Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 16:30.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 13 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kamper iz EU
PostPostano: 11 stu 2019 12:09 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Stvar je, zapravo, poprilično jednostavna
Cijela priča ide u nekoliko koraka:
1. Dogovor s vlasnikom oko cijene i potpis kupoprodajnog ugovora. Ugovor ne treba biti neki službeni bianco obrazac već kreiran u formi "Ja, taj i taj, adresa, OIB (ili šta već), rođen tad i tad u mjestu tom i tom i nastanjen tu i tu prodajem opet isti set podataka za kupca, vozilo to i to svi podaci iz prometne za svotu ...." - imate predodžbu. S vlasnikom se ide u ovlaštenu agenciju na rješavanje papirologije. Prodavač odjavljuje vozilo i vraća tablice i kupcu predaje odjavljenu prometnu dozvolu - libretto. Ako je dogovoreno da prodavač napravi uslugu i ostavi tablice da bi se kamper mogao dovesti do kuće, onda se u agenciji napravi sve do odjave vozila i povrata tablica. To se može naknadno.
2. Doprema vozila iz zemlje u kojoj je kupljen. Nažalost, nemaju sve zemlje podjednako dostupne izvozne tablice i privremeno osiguranje, a što je potrebno ako se želi kamper dopremiti vozeći ga u Hrvatsku. Mislim da u Njemačkoj tablice i osiguranje za mjesec dana dođe oko 150€, u Italiji oko 600€. Moguće je dogovoriti se s vlasnikom da "posudi" prometnu i tablice da se može doći do Hrvatske, ali tad pak ne smiješ voziti ako nemaš prebivalište u toj zemlji, u mom slučaju Italiji. Ako te nitko ne zaustavi - super, nikom ništa. Prometnu i tablice treba poslati vlasniku, a on pošalje nazad odjavljenu prometnu.
3. Vožnja do Hrvatske svodi se na oprez i nadu da te nitko neće zaustavljati i pitati suvišna pitanja. Ne bi trebalo praviti se važan/važna i voziti 130 a pogotovo ne treba to slikati. Na granici nije potrebno ništa prijavljivati, uđe se kao da se vraćaš iz šopinga. Što je, u stvari, i istina.
4. U Hrvatskoj se u roku od dva tjedna od datuma kupoprodaje mora obaviti sve do registracije. Potvrda proizvođača - cca. 650 kn, porezno rješenje - PPMV 15%, naknada za zbrinjavanje otpada - 0,65 kn x masa praznog vozila, probne tablice na dva dana cca. 65 kn.


Vrh
   
PostPostano: 11 stu 2019 16:51 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Ja bi samo dodala da treba jako paziti na to da COC dokument mora biti u originalu, a ne kopija i da treba obavezno paziti da je na COCu naveden podatak o CO2. Nama je Adria izdala COC bez toga pa smo imali totalnu paniku jer je rok zoll tablica isticao, a ovi nikako da porode taj dokument.

Papire za trosarinu je pametno skenirat i sve ispunit i pripremiti online jer se tako bitno skracuje postupak - onda se samo treba dosetati i tamo, a njima je vec sve u sustavu i onda to ide brze nego inace.


Vrh
   
PostPostano: 11 stu 2019 16:57 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Da, u pravu si. Plus ispravka/dopuna točka 4:
Potvrda proizvođača košta 400 kn, a homologacija, koju nisam naveo, je oko 650 kn.


Vrh
   
PostPostano: 28 stu 2019 08:48 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 stu 2019 11:38
Postovi: 6
Ja imam istu nevolju sad- COC nema CO2, Potvrda proizvođača u Hr nema CO2 jer Fiat ne piše CO2 na "teretni" program (zato ju nisam niti htio vaditi) , bit će veselje....
Danas ću zvati Državni zavod pa bumo videli kaj oni kažu.


Vrh
   
PostPostano: 10 pro 2019 21:53 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 svi 2009 22:51
Postovi: 254
I kako je zavrsila prica oko uvoza?


Vrh
   
PostPostano: 13 pro 2019 20:37 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 stu 2019 11:38
Postovi: 6
Gac je napisao/la:
I kako je zavrsila prica oko uvoza?


Zaboravih javiti, sorry!
Daklem, kako svaka skola kosta, tako ce i ova... Nije tragedija, ali sam malo ljut jer se mi obicni “civili” dovodimo u zabludu citajuci internet i to sluzbene stranice drzavnih tijela.
Prije svega, najvaznija stavka je taj nesretni CO2 koji je nasima sveto pismo, a vani ga donedavno nisu uopce niti mjerili za kampere. Onda se dojde u moju situaciju gdje za kamper iz 2007. nema nigdje sluzbenog podatka, niti u CoC, niti u lokalnoj potvrdi proizvodjaca. Jedina opcija je DZNM koji onda izracuna emisiju nekom empirijskom formulom vezanom na tezinu. To ispadne uzas, konkretno 285 g/km u mom slucaju.
Sa tim svim papirima sam prvo obavio homologaciju koja je prosla bezbolno osim sto puno kampera nemaju u bazi pa se malo muce naci tip. Nakon toga carina...e tu krece cirkus i vazno upozorenje svima; tablice za izracun na stranicama carine su 100% krive i ne daju ni priblizno dobru informaciju (u mom slucaju 300% pogreska, niti ostale na netu nisu dobre!!!). Sam nacin izracuna ovisi o novonabavnoj cijeni, trzisnoj vrijednosti i co2 tako da se uzme postotak preostale trzisne vrijednosti i to odbije od trosarine za takvo novo vozilo. Prema mojim izracunima trebalo je kostati oko 7-8 tkn, ispalo je 18...
Za starije kampere je vjerojatno manja razlika zbog manje trzisne vrijednosti.


Vrh
   
PostPostano: 13 pro 2019 22:16 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 svi 2009 22:51
Postovi: 254
I kakva je na kraju matematika-trosak od kupoprodajne cijene?


Vrh
   
PostPostano: 13 pro 2019 22:37 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 stu 2019 11:38
Postovi: 6
20tkn ppmv i eko taksa, jos rega


Vrh
   
PostPostano: 16 pro 2019 15:24 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
A što je s umanjenjem od 85% na kampere?


Vrh
   
PostPostano: 19 pro 2019 07:33 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 stu 2019 11:38
Postovi: 6
To je sa umanjenjem :handgestures-thumbdown:
Puna cijena je 120inesto tkn... moras voljeti ovu zemljicu...


Vrh
   
PostPostano: 12 lis 2020 12:03 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 06 lis 2020 11:34
Postovi: 10
Pozz. Zar nisu jeftiniji u HR? Recimo u Njemackoj su uzasno skupi. Da necem valja treba izdvoit 20.000e i to je malo. Ja kad usporedujem cijene u HR i D, dode mi da kupim u HR i uvezem u Njemacku.


Vrh
   
PostPostano: 13 lis 2020 07:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
O cijenama bi se dalo raspravljati. Kod nas je veći problem dosta mala ponuda vozila.


Vrh
   
PostPostano: 15 lis 2020 14:33 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Ma nema ništa kod nas.
Imaš ili starudije ili imaš nove kampere 60 soma eura pa na više.
Ako se traži neka sredina jedino Njemačka ili Slovenija ali Njemačka definitivno najbolji izbor.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 13 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan