Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 01:20.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 8 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Laika update
PostPostano: 24 lip 2020 11:37 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
E što ti je život, taman sam kupio kamper i došao na forum, a ono maltene svi nestadoše ....
Kakobilo, kasnu jesen i zimu i proljeće odlazio sam vikendima po okolici: Krk, Palmanova, Tribaljsko jezero, Fužine, Lepenica, Omladinsko/Lokvarsko jezero, Novi Vinodolski, Oštro, Platak, Senj, Vratnik, Rizvanuša .... uživancija.
Nabavio sam dual battery kontroler s remote displayem za solarni panel i montirao ga umjesto staroga koji je došao s kamperom. Odlična stvar, mogu definirati omjer punjenja između baterija u 10% koracima od 90-10 do 10-90. Uz to, bez obzira na konfiguraciju, kad se jedna baterija napuni do kraja, skoro sve ide drugoj bateriji. Usput, najviša zabilježena vrijednost punjenja je 8,3A što je skoro 100W. S tim u vezi, pretpostavljam da mi je panel, koliko, 120 ili 150W?
E, da, stepenice se sada aktiviraju daljinskim upravljačem :)
Neki dan mi se pojavio problem s frižiderom, ne baca iskru pri pokušaju paljenja na plin. Netko od prošlih vlasnika je, izgleda, originalni elektronski upaljač tiktiktik zamijenio s običnim piezzo na pristisak. Onaj što lupa kad ga stisneš i na svaki pritisak baci iskru. Pokušao sam očistiti elektrodu i sondu i ništa. Provjerio sam u mraku vidi li se negdje iza frižidera sijevanje ali nema ni toga. Pokušati ću još jednom doći do svih dijelova - mislim da ih nema puno: modul s dugmetom, kabel i elektroda - a ako ne bude rezultata kupiti ću novi piezzo upaljač.
Prošli vikend smo bili, prvi put, u pravom kampu, u Rizvanuši. Taman što sam htio, mirno, prostrane parcele, zelenilo, ptičice i zekonje, a cijena više nego povoljna.
Prošlo tankiranje je bilo ne do čepa nego se počelo prelijevati vani, pogriješio sam misleći da treba stati više no što je htjelo. E, s takvim tankiranjem prošla potrošnja je bila 10,8 l/100. Jadranska magistrala, na Velebit, s Velebita, Lika 505 km. Ako pretostavim da sam ulio više od litre više nego inače, onda potrošnja pada na 10,5 ili i manje. To je baš dobro :)
Pa, volim ponedjeljke - samo 4 dana do vikenda :) Ostali dani su još bolji ....


Vrh
   
PostPostano: 30 lip 2020 22:36 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Slican problem sa friziderom smo imali i mi na zadnjem putovanju, jednostavno nije htio na plin da upali :doh:
Kod kuce sam sve rastavio i ocistio...a glavni problem je bio u tome sto se ...svjecica koja baca iskru ...pomjerila .
Tek poslije ...puno pregledanih filmova na YT sam naletio na jedne, koji su problem rijesili tako, da su svijecicu pomjerali ...dok nije upalila.
Tako sam i ja uradio...i proradilo je ...nadam se da nece, kad budemo trebali , opet prestati raditi. :crying-yellow:

Ostao mi je jos jedan problem, rad frizidera na 12 V (tzv. D -signal)...je takodje prestao raditi :doh:

Na 220 v radi i hladi super, :dance:

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 10:56 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Pokušati ću malo mijenjati položaj elektrode, mada sam to već probao kad sam čistio.
Frižider, ako je pravilno spojen, na 12V mora raditi samo kad motor radi, dakle kad alternator digne napon na preko, štajaznam, 13V? Postoji relej koji tada uključi napajanje frižideru. Mislim da je tako na svim kamperima. Meni se ni stepenice u auto modu ne dižu na "kontakt" nego tek kad se ugasi lampica od akumulatora nakon što sam upalio motor. Međutim, s obzirom da je na frižideru netko nešto prije radio, izgleda da je spojen na običan, živi plus 12V. Tako da radi i kad je motor isključen. To može u kratko vrijeme isprazniti bateriju pa moram biti oprezan i ne zaboraviti ga isključiti kad negdje stanem. I, naravno, moram to popraviti, da radi kako treba.
E sad, ili si probao uključiti frižider bez motora ili je nešto drugo u pitanju. Na sreću, mislim da nema puno mogućih problema: ili neki od kontakata na prekidaču, frižideru ili releju ili sam relej ili osigurač. Ili se frižider pokvario :)


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 11:34 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Frižider je radio,na 12 v naravno samo kad je motor uključen.
Ne znam zašto, ali je prestao.
Prekidač na Elektroblock je ok.

Moguće je da je crko reley.
Gdje bi mogao biti reley?

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 11:37 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Kod mene je sa stražnje strane kontrolnog panela, tamo gdje su svi prekidači, osigurači i indikatori. Može biti i na samom frižideru, mislim tamo negdje sa stražnje ili gornje strane iznutra kabineta. A stepenice, jesi sredio?


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 12:30 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Stepenice su jedno vrijeme bile OK, sad sam opet primjetio kako zadnjih 5 cm uspore i zaglave tako da ih moram ugurati.
Morati ću se, kad budem imao vremena malo sa tim pozabaviti.
Možda ima veze sa naponom, jer znam da su zadnji put korektno radile kad sam bio spojen na vanjsku struju u kampu, mada je napon akumulatora OK :think:

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 13:00 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 09 ruj 2019 14:56
Postovi: 158
Lokacija: Rijeka
Eto, sad samo nabavi dovoljno dugačak kabel :)


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2020 20:50 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Ma da, i odmah ga pretvorim u elektro kampera.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 8 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan