Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 15:15.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 16 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: O klimatizaciji
PostPostano: 15 sij 2017 01:12 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Počelo je na drugoj temi o struji, ali proširilo se na plin, na klimu ( kada jednom dođu ljetne vrućine)...

Uglavnom, o plinu je već otvorena tema, ali ovo o klimatizaciji bi moglo biti zanimljivo.

Kolega RI898 je spomenuo zgodno rješenje. Nije pravi klima uređaj, ali bi ( barem mi se čini da je tako) i ovo mogla biti zanimljiva alternativa:

http://tark-trade.com/eco-cooler

Na istoj je stranici opisan i način rada:

http://tark-trade.com/kako-deluje-eco-cooler

Vjerojatno nikada neće imati učinak poput pravog klima uređaja, ali vrijedi razmisliti o ovome. Ja svakako hoću, pogotovo što za svaku drugu varijantu s ozbiljnijom klimom treba izdvojiti 10 puta veći iznos. A pisao sam već: ne pokušavam dostići vrhunce tehničke izvedbe, nego minimalno zadovoljavajuće rješenje.

Još je i mobilan pa bi mogao poslužiti i kada nismo u kamperu/ prikolici. Svakako vrijedi razmisliti!

P.S. Da budem korektan, imaju ga i kod Mixija, jer vidim da je ta radnja popularna među članovima foruma, ali ovi linkovi koje sam postavio su na hrvatskom jeziku ( za one koji poput mene baš ne razumejo slovenščino)

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... &view=more


Vrh
   
PostPostano: 15 sij 2017 10:11 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Sistem koji je kod mene ugrađen je

Dometic FreshJet 1100
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1130026821

Invereter je Carbest
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1260021820

Ja sam imao krovni prozor sa ventilatorom i na to mjesto je išla klima, tako da nije bilo problema oko dovođenja struje i rezanja nove rupe na krovu

Diode i prekidači su koštali još cca 50€
Ruke cca 300€

Inače sve radim sam na kamperu, ali ovo se nisam usudio. Prekompleksno je i uvijek dođe pitanje garancije ako nešto ugrađuješ sam. I ispalo je dobro, jer je nakon cca mjesec dana izgorio invereter koji je zamjenjen novim.

Sistem je složen ovako:
invereter je spojen direktno na motorni akumulator sa originalnim kablovima i stavljeni su osigurači od 2x30A.
Preko releja i dodatnog prekidača je složeno da klima ne može raditi ako nije motor upaljen, odnosno ako je sistem spojen na vanjsko napajanje 220v. Čim spojim na vanjsko napajanje 220v, isključuje invereter i radi dalje.

Moja klima samo hladi. Nije mi bilo potrebno grijanje obzirom da imam uz trumu i webasto.

Kolega normalno grije kućicu sa Trumom u vožnji i nema problema oko toga. Drugi kolega ima dodatni hladnjak u kabini kojije spojen na sistem od motora, tako da kada se motor zagrije radi i stražnje grijanje.
Ja imam webasto. Malo je bučan i slabije grije od trume, ali je OK.

Skeptičan sam na grijanje sa klimom, jer to mora vući dosta struje, i automatski treba jači inverter, jači akumulator.... da bi sve to izdržalo u vožnji.
Bolje je onda naći rabljeni webasto i to ubaciti - vidio sam reparirane po 3000-4000kn

Isparivači vode - zaboravite - to ne radi - stvara osječaj hladnijeg zraka, ali ništa više od toga


Vrh
   
PostPostano: 15 sij 2017 23:14 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
master222 je napisao/la:
Sistem koji je kod mene ugrađen je

Dometic FreshJet 1100
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1130026821

Invereter je Carbest
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1260021820

Ja sam imao krovni prozor sa ventilatorom i na to mjesto je išla klima, tako da nije bilo problema oko dovođenja struje i rezanja nove rupe na krovu

Diode i prekidači su koštali još cca 50€
Ruke cca 300€...

Isparivači vode - zaboravite - to ne radi - stvara osječaj hladnijeg zraka, ali ništa više od toga



1500
350
300
+ 50
-------
2200 €

Mislim da ćemo se ipak kuhati u kamperu...


Vrh
   
PostPostano: 16 sij 2017 08:54 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
master222 je napisao/la:


invereter je spojen direktno na motorni akumulator sa originalnim kablovima i stavljeni su osigurači od 2x30A.
Preko releja i dodatnog prekidača je složeno da klima ne može raditi ako nije motor upaljen, odnosno ako je sistem spojen na vanjsko napajanje 220v. Čim spojim na vanjsko napajanje 220v, isključuje invereter i radi dalje.

Moja klima samo hladi. Nije mi bilo potrebno grijanje obzirom da imam uz trumu i webasto.



Jel imaš možda podatak koliko ti klima vuče struje iz akumulatora kada radi? Nije mi jasno zašto osigurači 2x30A i uopće kako su ti osigurači spojeni?


Vrh
   
PostPostano: 16 sij 2017 12:59 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
bajki je napisao/la:
[quote="master222"]


invereter je spojen direktno na motorni akumulator sa originalnim kablovima i stavljeni su osigurači od 2x30A.
Preko releja i dodatnog prekidača je složeno da klima ne može raditi ako nije motor upaljen, odnosno ako je sistem spojen na vanjsko napajanje 220v. Čim spojim na vanjsko napajanje 220v, isključuje invereter i radi dalje.

Moja klima samo hladi. Nije mi bilo potrebno grijanje obzirom da imam uz trumu i webasto.



Jel imaš možda podatak koliko ti klima vuče struje iz akumulatora kada radi? Nije mi jasno zašto osigurači 2x30A i uopće kako su ti osigurači spojeni?[/quote]
Osigurači su na plusu između motornog akumulatora i invertera.
Klima bi trebala raditi sa max 480wata, odnosno vukla bi cca 50ampera.
Zato je dovoljno 60ampera na osiguračima

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 16 sij 2017 14:09 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
To onda imaš dva kabela, pa je stavljen po jedan osigurač po kabelu? :think:


Vrh
   
PostPostano: 16 sij 2017 19:24 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
bajki je napisao/la:
To onda imaš dva kabela, pa je stavljen po jedan osigurač po kabelu? :think:

Ma ne. Jedan je kabel ali su dva paralelna osigurača na njemu. Pokazat ću ti kad se vidimo

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 18 sij 2017 21:37 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Na zalost nasega mornara cjenik klime je vecini od nas nepristupacan, no takvo je tržište tu nema milosti.
Pretpostaviti je da je klima spojena na startnu bateriju zato da samo kada motor bude u funkciji vrsi hlađenje a spoj sa dva osiguraca stiti i bateriju i alternator, neka vrsta redundantne zaštite. Ovime smo se i zastitili od 220V sa mrežnog napona a također i da ne ispraznimo stambenu bateriju, mislim na spoj sa startnom batery.
Ideja je odlicna, hvala na savjetu Master mozda je tko i realizira.

Ja sam krenuo u smijeru agregata kojim imam neovisno napajanje a kako je max snaga 2 kw ovih 900w ce lako rijesiti ako se odlucim na tu soluciju jer ga tada imam neovisno o situaciji.To sam vec snimio kod Njemaca da je agregat u funkciji.....samo kazem to je kao ti netko ore kopacicom kraj kampera.

Mornaru ako uzmes onu malu 100 eura klimu postaj ovdje rezultate....da smirim radoznalost :banana-dance: :bow-blue:


Vrh
   
PostPostano: 19 sij 2017 00:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Citat:
Mornaru ako uzmes onu malu 100 eura klimu postaj ovdje rezultate....da smirim radoznalost


Kako je krenulo, prije ću kupiti kakvu grijalicu!

Svjestan sam da je učinak ovog "vodenog" hlađenja znatno manji nego kod "prave" klime, ali za toliku razliku u cijeni bi bilo suludo očekivati jednak učinak. Razmišljam o tome da bi stavljanje hladne vode moglo pomoći, barem neko vrijeme. Sličan ( ali bez struje) način rashlađivanja Arapi su koristili dok nisu upoznali "čari" zapadne civilizacije. I živjeli stoljećima, na puno sunčanijim prostorima...

Čini mi se kao zanimljiva ideja, svakako. Nadam se da ću ju iskušati i u praksi. Ako se zamisli realiziraju, javit ću rezultate ( kakvi god bili).


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 12:18 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Nije baš klimatizacija u smislu rashlađivanja, ali mislim da je dobro mjesto i za ovo pitanje:

Naime, zanima me čime ste ( i jeste li) čistili i dezinficirali ventilacijske cijevi? Ja sam svoje "propuhao" zrakom iz kompresora jer sam vidio da su prašnjave. Dio je prašine odletio, ali mislim da bi se to moglo i bolje očistiti. Cijevi su kartonske ( ili nešto slično) pa ne znam koliko se smiju navlažiti. Razmišljao sam o tome da kod ventilatora u cijevi ušpricam neki dezinficijens i upalim ventilaciju da ventilator "protjera" sredstvo kroz cijevi.

Ako imate bolju ideju, pišite!


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 14:29 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
S ničim. Svaki puta kad je čistim ionako je sve otvoreno pa uključim ventilator na makismum i otvorim te otvore pa što ode van ode. Posišem sve i to je to. Ah prašina, nema lijeka protiv nje.


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 15:20 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
dundino je napisao/la:
S ničim. Svaki puta kad je čistim ionako je sve otvoreno pa uključim ventilator na makismum i otvorim te otvore pa što ode van ode. Posišem sve i to je to. Ah prašina, nema lijeka protiv nje.


Sada je moderno biti alergičan na sve i svašta!
( mada sam ja "oldschool" pa me to nije dohvatilo)

Ovo vjerojatno na mom kamperu nitko nije temeljito očistio 20 i kusur godina pa zato razmišljam o tome...


Vrh
   
PostPostano: 31 svi 2017 11:03 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Evo ljeta pa sam počeo razmišljati i o rashlađivanju:

https://cxbaili.en.alibaba.com/product/ ... 68DLR.html

Ovo je onaj ranije spominjan proizvod. Znači, kod nas je cijena 5X viša...

Volio bih to vidjeti i isprobati uživo. Ako netko slučajno bude išao kod Mixi-ja, neka ga isproba i molim da javi utiske.


Vrh
   
PostPostano: 31 svi 2017 17:09 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Ma super je cijena, ali je minimalna narudžba 1280kom

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 01 lip 2017 09:37 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Malo sam sumnjičav kako to radi, zato bih volio probati uživo. 2000 € za pravu klimu nikada neću dati, ne zato što mislim da ne valja, nego se uvijek nađe kakva rupa koju hitno treba zakrpati. Preživjet ćemo...


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2017 00:56 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Piše kolega s foruma kako se ni s mobilnom klimom od 1,1 kW nisu uspjeli ohladiti, tako da ova varijanta sa kvazi klimom otpada. Kada dojadi, bacim se u more, rijeku, potok ili uđem u kakav trgovački centar i čitam deklaracije ( ona sitna slova) dok se pošteno ne ohladim! =))

viewtopic.php?f=44&t=2138


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 16 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan