Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 01:16.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 54 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 29 sij 2017 23:13 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Čuo sam i poslušao savjet o postavljanju sakupljača vlage u kamper. Kupio sam ga i stavio na pod uz ormar, ali u njemu nakon tri tjedna nema ni kapi vode. Razmišljam kako je to vjerojatno zbog toga što je temperatura ispod nule, ali ako griješim, ispravite me. Postavio sam ga onako kako je opisano na pakiranju.


Vrh
   
PostPostano: 29 sij 2017 23:20 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Ovo će iskusnim kampistima biti možda i smiješno, ali po čemu se razlikuje "kamperski" toaletni papir od ovih koje svakodnevno koristimo. Reklamiraju kako se čak i kartonska tuba ( kod jednog proizvođača od kojeg i mi kupujemo) sama razgradi u vodi. Moji su klinci to čak i isprobali u praksi, ali sam im objasnio da je besmisleno bacati taj karton u WC kad se može reciklirati.

Dakle, po čemu je "kamperski" papir poseban, kao i gdje se ( osim vjerojatno u specijaliziranim prodavaonicama) i po kojoj cijeni može kupiti?

Kakve su ( i ima li ih) posljedice korištenja "običnog" papira?


Vrh
   
PostPostano: 30 sij 2017 00:48 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 30 lis 2016 21:28
Postovi: 32
Panonski mornar je napisao/la:
Ovo će iskusnim kampistima biti možda i smiješno, ali po čemu se razlikuje "kamperski" toaletni papir od ovih koje svakodnevno koristimo. Reklamiraju kako se čak i kartonska tuba ( kod jednog proizvođača od kojeg i mi kupujemo) sama razgradi u vodi. Moji su klinci to čak i isprobali u praksi, ali sam im objasnio da je besmisleno bacati taj karton u WC kad se može reciklirati.

Dakle, po čemu je "kamperski" papir poseban, kao i gdje se ( osim vjerojatno u specijaliziranim prodavaonicama) i po kojoj cijeni može kupiti?

Kakve su ( i ima li ih) posljedice korištenja "običnog" papira?


Mislim da se "kamperski" mnogo lakše i brže razgradi; nastane nekakva kaša od njega. Uostalom, on je i dosta tanji od kućnog wc papira. Možeš ga naručiti preko Mixi caravaninga..
Što se tiče vlage, uputa od iskusnog servisera (ovlašteni Hymer servis), kaže da uvijek trebaju prozori biti otvoreni na onaj prvi zub (to je samo nekoliko milimetara). To govori da je mnogo važnije da zrak cirkulira nego kolika je vlaga unutra. Kad ga ovako držiš, vlaga je nekad i preko 80 %, ali nikad problema. Ja sam ga tako i držao.


Vrh
   
PostPostano: 30 sij 2017 00:57 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Pingvin je napisao/la:
Mislim da se "kamperski" mnogo lakše i brže razgradi; nastane nekakva kaša od njega. Uostalom, on je i dosta tanji od kućnog wc papira. Možeš ga naručiti preko Mixi caravaninga..


Pa mi onda prst uleti u guzicu!

Citat:
Što se tiče vlage, uputa od iskusnog servisera (ovlašteni Hymer servis), kaže da uvijek trebaju prozori biti otvoreni na onaj prvi zub (to je samo nekoliko milimetara). To govori da je mnogo važnije da zrak cirkulira nego kolika je vlaga unutra. Kad ga ovako držiš, vlaga je nekad i preko 80 %, ali nikad problema. Ja sam ga tako i držao.


Razmišljao sam i ja o ovome. Bio je tako dok nije počeo padati snijeg. A kad pada suhi snijeg s vjetrom, uvuče se u svaku poru. Otvorit ću ga opet tako za koji dan...


Vrh
   
PostPostano: 30 sij 2017 01:05 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Pricekaj kisno i vlažno vrijeme pa ces vidjeti cudo koliko vlage se skupi u posudici....a prozori - .u biti ti je to kao kod kuće moras provjetravati i nije lose držati na prvi zub


Vrh
   
PostPostano: 30 sij 2017 07:32 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Wc papir možeš koristi običan ali onda moraš dva-tri puta isprati kazetu jer se papir nagruda pa malo teže izleti van.
Odvlaživač ja ostavljam u kuhjnji u sudoperu. Obično se napuni do vrha, pa da se nebi prolio po podu i napravio štete bolje je ovako

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 30 sij 2017 09:17 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Mi koristimo kamperski wc papir. Brzo se razgradi i razgradi se do kraja, tako da ima moju preporuku.

A za sakupljač vlage, ja ga više ne koristim. Gornji prozor tako i tako ima stalnu prozraku koju nemožeš zatvoriti, i on u kombinaciji sa otvorima u podu stvara više nego dovoljnu cirkulaciju zraka kroz kampicu.


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2017 14:12 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Vidio sam i pročitao neke savjete o pripremi kampera za zimu. Evo, napokon smo izašli iz minusa na termometru pa počinjem razmišljati o toplijim danima.

Zanima me kakav je postupak puštanja vode u sistem. Treba li naliti vodu u onu ekspanzionu posudicu ispod umivaonika, u crijevo koje vodi u pumpu vode, u bojler...?

Čitao sam već negdje, ali ako može da ponovite, i savjet oko čišćenja/ dezinfekcije spremnika vode da bude kompletan postupak na jednom mjestu.

Molim nekoga iskusnijeg da na ovim stranicama opiše postupak.


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2017 14:18 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Oko krovnog prozora imam fleku od vlage. Prozor je izvađen i nanovo prebrtvljen, ali trag od vlage je ostao. Drvo oko otvora sam prosušio koliko sam mogao u jesenskim uvjetima i premazao impregnacijom za drvo prije ponovne ugradnje prozora.

Grafitnom sam olovkom ocrtao rub vlage na stropu kako bih ju mogao pratiti. Vidim da se ne širi, znači da prozor dobro brtvi. Lesonit koji je vlažan nisam htio sušiti naglo fenom jer se bojim da će ostati fleka.

Imate li kakav savjet oko toga? Čime i kako osušiti vlagu ili ostaviti da se polagano osuši samo od sebe?


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 08:09 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Panonski mornar je napisao/la:
Vidio sam i pročitao neke savjete o pripremi kampera za zimu. Evo, napokon smo izašli iz minusa na termometru pa počinjem razmišljati o toplijim danima.

Zanima me kakav je postupak puštanja vode u sistem. Treba li naliti vodu u onu ekspanzionu posudicu ispod umivaonika, u crijevo koje vodi u pumpu vode, u bojler...?

Čitao sam već negdje, ali ako može da ponovite, i savjet oko čišćenja/ dezinfekcije spremnika vode da bude kompletan postupak na jednom mjestu.

Molim nekoga iskusnijeg da na ovim stranicama opiše postupak.


Ja vodu jednostavno nasipam u spremnik i otvorim pipu, malo pričekam dok pumpa ne dotjera vodu do pipe.
Što se tiče "ekspanzione posude", tako nešto nemam! :think: :-??


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 09:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
Ja vodu jednostavno nasipam u spremnik i otvorim pipu, malo pričekam dok pumpa ne dotjera vodu do pipe.
Što se tiče "ekspanzione posude", tako nešto nemam! :think: :-??


Ovo se nalazi ispod umivaonika koji je trenutno izvađen. Ne znam što bi moglo biti ako nije ekspanziona posuda?

slika


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 09:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Da to nije možda "bojler" za grijanje vode? :think:


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 10:29 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
Da to nije možda "bojler" za grijanje vode? :think:


Nije bojler. Nema nikakav grijač, nego samo ulazno crijevo i izlaz prema slavini. Izgleda kao bočica od cca 1 l.
Pokušao sam postaviti sliku, ali ne ide. Probat ću drugi puta.


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 13:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
slika

Evo i slike. Ne bih rekao da ima neku drugu osim kompenzacijske uloge.


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2017 14:21 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Da, izgleda tako. :-?? :-??


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 11:44 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
U posudici sakupljača vlage i dalje nema niti kapi! Mislio sam da će biti sada kada je temperatura u plusu, ali nema. Nije da mi nedostaje, ali očekivao sam da će se nešto skupiti. Prozori su opet otvoreni "na zub" da zrak pomalo cirkulira. Imam i dvije posudice soli ( plastične od margarina) pa i one pokupe ponešto vlage, iako nisam primjetio da je i sol jako vlažna.


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2017 14:42 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Ja išao u subotu otvoriti kampicu kad je već bilo tako toplo i unutra bilo 11,2 stupnja. U pola sata koliko sam bio tamo popelo se na 12,5 stupnjeva. U posudi za vlagu isto nije bilo skoro ništa a stoji tamo od negdje 10.11. Tableta će isto izdržati do proljeća.


Vrh
   
PostPostano: 15 vel 2017 11:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Još uvijek upoznajem kamper i zahvaljujem na dosadašnjoj pomoći i savjetima.

Evo, imam još jedno pitanje:
slika
Zanima me čemu služi ova "utičnica" desno uz "normalnu" utičnicu? Ova "normalna" je standardna utičnica 220V, a na ovu malu dolazi 12V. Neobičan mi je njezin promjer, nije poput "standardne" auto utičnice ( kao za npr. upaljač ili one u prtljažniku).

Jesu li ovakve utičnice uobičajene u kamperima ( ja imam jednu u kuhinji i jednu u kupaonici) i kako ih i za što koristite?


Vrh
   
PostPostano: 15 vel 2017 20:44 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Mislim da u doba kada nije bilo invertera kojima danas transferiramo struju sa 12V na 220V i to ili sinusoidalnog (za elektroničke uređaje) ili kvadratnog (jeftiniji su i služe za elektromotore i punjenje baterija) koji danas idu čak i do kilowata snage jedina mogucnost je bila napraviti napajanje direkt sa akumulatora preko adekvatnih utičnica 12V. Današnji standard za sve uređaje koji se napajaju sa 12V iz baterije je standardna auto - cigaret upaljač utičnica, premda i tu ima dosti varijacija na temu ali uglavnom sve pašu jedna na drugu.

Ovo je vjerojatno neki rudiment iz prošloga stoljeća koji je služio za napajanje kojekakvih samo bivšim vlasnicima znanih 12V elektricnih uređaja koji su vjerojatno imali najvjerojatnije neke specijalne nestandardne prikljucnice/utikače. Ili je lik najvjerojatnije tko zna kako i odakle nabavio ove prisutne uticnice sa slike i ugradio ih u kampera. Kako su dvije na razlicitim mjestima vjerojatno je koristio isti uređaj na vise mjesta.

Slicnu je stvar napravio Šunjić koji je postavio neke 12V uticnice po nastambi u kamperu, pa se vodim istom logikom da je i kod tebe bilo isto.

Iskoristi ove povućene instalacije i transferiraj ih na inverter 220V. Kompjuter radi dobro i na kvadratni inverter...kao i svi ostali 220 uredaji. Postojece uticnice tj zice bi se isto mogle iskoristit za djeci punit baterije mobitela sa pretvarecem 12 - 5V DC ako želiš da ostane na 12V

Samo uticnice od invertera oboji crveno da ti recimo ne spoje fen od 1 kw za sušenje kose na inverter od 500W....na vrime sam skužio i samo je zagorila instalacija ali je inverter ostao u funkciji!!!! :handgestures-fingerscrossed:


Vrh
   
PostPostano: 16 vel 2017 10:00 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
RI898 je napisao/la:
Mislim da u doba kada nije bilo invertera kojima danas transferiramo struju sa 12V na 220V i to ili sinusoidalnog (za elektroničke uređaje) ili kvadratnog (jeftiniji su i služe za elektromotore i punjenje baterija) koji danas idu čak i do kilowata snage jedina mogucnost je bila napraviti napajanje direkt sa akumulatora preko adekvatnih utičnica 12V. Današnji standard za sve uređaje koji se napajaju sa 12V iz baterije je standardna auto - cigaret upaljač utičnica, premda i tu ima dosti varijacija na temu ali uglavnom sve pašu jedna na drugu.

Ovo je vjerojatno neki rudiment iz prošloga stoljeća koji je služio za napajanje kojekakvih samo bivšim vlasnicima znanih 12V elektricnih uređaja koji su vjerojatno imali najvjerojatnije neke specijalne nestandardne prikljucnice/utikače. Ili je lik najvjerojatnije tko zna kako i odakle nabavio ove prisutne uticnice sa slike i ugradio ih u kampera. Kako su dvije na razlicitim mjestima vjerojatno je koristio isti uređaj na vise mjesta.

Slicnu je stvar napravio Šunjić koji je postavio neke 12V uticnice po nastambi u kamperu, pa se vodim istom logikom da je i kod tebe bilo isto.

Iskoristi ove povućene instalacije i transferiraj ih na inverter 220V. Kompjuter radi dobro i na kvadratni inverter...kao i svi ostali 220 uredaji. Postojece uticnice tj zice bi se isto mogle iskoristit za djeci punit baterije mobitela sa pretvarecem 12 - 5V DC ako želiš da ostane na 12V

Samo uticnice od invertera oboji crveno da ti recimo ne spoje fen od 1 kw za sušenje kose na inverter od 500W....na vrime sam skužio i samo je zagorila instalacija ali je inverter ostao u funkciji!!!! :handgestures-fingerscrossed:


Šunjić ima jednak kamper. Vjerojatno se radi o serijskoj instalaciji, ne izgleda mi kao naknadna ugradnja, pogotovo ona utičnica u kupaonici. E sad, što ću s njima... Ne znam, za sada neka stoji kako jeste. Razmišljam i o tomu da je moj kamper u originalnom stanju, a polako mu se bliži 30-a. Na autima koji postaju oldtimeri se originalno stanje posebno cijeni...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 54 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 21 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan