Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 20:02.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 54 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 25 vel 2017 13:35 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
RI898 je napisao/la:
...Postojece uticnice tj zice bi se isto mogle iskoristit za djeci punit baterije mobitela sa pretvarecem 12 - 5V DC ako želiš da ostane na 12V...


Učinjeno prema savjetu. Postavio sam razdjelnik s tri ( mada bi i manje bilo dovoljno) standardne utičnice 12V i dva USB izlaza 5V za punjenje mobitela ispod ukrasne lajsne na gornjim ormarićima. Originalna utičnica je ostala "za uspomenu" na prošla vremena, a i da ne ostanu vidljive rupe. Nemam sada sliku, ali ću slikati pa ću je postaviti.

Hvala na savjetu!


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2017 12:12 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
slika

Evo i slike novih utičnica. Slikano je odozdo, da se bolje vidi. Gledano sprijeda, gotovo se i ne vidi jer je iza ukrasne lajsne ispod ormarića. Odmah uz nju je i otvorena polica na koju se mogu odložiti mobiteli na punjenju. Spojena je na instalaciju stare utičnice, a dioda na utičnici je postala i indikator za glavni prekidač 12V. Kada svijetli znači da je prekidač uključen.


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2017 12:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Panonski mornar je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Da to nije možda "bojler" za grijanje vode? :think:


Nije bojler. Nema nikakav grijač, nego samo ulazno crijevo i izlaz prema slavini. Izgleda kao bočica od cca 1 l.
Pokušao sam postaviti sliku, ali ne ide. Probat ću drugi puta.


Skinuo sam ovu "bočicu" prije ponovne montaže kupaonice ( slika na prethodnoj stranici). Na njoj piše da se radi o tlačnoj posudi koja omogućava konstantan tlak vode, tako da ne ovisi o tomu radi li trenutno pumpa ili ne. Sve lijepo piše, ali je bilo okrenuto prema zidu pa nisam vidio slova. Bila je zalijepljena za zid pa ju nisam ranije skidao. Sada mi je smetala pri montaži, zato sam ju skinuo i riješio raniji misterij.


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2017 13:37 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Jel to znači da se kod tebe može desiti da pustiš vodu iz pipe i ona curi, a da se pumpa ne upali neko vrijeme? :think:


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2017 14:46 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Još ne znam, javit ću.Trebalo bi biti tako, barem za kratko puštanje vode.


Vrh
   
PostPostano: 28 vel 2017 08:46 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
To onda nije loše, ako tako radi. Nadam se da neće stvarati probleme u upotrebi s obzirom da su u gotovo svim novim sistemima to izbacili. :-??


Vrh
   
PostPostano: 28 vel 2017 12:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ako ne bude radilo, stanem negdje kraj potoka, umijemo se i idemo dalje!


Vrh
   
PostPostano: 28 vel 2017 13:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
=)) =))


Vrh
   
PostPostano: 28 vel 2017 13:06 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ne bi bilo prvi put!

I djeluje, provjereno! Hladan planinski potok razbuđuje bolje od svake kave!


Vrh
   
PostPostano: 01 ožu 2017 08:44 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Panonski mornar je napisao/la:
[
Evo i slike novih utičnica. Slikano je odozdo, da se bolje vidi.


Ovaj 12V kradljivac iz Lidla odlično radi inače... Isprobano lani na putu u Slovačku. Nonstop bio uključen prijenosni friž, navigacija i neki mobitel koji se ispraznio...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 15 ožu 2017 10:01 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Uvjerio sam se da i moj sakupljač vlage "radi"! U nedjelju sam našao nekih 1,5-2 cm vode u posudi.


Vrh
   
PostPostano: 15 ožu 2017 12:13 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Moraš znat da vlažni zrak ipak kako tako ulazi u kampera kroz krovne odušnike. Ima ih 3 komada i to jedan mansarda drugi sredina tj stambeni prostor te kupaonica. Dobro ga je provjetravati kad je vrijeme toplije a ja kada su jako velike kiše stavim i el. grijalicu da isušim zrak iz unutrašnjosti. Uvijek drži frižider tj vrata njegova malo otvorena zbog neugodnih mirisa a takoder i sva vrata od pretinaca / ormara / kupaonice / garaže jer se vlaga i tamo zavlači. Meni se dosta papirnatih karata uništilo jer su bile zatvorene u pretincu.

Na žalost ove zime zaboravio jednu bocu vode pa dobio poplavu kada se led otopio, dakle i te stvari treba micat.

Posebno se vlaga zavlaći u madrace i spužve naslonjača pa je to najbolje postaviti nekamo u kuću na toplo. Mario je to dobro prikazao.

Zrak je zimi kada su minusi i snijeg, relativno suh ali kada je kiša tada je druga priča pa baš za tih proljetno / jesenskih kiša treba biti na oprezu. Ne vjerujem da netko ima tako veliku garažu da ga drži zatvorenog no iako je pod nadstrešnicom vlaga cini svoje pa ove protumjere treba svakako organizirati.

Sada pak glisere pakuju u najlonske vreće tj prevlače ih najlonom, 1200 kuna sa otvorom malim da se zavuku unutra. Testirao kolegin gliser i stvarno nema vlage jer je hermetički zatvoreno. Jasno da ovo bi moglo i do kampera doć samo bi cijena bila daleko veća. Nadstrešnica dođe oko 5-6000 kuna, a dobra cerada oko 1000€. Gledao te cerade ove zime po kampovima i uočio da one koje su između borova ostanu cijele za razliku onih koje su izložene vjetru.

Prikoličari kada kazu da nemaju vlage vjerojatno nemaju niti ovih ventilacionih otvora na krovu tako da unutra nemaju niti vlage, jer je zrak trajno zatvoren, premda mislim da ove nove moraju imati ventilacione otvore.


Vrh
   
PostPostano: 15 ožu 2017 12:54 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Sve odrađeno prema savjetima, i madraci, i ormarići, i sakupljač vlage...
Nadam se da ćemo ga uskoro "proluftati" u vožnji!


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2017 00:53 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
Jel to znači da se kod tebe može desiti da pustiš vodu iz pipe i ona curi, a da se pumpa ne upali neko vrijeme? :think:


Ovo sam zaboravio ranije odgovoriti:

Dakle, pumpa radi dok ne postigne određeni tlak u sustavu. Zatim se ugasi. Ne pali se za svako puštanje vode, nego tek kada tlak u sustavu padne. Sustav nije velikog kapacitete pa i tlak relativno brzo pada, ali za puštanje vode od par sekundi se pumpa ne uključuje. I pri uključenju radi promjenjivim intenzitetom, ovisno u padu tlaka. Ako treba malo "dopumpati", na pali se punom kapacitetom. Preko noći je stajala uključena i nije se palila, znači da sustav drži tlak.


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2017 00:57 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Vjerojatno se netko od vas već susreo s ovim problemom pa bih volio čuti i vaša mišljenja i iskustva.

Naime, radi se o slijedećem: rolo zastori na prozorima i komarnici zapinju, neki više neki manje, pri spuštanju tj. uvlačenju. Neki se i ne mogu potpuno spustiti unutra. Vjerojatno se s godinama nakupilo prašine i koječega još što ih blokira pri spuštanju.

Jeste li ih čistili, kako i čime? :-?? Razmišljam o mlakoj vodi, spužvici i kakvoj sapunici, ali kako rekoh, volio bih čuti i vaša mišljenja i iskustva.


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2017 06:19 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Ne blokira njih prašina nego mehanika. Unutra je navojni feder koji popusti ili pukne.
Nakon duge patnje i poravaka, ove godine sam kupio nove rolete i komarnike. Nema druge.

Osim toga. Komarnik se ukruti i puca, a isto tako i roleta. Kopče više ne rade i tako to
To je potrošna roba na kamperu

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2017 23:51 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ne znam jeste li imali iskustava s čišćenjem auto pojasa, ali malo sapunice i mlake vode čine čuda! U ovom slučaju pomaže i kokpit sprej, a mehanizam je gotovo isti kao i kod sjenila.

No, gledao sam danas malo u čemu bi mogao biti problem. Zaključio sam da je vodilica sjenila malo uža u donjem dijelu i da zbog toga sjenilo teško ide skroz do dna. Ne znam što je uzrok, vjerojatno nešto nije dobro leglo na svoje mjesto kada sam skidao prozore. Sada znam u čemu je problem pa mogu krenuti u njegovo otklanjanje.

Ali, malo tople vode i sapunice u svakom slučaju neće škoditi da se sjenila malo "osvježe". Pri čišćenju je bitno ne namakati spužvu previše da se ne cijedi voda i ostaviti sjenilo podignuto dok se potpuno ne osuši!


Vrh
   
PostPostano: 09 lip 2017 06:07 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Slažem se. Može se uvijek popraviti i oprati. To sam i ja radio. Ali nakon 4 godine, došao je red i da to zamjenim.
Ne znam koji tip prozora imaš, moji su Dometic-Seitz S4 i za njega je komplet roleta i komarnik 60-70eura. Najveći je problem skinuti vražje čepove sa okvira na unutrašnjoj strani. Obavezno se oštete, a ima ih cca15-20 komada po prozoru i kostaju 2eura komad. Strašno.
Ako je isti prozor kao moj, onda znam da ima vodilica sa unutrašnje strane koja se može regulirati.


Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 09 lip 2017 09:56 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Moram malo "baciti oko" da nađem rješenje. Komarnici dobro rade. Bolje je to popraviti, a te novce uložiti u putovanje...


Vrh
   
PostPostano: 15 lip 2017 00:05 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Na krovnoj sam lajsni učio kako nedostaje 20-ak cm kedera. Imate li kakav alternativni izvor spomenutoga? Za tako nešto mi se ne da lutati okolo ili plaćati poštarinu iz Slovenije. Razmišljam da improviziram s komadićem izolacije PGP kabela koji bih izrezao na potrebnu širinu, a krajeve spojiti silikonom da ne propušta vodu. Probao sam s malim komadićem, čini mi se da bi moglo biti dobro.

Ako imate kakav bolji prijedlog, slušam!


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 54 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan