Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 18 tra 2024 09:54.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 33 posta ]  Stranica Prethodna 1 2
Autor/ica Poruka
PostPostano: 30 lis 2019 09:09 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Sinisha je napisao/la:
Pa, tražio sam i vozikao se okolo naokolo i kupio sam svoj (prvi) kamper :)
Uzeo sam Laika Laserhome 61 1991 na Iveco Turbo Daily 2.5 103 KS. Ima 100.000 km, nigdje traga curenju i vlagi, sve bitno radi - bar dok ne otkrijem još nešto ....
Ne radi sirena i električne stepenice, brisači su spori, polako se gibaju i djeluju indisponirano i osvjetljenje instrumenata je slabašno. E da, i brojač okretaja malo radi malo ne.
Morao sam probati - išao sam na autoputu 130, brzina je postignuta s lakoćom i bez pogovora :)


Čestitke na kupovini! :clap: :clap:


Vrh
   
PostPostano: 30 lis 2019 15:53 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Hvala :)


Vrh
   
PostPostano: 31 lis 2019 21:34 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Čestitke, te sretnu i ugodnu vožnju i mnogo lipih i nezaboravnih trenutaka ti želim.

Vidim da je dosta sitnica u pitanju no to ćeš pomalo vremenom sređivati...

Par ideja odakle početi....
.uglavnom startni akumulator promijeni za vlastitu sigurnost i komfor ukoliko je stariji od četiri godine, zupčasti remen svakako da ne bude iznenađenja obzirom na kilometražu. Pumpicu od pitke vode jer meni je ovo već treća ako niš si kupi da imaš za rezervu…. truma grijač kabine svakako provjeri kao i frižider kako hladi. Najprije ga atestiraj na 220V jer tu najbolje hladi da imaš uvid a onda na plin jer je plinski brener razlog problema koji treba svake 2-3 godine čistit jer se zaprlja pa ne hladi. Isto tako počisti mrežice na slavinama jer ima dosta klora koji se nataloži....kao i u rezervoaru pitke vode...

Srićno i uživaj....


Vrh
   
PostPostano: 04 stu 2019 11:05 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Hvala lijepo
Preko vikenda sam parkirao kamper pred kuću da ispregledam što više toga detaljnije. Pa, električne stepenice rade, sirena radi. I u jednom i u drugom slučaju u pitanju je bio osigurač. Za sirenu je naizgled bio OK, ali nije bio OK - na novi se oglasila lijepim dvoglasnim talijanskim zvukom :). Za stepenice sam prvo išao raskupusati set prekidača na ulazu, tu su i oni up/down. Uglavnom, izgledali su svi spojevi OK, relej je izgledao kako treba mada sam imao namjeru promijeniti ga za svaki slučaj. A onda sam izvlačeći buket kablova iz unutrašnjosti izvukao i kućište osigurača. Otvorim i pogledam - pregorio. I eto, stepenice rade. Međutim, microswitch za dignutu/zatvorenu poziciju ne radi kako treba, ne znam zašto ali ću pogledati. Možda je pomaknut. Kad spuštam dođu do dna i čuje se lagani klik i iskopčaju se. Ali kad ih dižem ako ne stanem na vrijeme mehanizam napravi krug, tresnu dole i opet se dižu :) OK, to nije problem - zaustavim ih u gornjem položaju i sve je kako treba. Ali, sinoć sam zaboravio automatiku stepenica staviti na Manual - kad se upali motor ako su stepenice spuštene na Manual se treba oglasiti biip biip pištalica i crvena lampica kraj volana. Tad se s dugmićem stepenice mogu dignuti iz kabine. Na Automatic se dignu same. Dok sam bio parkiran dao sam kontakt i gledao hoće li se nešto desiti sa stepenicama ili pištalicom i lampicom, birao sam Auto ili Manual - ništa. OK, pomislio sam da taj sustav ne radi ali nema veze, bit ću pažljiv. Sinoć kad sam se išao preparkirati (jedva sam se izvukao iz dvorišta, mrak, kiša, nizbrdica bočna, naslonio sam se lagano bridom krova na betonsku banderu .... užas) taman sam savlada prepreke iz zagrada kad čujem nešto ŽBAM. Pitam sina jesam li lupio u nešto, on je bio iza i pazio kroz prozore. Kaže ne. OK, nastavim kad ono opet ŽBAM. Stanem a sin otvori vrata i gleda vani. Kaže stepenice se stalno spuštaju i dižu. Aha, tako, sjetim se i prebacim s Auto na Manual a on ih zaustavi u zatvorenom položaju. Ipak taj sustav malo radi, ali to ću morati još pregledati.
Frižider na 220 radi i to fino. Radi i na 12, na plin nisam probao. Ima ugrađen ventilator(e) i kontrolu prozračivanja Auto/Man. Uz rešetke na boku ima i prozračivanje "dimnjakom".
Truma grijanje radi bez problema, lijepo grije, ventilator radi i na Auto i Manual, topli zrak izlazi gdje treba. Bojler radi, pali iz prve, za pola sata voda je bila topla (prekidač Off/50/75).
Nalio sam vode u unutrašnji rezervoar - pumpa radi i gasi se baš taman. Izgleda dosta velika i moćna, nisam siguran ali čini mi se veća od ostalih koje sam imao prilike vidjeti.
Plinski šporet radi, sva tri plamenika. Sunčani panel radi, puni bateriju. Na 220 sve radi kako treba, mislim. Ali, Laika ima foru, ne znam da li je to samo za nju karakteristično, da ne puni obje baterije istovremeno nego na kontrolnom panelu se izabere hoće li se puniti startna ili kućna.
Motor pali iz prve, zaobilaznicom uzbrdo prema Kukuljanovu mogu ići 90 bez problema. Na kućištu remena označeno je 77820. Pretpostavljam da je tada mijenjan remen - takvo označavanje je u Italiji često - tako mi je rečeno. Prošli vlasnik to nije mijenjao nego onaj prije njega. Blizu je i naljepnica s tom kilometražom i promjenom ulja i filtera i datumom iz 2012.
Brisače sam dobro nalio s WD40 (škare, osovine) i sad rade nekako lakše, mada ne još onako brzo kako mislim da bi trebali. Imam dojam da rade brže kad aktiviram pranje šajbe, a to onda znači da je problem vjerojatno (i) u električnom spoju negdje, vjerojatno oksid/korozija.
Plašila me ova kišurina proteklih par dana u Rijeci, ali nigdje ništa ne vlaži, curi ili kapa :)
Sad ću vidjeti kako će se baterije ponašati idućih dana, izgledaju relativno novo.
Ono što imam namjeru promijeniti što prije su gume. Nisu tako loše na izgled, ali ipak. BTW, zadnje su duple a na lijevoj strani nisam mogao naći jučer po mraku i kiši ventil za unutrašnju. Zašto na benzinskim pumpama dio za zrak nije natkriven nego je sa strane? Grgh ....
Uzet ću neke AllSeasons.
Kamera iza postoji ali skinut je ekran, pa i to moram ASAP srediti. Iza imam GoldSchmitt nosač motocikla. Model Rio 150, dakle 150 Kg, pričvršćen odozdo za šasiju. Kao nov, izgleda nekorišten. Iznenadio sam se, to u dućanu košta oko 1500€. Imam namjeru prodati ga i nabaviti polovni nosač bicikli, klasičan cjevasti aluminijski.
Ima neko dodatno grijanje ispod suvozačkog sjedala (rotirajućeg) s puhalicom prema nazad, prema stambenom dijelu.
Sva svjetla rade, LED su osim u kupaoni (neonka?). I u velikom ormaru je LED. Ugradit ću neku rasvjetu i u ostale ormariće gdje će biti od pomoći.


Vrh
   
PostPostano: 04 stu 2019 21:38 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 srp 2017 15:05
Postovi: 1
Detaljna i iscrpna provjera, kao po ček-listi [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]


Vrh
   
PostPostano: 05 stu 2019 09:41 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Super provjera i većina stvari je OK! :handgestures-thumbup:

Daj koju fotku da vidimo pilu!


Vrh
   
PostPostano: 05 stu 2019 09:56 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Da :)

I tako, jučer odem malo do kampera i prvo što primijetim su LED-ice na senzorima plinova. Hm, sin moj je ostavio uključeno a ja nisam provjerio. Nakon toga začujem šum Truma ventilacije. Ugh, sin moj uključio a ja, opet, nisam provjerio pri izlasku. Potom mi nešto pade na pamet a pritisak na prekidač za svjetlo mi potvrdi tu misao - baterija je skoro prazna. 20-ak sati rada ventilatora na max. i ono nešto malo utroška senzora bateriju je dobro ispraznilo. Svjetlo je vrlo blijedo svijetlilo, ali ventilator je i dalje, ne svom snagom ali ipak, vrtio svoje. I tako, večer prije ga skinuo s 220 i preparkirao a sad, eh .... :)


Vrh
   
PostPostano: 05 stu 2019 10:21 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Evo nešto slika: https://photos.app.goo.gl/dh3x2hMx8WomtrWz7


Vrh
   
PostPostano: 05 stu 2019 22:26 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Lijep raspored, Laika stvarno ima stila....malo po malo ćeš srediti sve na svoje mjesto....
Drago mi je da sam dobio kolegu u Rijeci da nisam jedini na ovom našem području....Kartingaše ne računam pod kamperiste..., da all season gume su dobra ideja....a rampa za motocikl neka pričeka sa prodajom jer kada dođeš recimo u Beč, Rim itd tada jedan skuter odlično dođe de se ne mučiš sa javnim prevozom...meni je stari vlasnik isto prepustio moto rampu pa sam 4 bicikle na nju postavljao....sada vučem skuter...


Vrh
   
PostPostano: 06 stu 2019 08:42 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Sinisha je napisao/la:

:handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 06 stu 2019 09:59 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Ma, zgodan je taj nosač motora s rampom, ali mi ne treba tako težak i masivan. I strši skoro pola metra iza. Plus ne mogu od njega otvoriti prtljažnik. Dostupan mi je, doduše, iznutra, ali nezgodno.
Rado bih stavio iza klasični aluminijski cjevasti nosač za tri bicikle, tim prije što je takav i bio, ostala su spojna mjesta. Pretpostavljam da je to nešto ovakvo .... https://photos.app.goo.gl/Wu6myvngS1pYmptZ6
BTW, prijašnji vlasnik je izgleda staklo prozora, stražnjg desnog, zamijenio. Valjda je bilo oštećeno, ali nije stavio duplo nego jednostruko, ploča. Gdje mogu nabaviti polovna "stakla"? Na jednom prozoru zastor se ne namotava, može li se to popraviti ili da mijenjam? Gdje da nabavim?


Vrh
   
PostPostano: 09 stu 2019 00:24 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
RI898 je napisao/la:
Drago mi je da sam dobio kolegu u Rijeci da nisam jedini na ovom našem području....


Ja znam za barem jos 4 komada na nasem podrucju.. ;-)


Vrh
   
PostPostano: 10 stu 2019 02:38 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Možda jedino pošto je na strane tablice da objasniš postupak legalizacije na HR tablice da eventualni novi korisnici budu mogli step by step izvršiti proceduru. Poseban topic, uvoz kampera od A do Z.... Da, ja znam samo za kartingaše jedan je na Zlobinu a drugi na Hreljinu...a jednog sam vidio i na Plasama...kada sam ispitivao trasu stare Karolinske ceste....kada se ide biciklom puno se toga više vidi...

Uglavnom puno lijepih i nezaboravnih trenutaka ti želim koje svi mi kamperisti doživljavamo sa svojim kamperima pa ma kojega godišta ili modela bili... :obscene-drinkingcheers: :icon_wink:


ne zaboravi ispustiti vodu jer dolazi zima i niske temp posebno iz truminog zagrijača tople vode i svih tankova


Zadnja izmjena: RI898, dana/u 10 stu 2019 02:41, ukupno mijenjano 1 put.

Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 33 posta ]  Stranica Prethodna 1 2

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan