Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 19 ožu 2024 09:12.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 12 svi 2018 23:05 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Kakva su vam iskustva sa relativno manjim autom i prikolicom ?
Imam Megane III iz 2009. sa 1.5dCi (63kW) i vukao sam prikolicu https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-11781269 od 814kg (po papirima), ali sa barem 200kg dodatnog tereta i nije bilo problema.
Auto po specifikacijama smije vući do 1300kg. Netko bi možda rekao da je slab, ali ovu moju staru prikolicu je bez problema povukao preko 100km/h kada bi već počela plesati tako da bih brzo smanjio gas.

Otvaram temu jer bih uzeo kampicu NDM 1300kg koja je ujedno i maksimum za moj auto. Auto još 2-3 godine ne bih mijenjao ako bude sve po planu, a onda bih svakako uzeo malo teži/jači auto.
Što mislite, kakva iskustva imate o navedenom? Što je najgore što bi se moglo dogoditi (realno)?

Prikolica baš i ne mora biti 1300kg, ali Adrije 542 su baš toliko teške i čine mi se optimalan izbor.
... pa malo i o prikolicama koje gledam.
Ima jedna na njuškalu - https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-21473557 koja mi se prva svidjela (osim što mi je cijena velika); volio bih bračni krevet i krevete na kat. Peti (šesti) krevet mi baš i ne treba, ali ako dođe u kompletu dobro je došao :)
Na avto.net izbor je naizgled bolji, ima Adrija 542 do 4000EUR više komada, ali nisu sve za registraciju. Sviđa mi se i https://www.avto.net/Ads/details.asp?ID=13104069&show=2 koja je malo manja i lakša...

Uglavnom, ako netko zna za prikolicu do 40000kn na cestu, da ima najmanje 4 kreveta i da je "prilika"- molim da mi javi.
Slijedeći tjedan ću vjerojatno raspitati se po Sloveniji, možda i pogledati nešto.
Da li gledati kod firmi ili privatnih prodavatelja ?

Ljeto se bliži :)


Vrh
   
PostPostano: 13 svi 2018 21:29 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 10 srp 2009 16:10
Postovi: 1038
Vezano za težinu prikolice, ova koju si stavio link ti je ndm 1500 kg. Mi smo prošle godine tražili prikolicu i gledali da ndm ne prelazi 1300 kg, ali da bude što lakša. Isto smo tražili krevete na kat, veliki ležaj i srednju garnituru za sjedenje. Uzeli smo adriu unicu b 502 uk, 2002. godište, ona je teška 1000 kg. Kupili smo ju u Ljubljani za cca 6000 eura.

_________________
www.tz-donjimiholjac.hr


Vrh
   
PostPostano: 14 svi 2018 07:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
o prijatelju, dobro ti nama došao nazad u svijet kampiranja i prikoličarenja... :icon_wink:

kao što ti goga rekla gledaj 502 UK ona ti je primjerenija za lakši i motorno slabiji auto... baš vratnik i ostale neke hebene uspone možeš i obići... a na sv. rok ćeš se autocestom svakako popeti...

od Adrije imaš i 462 PK također sa 6 ležajeva, točnije kreveti na kat, sjedeća garnitura i bračni krevet... je da je malo manje mjesta unutra, ali...

od HR daleko je veći izbor u SLO, a eto sve više se potežei do D po prikolice...

što se plesanja tvoje stare prikolice tiče, tu ima detalja poput god proizvodnje, amortizera, načina trpanja unutra i slično..

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 svi 2018 21:55 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
goga je napisao/la:
Vezano za težinu prikolice, ova koju si stavio link ti je ndm 1500 kg. Mi smo prošle godine tražili prikolicu i gledali da ndm ne prelazi 1300 kg, ali da bude što lakša. Isto smo tražili krevete na kat, veliki ležaj i srednju garnituru za sjedenje. Uzeli smo adriu unicu b 502 uk, 2002. godište, ona je teška 1000 kg. Kupili smo ju u Ljubljani za cca 6000 eura.


Cijenim sve informacije (posebno korisne); na linku http://web.adria.dk/wp-content/uploads/ ... n-2007.pdf je brošura za Adria kampice iz 2007, tu sam pronašao najveću masu za 542 PK od 1300kg, po tome sam se ravnao. Da li sam nešto previdio ?!

One sve iz avto.net 542 do 4000€ nisu za regu, prebrzo sam se poveselio :( ... taman sam mislio potrošiti oko 4000€ + nešto za unos, ali izgleda da neće moći.


Vrh
   
PostPostano: 14 svi 2018 22:14 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Statler je napisao/la:
o prijatelju, dobro ti nama došao nazad u svijet kampiranja i prikoličarenja... :icon_wink:


Statleru, ikono prikoličarenja u Hrvata... :handgestures-thumbup:


Statler je napisao/la:
kao što ti goga rekla gledaj 502 UK ona ti je primjerenija za lakši i motorno slabiji auto... baš vratnik i ostale neke hebene uspone možeš i obići... a na sv. rok ćeš se autocestom svakako popeti...


Tako i ja mislim, a onom mojom starom išao sam preko Obrovca u oba smijera bez problema. A bila su dva pomoćna ležaja, dva dodatna frižidera, 4 bicikla i još gomila gluposti... Sigurno preko 1000kg.

Statler je napisao/la:
od Adrije imaš i 462 PK također sa 6 ležajeva, točnije kreveti na kat, sjedeća garnitura i bračni krevet... je da je malo manje mjesta unutra, ali...

od HR daleko je veći izbor u SLO, a eto sve više se potežei do D po prikolice...

što se plesanja tvoje stare prikolice tiče, tu ima detalja poput god proizvodnje, amortizera, načina trpanja unutra i slično..


Iznenadio sam se koliko se malo prikolica nudi, te koliko dobro drže cijene. Za neke se čak i na oglasu vidi da su uništene, ali cijena kao da je u najboljem stanju.

Nego, konkretnije. Poslao sam mail za https://www.avto.net/Ads/details.asp?ID=13104069&show=1 ako ne odgovore ću ih zvati. Kako ti se čini ?
Drugi izbor na avto.net mi je https://www.avto.net/Ads/details.asp?ID=13073992&show=2 mada mi je na gornjoj-gornjoj granici cijene, a i malo je na knap sa samo 4 metra. No, ako bi netko rekao da je baš prilika, uzeo bih je u obzir.

Na njuškalu gledam: https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-12317468 i https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-25531269 (ne piše ima li predšator) ... za obje se nadam malo spustiti cijenu.
Kao neka zadnja opcija mi je https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-25412485

Ne znam gdje bih još gledao, ništa mi od navedenog ne izgleda kao "prilika"... Potegao bih i u Njemačku kad bi se isplatilo, ali nemam nikoga tko bi mi pogledao da ne idem u razgledavanje.


Vrh
   
PostPostano: 15 svi 2018 14:46 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
ova unica A je prestari model, tj. prije redizajna nakon toga dolazi Unica B, tako da mislim da za te novce dobiješ taj model... evo kolega iz Bj je jesenos kupio Wilka 500-tku za 23000 kn, 1998. godina, a unutrašnjost se ne može mjeriti s Unicom A...

što se ovog Fendta s njuške tiče njega u startu odmah zaboravi, to je bivša prikolica od Gacovog šogora.... kupljena je razbita i popravljan je prednji kraj i to se vidi onako podosta... nadalje izbačen je kompletan kuhinjski blok iz nje, a tu je je onda ugrađena split klima...

od ponuđenog ovaj Eifelland mi je čist ok za te pare... jedino ne znam gdje mu je taj krevet za kat, ali to je ok ako ti zatreba neki krevet pa klinca sprašiš gore,.... Eifelland je inače podmarka od KNAUSa kao Škoda od VWa...

Hobby ti je za obitelj premali... za 4 osobe definitivno su prikolice 480-500 cm pa na više, a to je opet ono max što tebe zanima trenutno uz megane...

ali kao i kod auta, dok ne odeš i ne vidiš uživo - sve može biti škakljivo... zato sve ovo u SLO je tu pod nosom. ovdje su i Gac i Goga uvozili rabljeno iz SLO i nema nikakvih gluposti, čak dapače jednostavno je...


evo i koja iz mog izbora u tvom financijskom okviru:

http://www.bolha.com/avto-moto/pocitnis ... dria+unica

http://www.bolha.com/avto-moto/pocitnis ... dria+unica

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 15 svi 2018 15:15 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Nisi komentirao https://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/ ... s-25531269
...osim što je najskuplja i vjerojatno nema tendu, čini mi se OK.

Ove koje si naveo sa "bolhe" mi se sviđaju, prva ima predšator i godinu je starija, a druga ima alu-felge i nema predšator; dajem prednost predšatoru, alu-felge nemam niti na autu :)

Hvala na sugestijama, puno je lakše kad se savjetuješ s nekim tko zna :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 15 svi 2018 18:55 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
i prva ima alufelge jer je to exclusive paket... iliti tih godina jače opremljena prikolica... ta uz predšator ima i tendu koju skidaš i koristiš upravo za vikend odlaske... :icon_wink:

nisam fan hobby-ja iako bih nekad sve dao da sam ju kupio, ali danas previše izlazi na vidjelo mana o hobbyju... a i ne volim nosač bicikala na stranici, jer znam da 90% prikolica koje tu imaju nosač tu prvo popuste, puste vlagu unutra i počnu propadati...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 18:15 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Kupljenoslika

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 18:15 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Sada sam u STP, poslije javim detalje

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 20:15 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
opet sam skuho =)) =))

odlična na prvu izgleda.... :obscene-drinkingcheers:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 20:46 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Optimizam me izdao; pao na tehničkom, ne radi lijeva kočnica.

Molim upućene da me upute (ha, ha) što na brzinu napraviti.
Planiram sutra skinuti kotač, vidjeti stanje pakni, eventualno podmazati zgibove i sajle i ... nešto unutar bubnja.
... ako će trebati nove pakne, mogu li se negdje u Zagrebu kupiti nove ? ... da je za auto, ne bih pitao, ovako ne znam. Prije više godina nosio sam pakne od MZ-a na obnovu, samo sumnjam da je taj majstor još živ.

Još mi nije radilo jedno stop svjetlo i maglenka, ali samo zbog toga me ne bi rušio. Stop svjetlo je vjerojatno žarulja, a za maglenku nisam siguran da je spojena... doduše, nisam nikada imao prikolicu sa maglenkom, ili na staroj nisu gledali. Ne znam.

Eto, to me muči. Htio bih sutra obaviti regu da mogu priksu pohraniti kod roditelja na selu u garaži jer mi zauzima pola ulice ispred kuće... dvorište sramotno malo i nema ulaz za priksu. Garaža mala...


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 21:01 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Pronašao sam http://www.autoprikolice.hr u Križevcima i www.prikolice.hr i www.humbaur.hr u Zagrebu.

Sad samo raskopati i vidjeti što je.


Vrh
   
PostPostano: 17 svi 2018 21:36 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 06 vel 2015 13:48
Postovi: 149
Če boš imel možnost, si nabavi povišano kljuko oz. "fajfo" da izravnaš prikolico. Pa še kak cm dodaj, računaj na prave fure, kjer bo še avto poln. Če imaš kljuko od Bartolja (Slo), se sigurno dobijo povišane fajfe - preverjeno (Citroen Xsara :) )

_________________
http://caravan.mojforum.si/caravan.html
***********************************
C5 break 2.0 HDI, Adria "lastna izdelava" aka Adria 400, l'1984
slika


Vrh
   
PostPostano: 18 svi 2018 07:31 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
svaki automehaničar na poštelati doboš kočnice... ali najjednostavnije ti je da odeš recimo do Torbarine ili u Eurokuke Zvonar koji se bave prikolicama i oni će ti zasigurno to riješiti... vjerujem da imaju i pakne za ALKO osovinu... što se elektrike tiče, za to su ti autoelektričari najbolji izbor... ali prije k njimaodlaska mislim da ti je možda spoj utičnica/utikač u problemu. Obzirom da nisi više godina vukao prikolice probaj pošpricati WD40 i prodrmati... više puta uštekaj ištekaj... pod uvjetom naravno morao bi biti siguran da je to sve ispravno spojeno i jedno i drugo...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 18 svi 2018 21:29 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Ujutro skinuh kotač. Lijevi. Pakna se odlijepila. Majkujoj...
Nazovem Križevce i onog jednog u Lučkom (Humbaur); Lučko kaže oko 650kn za keš original, oko 450kn zamjenske (Valeryd?!, jbg. bacih kutiju). Križevci kažu 450kn original. Križevci su 30min i 40km dalje. Odlučih se za Križevce, original 150kn jeftiniji. Dođem i daju mi Valeryd, kao bolje od originala. Prešutih što mi je rečeno na telefon i uzmem ih, ne vjerujem da je original bolji, ali uzeo bih original po istoj cijeni. Malo gorak okus u ustima.
Srećom, dalje je išlo fino :)
https://photos.app.goo.gl/FilMmBN4bwJTr48m2

Naravno, zamijenih na oba kotača.
Zanimljivo je kako se pakna odlijepila, a skoro ništa nisu potrošene (vidi predzadnju sliku).

Zatim sam se zabavio strujom, trebalo je očistiti kontakte na žaruljama, a stražnju maglenku nisam imao spojenu na autu... Jbg, majstor za kuku je složio kuku, a struju sfušao. Duga priča, ali htio je neku suludu cijenu za "original" instalaciju ili nešto malo za polovično rješenje koje nije imalo stop svjetlo jer je isto spojeno preko neke sabirnice sa releima na kraju... Za stop svjetlo na priksi sam sam stavio 12V relej i složio. Za maglenku nisam niti znao da bi trebalo, a isto bi trebalo preko releja. Dakle, trebam nabaviti relej i složiti, danas nisam stigao.

Otišao na STP, rekao (pokajnički) da maglenka nije spojena na autu i da ću spojiti kasnije. Prošao na valjcima, rekli da malo slabo koći, ali ujednačeno. Fala im što me pustiše :)

Ne znam što bi mogao biti razlog slabijeg kočenja, kočili su samo ručnom (koja po mom mišljenju niti ne koči maksimalno kao kad auto zakoči). Možda se i pakne malo razrade...

Dalje me teta šalteruša zezala da nemam original kupoprodajni jer smo ispunjavali crnom kemijskom... Kao izgleda kao kopija. A u SLO prometnoj piše da sam ja vlasnik, ali kao nisam za Hrvatsku. :crying-yellow:
Uglavnom, nakon konzultiranja sa drugom šalterušom odlučiše me pustiti. Dakle, više znači plava kemijska (što sam mogao i doma napisati) nego Slovenski dokument na moje ime. Majkomila...

Oko 37€ SLO prometna i osiguranje, 500kn homologacija (čovjek poslikao i oko 45min tipkao na komp i fotokopirao originalne papire), 200 i nešto tehnički, 80kn osiguranje i valjda 460kn pločica, prometna i ostalo u zadnjem koraku.
Priksa regana :D

Mrtav sam umoran nakon ova dva dana, nisam niti dobro pogledao prikolicu. Vidjeh neke stvari koje me malo brinu, ali poslije ću o njima. Priksu smo platili 5000€ i još za 200€ dobili stol i 4 stolice, prostirku za pod, kuhinjicu, dosta kabla, vagu za rudo i još neke sitnice... Da se nađe.
I "kuglu" za na rudo za nosač za bicikle :D ... kopija Stadlerovog proizvoda ! (... tko je koga kopirao?!)

Idem spavati...


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2018 09:26 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7227
Lokacija: Osijek
Čestitam na kupovini! Lijepa prikolica! :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :clap: :clap:


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2018 13:31 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Ma bitno da je ona tu! Regana! :handgestures-thumbup:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 25 svi 2018 12:17 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 sij 2012 15:59
Postovi: 24
Hvala svima na čestitkama :)

Prikolica je kod roditelja na selu u garaži, na suhom i prozračnom.
Nisam je stigao niti dobro razgledati, kamoli probati predšator.
Ono što me najviše muči je lagano uvijanje poda na prolazu ispred kuhinje. Nigdje ne vidim da je pod načela trulež ili tragove vlage. Opet, slično je bilo i na staroj priksi na kojoj je to na kraju išlo preko 1 cm gore-dolje, pa sam stavio laminate (!) i na kraju je tako i prodao.
Čitao sam tu na forumu o popravku takvog poda, ali kod mene se to jedva osjeti pa neću još ništa dirati.
Sad me zanima da li sam zbog toga trebao odustati od kupovine i općenito da li se to događa od starosti (18 godina korištenja) ili je ipak u pitanju raspad poda. ... jer uvijek je mogu staviti opet u oglasnik, ali radije ne bih.

... i malo za raspravu o naletnoj kočnici; na tehničkom su samo probali zakočiti ručnom i kažu da je pre slabo kočenje, ali da će me pustiti. Ja mislim da u vožnji kočnice puno jače koče jer cijela masa prikolice kod kočenja djeluje na pakne, a kod ručne samo opruga. ... plus što su pakne ganc nove, nerazrađene. ... i pokušao sam pri brzini 20-30km/h jače zakočiti i prikolica čak na tren blokira kotače (zacvile gume).


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2018 07:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7227
Lokacija: Osijek
vjerovatno treba samo podesiti ručnu, malo zategnuti.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan