Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 27 tra 2024 10:00.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 165 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 ... 9 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 04 lip 2013 07:46 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Hvala na odgovoru.
Situacija je slijedeća, čini mi se da je problem što živim u BiH, a kasnije ću zvati Bihamk da provjerim.
Captiva je dizel 4x4, motor2,2. Težina vozila 1993kg, a najveća dozvoljena 2513kg. U tehničkim specifikacijama piše da mogu vući prikolicu do 1900kg. Tehnički mogu, ali zakonski izgleda nemogu. E sad, meni u vozačkoj dozvoli stoji kategorija "BE", ali kod nas ta kategorija je upravo ova do 3500kg ukupne težine (auto i prikolica). Danas ću provjeriti da li kod nas postoji ta solucija kod96 čini mi se, kako je vi zovete , do 4250kg. To mi je jedini lijek koliko ja shvatam stvari. Imam četveročlanu obitelj, tako da mi je optimalno rješenje po meni kampica od cca1500kg, a takva je i optimalna za moj automobil, pretpostavljam.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 08:03 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Ni kod nas još nije zaživjela koda96, a vjerujem da nije ni kod Vas! :think:
Koliko vidim, ako hoćeš biti bez brige moraš na polaganje E kategorije.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 08:46 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Izgleda da si u pravu, mada ja mislim da 90% ljudi koji vuku kamp prikolicu ne poštuju ovaj zakon u potpunosti.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 09:06 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
MikiSa je napisao/la:
Izgleda da si u pravu, mada ja mislim da 90% ljudi koji vuku kamp prikolicu ne poštuju ovaj zakon u potpunosti.


Ma tako je i kod nas, ali polako se uvodi red!


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 11:25 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 svi 2009 22:51
Postovi: 254
MikiSa je napisao/la:
Pozdravljam vas iz Sarajeva.
Planiram kupiti prikolicu, ali nikako da se uskladim oko težine iste.
Naime, posjedujem vozilo Chevrolet Captiva, mase 1930kg. Vozačka dozvola B kategorije. E sad mi nije jasno, po zakonu max 3500t ukupna masa auta i prikolice. To znači, sa manjim autom mogu vući veču prikolicu. Recimo Octavia je 1300kg prikolice do 2000kg je moguće vući. Captiva 1930kg, prikolice do 1500kg mogu vući. Ne vidim logiku. Da pojednostavim, može li mi neko reći maksimalnu težinu prikolice koju mogu vući captivom sa B kategorijom?
lp


Ovdje moram spomenuti mali ispravak:
jedan od dva uvjeta za priključno vozilo kaže:
NDM priključnog vozila ne smije bit veća od mase vučnog vozila (ne od NDM vučnog vozila)
to znači da Oktavija čija masa je 1300 kg ne smije vuči priključno vozilo čija je NDM (masa priključnog vozila + nosivost) veća od 1300 kg, bez obzira što proizvođač kaže da ta Octavia može vući i težu prikolicu.

Što se tiče tvoje BE kategorije čini mi se da je to upravo ta kategorija koju smo mi morali naknadno polagati (B+E)
Mislim da je ovdje već bilo rijeći kako se u Srbiji i BiH automatski priznaje B+E kategorija nakon polaganja B kategorije. Čak i u nekim EU zemljama se primjenjuje takvo tumaćenje gdje se kaže da tko je položio B kategoriju do određenog datuma priznaje mu se B+E.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:05 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Gac je napisao/la:
Ovdje moram spomenuti mali ispravak:
jedan od dva uvjeta za priključno vozilo kaže:
NDM priključnog vozila ne smije bit veća od mase vučnog vozila (ne od NDM vučnog vozila)
to znači da Oktavija čija masa je 1300 kg ne smije vuči priključno vozilo čija je NDM (masa priključnog vozila + nosivost) veća od 1300 kg, bez obzira što proizvođač kaže da ta Octavia može vući i težu prikolicu.



Dali se tu može postaviti pitanje točnosti podatka o masi vozila u knjižici vozila? Ja znam da kada sam vagao prijašnji auto (auto je bio nov, bez dodatnih stvari unutra) da je on bio oko 100 kg teži od podatka koji je stajao u knjižici vozila!

Jer za nova vozila oni šibaju jedan podatak težine vozila za isti tip vozila (eventualno dvije težine), a opet svako vozilo istog tipa se razlikuje po težini od drugog vozila zbog različitog motora i različite opreme u vozilu.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:31 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Pa vjerovatno si u pravu, slažem se +/-100kg.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:35 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 svi 2009 22:51
Postovi: 254
Nisam siguran kako bi se policiji, koja ima namjeru vagati ili vučno ili priključno vozilo, obijasnilo da smo u pretovaru ne zbog nosivosti nego zbog krivog unosa mase u knjižicu vozila. :-??


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:38 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Gac je napisao/la:
Nisam siguran kako bi se policiji, koja ima namjeru vagati ili vučno ili priključno vozilo, obijasnilo da smo u pretovaru ne zbog nosivosti nego zbog krivog unosa mase u knjižicu vozila. :-??


Mislim da nebi bio problem kada bi se vozilo dovezlo na vaganje, koliko vaga pokaže to je istina. Problem je kada te policija zaustavi i uzme obje prometne, a u njima kampica teža od samog vozila, jer kod vozila nije prava masa upisana, kako policiju natjerati da te odvede na vaganje pa neka vidi da podatak nije točan. Njima je lakše pisati kaznu! :-??


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:48 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
A kako je u praksi, da li se praktikuje to vaganje, odnosno znate li ikoga ko je imao problema sa tim. Meni se čini da i mi malo pretjerujemo, situacija mi izgleda, kao zakači i vozi, neće te niko peglati, jer teško da se možeš uskladiti sa zakonom. Prijedlog, da neko od nas ide u parlament i objasni našu tešku situaciju.


Vrh
   
PostPostano: 04 lip 2013 13:50 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Čuo sam da je bilo vaganja kampica, ali nisam imao iskustva s time, niti sam negdje vidio da su nekoga vagali! Na zapadu su takva vaganja sasvim normalna.


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2013 15:49 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
http://www.pik.ba/artikal/5997810/ki-prikolica/

E ovo je prikolica koja se meni dopada i koju bih volio kupiti (1600kg težine), cijena 12000KM registrovana, to je 6.150,00EUR-a. Mislim da je cijena ok obzirom da je 2004 god.
Strah me da me ne zezaju zbog one 3500t, ali čini mi se da ću riskirati. Kolike su kazne ako me vagaju??? A možda me izvuče što u vozačkoj stoji kategorija BE, neznam kako je kod vas u RH, da li isto stoji BE u vozačkoj dozvoli. Danas sam razgovarao sa čovjekom koji prodaje Hobby prikolicu od 1600kg, on je posjeduje deset godina, ljetuje u RH, i kaže da ga nikad niko nije zezao zbog težine. Vuče je sa nekom terencom....


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2013 19:08 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Nevjerujem da će te zezati, pogotovo što si stranac. Mislim da si neko virjeme miran!
Gledam širinu te kampice 2,6 m i to je bome dosta. Inače ostale kućice su obično široke 2,2-2,3 m, s time da su stare adrie 2,0 m širine!

Inače kampica izgleda odlično na fotkama! Jedino što je izlupana od leda, ali to imaju manje više sve po sebi (neke više, neke manje).
Nadam se da si svjestan da će se za nju zbog njene veličine, težine i dvije osovine trebati dobro izabrati parcela na koju ćeš ići! :think:


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2013 20:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
jeza me lovi od pomisli vuče te kampice po bilo kojoj cesti osim autocesti... a o izletima na Lošinj preko Cresa, po Pelješcu i slično... koma...đ

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 07 lip 2013 23:47 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Ma sve stoji, al jbg kad volim to, volim je i vuči, i to je ćeif...
Ima malo od grada oštećenja, al ne smeta mi, možda ovaj zadnji dio mogu i sanirati. Neznam samo tendu nema, gdje naći tendu, pitanje je. A sutra idem da pogledam i ovu prikolicu http://www.pik.ba/artikal/2943694/ki-prikolica/
Problem je što ovdje nemam izbora, 90% sve staro, zapušteno.


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2013 06:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
MikiSa je napisao/la:
Ma sve stoji, al jbg kad volim to, volim je i vuči, i to je ćeif...
Ima malo od grada oštećenja, al ne smeta mi, možda ovaj zadnji dio mogu i sanirati. Neznam samo tendu nema, gdje naći tendu, pitanje je. A sutra idem da pogledam i ovu prikolicu http://www.pik.ba/artikal/2943694/ki-prikolica/
Problem je što ovdje nemam izbora, 90% sve staro, zapušteno.


Ma, svi mi vučemo kućice koje su relativno velike, ali Statler je mislio baš na ovu tvoju koja je stvarno izrazito velikih gabarita. Naravno nije nemoguće, ali ima dosta ogranićenja!

Inače i kod nas su većinom stare kućice, ali u zadnje vrijeme se da pronaći zadovoljavajućih!

Što se tiče tende, probaj vidjeti kod Petronija u HR ili pravac Slovenija i Austrija.


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2013 08:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
biram FENDTA iako ne znam jel ti treba takva prikolica? U većini HR kampova teško ćeš naći parcelu na koju ćeš ju sparkirati... u normalnom korištenju prikolica 2,2 i 2,3 m širine su i preširoke. Kod mene u 2,3 m između kupaonice i kuhinje ima metar prostora!

Meni su od tih većih prikolica za 6 osoba - znači 2x bračni krevet i kreveti na kat - Adria 542 sasvim super velika prikolica, a kompletna je ispod 7 m dužine s rudom, širine 2,3 m.

Ovakva 2,5 m široka i 8 m dugačka prikolica ti treba eventualno ako imaš 4 ili više djece, planiraš živjeti u njoj mjesecima... ili ju staviti na stacionar i da tamo stoji godinama... pa malo po malo od nje napraviti čergu...

a po tvojim postovima shvatio sam da ju misliš navlačiti...

Bih BE kategorija je upravo to - NDM (auto+priksa) do 3500 kg
http://mup.ks.gov.ba/sites/mup.ks.gov.b ... ozvoli.pdf

Tako da te sa svim tim papirima očekuje polaganje B+E kategorije

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2013 23:18 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Išao sam gledati danas ovu Hobby prikolicu, i mogu vam reci da stvarno super djeluje. Čovjek je drži u garaži, ma tip top. kederi kao novi, krov extra, gume nove, ama baš i najmanja sitnica funkconiše. Stariji čovjek, čuvao ko sebi. 6,5m je duga sa rudom i to mi je ok. Slažem se, malo je poširoka,2,4m al jbg, kao što rekoh kod nas je izbor vrlo loš, i teško je naći nešto da valja, a još teže nešto što ti se sviđa. Što se tiče, kategorije, riskirat ću, jer trenutno jedina opcija da to pojačam, jeste da polažem za C kategoriju (za kamion), jer kod nas B+E, trenutno ne postoji. Tako ti je kad se rodiš u pogrešnoj državi...


Vrh
   
PostPostano: 08 lip 2013 23:19 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
i još nešto, zna li neko kolika je kazna za to prekoračenje težine?


Vrh
   
PostPostano: 09 lip 2013 11:15 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Čuo sam da je bilo vaganja kampica, ali nisam imao iskustva s time, niti sam negdje vidio da su nekoga vagali! Na zapadu su takva vaganja sasvim normalna.



I kod nas samo što sve više kontroliraju kamione, kombije, kolega mi ima firmu i već su par puta naletili na kontrolu i platili veliku kaznu :doh: . Za to nije Policija nego Ministarstvo prometa tj. Inspektorat, dobili su hrpu spec. vozila i imaju vage, u principu dovoljno da izvažu jedan kotač. Kad shvate da ima se može puniti proračun i ovako samo je pitanje vremena... :naughty:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 165 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 ... 9 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 28 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan