Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 21:38.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 14 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Moja Laika
PostPostano: 22 stu 2019 09:51 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
E, sredio sam električne stepenice, sve radi :)
Malo gledanja, mozganja, čučanja na kiši (nikako da stane, a nije mi se dalo čekati), narudžbe u Čipoteci, čekanja ....
Dva microswitcha i jedan prekidač za štop lampe za Stojadina - trošak 120kn.
Sistem nije znao kad stati s podizanjem stepenica jer jedan micro nije radio kako treba. Također, nije znao ni kada stepenice nisu podignute do vrha jer nije radio ni onaj prekidač za štop-lampe. Micro za spuštene stepenice je bio OK i isključivao je kad bi stepenice došle skroz dole. S obzirom na stanje, bivši vlasnik, ne ovaj od kojeg sam ja kupio - on je tvrdio da je motor pokvaren i da ga se može naći na otpadu i to od mašine za robu, hmh, je napravio malu prilagodbu u spajanju. Prvo sam promijenio onaj prekidač za štop-lampe (meni ne služi za to, naravno) - odlično, alarm se oglasio i lampica namiguje. Ali, ne zaustavlja se pri podizanju. To je zbog onog prilagođenog spoja, pa sam vratio kako treba biti. I gle, proradilo - namiguje, pišti, same se podižu, same staju .... jednom. I više ne. OK, onda sam skužio da je prilagođen spoj takav bio s razlogom, microswitch za detekciju skroz dignutih stepenica je bio neispravan. Malo radi, puno ne radi. Stepenice ostale otvorene i ni makac. U redu, sad znam što je, mislim si i prespojim kako je bilo. Odoh u Čipoteku:
- Imate li ovakve microsvitchewe?
- Ne
- Oh?
- Čekajte malo ....
- Dobro
- Imamo, ali ne s ovim perom i kotačićem nego s tasterom.
- Ne, ne odgovara mi, ali potpuno je isto kućište i rupe za vijke, super ....
- Čekajte, evo, mogu naručiti s perom ali bez kotačića na vrhu.
- Ali, neću to.
- Aha, samo trenutak, da, da, mogu naručiti baš to što trebate - i pokaže mi sliku na ekranu.
- Da, to je to, odlično.
- Stiže idući tjedan.

I tako, u utorak je stiglo i jučer sam promijenio oba, za svaki slučaj. 48 kn komad, a onaj prekidač za štop-lampe kod Auto Kreše 25 kn, stigao još prošli tjedan u utorak.

Sad stepenice se spuštaju dok držim dugme dok ne dođu do dna i klik, isključe se. Tako isto i za gore - isključe se na vrhu. Dok su spuštene kad se upali motor pištalica svira biip biip nekoliko puta i lampica namiguje u istom ritmu. Ako je prekidač kraj lampice u položaju Manual, mogu samo ušutkati pištalicu s pritiskom na jedan dugmić. Ako ga prebacim u Auto (ili je već bio u tom modu) same se podignu do vrha i tada lampica prestane namigivati. Prekidač za štop-lampe aktivira i deaktivira pištalicu, lampicu i sustav automatike a microswitchevi isključuju motor u krajnjim položajima.

Jako me raduje ovo čačkanje, tek sad vidim koliko mi je to falilo ovih puno godina od kada vozim nove aute na kojima ne trebam ništa raditi. Prije sam stalno nešto čačkao po autima, popravljao, dodavao, mijenjao, zatezao .... :)


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 22 stu 2019 14:55 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Spomenuo sam onaj stražnji desni prozor, vjerojatno je bio razbijen pa ga je netko od prošlih vlasnika zamijenio jednostrukim pleksijem. Našao sam staklo istih dimenzija i boje, tamno, kod Stadora i zamijenio ga :)
Sad su oba iza smeđa, dupla, sjajna i izolirajuća ....


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 22 stu 2019 20:17 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Super, koliko sam primjetio niti kod mene automatske stepenice ne funkcioniraju onakokako sam ja to zamislio.
Kad budem imao vremena da se pozabavim tim problemom znam kome se obratiti :dance: :dance:

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 24 stu 2019 00:37 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
:obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 25 stu 2019 09:48 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
sunjicmario je napisao/la:
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Super, koliko sam primjetio niti kod mene automatske stepenice ne funkcioniraju onakokako sam ja to zamislio.
Kad budem imao vremena da se pozabavim tim problemom znam kome se obratiti :dance: :dance:

pozz


Naravno :)


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 18 pro 2019 13:33 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Što sam uradio do sada

- gume
Zamijenio sam svih 6 guma. Uzeo sam Goodyear 4seasons Cargo. Zanimljivo, stare gume su bile u dobrom stanju, profil takoreći kao na novima. Stražnje Kleber su stare 19 godine i one su malo ispucale sa strane, viđao sam puno gore. Prednje nakook 6 godina stare. Prednje sam možda migao i zadržati, ali kad već mijenjam 4 uzeo sam i prednje nove, a i sad mogu i po zimi i na snijeg ići.

- remen
Prošli put je mijenjan na 72000 km 2012. godine. Sad sam na 100500 km. Manual kaže da se mijenja svakih 100000 km ili svak2 2000 sati rada. Ništa o starosti i godinama ne piše. A to je bilo prije 30 godina. Sadašnje remenje je, vjerujem, još bolje nego ondašnje. Ipak, za svaki slučaj, zamijenjen je remen distribucije i rolice i remen alternatora. Mehaničar kaže da je kamper izgleda jako malo vožen i da je netko dobro ga pazio. Njegov poznanik ga je htio kupiti.
Poveznica s gumama: ako je 2012. imao 72000 km od tada je prosječno vozio 4000 km godišnje. Dakle, one prednje gume su imale oko 24000 km. Eh.

- nosač TV-a
montirao sam nosač na podesno mjesto. Pričvrstio sam i jedan profil kao oslonac u zatvorenom položaju da bi spriječio vertikalne oscilacije u vožnji.

- TV
kad već imam nosač na njega sam montirao TV 22". Iskoristio sam Philips antenu s pojačalom koju je ostavio prošli vlasnik. Bila je montirana na nosaču motocikla a pošto sam ga skinuo sad je u bunkeru. Kaže da je uhvatila 21 kanal. Nisam ih sve pregledao ali oni glavni se odlično vide. S obzirom da kući koristim IPTV nisam znao da RTL preko DVB-T emitira u HD-u. Odlično.
Na zid sam pričvrstio dvije čičak-trake da fiksiram TV u zatvorenom položaju, za vožnju.

- WC
Thetford WC školjka radi, mada nije sasvim ispravna. Prošli vlasnik je skinuo one pedale - jedna za puštanje vode druga za otvaranje onog blade zatvarača, i montirao jednu ručku. Ona se povlači ili gura da bi se zatvarač otvorio ili zatvorio. Međutim, nije se lako otvaralo i zatvaralo, potrebna je prilična snaga za to guranje i povlačenje pa me bilo strah da se sve skupa ne odvali. A i onaj zatvarač nije zatvarao savršeno.
Mehanizam zatvarača, bez pedala, je moguće kupiti. Košta oko 120 dolara plus dostava. Super, mislio sam to uzeti, a onda vidio da cijela školjka se može kupiti, nova i nova generacija - ne ista, za cca. 230 eura sa šipingom. Pa sam kupio novu. Uzeo sam model bez pedala nego s jednom ručicom gore. Pola hoda pušta vodu a ostatak hoda ručice otvara zatvarač. Originalna je AcquaMagic a ova nova AcquaMagic V. Stara mi je bila ljepša i imala je mekano tapeciran pokopac.
Dok sam radio imao sam priliku primjetiti da je rezervoar za "crnu vodu" u iznenađujuće očuvanom i čistom stanju, s obzirom na namjenu.

- voda
Očistio sam rezervoare za vodu koristeći onaj Yahticon PureTank. Mjesec dana prije toga sam ispraznio sve tankove i bojler. Ostavio sam vodu s kemikalijom 24 sata a onda isprao 3 puta. Dok je kemikalija u vodi radila svoje ja sam mijenjao školjku. Tad sam primijetio problem.

- problem
Iako prije mjesec dana prije no što sam ispraznio vodu iz svih rezervoara i bojlera ništa nigdje nije curilo i pumpa se nije aktivirala dok pritisak ne padne, dakle dok se ne pusti voda na neku slavinu, pumpa se sad palila svakih pet minuta na par sekundi.
Pregledao sam sva moguća problematična mjesta i zadnje mjesto koje sam pogleda bilo je ono koje sam tražio. Otvorio sam klupu ispod koje se nalazi bojler i oko njega lokva vode. Užas. Pomislio sam da je ona kemikalija nešto izgrizla. Ipak, ispostavilo se da je voda curila kroz odzračni ventil koji sam prije mjesec dana otvorio misleći da će se bojler tako lakše isprazniti a zaboravio sam ga zatvoriti. OK, odahnuo sam i zatvorio ventil. Pustio vodu iz bojlera po svim slavinama, isto napravio i s hladnom vodom, zatvorio slavine, pumpa se isključila. Super, sitnica, ali nije mi trebalo da se voda razlije po podu.
Nastavio sam raditi klečeći nad školjkom- iz nmeni nedokučivog razloga pala mi je na pamet mladost, zapravo doba kad sam bio još mlađi nego sad - kad pumpa opet zabruji na pola sekunde. Nisam odmah reagirao, pomislio sam da ona kemikalija možda radi neke mjehuriće u vodi pa se stvorio zračni džep pa je pritisak pao .... OK, bit će da je to.
Ali nije bilo. Sve sam opet pregledao, nigdje ništa ne curi. Izašao sam i pogledao ispod kampera - curi. Lagano, ali ipak. Iz cjevčice za pražnjenje bojlera. A ventil je zatvoren. To je onaj ventil s polugicom koja se podiže ili spušta za 90 stupnjeva i tako otvara ili zatvara. Propušta vodu. Smješten je s donje strane, naravno, i uopće mi nije vidliv, mogu ga samo napipati i vidim da od tuda dolazi cjevčica. Gdje da nađem takav ventil? Koji je promjer navoja? Je li navoj uobičajen? Uh. A onda pi padne na pamet da ne trebam mijenjati taj ventil nego na cjevčicu za odvod montirati još jedan, 'ko ga šiša. Odmah sam na netu našao što mi treba, univerzačni ventil za gorivo podesnih dimenzija. Prekjučer sam ga naručio, jučer je stigao. Presjekao sam onu cjevčicu, ubacio ga između i zatvorio. Gledam ispod kampera, ništa ne curi. E, odlično, sredio sam stvar brzo, lako i elegantno, pravi sam majstor. Opijen uspjehom sjedio sam i divio se kako sam super montirao TV i usput se premišljao dal' da si kavu skuham tu ili da odem u kafić preko puta i uzmem jednu za van. U tom trenutku, ako grom iz vedra neba, oglasila se pumpa, opet na pola sekunde. Aaaaarrghhh ....
Gledam opet vani ispod kampera - ne curi ništa. Maknem jastuke i otvorim prostor za bojler, kad tamo opet mala lokvica. Ispostavilo se da ventil sada pušta na samom sebi, kad već ne ide kroz cjevčicu. Sjetio sam se da sam još prije mjesec dana kad sam praznio bojler primijetio da kad ga otvaram ili zatvaram pusti par kapi vode po prstima. Izgleda da ipak nisam riješio problem. Sin i ja idemo ovaj vikend s kamperom na Krk. A bojler ne radi, ne može da ne radi.
Sad, ideja je da danas ili sutra, kad se sve osuši ostavim taj prvi ventil u otvorenom položaju i dobro ga prstima premažem Sika silikonom sa svih dostupnih strana. Ostao bi tako stalno u otvorenom položaju s nadom da neće propuštati više vodu, a onaj drugi ventil bi preuzeo njegovu ulogu.
Ipak, bilo bi dobro staviti novi ventil podesnih dimenzija i navoja. Gdje da nađem tako nešto?

Ovo je drugi ovakav tekst koji pišem. Prošli je bio još duži :)
ALi, kad sam prije stisnuo Send, ispostavilo se da me server odlogirao pa meautomatski preusmjerio na log-on screen. OK, opet se prijavim, ali tekst je nestao. Glupi server ....

Evo slika stvari o kojima sam pisao:
https://photos.app.goo.gl/57xeeZSn44QDhDm46


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 18 pro 2019 20:26 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Na proslom kamperu sam imao, slican ili isti problem, sa ventilom na bojleru. :crying-yellow: :crying-yellow:
Pokusavao sam rijesiti taj problem, ali koliko se sijecam nisam uspio...te sam odustao... :whistle: jer je "nakapavao" 2-3 litra dnevno, sto je bilo prihvatljivo.

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 19 pro 2019 09:25 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Dvije stvari, slikajući taj prostor ispod bojlera, sam otkrio.
Prvo - ono nije uopće ventil za pražnjenje bojlera nego sigurnosni ventil. Ono što sam mislio da je sigurnosni - e to je za pražnjenje.
Drugo - to je običan sigurnosni ventil za bojler, doduše s polugicom, ali ipak. Ima ih za kupiti maltene u svakom dućanu :)


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 20 pro 2019 00:25 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
To bi značilo da je stvar riješena ako sam dobro pratio.....


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 20 pro 2019 09:30 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Pa, to je na kućnom bojleru posao od 10 minuta, ako ništa ne prođe po krivu i ako je bojler već prazan. Ovaj je bojler u drvenoj kutiji, pristup mu je kroz poklopac te kutije a bojler je udaljen od poda nekih, štajaznam, desetak centimetara. Nadam se da neće ništa se zakomplicirati i da je moguće to obaviti bez vađenja bojlera van. Plan je da danas to zamijenim.


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 20 pro 2019 20:44 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
:handgestures-fingerscrossed:


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 08 sij 2020 10:15 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Skoro gotovo ....
Naime, ispostavilo se da je onaj sigurnosni ventil 3/8", a ja sam kupio 1/2". Prvo, nisam znao da je manji, a kad sam to shvatio, saznao sam da kod nas nema 3/8. Par reduktora je trebalo srediti stvar, kupio sam što treba, ali tada ventil s reduktorima i starim koljenom nije stao u prostor ispod bojlera. OK, umjesto donjeg reduktora za staro 3/8 koljeno kupio sam novo 1/2 koljeno, a na njega stavio reduktor 3/8 za priključni vod s ventilom. Onda se oštetio O ring na plastičnoj cijevi koja se spaja na dovodni ventil. Takav O ring nisam mogao naći na uobičajenim mjestima - Bauhaus, Pevec, Građa, Brtva Plast - ali imaju ga u PKL. Super :)
Jučer sam sve pospajao, ali sada mi je nezgodno priključiti cjevčicu za odvod vode iz sigurnosnog ventila. To ću danas ili sutra srediti, ili ću morato probušiti novu rupu u podu baš ispod ventila ili ću ispod njega staviti mali lijevak sa cjevčicom koja ide dalja kroz pod vani.
Danas ili sutra ću dovesti kamper pred kuću da ulijem malo vode i provjerim da nigdje ništa ne curi i da bojler radi kao i prije :)


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 09 sij 2020 17:38 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
 Naslov: Re: Moja Laika
PostPostano: 13 sij 2020 11:17 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
E super :)
Ulio sam vodu, napunio bojler, provjerio curi li negdje nešto .... sve je OK. Suho, ne kapka. Uključio sam bojler i fino grije. BTW, prilično dugo drži vodu toplom nakon isključivanja, par sati.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 14 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan