Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 19 tra 2024 00:58.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 18 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 pro 2020 08:31 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
Pozdrav ekipa,

Nov sam na forumu i skoro pa nov u svijetu kampa.
Ukratko da predstavim sebe pa onda sve na temu trenutnog projekta.

Prije jedno 5 godina sam prvi put okusio čari kampiranja kada sam od prijatelja unajmio stari Fordov Kamper, bilo me je od Zagreba do Neuma i nazad i sve bez autoputa u 8 dana. Tada sam se zaljubio u kampiranje i tu slobodu i odlučio nešto poduzeti. Pretprošle godine sam također od prijatelja kupio staru Poljsku Niewiadow kamp kućicu koja je bila samo oklop, bez apsolutno ičega unutra, izvana poprilično ošteena. Sredio sam ju od 9. - 4. mjeseca ove godine i mjesed dana kampirao.
Ovdije par slika kamperice prije i poslije:
slika
slika
slika
slika
slika

Sad je došao na red kamper. jer sam odlučio imati sve opcije za kampiranje (i kućicu i kamper).
Našao sam na Njuškalu Vatrogasni Tamić i odlučio se baciti u nepoznato. Trenutno ga sređujem, ali dolazim do kojekakvih dilema i odlučio sam se registrirati da ćujem šta mi iskusnjare imaju za preporučiti, ili me odgovoriti od nekog plana.

Za početak, ovdje su slike Tamića kada sam ga kupio, već sam podosta sredio ali otom potom.
slika
slika
slika
slika
Da ne budem predosadan za sada ovoliko.

Javim se uskoro sa konkretnim pitanjima i trenutnim problemima.

Pozdrav dobri ljudi.


Vrh
   
PostPostano: 19 pro 2020 20:11 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Interesantno :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 19 pro 2020 20:26 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Uuuu finoo.
Daj slobodno slika svježih

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 19 pro 2020 21:40 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
Ajde drago mi je da netko kao i ja vidi potencijal u ovome.

Još pad detalja o Samom Tamiću (kojeg nadalje zovem Mirko, kao posveta mom pokojnom djedu Mirku koji je ujedno bio i vatrogasac u Kutjevu).
Mirko je 1982. godište, ima Perkinsonov motor 3860 cm3 i 75 KS. Prešao originalnih 16.000 km što znači da je više stajao nego se vozio.
Kada vozila tako dugo stoje, onda neke stvari jednostavno odu, da budem siguran napravio sam sljedeće:
Nova pumpa vode i novi remen, nova brtva glave motora, novi glavni kočioni cilindar i stražnja 2, neke nove cijevi i crijeva na samom motoru, ponovno zabrtvljena Bosch pumpa i kompletna zamjena svih ulja i filtera. Tako da sam već laganim vozikanjem po Zagrebu prešao 1000 km i stvarno nema nekakvih zamjerki. Potrošnja je nekih cca 10-12 litara što za takvo vozilo i vožnju po gradu nije niti puno.

Nakon svega navedenog došao je red na planiranje i početak pretvorbe u kamper. Ideja je bila prvo se posvetiti limariji, šmirglanju, kitanju i farbanju, ali sam taj dio odlučio ostaviti za proljeće, pa sam se bacio na unutrašnjost. Boja će ostati crvena i vanjski dio neće imat prevelikih promjena, ideja je dovaest ga unajbolje moguće stanje originalnosti.

Prvo što sam sljedeće napravio je bilo počupati kompletnu unutrašnjost i ugraditi kamperski krović. E tu je došlo do prve netipične ideje.
Naime pošto sam poprilično visok a unutarnja visina kamperskog dijela je svega 130 cm, morao sam si nekako pomoći. Nako dosta istraživanja i odlučivanja na kraju sam odlučio i ugradio rolo krov (cabrio) od Renault Twinga. Evo kako je to izgledalo:
slika
slika
slika

Bilo je malo natezanja, ali na kraju je sve ispalo super. krov fantastično funkcionira. za brtvljenje sam koristio tekuću gumu od Bizona i pokazala mi se odličnom još na prijašnjem projektu.

Sad imam ventilaciju po vručim danima, imam stajaću visinu u dijelu gdje će se nalaziti kuhinja, i pogled na zvijezde u ljepim danima :-)

Nakon toga na red je došla instalacija solarnog sistema. nemam nekih slika te faze, ali u narednim slikama će se vidjeti.
Odluka je pala da neće biti klasični hladnjak već da će biti prenosni kamperski hladnjak na 12V. Pokazalo nam se to dovoljnim u našim putovanjima sa kampericom koja doduše ima 3 solarne ploče i normalni mini hladnjak.
Kako kamper nema previse prostora za ugradnju 3 solarne ploče, ugrađena je 1 od 130W, gel baterija od 125 mAh i super je za sada.

Nakon postavljenih svih zica i spojednog solarnog sistema bacio sam se na izolaciju. Odlučio sam se na samoljepljivu bitumensku gumu od 19mm koja je i termo i bučni izolator. najčešće se koristi za oblaganje ventilaciju u građevini. I unutrašnje uređenje u istom stilu kao i kamperica jer mi se to nekako najviše sviđa. evo ovako:

1. mjerenje :-)

slika

2. postavljanje izolacije:

slika
slika

3. nakon postavljene izolacije krenuo sam sa oblaganjem u brodski pod, ali debljina 12,5 mm da bude što lakše ali opet isti učinak:

slika
slika


Sutra nastavljamo dalje :-)


Vrh
   
PostPostano: 21 pro 2020 08:46 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
...........pa da nastavimo.

Želja je bila imati neku glazbu u Mirku, pa sam smišljap šta i kako.
Najbolje bi bilo neki old school radio sa Jakuševca iz tog doba ili neki autoradio iz tog doba, ali onda gubim puno toga što znam da mogu sa novim modelima.
Na kraju sam odlučio ugraditi pravi Kenwood radio, 4 zvučnika, bluetooth i handsfree. Ovaj handsfree je zahtjevao i mali mikrofon iznad glave, i služi solidno jer buka u kabini nije mala, pa malo trebam povisiti glas da me sugovornik čuje.
Kupio jednu malu antenu u Molydonu i sve pospajao na solarni sistem. Zašto? pa kad budem boravio negdje, bolo u prirodi na divljaka ili u kampu, i ukoliko pretjeram sa glazbom, baterija će se isprazniti, ali opet ću moći upaliti Mirka, krenuti dalje, solari će napuniti bateriju i eto muzike opet.
A ima i opcija spojiti se preko pretvarača na mrežu i napuniti bateriju.
Da........radio sam postavio u kabini iznad glave u sredini, napravio posebnu kutiju za to, i radio ima daljinski upravljač, pa ću nekad sa kreveta moći upravljati.

slika
slika

Nakon ovoga usljedilo je detaljno planiranje unutrašnjosti, vidjet ćemo kako je ispalo..............


Vrh
   
PostPostano: 21 pro 2020 09:45 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Super... :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 21 pro 2020 15:06 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
Evo da nadodamo sljedeće što sam radio.

Kako smo iskusili čari kampiranja sa našom malom kamp kučicom, tamo imamo mogućnost složiti krevet da dobijemo klupe ili da bude krevet.
Prema našem iskustvu mi godišnji provodimo vani, unutra neki odmor ili noćenje, odlučili smo da bude veliki krevet 160x200. dodat ćemo jednu malu kuhinjicu u L i to bi bilo to.
Što se same kuhinje tiće, nekog rasporeda, dovodne i odbvodne karnistere, pumpu za vodu i slično, taj dio još mozgam pa će to usljediti naknadno. To još nisam započeo.
Dakle, Krevet, uhinjica u L. Kako na bočnim i stražnjoj strani imam rolete na otvaranje, ideja je da se ispod kreveta, kod svake rolete smjeste ladice na otvaranje, potpuno izvlačne i radni stol. Oko kojeg se mogu složiti stolice da služi kao stol, ili kao vanjska kuhinja. Sigurno nećemo imati fiksno kuhalo unutra nego prijenosno kamping kuhalo sa 2 plamenika baš upravo da se može koristiti unutra ili vani po potrebi.

Evo kako to za sada izgleda, dalje od ovoga što sljedi na slikama nisam išao.
ah....skoro sam zaboravio, na pod je savljen laminat.

slika

Krevet ima ugrađen mehanizam za podizanje radi spremišta ispod.

slika

tu se vidi dio solarnog sistema desno i baterija

slika

Okvir kuhinje, al sam jednu jako bitnu stvar zaboravio. Na ovoj slici u kuhinii se vide 2 rupe u podu, zato jer se ispod nalazi originalni Jugo Webasto od 3,5 kW spojen direkt na rezervoar od Mirka :-)


Vrh
   
PostPostano: 22 pro 2020 09:41 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
dodao sam i radna svjetla na krov za neke mračne kutke, šumarke, plaže i slično.
Krovni nosač. 4 radna svjetla LED 24W i prekidač na stropu pored radija.

slika
slika

Idemo dalje...................


Vrh
   
PostPostano: 22 pro 2020 17:25 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Kako ga namjeravas lakirati ...odnosno koju boju?

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 22 pro 2020 18:37 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
sunjicmario je napisao/la:
Kako ga namjeravas lakirati ...odnosno koju boju?


Plan je ista crvena.
Nastojim da izvana izgleda što više original, pa da imam manje problema za kampiranje na divljaka, ako me kužiš.

Tko bu dirao Tamića, vatrogasnog= :-)


Vrh
   
PostPostano: 22 pro 2020 22:20 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Sarke10 je napisao/la:
sunjicmario je napisao/la:
Kako ga namjeravas lakirati ...odnosno koju boju?


Plan je ista crvena.
Nastojim da izvana izgleda što više original, pa da imam manje problema za kampiranje na divljaka, ako me kužiš.

Tko bu dirao Tamića, vatrogasnog= :-)


Imas pravo, dobar fol. :handgestures-thumbup:
...mada...bi ga ja lakirao u dvije boje...kao sto sad rade sa ovim modernim vw bus...kako bi izgleao kao stari :) :)
Pola -pola...gore bijel, dole crven :icon_wink:

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 22 pro 2020 22:39 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Svaka čast, vidi se da se voli to što se radi :)
Svidja mi se raspored unutra, veliki krevet i još mjesto za osmatracnicu na sredini hahh :D
Kako ta rolo vrata dihtaju?
A fina ideja za izvlacenje stola sa strane.. To je to :)

Uh pa to ce biti kamper i za zimu,, webasto spreman.

Vidim uzeo ga u Slav. Brodu? Da nije tamo bio kod bivšeg ford salona?
Koliko je koštalo ak se moze znati? :)

Boja definitivno odgovara takva kakva je. Mozda jedino ova rolo vrata isto u boju kombija..

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 07:08 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
Citat:
...mada...bi ga ja lakirao u dvije boje...kao sto sad rade sa ovim modernim vw bus...kako bi izgleao kao stari :) :)
Pola -pola...gore bijel, dole crven :icon_wink


Znaš da sam razmišljao o tome. Krov do dna bočnih prozora bijel, a sve ispod crveno.
Daleko je to još pa ćemo još malo razmisliti.


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 07:16 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
kantonac je napisao/la:
Svaka čast, vidi se da se voli to što se radi :)
Svidja mi se raspored unutra, veliki krevet i još mjesto za osmatracnicu na sredini hahh :D
Kako ta rolo vrata dihtaju?
A fina ideja za izvlacenje stola sa strane.. To je to :)

Uh pa to ce biti kamper i za zimu,, webasto spreman.

Vidim uzeo ga u Slav. Brodu? Da nije tamo bio kod bivšeg ford salona?
Koliko je koštalo ak se moze znati? :)

Boja definitivno odgovara takva kakva je. Mozda jedino ova rolo vrata isto u boju kombija..

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk


Pozdrav, pa krenimo redom

1. Rolo vrata dobro dihtaju, aluminijska su pa ćemo vidjeti kako će prenositi temperaturu po ljeti, to je sve za sad još jedan veliki upitnik. Na dnu se diht guma malo oslabila pa tu treba mijenjati, i onda bi trebalo dihtati kako treba.

2. za zimu je prvenstveno i ideja jer kamp kućicu imam za ljeto, a i lakše mi u auto voziti 100tku na autoputu u ugodnoj klimi. Iako će i Kamper imati svoje testiranje po ljeti, makar na neki produženi vikend.

3. Inače je Mirko iz DVD Sulkovci (blizu Pleternice, iliti ispod Požege), a kupljen je u prvom selu do SB pored nekog kafića čiji vlasnici su i vlasnici tog kafića. bio je pored ceste, pisalo prodaje se za 20.000 kn, ja sa frendom nešto prolazio tuda, cjenkao se na 11.000 kn i odvezo ga za Zagreb.
Sav je propišao na sve strane kardan, diferencijal, svi dihtunyi, al me nije previše prestrađilo, pa stajao je jako dugo. sad je sve tip top.

4. rolo vrata ću sigurno ostaviti kakva jesu, jer ako ih farbam, a rolaju se gore i trljaju, sve će se oljuštiti i izgrebati a meni je baš ovako fora.

Zadnji osvrt na osmatračnicu, pošto sam ja 2 metra visine, na tom cijelu je ciljano osmatračnica jer ako otvorim rolo krov, ne moram se saginjati već se ispružim kao čoek. hihihihihi


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 12:05 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Ako poljepiš VATROGASCI voziš se badave autocestom =))

Jedino što ti to puno ne znači obzirom na njegovu maksimalnu brzinu ;)

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 17:12 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
Pratim na YT i forumima , kako ljudi prave od razno-raznih kombija kampere, uglavnom u USA i Njemackoj. :icon_wink:

Ono stio sam primjetio, je da oni koji provode zimu u njima, obicno imaju problema sa vlagom, klasika...unutra toplo vani hladno...kamper se "znoji".
Vlaga, posebno pravi probleme u pretincima, ladicama i spremnicima ...tamo gdje zrak najmanje cirkulira.

Koliko vidim, super rijesenje su mali pc ventilatori,...za ventilaciju takvih prostora.
Osim sto su jeftini, trose malo struje , tihi su .
Posto kazes da ces kombi koristiti zimi, ne bi bilo lose da vec sad planiras par otvora za "cirkulaciju" zraka i opcenito ventilaciju.

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 21:31 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 pro 2020 18:18
Postovi: 11
sunjicmario je napisao/la:
Koliko vidim, super rijesenje su mali pc ventilatori,...za ventilaciju takvih prostora.
Osim sto su jeftini, trose malo struje , tihi su .
Posto kazes da ces kombi koristiti zimi, ne bi bilo lose da vec sad planiras par otvora za "cirkulaciju" zraka i opcenito ventilaciju.
pozz


Zanimljivo......Ja sam više razmišljao o ventilaciji koja se koristi na brodovima.
Al za početak bih isprobao svoj Jugo Webasto koji imam koji ima dva crijeva, jedno za grijanje ili ventilaciju, a drugo koje se uključi kad radi grijanje da uzima zrak iz prostora i zagrijanog ga vraća nazad.

Svakako mi to sad nije na prioritetnoj listi, ozbiljnije ću o tome sljedeću jesen ali dobar prijedlog.

Ovako sam to neki dan posložio kod sebe:

slika
slika


Vrh
   
PostPostano: 23 pro 2020 22:26 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 vel 2012 18:34
Postovi: 264
To sve skupa izgleda jako dobro. :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Nemam pojma kako funkcionira brodska ventilacija, ali mi se ovo sa pc vrntilatorima ucinilo kao jeftino a funkcionalno rijesenje.

Ja imam te ventilatore , na poledjini frizidera , kako bi poboljsali cirkulaciju toplog zraka, te time pojacali hladjenje.

pozz

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCnzZugurTMgOPsDdVnKumYA


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 18 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan