Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 20 tra 2024 14:27.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 32 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Moover-i
PostPostano: 09 pro 2011 13:45 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
S obzirom da ih sve više viđamo na kampicama, zanima me kako rade.
Mislim da nam je tu najmjerodavniji Klin koji ga ima ugrađenog na kampici.
Konkretno me zanima, dali ima više brzina u kojima vozi kampicu ili je brzina uvijek ista i kod vožnje naprijed, nazad i kod skretanja. Dali se kod samog kretanja u odnosu na vožnju osjeti neka razlika u brzini ili je uvijek ista brzina.
Također me zanima dali kod skretanja radi samo jedna strana ili radi i druga samo sporije?

Ove cijene u katalozima dali su to cijene samo za jedan uređaj ili za oba kotača?


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 09 pro 2011 13:49 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Copy/Paste by Klin:

Mi smo ove godine ugradili moover preko Petronija i vrlo smo zadovoljni kako cijenom tako i uslugom kao i samim uređajem.
Dakle kupili samo Reich Move Control Economy i cijena nije mala ali mislim da se isplati jer uz svo štovanje pomagača u kampu sa ovim uređajem mogu kampicu postavit na milimetar, bez buke ( alooo ljevooo....čekaj....može malo nazad ... i sl. ) sam i bez bolova u kičmi.
Uređaj radi na 12 V i može pokrenutu kampicu od 1200 Kg na kosini od 15 % što i nije malo.
Uređaj dolazi u paru sa svim potrebnim priborom, upravljačkom kutijom i daljinskim i uopće nije problem montirati ( jedno popodne )
Moj uređaj je ručni tj. pomicanje uređaja prema kotaču je ručno ( ima i sa motorom ali cijena drastično skače na gore ) a pomicanje je sinkronizirano oba kotača istovremeno.
Brzina je jedna i to je nije neka velika brzina, a uporaba je ograničena sa kapacitetom akumulatora.
Problem je jedini kad je blato jer tad blato prekrije gumu a blato samo po sebi je masno tako da se smanji trenje i onda.... za to stvarno mora biti veliko blato.
Uređaj da idete raditi baš i neznam da bi uspjeli jer treba nabaviti jaki reduktor i valjak koji se prisloni gumi a to je problem.

http://rk-reich.com/index.php?cat=c7...2cb4384aa6f052


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 09 pro 2011 13:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Copy/Paste by Klin:

Evo tu se može vidjeti teh. karakteristike:


http://www.caravanmoversonline.co.uk...l-economy.html



Za skretanje ima kombinacija da se vrti oko osi a i ima da skrene samo jedna strana, ovisi što ti treba. Ovo oko osi je super stvar jer na mjestu okreneš kampicu za 360.

Soft start/stop je interesantna stvar čista elektonika kod npr. priključenja kampice na kuku, tad ti treba da ju pokreneš ali polako ( ne naglo ) isto tako i stop da ti stvari u kampici ne popadaju od trzaja. Znači sve radnje su polagane bez trzanja i sl.





Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 09 pro 2011 13:52 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Malo se istraživalo za moovere:

Kao pogon bi se koristili motori od brisača koji na sebi već standardno imaju reduktore. Izlazna brzina na osovini je kod svih 60-100 okr/min. Koliko sam saznao, potežu struju do 10 A. Znači snaga bi bila zadovoljavajuća, s obzirom da Klinov poteže do 15 A, ali omogućava nagibe do 20%, što mislim da nije potrebno, tako da će ovi zadovoljiti.
Ako uspijem nabaviti dva jednaka, mogli bi se staviti automati od brisača kamiona ili autobusa koji su puno jači, ali rade na 24V. Kad ih se spoji na 12 V oni povlače veću struju, ali i dalje mogu dati istu snagu, tako da bi oni bili najbolje rješenje.
S obzirom da sami motori nisu skupi (50-100 kn), po meni nije neki problem sve to sastaviti uz pomoć nekog tokara!


Sada malo kalkulacije:

Ako bi izlaz s motora bio promjera cca 5 cm (narezani valjak koji se naslanja na kotač) i ako se vrti sa 100 o/min, to znači da se točak kampice vrti 9 o/min, što odgovara vrtnji od nekih 27 cm/sec, koliko ima i klinov moover. Uglavnom igranjem s promjerom valjka lako se odredi konačna brzina pomicanja kampice, tako da će se nabavljeni motor drugih karakteristika lako prilagoditi željenim vrijednostima.


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 09 pro 2011 13:53 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Kako vrijeme prolazi, sve sam sigurniji da ću odustati od motora brisača. Razlog je što se u reduktoru koriste plastični zupčanici.
Slijedeće opcije su:
- motor od ventilatora hladnjaka auta
- anlaser auta nešto iz moje struke (motor za natezanje opruge u elektro postrojenjima)

Ova treća varijanta je jako dobra samo ako bude bilo nekog remonta, pa da bude otpisa starih motora. Ova varijanta je dobra i iz razloga što ti motori na sebi imaju jake reduktore.
Za prve dvije varijante bi morao kupiti reduktore i pripasati ih na motor.

Ima netko neki dodatni prijedlog za pogonski motor il ineku stranicu gdje ima nekih informacija o reduktorima?


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 30 sij 2012 19:43 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Našao sam jednom jedan vrlo zanimljiv tekst na stranoj kamperskoj stranici. Ali bio mi je zanimljiv jer kao da sam ga ja napisao, prenesao moja mišljenja na papir, a oni to preveli....

Moveri su čarobni kad se nađete pred nekim složenijim pristupom nekoj parceli, kao npr. mi ove godine u kampu Kozarica, gdje su parcele manje, uzani putevi između parcela, a još k tome i nagnuti teren, kada je pristup terenu po nekom kamenju, pa čak i onda kada ste kasno došli u kamp pa ne želite sad autom razbuditi baš sve susjede oko sebe. Moveri rješavaju problem i kad gledate kako uopće tu staviti kamp prikolicu jer je prostor toliko ograničen, a vi ste i nakon dugo godina navlačenja kamp prikolice svjesni svojih mogućnosti vožnje te iste kamp prikolice u rikverc. Nadalje, moveri su tu i kad prikolicu koristite i kod kuće, dok ju spremate u prostorije, garaže, parkirališta koja su često uža nego pristupi kamp parcela, jer ono - baš tu želite spremiti kamp kućicu da vam što manje smeta tijekom godine. Zato su proizvođači kamp opreme i izmislili taj vrlo učinkoviti dodatak na kamp prikolicama - te čarobne movere i bežični daljinski upravljač.

E sad što bih ja to naveo kao neke glavne prednosti kod movera:
- prikolica je gibljiva u svim smjerovima, ne samo naprijed nazad već ju možete vrtjeti samu oko njene osi za 360 stupanja..
- brzina je prilagođena tako da onaj koji upravlja prikolicom može cijelo vrijeme obilaziti oko prikolice i gledati sve njene čoškove i detalje i paziti da gdje ne zapne, a to sve naravno bez pomoći drugih
- motori imaju vlastiti elektropogon koji su dovoljno jaki da ju guraju po svim neravninama, kamenju, travi, pa čak i po snijegu i blatu (tako sam naletio u jednom prospektu iako to bih volio vidjeti), te čak i preko rubnika...
- nadzor prikolice je dovoljno jak da tu istu prikolicu spušta nizbrdo bez dodatnih kočenja, a jednako tako može ju i popesti npr. na vučno vozilo...
- relativno mala težina - 25-40 kg po paru movera i cjelokupnog sistema
- ono što mi se posebice svidjelo je postava tih movera na kamp prikolicu (hvala g. klinu na ogledu) bez nekih dodatnih šarafanja i bezpotrebnih poslova, te ih je lako skinuti i preseliti na novonabavljenu prikolicu...

E sad mana:
cijena od 1000 eura do npr. 4000 eura...

Ajde sada recimo da su to pogledi u idealnoj kombinaciji. Ali ja moram reći i moj pogled iz višegodišnje kamperske prakse. Dolaskom u bilo koji kamp pazim da mi u frižideru ima hladnog piva. Naravno da su svi kampisti prijazni i druželjubivi, te mi se još nije dogodilo da bi mi netko odbio pomoći prilikom dolaska u namještanju prikolice ili odlaska - svejedno. Na strmijim terenima ne znam kako je, ali pomagala je ručna kočnica od prikolice. Ukratko, dok dođemo i susjedima obećam ladno pivo - kućica je tamo gdje treba bit dok kažeš keks! A pivo se u trgovini dobija za puno, puno manje novaca... :obscene-drinkingcheers:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 30 sij 2012 20:44 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Evo alternative za one koji si moover nemogu priuštiti:

slika
slika


I rješenje za one koji imaju problem sa vožnjom prikolice unatrag:

slika


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 16 lis 2012 07:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Moover na žgance! :whistle:


_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 16 lis 2012 07:59 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Ovaj moover može se može pokazati kao dobar jedino na ovako ravnoj podlozi. Bojim se da slaba vajda od njega na bilo kakvom terenu u kampu, gdje ima neravnina i rupa. Jednostvno prikolica ima premalu težinu na rudi i kotači moovera će jednostvano proklizavati kada treba izvući kućicu iz neke rupe ili kada treba preći preko neravnine. :-??


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 14 stu 2012 15:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Ideja za mover:



Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 14 stu 2012 16:14 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 08 pro 2011 09:25
Postovi: 507
Lokacija: Zagreb
Tačke s tempomatom... :bow-blue:

_________________
... nisam ginekolog ali mogu pogledati ....


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 18 stu 2012 01:51 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 12 kol 2012 23:09
Postovi: 33
Lokacija: Novi Sad
Ovako je izmisljen moover, a oni mislili da su izmislili tocak :)

http://www.youtube.com/watch?v=THeDW6HybeE


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 18 stu 2012 14:26 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
=))


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 16 ruj 2013 15:58 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Pa evo da i ja nešto napišem.

Prije nego smo kupili kampera imali smo kampicu Adria Altea 512 UP u koju smo ugradili moovere. moram priznati da ta igra nije jeftina ali ako si tko može priuštiti takvu stvar toplo preporučujem, sad su već cijene pale. Kad to ugradite nema više muke sa parkiranjem, vikom, galamom... " sused molim Vas možete malo pogurat" i sl. A da ne pričam kad dođete na destinaciju pa sad treba po onom suncu gurat, namještat, a znoj samo curi. Sve na gumbić. Osim lakšeg parkiranja i nečujnosti čuvate si kičmu što je najvažnije.

Naš moover je dobro podnosio kosine jedino moram to napisat problem je kad je jako blato i kad blato dođe između kotača i moovera. Pošto je blato masno nema trenja i tada je to problem.

Montirat može svatko, nije nikakav problem. Evo par slikica:

Ovako izgleda kad je je na kotaču
slika


slika

Svi djelovi koji vam terbaju dobijete u kompletu
slika

slika

slika

slika

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 16 ruj 2013 19:48 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Na žalost cijena je ipak problem....stoga če lančani paranak biti i dalje u uporabi.... :bow-blue:


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 16 ruj 2013 21:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Klin :bow-blue: :bow-blue:

Ako bude imalo sreće na proljeće montiram moovere! :whistle: :whistle:


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 17 ruj 2013 10:22 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Klin :bow-blue: :bow-blue:

Ako bude imalo sreće na proljeće montiram moovere! :whistle: :whistle:



Držim ti fige :handgestures-thumbup:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 17 ruj 2013 13:18 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 02 ožu 2012 11:59
Postovi: 249
bajki je napisao/la:
Ako bude imalo sreće na proljeće montiram moovere! :whistle: :whistle:


Zar ti je kampica postala tako teška da ti treba moover :think:

Šalu na stranu, meni mooveri nekako narušavaju čar kampiranja.
Znate ono kad vam susjedi skoče, pomognu malo pogurati i zatim
uz koje piće razmjenite koju riječ.
Uz te tehničke novotarije se ljudi samo još više udaljuju jedni od drugih i tako se gubi onaj istinski smisao kampiranja.


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 17 ruj 2013 14:08 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7230
Lokacija: Osijek
Darcy je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Ako bude imalo sreće na proljeće montiram moovere! :whistle: :whistle:


Zar ti je kampica postala tako teška da ti treba moover :think:

Šalu na stranu, meni mooveri nekako narušavaju čar kampiranja.
Znate ono kad vam susjedi skoče, pomognu malo pogurati i zatim
uz koje piće razmjenite koju riječ.
Uz te tehničke novotarije se ljudi samo još više udaljuju jedni od drugih i tako se gubi onaj istinski smisao kampiranja.


Sve je to OK! Piće se može popiti i kada kampicu parkiraju mooveri! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
 Naslov: Re: Moover-i
PostPostano: 19 ruj 2013 21:10 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 03 lip 2013 21:41
Postovi: 243
Lokacija: BiH, Sarajevo
Gledao sam na ebay-u, ima polovnih za oko 250-300EUR, u svakom slučaju extra stvarčica.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 32 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan