Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 11:42.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 31 post ]  Stranica Prethodna 1 2
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 svi 2022 19:21 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 16 pro 2018 13:21
Postovi: 6
Majstor...cuj ti to...
E pa majstor vam se ispricava, jer sta majstor zna. Ima samo kod 95 kojeg redovito obnavlja i slusa predavanja strucnih ljudi koji znaju sto govore i to redovito placa i upisuje u svoju vozacku u skoro sve one kategorije koje se tamo nalaze. Vi imate kod 96 iz auto skole...
Cestitam!
Mene ste uvjerili, mozda cete i nekog policajca koji ne poznaje pravilnik. Jos kad uvjerite prometni inspektorat na konju ste.
Ja cu i dalje polagat periodicku izobrazbu i to uredno placat jer to je ipak, samo kod 95.
Ljudi, ne zavaravajte se, jos jednom,
E kategorija je svaka prikolica iznad 750 kg....
Budite pozdravljeni.


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2022 20:49 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 23 tra 2020 20:17
Postovi: 12
Bome sam dignuo prasinu s ovim pitanjem, ha? :)

Svi imamo neko osobno iskustvo i misljenje i to je ocekivano. Ono sto ja pokusavam iz bilo kojeg izvora izvuci je sluzbeni stav RH, Policije ili nekog nadleznog tijela koje ce reci da ili ne.

Laicki citajuci zakon meni je potpuno jasno da s B kategorijom smijes vuci bilo sto sve dok ukupna masa nije veca od 3500 kg i naravno, prikolica laksa od auta i sve je u grancama tehnickih mogucnosti vozila.
Poslao sam upit i Policiji ali nazalost odgovor jos nisam dobio. Taj odgovor cekam i cim dodje podijelit cu ga s vama da konacno vidimo sto to autoritet kaze.

Osobno, kao i vecina ovdje na forumu smatram da je B sasvim dovoljno, cyber misli da smo svi ludi :) i to je ok, zato smo tu da debatiramo :)

AKo netko nadje nesto konkretno prije, pls podijelite. Ako ne, ja javim sto je policija javila. Ako javi…


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2022 08:11 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Statler je napisao/la:
cybercamper je napisao/la:
Nije tako!
Opet brkate pojmove najvece dopustene mase i mase praznog vozila i najvece nosivosti, i to u opasnom smijeru.
Ako pise da je ndm prikolice 1500 kg, onda prikolica ne smije prijeci 1500 kilograma sa teretom bez obzira jeli auto prazan ili pun. To je tehnicka karakteristika vaseg vozila, i ne smije se prekoracit.


Majstore sorry ali ti si isto nešto pobrkao. Nedavno sam išao u autoškolu zbog prikolice. Radi se o najvećim dopuštenim masama auta i prikolice.
Znači iznosi se zbrajaju bez obzira bili oni prazni ili maksimalno napunjeni.

Kao što je bajki rekao:
B kategorija je skup vozila čija ukupna najveća dopuštena masa skupa ne prelazi 3500 kg.
Ako skupna masa prelazi 3500 kg a ne prelazi 4250 kg dovoljno je imati B s kodom 96 koji je upisan na vozačkoj u onoj maloj rubrici uz B kategoriju piše samo 96.
A ako je skup vozila teži od 4250 kg a vučno vozilo se inače vozi na B kategoriju (i naravno ima mogućnost vuče takvog tereta tipa Land Cruiser, XC90, razni kombiji) treba imati B+E.

Znači moj bivši skupovi vozila:
Honda CRV (NDM 2200 kg) + Adria Adiva 462 (NDM 1300 kg) = B kategorija
Honda CRV (NDM 2200 kg) + Knaus Sudwind 500 FDK (NDM 1500 kg) = B kategorija (kod 96)

Današnji
kamper (NDM 3500 kg) + laka prikolica (750 kg) = B kategorija (kod 96)
kamper (NDM 3500 kg) + prikolica s čamcem (do NDM 2000 kg koliko piše da kamper smije vuči) = B+E kategorija


Upravo tako:
Moj slučaj je bio BMW 320d (NDM 2050 kg) + Adria Adora 552PK (NDM 1500 kg) =B kategorija (KOD 96)

Nikad me policija nije zezala niti pitala išta, a prošao sam osim HR i sve okolne zemlje uključujući Austriju i Njemačku gdje su kontrole rigiorozne vezano za to.


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2022 15:28 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 23 tra 2020 20:17
Postovi: 12
Evo odgovora od Policije RH !
Predlažem da admin ovo stavi negdje kao trajni post da više nemamo potrebe za ovom raspravom :)

Poštovani,

Člankom 217. stavkom 1. točkom 5. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („NN“, broj: 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14 64/15, 108/17, 70/19, 42/20) propisano je da se vozačka dozvola izdaje za upravljanje vozilima koja su svrstana u AM, A1, A2, A, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G i H kategorije, gdje u B kategoriju, između ostalog spadaju motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača. Pri tome motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.

Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojima je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg, pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio vozački ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom - kod 96.

Dakle, ukoliko motorno vozilo npr. ima najveću dopuštenu masu od 1940 kg, a priključno 1000 kg, za upravljanje takvom kombinacijom vozila moguće je upravljati ukoliko vozač posjeduje vozačku dozvolu B kategorije, jer je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila manja od 3500 kg.

Također napominjemo da je člankom 14. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama („NN“, broj: 85/16, 24/17, 70/19 i 60/20) između ostalog propisano da ukupna masa skupa vozila ne smije biti veća od NDM skupa vozila navedene na identifikacijskoj pločici motornog vozila. Ako ukupna masa skupa vozila nije navedena na identifikacijskoj pločici, ukupna masa priključnog vozila ne smije biti veća za više od 50% od ukupne mase vučnog vozila. Za vozila kategorije M1, M2, M3 i N1 tehnički NDM vučenog vozila ne smije biti veća od 3500 kg za vozila s radnom kočnicom, a bez radne kočnice masa vučenog vozila ne smije biti veća od 750 kg.

S poštovanjem

Kabinet ministra, Služba za odnose s javnošću | Minister’s office, Department for Public Relations


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2022 19:30 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
eto upravo onako i sve kako sam napisao :icon_wink:

Mirko_Ri je napisao/la:
Evo odgovora od Policije RH !
Predlažem da admin ovo stavi negdje kao trajni post da više nemamo potrebe za ovom raspravom :)

Poštovani,

Člankom 217. stavkom 1. točkom 5. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („NN“, broj: 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14 64/15, 108/17, 70/19, 42/20) propisano je da se vozačka dozvola izdaje za upravljanje vozilima koja su svrstana u AM, A1, A2, A, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G i H kategorije, gdje u B kategoriju, između ostalog spadaju motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača. Pri tome motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.

Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojima je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg, pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio vozački ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom - kod 96.

Dakle, ukoliko motorno vozilo npr. ima najveću dopuštenu masu od 1940 kg, a priključno 1000 kg, za upravljanje takvom kombinacijom vozila moguće je upravljati ukoliko vozač posjeduje vozačku dozvolu B kategorije, jer je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila manja od 3500 kg.

Također napominjemo da je člankom 14. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama („NN“, broj: 85/16, 24/17, 70/19 i 60/20) između ostalog propisano da ukupna masa skupa vozila ne smije biti veća od NDM skupa vozila navedene na identifikacijskoj pločici motornog vozila. Ako ukupna masa skupa vozila nije navedena na identifikacijskoj pločici, ukupna masa priključnog vozila ne smije biti veća za više od 50% od ukupne mase vučnog vozila. Za vozila kategorije M1, M2, M3 i N1 tehnički NDM vučenog vozila ne smije biti veća od 3500 kg za vozila s radnom kočnicom, a bez radne kočnice masa vučenog vozila ne smije biti veća od 750 kg.

S poštovanjem

Kabinet ministra, Služba za odnose s javnošću | Minister’s office, Department for Public Relations

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 19 kol 2022 09:11 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 14 kol 2020 11:01
Postovi: 12
A HAK tvrdi da se ne može i da je obavezna kategorija. Toliko o stručnosti. :)


Vrh
   
PostPostano: 26 kol 2022 07:52 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Virion je napisao/la:
A HAK tvrdi da se ne može i da je obavezna kategorija. Toliko o stručnosti. :)


imaš kakav pisani trag da evo mi sa službenog emaila pošaljemo upit HAK-u po tom pitanju.... ako imaš proslijedi na ukh@camping-croatia.com

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 26 kol 2022 22:15 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 14 kol 2020 11:01
Postovi: 12
Mogu ti poslati, sad ću. Proslijedit ću ti i od policije.


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2022 09:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Ajde probajte dobiti nesto sluzbeno jer sam bas prije par dana citao na jednom auto forumu kako covjeku u auto skoli tvrde da se samo sa B kategorijom ne moze vuci prikolica.
Na kraju ce ispasti da nas 90% vuce kampice ilegalno :)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 29 kol 2022 06:59 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 14 kol 2020 11:01
Postovi: 12
Autoškole su pod HAKom i njima je u interesu polaganje i zarada...


Vrh
   
PostPostano: 29 kol 2022 14:48 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Policija je rekla svoje, HAK i njihovo mišljenje je nebitno u cijeloj priči isto kao i naše mišljenje.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 31 post ]  Stranica Prethodna 1 2

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan