Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 19 tra 2024 04:05.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 165 postova ]  Stranica Prethodna 1 ... 5 6 7 8 9 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 tra 2014 14:42 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 13 stu 2013 15:52
Postovi: 81
Sorry sto upadam u temu kao padobranac :P

S B kategorijom mogu voziti bez problema auto tezine 2165 kg + 750 kg prikolica. Ne trebam B+E?


Vrh
   
PostPostano: 21 tra 2014 15:03 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
dundino je napisao/la:
Mozda glupo pitanje jer nisam pratio temu, jel to ono sto nijemci imaju ako im ukupna masa kampica+auto prelazi 3500 kg pa s tim kodom 96 mozes voziti do 4600 kg?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Da to je to, samo nije 4600 kg nego 4250 kg.


Vrh
   
PostPostano: 21 tra 2014 15:06 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
graba je napisao/la:
Sorry sto upadam u temu kao padobranac :P

S B kategorijom mogu voziti bez problema auto tezine 2165 kg + 750 kg prikolica. Ne trebam B+E?


Gleda se najveća dopuštena masa (NDM) auta i prikolice i moraju biti ispod 3500 kg da bi mogao vući bez E kategorije. Najveća dopuštena masa je masa praznog auta + njegova nosivost, isto tako i za kampicu.


Vrh
   
PostPostano: 21 tra 2014 16:30 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 13 stu 2013 15:52
Postovi: 81
To je onda ok ako se ima ona prikolica do 750 kg, zar ne?

Na Astri mi ne NDM 1745, a na Insignii mi nije nista veca (imam prometnu od astre pored sebe :P).

Superiska :P


Vrh
   
PostPostano: 21 tra 2014 17:57 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
To je to, netrebaš E! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 22 tra 2014 13:42 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 13 stu 2013 15:52
Postovi: 81
To mi se svida :clap: :dance:


Vrh
   
PostPostano: 24 lis 2014 15:04 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Evo malo da skratimo ove jesenje dane, objavljujem mail korespondenciju između mene i MUP-a Kantona Sarajevo o kategoriji potrebnoj za vuču kamp prikolice. Postavio sam pitanje na koji način da budem van prekršaja obzirom da vučno vozilo ima NDM 2500, a priključno vozilo (prikolica) NDM 1600. Dobio sam slijedeći odgovor, odnosno Copy/Paste odgovor, što sam i sam znao, pa sam pokušao malo detaljnije da im objasnim.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Članom 185. st. (4) Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 48/10 i 18/13) propisano je: "U kategoriju B ubrajaju se motorna vozila, osim vozila kategorije A, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedišta ne računajući sjedište za vozača", a u st. (5) istog člana propisano je: "U kategoriju BE ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u kategoriju B, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu preko 750 kg, koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i priključnog vozila nije veća od 3.500 kg". Iz dostavljenog e-maila vidljivo je da je najveća dozvoljena masa (NDM) veća od 3.500 kg te na osnovu kategorija B, B1 i BE ne može te upravljati navedenom kompozicijom u vašem e-mailu.
S poštovanjem,

DIREKTOR
dipl. pravnik Sanja Petrović

Odjeljenje za pravne, kadrovske poslove i koordinaciju
Sektor za administraciju
Uprava administracije i podrške
MUP Kantona Sarajevo

T: +387 33 286-932
F: +387 33 286-819
http://mup.ks.gov.ba
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poštovani,

Prije svega hvala Vam na detaljnom i konkretnom odgovoru.
Molim Vas još za informaciju, koja kategorija mi je potrebna da bih mogao upravljati navedenim „skupom vozila“.?
Čitajući ZOBS, nisam uspio naći kategoriju koja konkretno opisuje navedeni skup vozila.

„U kategoriju CE ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u kategoriju C, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu veću od 750 kg.“ (Moje vučno vozilo je kategorije B)
„U kategoriju D ubrajaju se motorna vozila za prevoz lica koja, osim sjedišta za vozača, imaju više od osam sjedišta. „ (Moje vozilo ima 7 sjedišta)
„U kategoriju DE ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u kategoriju D, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu veću od 750 kg i priključno vozilo se ne koristi za prevoz lica. „ (Moje vučno vozilo se ubraja u kategoriju B)

„U potkategoriju C1 ubrajaju se motorna vozila za prevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg, a manja od 7.500 kg. „ (NDM mog vozila je 2500kg)
„U potkategoriju C1E ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u potkategoriju C1, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu veću od 750 kg, s tim da najveća dozvoljena masa skupa vozila ne prelazi 12.000 kgi da najveća dozvoljena masa priključnog vozila ne prelazi masu neopterećenog vučnog vozila. „ (Moje vučno vozilo ne spada u podkategoriju C1)
„U potkategoriju D1 ubrajaju se motorna vozila koja služe za prevoz lica i koja, osim sjedišta za vozača, imaju više od osam, a ne više od šesnaest sjedišta. (Moje vozilo ima 7 sjedišta)
„U potkategoriju D1E ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u potkategoriju D1, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu veću od 750 kg, s tim da najveća dozvoljena masa ovog skupa vozila ne prelazi 12.000 kg, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila ne prelazi masu neopterećenog vučnog vozila i da se priključno vozilo ne koristi za prevoz lica“(Moje vozilo se ne ubraja u podkategoriju D1)

Obzirom da je ZOBS precizno definisano da imam pravo da upravljam navedenim motornim vozilom, a po tehničkim specifikacijama vozila dozvoljeno je vuči kamp prikolicu navedene NDM (1600kg), a što nije obuhvaćeno aktuelnim ZOBS, molim Vas za prijateljski savjet na koji način da riješim problem, odnosno da legalno upravljam navedenim skupom vozila. Prema trenutnoj formulaciji Zakona, da li sam prekršajno odgovoran????

U zemljama EU, to je riješeno na način kategorije BE (konkretno u R Slovenija B+koda 96), odnosno sa 3500kg NDM je podignuta na 4250kg. Razlog tome su razvoj auto industrije, odnosno kamp vozila, (nova SUV vozila, više opreme se ugrađuje u vozila kao i prikolice, a što povećava težinu vozila).
Da li se tako nešto može ugraditi i u naš ZOBS, odnosno uz obavezno dodatno pismeno polaganje testa iz ove oblasti i naravno određenu novčanu naknadu (svakako prilagođenu standardu života u našoj zemlji).

Srdačan pozdrav,

Mirsad Halilović


Vrh
   
PostPostano: 25 lis 2014 07:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Znači, ako sam dobro shvatio isto kao i kod nas, trebaš B+E? :think:


Vrh
   
PostPostano: 25 lis 2014 18:22 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Ma mislim da ne trebam ništa trenutno, jer ja se ne nalazim niti u jednoj kategoriji, dok se ne pojavi neko pametan pa skroji zakon razmišljajući, a ne prepisivajući. Čekam sad odgovor pravnika MUP-a Kantona Sarajevo.


Vrh
   
PostPostano: 26 lis 2014 10:48 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Nece ti nista odgovoriti jer te nema niti u jednoj kategoriji. Nasao si rupu u zakonu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 26 lis 2014 12:19 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2011 14:02
Postovi: 106
Očito je da su u Bosni "usrali" kod prepisivanja jer su BE ograničili na 3500 kg, što u HR ako je ukupna masa skupa vozila do 3.500 kg vozimo samo s B kategorijom... a za iznad bez ograničenja kg trebamo B+E.

To je sada kod njih onako kako je bilo kod nas prije nego su se Gac i UKH potrudili da malo pokrenu stvari i nešto vrate na svoje mjesto.

Uglavnom MikiSa, u HR i u ostatku EU za upravljanje tvojom kombinacijom - Captiva+Hobby trebaš B+E.

_________________
Jesam budala, al' mi je bar zanimljivo!


Vrh
   
PostPostano: 22 ožu 2015 20:51 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
bajki je napisao/la:
Upravo dobio informaciju o kodi96 iz "prve ruke"!

Stvar je slijedeća (kao i sve ostalo u HR), zakon je donešen ali nisu donešeni podzakonski akti koji bi omogučili da se to provede tj. ničime nije propisano kako taj ispit treba izgledati i u cijeloj HR nijedna autoškola nema ovlaštenje za provođenje toga ispita! :handgestures-thumbdown:


Gledam malo i polaganje za taj kod 96 je cca 500 kn dok je B+E oko 2000 kn. Autoskole to nude.
Jel netko zna vrijedi li taj kod96 ili ne?



Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 23 ožu 2015 08:29 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
kad se već odlučiš za autoškolu onda je bolje položiti B+E nego samo kod96... Ali bolje imati i kod96 nego ništa!

Meni osobno kod96 ne pomaže jer kombi ima NDM 2960 kg + kampica NDM 1400 i debelo sam preko...

Nažalost u BJ još ništa od toga...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 23 ožu 2015 10:36 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
dundino je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Upravo dobio informaciju o kodi96 iz "prve ruke"!

Stvar je slijedeća (kao i sve ostalo u HR), zakon je donešen ali nisu donešeni podzakonski akti koji bi omogučili da se to provede tj. ničime nije propisano kako taj ispit treba izgledati i u cijeloj HR nijedna autoškola nema ovlaštenje za provođenje toga ispita! :handgestures-thumbdown:


Gledam malo i polaganje za taj kod 96 je cca 500 kn dok je B+E oko 2000 kn. Autoskole to nude.
Jel netko zna vrijedi li taj kod96 ili ne?



Sent from my iPhone using Tapatalk


Koliko ja znam, vrijedi! Jesi provjerio koja je razlika u polaganju jednog ili drugog, osim u novcima? :think:


Vrh
   
PostPostano: 23 ožu 2015 10:53 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Što se tiče BiH, po ovom pitanju, kontaktirao sam MUP FBiH, zatim MUP Kantona Sarajevo i na kraju zakonodavca Ministarstvo prometa i komunkacija BiH, sa inicjativom uvođenja kod 96/B+E.
Moram priznati da sam od sviju u vrlo kratkom roku dobio odgovor, ali najvažniji je od pomoćnika ministra prometa i komunikacija koji, između ostalog, glasi; "hvala Vam za dostavljenu inicijativu, odnosno prijedlog. O ishodu ćemo vas obavijestiti nakon što radna grupa obavi posao po istoj".


Vrh
   
PostPostano: 23 ožu 2015 15:49 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
bajki je napisao/la:
Koliko ja znam, vrijedi! Jesi provjerio koja je razlika u polaganju jednog ili drugog, osim u novcima? :think:


Razlika je što je B+E - vuča prikolice bez ograničenja NDM u kilama

koda96 - sveukupna masa priključno vozilo + prikolica = 4250 kg

Primjer: moj kombi + kampica ne mogu vuči s kodom 96!

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 23 ožu 2015 20:20 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Znam ja koja je razlika, mislio sam na postupak polaganja! :)


Vrh
   
PostPostano: 24 ožu 2015 09:38 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Kod kod 96 imaš samo jedan sat vožnje i ispit i to je to.


Vrh
   
PostPostano: 24 ožu 2015 11:39 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup:

Kada nju budem trebao, idem po kodu96! :)


Vrh
   
PostPostano: 24 ožu 2015 12:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
a misliš li da će kod nas proći fora kod96 ak me zaustave s kombijem i kampicom :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 165 postova ]  Stranica Prethodna 1 ... 5 6 7 8 9 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan