije koji je naknadno ugrađivan, zato moram sve dobro pregledati da vidim gdje se što točno napaja.

U svakom slučaju, hvala na pomoći! Ako zapnem, slikat ću stanje i opet pitati.


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2017 16:42 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Meni ovo ne liči na osigurače već na prekidače. Osigurači su ti negdje drugdje.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2017 20:15 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
master222 je napisao/la:
Meni ovo ne liči na osigurače već na prekidače. Osigurači su ti negdje drugdje.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Osigurači su automatski, ova 4 dolje desno na slici. 2x 10 A, 2x 15 A.


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2017 20:52 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
RI898 je napisao/la:
kako vidiš oni su glavni a tek poslije njih ide kod mene ova crna sklopka kojom se gasi struja sa ispravljača na bateriju...
Kod tebe je full drugacije izvedeno no logicki princio je isti....prepostavljam cak da je u pitanju možda samo glavna sklopka 220V sa gornje slike
Ako ova lampica ne raidi na slici vjerojatno je u pitanju osigurač. :handgestures-fingerscrossed:


Hvala Bogu na sunčanom i toplom danu! Još i subota pa sam popodne slobodan!

Dao sam se danas u potragu za problemima. Lijepo i toplo vrijeme, šteta je ne iskoristiti ga. Krenuo sam od osigurača uz sklopku. Izvadio ga van, izgleda čitav. Provjera prob-lampom kaže da je ispravan. Znači, nije do njega. Otpustim vijke od sjedala i pomaknem ga skroz naprijed da odvrnem i stražnje vijke i uspijem baciti oko na punjač. Razmišljao sam kako ga otvoriti, gledao gdje su vijci... I onda, sakriven iza, ugledam ovaj osigurač:
slika

Gledam ga, nisam siguran. proziran je ( bio) ali je plastika mutna pa se ne vidi unutra. Prob-lampa kaže da je pregorio. Zamijenim ga i probam spojiti akumulator. Radi!!! Povučem produžni kabel i spojim 220 V. Radi!!!

Svjetlo u kutevima i na stropu radi. U alkovenu, kuhinji i kupaoni ne radi. Zašto, ne znam. Uzmem lampu i probam 220V utičnice. Sve radi! Pogledam na upravljačku ploču i vidim da je jedan osigurač od 10A "iskočio". Uključim ga ponovno, ali iskače opet. Znači, negdje je kratki spoj.

Muči me frižider. Uključim ga na 220V. Svjetlo na prekidaču radi, ali unutra ne radi. Hladi li? Ne znam, hladno je i vani pa ne osjetim. Ostavim ga uključenog i krenem u potragu za problemom. Znam da sam rasklapao rasvjetu u kupaoni pa sumnjam na nju. Rasklopim sve, uključim mozak i spojim ponovo. Opet iskače. Prćkao sam i po rasvjeti u kuhinji. Provjerim stanje tamo, sve OK ali nema struje. Pumpa za vodu radi, to sam već provjerio. Sjetim se i bojlera. Još je on ostao. Skinem mu napajanje, uključum osigurač. Ne iskače. Znači tu je problem! Provjerim struju na ulazu. Dolazi.
slika

Evo uljeza u strujnom krugu!
slika

Nisam imao puno vremena pa sam za sada ostavio odspojeno. Uglavnom sve osim bojlera radi. Nakon toga i svjetlo u kuhinji, u alkovenu, u kupaoni i frižideru radi!
slika

Nakon nekog vremena i frižider se ohladio. Ostavio sam ga uključenog da malo "promiješa" rashladni medij. Za sada ga neću vaditi, nego ću probati spojiti plinsku instalaciju dok je još "unutra". Nisam ga probavao na 12 V danas, sutra ću. Neka radi preko noći!

Ostalo je još malo vremena i za svjetlo iznad ulaza. Rasklopio sam ga. ima prljavštine unutra, znači bilo je vode pa onda ima i hrđe. Malo WD-a i čišćenja, ali ne radi. Ima i senzor pokreta. Svjetlo je naknadno ugrađeno. Ima iznad njega i ono serijsko. Rasklopio sam razvodnu kutiju u ormariću iznad kuhinje na kojem je i prekidač, kako sam pretpostavio, za to svjetlo. Prateći kablove i kontrolirajući prob-lampom našao sam da je kabel kojim bi trebalo biti napojeno presječen. Ne znam koji je razlog da je iz te kutije u kojoj ima struju 12V odveden tri ormarića dalje gdje je bio i TV. Uglavnom, s prvim mrakom sam ga napojio i uspio ga upaliti. Sutra ga planiram spojiti kako treba, očistiti hrđu do kraja, očistiti kućište... I vjerojatno još ponešto.

Sllikat ću ga sutra, danas me uhvatio mrak.

Ipak je ovo "never ending story"...

Sve u svemu, uspješan dan!


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2017 21:09 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Panonski mornar je napisao/la:
[quote="master222"]Meni ovo ne liči na osigurače već na prekidače. Osigurači su ti negdje drugdje.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Osigurači su automatski, ova 4 dolje desno na slici. 2x 10 A, 2x 15 A.[/quote]
Pa da stvarno. Malo je mutna slika pa nisam skužio.
Nekako mi je to malo osigurača (samo 4). Mora još negdje biti

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 00:49 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Riješio sam i problem bojlera. Nekada logična stvar na kraju ispadne nelogična. Ispostavilo se da ulaz plavi daje +, a dalje je plava žica masa, a crvena +! A ja spojio kako se činilo logično, plavu na plavu, a smeđu na narančastu klemu i dalje ide crvena. Nema logike, ali je tako. Nisam punio vodu i palio bojler, najavili su još hladnih dana. Uglavnom, bojler je spojen, osigurač ne "iskače". Nadam se da će raditi kako treba!

Ono vanjsko svjetlo sam očistio i spojio. Radi, ali se moram pozabaviti senzorom. Čini mi se da je sinoć radio, a sada ne radi. Sve je bilo dosta vlažno unutar lampe pa ima i korozije. Trebat će se još pozabaviti time.

slika

Na originalnom vanjskom svjetlu je pregorjela žaruljica. Da vas pitam gdje se može kupiti žarulja 12V s E14 grlom, znam odgovor unaprijed pa neću. Kako i inače planiram rasvjetu "prebaciti" na LED tehnologiju, iskoristio sam pločicu s 36 SMD LED dioda i spojio ju na ulaz, a originalno grlo otpojio. Ne znam kako je svijetlilo ranije, ali ovo je odlično.

slika

Pločicu sam zalijepio na žaruljicu. Ne znam kako će se ponašati kad zagrije sunce, ali za sada stoji dobro.
Isti "recept" sam upotrijebio i za rasvjetu u "dnevnom boravku"

slika

Svijetli puno bolje od ranije žaruljice, premda dosta bjelje. Rekao bih da je svjetlost od nekih 4000 K, nešto kao neonska lampa ( daylight). Za ostatak rasvjete sam naručio LED žaruljice koje pašu u originalna grla ( za kuhinju, kupaonu, svjetla u kutu kod sjedeće garniture, vanjsko svjetlo). Piše da su 2800-3000 K pa bi boja trebala biti bliža onim klasičnim žaruljama na kakve smo bili navikli.

I za kraj, kolegi Masteru222 dugujem originalnu sliku kontrolne ploče:

slika

Ovdje se puno bolje vidi. Skidao sam i poklopac s druge strane u ormaru da vidim što je unutra ( a i provjeravao sam onaj kabel koji vodi na bojler). Popisani su potrošači po osiguračima, ne bih rekao da ima još osigurača. Sve je tamo nabrojano. Prekidač za ventilator je bio malo "utonuo" pa sam i njega namjestio kako treba. Usput sam provjerio i ventilator i utvrdio da radi, kao i potenciometar na prekidaču. Grijanje nisam palio.

Frižider sam probao uključiti na 12V sa upaljenim motorom, ali ne svijetli lampica na prekidaču. Ne mogu izvana do priključka, izgleda da će ipak morati van? Usput ću ga i prodrmati ( hvala na savjetu) iako sam ga jutros našao dobro ohlađenog. U pretincu za zamrzavanje je čak bilo i malo leda/ inja!!! Probat ću još spojiti i plin da vidim radi li ili će i tu trebati "intervenirati".

Toliko za sada...


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 14:40 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 06 vel 2015 13:48
Postovi: 149
Citat:
Na originalnom vanjskom svjetlu je pregorjela žaruljica. Da vas pitam gdje se može kupiti žarulja 12V s E14 grlom, znam odgovor unaprijed pa neću. Kako i inače planiram rasvjetu "prebaciti" na LED tehnologiju, iskoristio sam pločicu s 36 SMD LED dioda i spojio ju na ulaz, a originalno grlo otpojio. Ne znam kako je svijetlilo ranije, ali ovo je odlično.

Ehhhh: http://www.ebay.com/itm/E27-G9-E14-B22- ... Fyohi3su6g

_________________
http://caravan.mojforum.si/caravan.html
***********************************
C5 break 2.0 HDI, Adria "lastna izdelava" aka Adria 400, l'1984
slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 78 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan