Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 10:55.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 6 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kamper Cro boy
PostPostano: 24 vel 2020 13:10 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2020 08:58
Postovi: 2
Pozdrav svima kmperima !
Mene zanima nekoliko stvari . Da li je tko proveo zimu cijelu u kmperu i kako mu je bilo ??
Kakvo grijanje ima , koliko i od koliko kw solarnih ploća ?
Kakvu grijalicu ima, kakav hladnjak ,tuš sa wc,kakve baterije i koliko ,
jel su litijske bolje od agm .
ma malo more pitanja imam .
Nov sam u tome svemu .
Da li se isplati ili ne isplati ?
Znači pričam o totalno off grid kamperu za sve vremenske prilike.
Molim Vas za pomoć.


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2020 21:37 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Litijske baterije su onoliko bolje od AGM koliko su skuplje. :) Ove prve možeš prazniti do "nule" , kod svih ostalih je već kod 20-30% kritično.
To je ona "mala" razlika u korist "litijski", što je po meni osnova za off grid.
Ja trenutno imam dvije AGM baterije od 100 Ah. To je 200Ah,netko bi pomislio... od toga mogu koristiti, teoretski i praktično... 40-50 Ah:-W :-??
Neka me netko ispravi ako griješim.

Nemam nekog iskustva u zimskom kampiranju, ali sam par puta kampirao kad je bilo hladno i primjetio sam kako je kondenz veliki problem jer ako se to ne kontrolira može biti opasno za kampera (vlaga je veliki neprijatelj)

Za predpostaviti da u zimskom kampiranju spremnici za vodu (svježa kao i odpadna) te cijevi moraju biti izolirani, odnsno grijani kako ne bi došlo do smrzavanja.

Moj sadašnji kamper ima grijače u oba spremnika ali sam primjetio da je ove zime smrzla voda u cijevima (istina nije se boravilo u njemu)

Općenito mislim kako provoditi zimu u kamperu nije toliko jednostavno koliko romantično izgleda.
Lp

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 25 vel 2020 09:56 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
AGM baterije, generalno, možeš bez problema koristiti dok 50%, pa i do 40% kapaciteta. Gel baterije još i više. Konkretno. podaci za bateriju koju sam kupio prije par tjedana, Victron AGM Deep Cycle:
- 400 cycles at 80% discharge
- 600 cycles at 50% discharge
- 1500 cycles at 30% discharge
Njihova Long Life Gel baterija:
- 1500 cycles at 80% discharge
- 2500 cycles at 50% discharge
- 4500 cycles at 30% discharge

Litijske baterije su odlične, ali su jedno 4-5 puta skuplje od dobre AGM baterije. Plus, ako se ne varam, zahtijevaju poseban punjač.
Mario, ti sa svojim setom baterija imaš pristojnih 100Ah a možeš potegnuti bez problema, vjerujem, i do 120Ah.
U kalkulatoru koji sam poslao možete lako izračunati autonomiju baterija. Poslati ću i dorađenu verziju koja uzima u obzir i solarni panel, ali i sada možete računati na, štajaznam, 10Ah dopunjeno panelom. U ovisnosti o vremenu i samom panelu. Ali, okvirno od dnevne potrošnje iskazane u kalkulatoru odbijte tih 10-ak Ah.
Kamper sam nabavio tek prije nekoliko mjeseci i odmah sam imao namjeru koristiti ga i zimi. Nadao sam se snijegu i pejzažima kao iz slikovnice pokraj rijeke ili jezera, ali ništa od snijega ove zime. Svejedno, proteklih par mjeseci često sam koristio vikende za izlete okolo: Krk, Palma Nova, Omladinsko jezero, Bajer, jezero Lepenica, Tribaljsko jezero ....
Grijanje u kamperu je dovoljno kapacitetno da temperatura bude ugodna, najniža vanjska je bila -4. Jedino mi se desilo da imam problema s plinom oko nule, nabavio sam čisti propan i sad neće biti problema. Ali i zima odlazi ....
Moja baterija od 110 Ah nije pala ispod 80 posto: TV, Truma ventilacija, pumpa, svjetlo, senzori plina, bojler, stepenice, punjenje mobitela ....
U noćnim satima napon se cijelo vrijeme držao preko 12,7V uz nekoliko očitanja od 12,64 do 12,69, a sve u desetminutnim intervalima automatiziranog mjerenja.
Panel mi je, procjena po dimenzijama, 100W.


Vrh
   
PostPostano: 25 vel 2020 19:04 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Suuper, ja sam mislio da već preko 40% šteti bateriji.
I kod mene je ovo još uvijek novo, te baterije nisam testirao jer su mi kao takve došle sa novim kamperom.
Budem ih naravno testirao, kako se ponašaju kod potrošača, kako na njih dijeluje solarna isl.

Ako, kao što tvrdis, imam 100Ah na raspolaganju... to je više nego dobro.... Već imam par ideja :banana-dance:
Lp

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 08 ožu 2020 17:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Nama se pokazalo bez problema, ali samo do kojih 3 nocenja. Solari zimi se ne pune toliko brzo, a grijanje potrosi dosta struje, tako da sve iznad ta 3-4 dana bi trebali negdje otici na struju

Grijanje tankova koliko znam je isto na struju i treba bas biti negdje pristekan. Mi obicno cak ni s vodom ne idemo jer ne ostavljamo grijanje preko dana, a ako je temperatura ispod neka 3 stupnja automatski se voda ispusti van. Tako da idemo s vodom jedino ako znamo da cemo bit na struji (pa pustimo grijanje). I sive vode su (svima) uvijek otvorne i idu u kanticu koju onda svako toliko praznis

Ovo sve pricam za sjevernije krajeve i skijanje, mislim da nam je najhladnije bilo nekih -14. Sa vlagom nikakvih problema nema, mislim da nam nikad nije isla iznad kakvih 30-40% (imamo mjerac)


Vrh
   
PostPostano: 09 ožu 2020 08:07 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2020 08:58
Postovi: 2
Da li se netko usudio ili probao Van Life ??
I ako je da li se isplati??


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 6 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan