Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 19:04.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 8 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 06 lip 2017 00:23 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Poznato vam je već da sam "zavirio" u gotovo svaki kutak kampera...

Na našem prvom izletu uočio sam ( morao sam nešto ostaviti nedovršeno) da nam bojler ne radi. Radi se o plinskom bojleru Truma. Dobio sam uz kamper i upute za bojler, ali nisu od neke velike koristi. Uglavnom, radi se o slijedećem: bojler je napunjen vodom, plinski ventil otvoren, plina ima, struje na ulazu u bojler ima, vodena pumpa radi... I sve ostalo što mi je palo na pamet sam provjerio, ali ne radi.

Kada sam, zbog radova na restauraciji, skinuo bojler pri ponovnoj montaži sam imao problem s time da plava žica na ulazu dalje ide kao crvena, a smeđa dalje kao plava, o čemu sam već ranije pisao. Pomislio sam da bi, obzirom da sam ga pri ponovnoj montaži bio krivo spojio, u pitanju mogao biti kakav pregoren osigurač. Našao sam jedan na ulazu, ali sam ga pri pokušaju skidanja izgubio negdje ispod bojlera. Nema ga, a ne da mi se vaditi cijeli bojler zbog toga! Uglavnom, zamijenio sam ga drugim ( naknadno sam vidio da se cijela pločica lako može izvaditi van), ali bojler opet ne radi.

Pri pokušaju paljenja kratko zasvijetle obje ( crvena i zelena) lampice i ugase se. Onako, "black out" efekt. Iza toga ništa. Kasnije, kada pokušam upaliti, opet isto.

Ako znate ponešto o principu rada bojlera, ili se netko već susreo sa sličnim problemom, molim za pomoć! :pray:

P.S. Znam da Truma plinski kamin ima bateriju ( AA) koja služi za paljenje. Je li i ovdje isti ili sličan slučaj? Nisam vidio, barem ne na nekom pristupačnom mjestu, kučište baterije.


Vrh
   
PostPostano: 06 lip 2017 06:45 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
1. Provjeri uma li vode u njemu. Znači pipe okreneš na crveno i čekaš da krene voda.
2. Ako imaš poklopac na dimnjaku/usisu na boku kampera moraš ga obavezno skinuti

Ako je to sve ok i svejedno ne radi, onda je neki ozbiljniji problem

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 06 lip 2017 13:07 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Poklopac ili rešetka? Vidio sam u uputama da spominju poklopac ( piše čak i uz prekidač na kontrolnoj ploči da ga treba skinuti), ali ja ga nisam vidio. Na boku je plastična rešetka koja pokriva dva otvora, vjerojatno usis i dimnjak. Vode ima...

Još neki savjet?


Vrh
   
PostPostano: 06 lip 2017 13:22 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Panonski mornar je napisao/la:
Poklopac ili rešetka? Vidio sam u uputama da spominju poklopac ( piše čak i uz prekidač na kontrolnoj ploči da ga treba skinuti), ali ja ga nisam vidio. Na boku je plastična rešetka koja pokriva dva otvora, vjerojatno usis i dimnjak. Vode ima...

Još neki savjet?

Ajde slikaj taj otvor

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 06 lip 2017 13:53 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Slikat ću, kažu da slika vrijedi 1000 riječi.


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2017 00:50 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Nisam stigao do kampera danas pa nisam slikao rešetku, ali sam malo njuškao po njemačkim kamperskim forumima
( pa mi klinjo kaže kako neće učiti njemački jezik jer mu ne treba :naughty: ) i našao nekoliko mogućih uzroka kvara.

Vjerujem da ću sutra uhvatiti vremena pozabaviti se bojlerom, vrijeme do Susreta curi.
Imam dobra 734 razloga za to! :icon_wink: ( toliko € je novi bojler)

Nadam se da ćemo otkloniti kvar, a o tome ću vas, naravno, izvijestiti. Možda još nekada nekome zatreba...


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2017 00:14 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Opet nisam slikao rešetku, ali sada više nije ni bitno. Bitno je da su 734 € ( prema cijeni iz Njemačke) ostali u džepu! :banana-dance:
Čuj ovo, ostali u džepu, kao da su i bili tamo?! =))

No, da krenemo ozbiljno. Možda će netko čitati ovo u potrazi za savjetom kako riješiti problem.

Dakle, kako sam ranije naveo, u potrazi za rješenjem problema bojlera koji nije radio, "obišao" sam malo njemačke kamperske forume i kao najčešće uzroke problema našao slijedeće:
* pregoren stakleni osigurač na ulazu
* "probijenu" diodu na ulazu
* oslabljene ili odlemljene kontakte ( radi se o starijim bojlerima pa nije niti čudno)
* neispravnu elektrodu za paljenje plina.

Krenuli smo od osigurača. Ispravan. Za diodu nismo bili sigurni pa smo ju nanovo prelemili. Našli smo još dvije diode pa smo i njih provjerili. Ispravno. Kontakti kućišta osigurača su bili sumnjivi pa su nanovo zalemljeni. I spoj tiskane pločice s bojlerom ( dva ubodna kontakta na dnu pločice) su bili oksidirali pa su malo očišćeni i "osvježeni" Wd-40 sprejom. Inače, pločica se nalazi ispod plastičnog poklopca na ulazu električnih kablova ( 2 kom) u bojler. Jedan je kabel za napajanje 12V, a drugi dolazi s kontrolne ploče. Nakon otpajanja kablova i skidanja gornjeg plastičnog dijela ( na koji se učvršćuje poklopac) se pločica može izvaditi jednostavnim povlačenjem prema gore.

Ranije sam već naveo kako je dovod plina već ranije provjeren, plinski ventil otvoren, bojler napunjen vodom i odzračen ( otvaranjem slavine za toplu vodu dok ne poteče voda bez mjehurića).
Nakon ovog "osvježavanja" kontakata sve je vraćeno natrag i spojeno. Trenutak neizvjesnosti, paljenje... Kratko se pali crvena dioda, zatim se čuje krrrrrrrrc, pali se zelena dioda- RADI!! :banana-dance:

Eto, i taj je problem stavljen ad acta!

Znači, u ovom je slučaju problem bio u oslabljenim i oksidiranim kontaktima.


Vrh
   
PostPostano: 18 srp 2017 00:36 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Bojler isproban u praksi i radi! Napravili smo nekih 1100 km i svi kontakti su na mjestu. A da je bilo "drndanja" svjedoče zvučnici koji su otkazali poslušnost. Vraćeni u život dotezanjem kleme na spoju s radiom. Nisam ih zalemio pa je tako ( za sada) i ostalo...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 8 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan