Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 12:53.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 10 sij 2020 03:12 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 31 pro 2018 08:53
Postovi: 3
Bok ekipa,
Trebao bih savjet što se tiče tlaka u gumama na kamperu. Naime imam kamper Adria Matrix i na pločici na vratima piše da se gume pumpaju na 5.0/5.5 bara dok je maksimalni tlak gume oko 75 PSI = 5.1 bar. Po meni je to dosta visoki tlak pa me interesiraju mišljenja i iskustva. Čuo sam da su nekom u Njemačkoj prilikom kontrole težine kampera kontrolirali i tlak u gumama i da je navodno visoka kazna za prepumpane gume. Kako sam relativno novi u kamperizmu pušem i na hladno pa tako da imam konstantnu borbu s težinom u kamperu jer uredno prelazim 3,5 tona a očigledno da prelazim i maksimalni tlak koji smije biti u gumama.


Vrh
   
PostPostano: 10 sij 2020 08:59 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Kod mene na kamp kućici u manualu je navedeno četiri-pet različitih dimenzija guma i propisani tlak varira od 3,5-4,5 bara ovisno o dimenziji gume.

Ako na kamperu piše da se gume pumpaju na 5,0/5,5 bara onda ih treba na toliko i pumpati. Naravno to se odnosi na dimenziju gume koja je tvornički ugrađena. Ako je mijenjana dimenzija onda lako moguće da se ona pumpa na drugi tlak.

S obzirom da tvoja guma podnosi samo 5,1 bar, nju nesmiješ pumpati preko tog tlaka, tj. ona neodgovara za tvoj kamper (ako je dimenzija ista kakva je propisana tvornički).


Vrh
   
PostPostano: 10 sij 2020 12:14 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Koje su gume u pitanju? Deblje gume se u pravilu pumpaju na nešto niže pritisak, sve piše ili u manualu ili na naljepnici.


Vrh
   
PostPostano: 10 sij 2020 17:59 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Mislim da bi se trebao drzati upustva koje pise na gumi, odnosno ne prelaziti ono sto je oznaceno kao maximalno.
Maximalno dozvoljeno koristim samo kad kamper stoji, odnosno zimi.

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 10 sij 2020 19:00 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Moje su uredno na 5-5,5

Jesi siguran da imaš C (cargo) gume?
Trebali bi ti na gumi gdje je dimenzija biti oznaka C

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 10 sij 2020 22:20 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 stu 2019 11:38
Postovi: 6
Dimenzija ovisi o sasiji. Za Ducato od 2006 do 2013/4 sa kamperskom sasijom je dimenzija kotaca 215/75-15 (za x250 sasiju), a za noviju liniju x260 je 225/nesto-16.
Koliko znam, samo Michelin i Continental rade kamperske gume koje su pojacane u odnosu na teretne C i imaju oznaku CP. Te gume se pumpaju na “vece” tlakove npr 4.5/5.5 ili 5.0/5.5 i za to bi trebali biti metalni ventili jer obicni cesto ne izdrze dugo takav pritisak.
Obicne C gume isto mogu izdrzati takve tlakove, ali je veca vjerojatnost deformacije kod dugog stajanja.


Vrh
   
PostPostano: 13 sij 2020 23:43 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 31 pro 2018 08:53
Postovi: 3
Bok svima i hvala vam na odgovorima i mišljenjima. Trenutno su na kamperu zimske gume Continental 215/75/R17 i imaju oznaku C. Ljetne su mislim Michelin CP u istoj dimenziji. Kamper je relativno nov, 04/19 tako da je došao sa CP gumama is tvornice. CP gume imaju maksimalni tlak od 78 PSI (5.3 bara), a Adria je zalijepila naljepnicu na vratima na kojima stoji tlak 5.0/5.5 bara što u svakom slučaju prekoračuje maksimalni tlak za stražnje gume čak i u za CP.
Da budem iskren nisam niti znao da postoji oznaka na gumi na koji se maksimalni tlak smije pumpati dok mi frend nije bacio bubu u uho da mu je tih 5.5 bara malo pretjerano, a kako ja nemam pojma o tome odlučio sam potražiti vaš savjet pošto imate više iskustva od mene :)


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 7 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 22 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan