Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 11:31.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 svi 2017 18:32 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Kako sam dobio upit o tome, da li sam radio na kamperu nesto u vezi zvucne izolacije,....ovdje cu pokusati opisati sto sam tocno uradio.

slika

Kako se vidi, osnova za kampera je koristen Fiat Ducato typ 290, cija osnovna namjena je da bude dostavno ili "baustelle" automobil.
Shodno tome je dizajn unutrasnosti kabine uradjen prilicno "plasticno" bez ikakvog luxsuza. Ako tome dodamo da je godina proizvodnje bila u proslom stoljecu (1994), onda je neminovno da se javi zelja za par izmjena.

slika

Prvo sam odlucio uraditi zvucnu izolaciju vrata, koristeci bitumen ploce , ( samoljepljive ploce koje se inace koriste za takvo nesto u auto industriji...ima ih naruciti na e-bay razlicitih dimenzija kao i debljine)
Jednostavno sam ih nalijepio

slika

Poslije na njh sam takodje nalijepio ...spuzvu koja se obuicno koristi za toplotnu i zvucnu izolaciju haube.

slika

Ostatak bitumen ploca sam poljepio po podu kabine
slika

preko toga ide orginalna izolacija,

slika
na koju sam skrojio i zalijepio etison

slika

i to je to.

slika

slika

Pored prikazanog sam takodje na poklopac motora nalijepio izolacijsku spuzvu.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 02 svi 2017 18:41 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Moram napomenuti, da kad sam radio gore prikazano, to je bilo prvi put da takvo nesto radim i bez nekog iskustva . :naughty: ...no cini mi se da , kad malo bolje razmislim buka unutar kabione je prilicno smnjena.
Kad bih ponovo radio, sa ovim iskustvom :banana-dance: malo bi drugacije....i mislim da bi kavalitet bio jos bolji.

Pozdrav

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 02 svi 2017 23:38 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Opiši što bi uradio bolje nego što jesi da i mi ne idemo od početka i ne učimo na istim pogreškama... :bow-blue:


Vrh
   
PostPostano: 03 svi 2017 09:41 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Panonski mornar

Citat:
Opiši što bi uradio bolje nego što jesi da i mi ne idemo od početka i ne učimo na istim pogreškama... :bow-blue:


Ono sto sam vidio na YT, odnosno citao o slicnim pokusajima zvucne izolacije automobila...obicno se navodi da je jedan od najvecih problema vibracije koje onda poajcavaju, odnosno prenose zvuk unutar kabine. Da bi se to sprijecilo obicno se koriste bitumenske ploce ( naravno postoje profesionalniji i skuplji materijali) koje se lijepe na lim vrata, krova i poda...da bi ga "ukrutili" i time smanjili vibracije.
Ima neke logike.

Ono sto bih ja , da radim ponovo, bolje uradio je ...to da bi na pod kabine i zid prema motoru (na koji nisam nista stavio) odnosno kompletan prostor poljepio bitumen koristeci fen tako da se moze bolje oblikovati a prostor gdje je to nemoguce koristio bi bitumen sprej ( mislim da se tako zove) . Poslije toga bih nalijepio termo foliju ( koja se ince koristi za toplotnu izolaciju)...pa tek onda vratio orginalni ( gumeni)...pokrivacac poda...i dalje kako sam vec uradio.
Naravno da postoje jos bolji materijali koji se koriste u modernim automobilima...no uvijek se postavi pitanje isplatnosti. Ovo sto sam naveo...je prilicno jeftina varijanta a ucinak zaista nije los....jer koliko cujem od drugih ...koji imaju slicne autmobile...ili sam ja malo nagluh :drool: ili je buka puno manja. Morm napomenuti da ima prilicno posla ...

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 11 svi 2017 00:12 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Upravo na tragu ovog tvog posta i ja razmišljam. Čitao sam i iskustva drugih koji su odradili sličan posao. Uglavnom, razmišljam o slijedećem:
Bitumenska ( varena) traka V-3 ili V-4. Ona je s obje strane obložena tankom PP folijom koja olakšava rukovanje. Inače se pali brenerom pri postavljanju, ali ja razmišljam kako se može izrezati odgovarajući oblik, zatim rukom skinuti foliju, ugrijati fenom ( za skidanje boje) i onda zalijepiti. Ovo bih koristio u kombinaciji sa materijalom zvanim K-flex ili Armaflex
( spominjan na ovom forumu kao izolator pri samogradnji). Mislim da se radi o istom ili sličnom materijalu različitih proizvođača. Uglavnom, samoljepiv je, fleksibilan, dobar izolator topline ( manje bitno u ovom slučaju) i zvuka, otporan na povišene temperature. Znači, zadovoljava.

Evo što pišu o izolaciji K-flexom:

http://www.mariterm.hr/product/159/k-fl ... ce-1500-mm

http://www.oldschoolhr.com/forum/index. ... ic=17671.0

Najbolji mi je ovaj dio:

zvučna i toplinska izolacija za auto!!
« Odgovori #41 : 09 Ožujak, 2011, 21:31:39 »
ma ono voziš se 90 i slušaš radio i možeš prepoznat koja pjesma svira. milina
=)) =)) =)) ( govori o Spačeku, ali mi se čini da i meni nije puno bolje)

Prenosim mišljenja s drugog foruma u želji da pomognem i članovima našeg foruma, nadam se da me administratori zbog toga neće izbaciti iz HDZ-a, ovaj s foruma UKH?! :-??


Vrh
   
PostPostano: 13 svi 2017 23:40 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
K-flex 10 mm crni košta 46 kn+ pdv. Imaju i druge debljine. 10 mm s alu folijom je 80-ak kn za m2. Nisam vidio uživo, nego sam zvao telefonom. Valjda su imali kupaca u radnji pa nisu baš imali vremena za razgovor. Trebalo bi izmjeriti koliko izolacije treba pa otići u trgovinu, vidjeti to i usporediti uživo.

U Termocommercu je Armaflex crni 13 mm 110 kn za m2. Znači, otpada ta varijanta. U Brodu ga nisu imali, nego dobavljaju po narudžbi pa ga nisam vidio, ali mislim da je to vjerojatno slična stvar. Ako netko ima iskustava, neka nam pojasni.


Vrh
   
PostPostano: 02 kol 2017 08:55 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Gledao sam kako izvesti zvučnu izolaciju, ali su me ove vrućine brzo umorile pa sam ( za sada) odustao od tog posla. Nadam se ne zadugo?! Rješenje sam našao u tomu da sam naprijed ugradio jače zvučnike. Klin se klinom izbija!

Pojačam radio i vozimo dalje! :whistle:


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan