Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 07 svi 2024 01:04.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 15 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 29 vel 2012 08:55 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 01 pro 2011 19:28
Postovi: 15
Kakva su vaša iskustva kad vučete punu i opterećenu kampicu tj. koliko vam limenko tada troši? Jeste li ikada razmišljali da se napravi od staklo-plastike ili fiberglasa ili nekog trećeg materijala neki spojler (nešto slično kaj imaju kamioni iznad kabine) koji bi se montirao na krov auta npr. na poprečne nosače za bicikle. Mislim da bi se otpor zraka uvelike smanjio, a samim time i potrošnja.


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 08:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Vjerovatno bi i pomoglo, ali po meni je tu problem koliko bi to izazivalo dodatnog opterećenja na vozilo i krov vozila koji trpi 50-100 kg, ovisno o vozilu! Tu nije pitanje same težine konstrukcije, nego i sile koja se javlja od otpora vjetra koja u ovom slučaju nebi bila mala jer se radi o velikoj površini!

Inače moj bivši auto je trošio 14-15 litara plina sa kampicom, a ovaj troši 9.5 litara dizela pri stvarnih 100 km/h.


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 09:26 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Ovdje su analizirali vjetar i nabacili spojler ;)
Dobar link :handgestures-thumbup:
http://www.youtube.com/watch?v=QmwkrQbTgNQ

slika


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 09:51 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Znači, spojler pomaže! Šteta što nisu obavili i istraživanje koliko se smanji potrošnja! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 10:10 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
već smo o tome negdje pisali :-W ali neznam gdje :doh:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 10:16 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
klin je napisao/la:
već smo o tome negdje pisali :-W ali neznam gdje :doh:


Nismo ovdje pisali! :whistle:


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 10:21 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Evo ga:

http://www.ebay.com/itm/Air-Wind-Deflector-Towing-RV-Trailer-5th-Wheel-WD200-/120619697597?pt=Motors_RV_Trailer_Camper_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item1c157e85bd


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 17:41 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
http://www.purpleline.co.uk/products.php


Vrh
   
PostPostano: 29 vel 2012 18:27 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Frenk, hvala na linku! :obscene-drinkingcheers:

Tu je navedena ušteda od 15% na potrošnji.
To bi kod mene značilo u najboljem slučaju 1.5 litru na 100km. Znači godišnje ako pređem npr. 2500 km sa kampicom, to je ušteda od 37,5 l, odnosno blizu 400 kn!
Vjerovatno je tih 15% jako optimistično, prije će to biti 10%, što znači godišnje oko 25l ili 250 kn uštede u mom slučaju!

Isplativo ili ne? :think:


Vrh
   
PostPostano: 01 ožu 2012 11:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
]topla voda je davno izmišljena, meni početkom 80-tih, ovo je bila naslovnica koju sam čuvao za nevjernog Tomu - našeg Uzbunu da su sa stojadinkama vukli kamp prikolice na more...

slika

mislim da današnjim modernim kampicama ne treba više spojler... da oni rade na tome kod dizajniranja prednjeg kraja... iako meni djeluje moja Cristallka zakošenije od npr. roberthinovog Detleffsa. a i nije svejedno s čim vučeš prikolicu - npr. Laguna, Cruze i ostali imaju niski krov, dok npr SUV poput moje Honde, monovolumeni poput goginog Scenica ili još bolje gacov P807 pokrivaju više prikolice, a definitivno najbolji za vuču su moderni putnički kombiji kao što radi gacov šogor sa Renault Trafficom... od kombija se ne vidi uopće kampica, čak ni dodatne retrovizore ne treba...

a što se tiče potrošnje - to je teško reći, ali recimo da mi auto troši 50% više!

Ali u svakom slučaju ovih 15% uštede po vašim procjenama to bi bilo OK!

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 08 sij 2015 11:54 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Evo ako nekoga zanima ovakav spojler (ps. nije moj :) ):

http://www.njuskalo.hr/kamp-prikolice/spojler-krovni-vucu-kamp-prikolice-oglas-11698128


Vrh
   
PostPostano: 08 sij 2015 21:47 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 05 sij 2015 17:30
Postovi: 12
frenk je napisao/la:
Ovdje su analizirali vjetar i nabacili spojler ;)
Dobar link :handgestures-thumbup:
http://www.youtube.com/watch?v=QmwkrQbTgNQ

slika



Koliko ja vidim to nije test već reklama.. :icon_wink:

Po meni takav spojler je vrlo upitan zbog više stvari;
Prva je sam njegov otpor na strujanje zraka, a iz iskustva znam da i puuuno manji spojleri na autu jame litru goriva i 10% maximalne brzine. A ovdje on nije baš u stanju pomoći pri aerodinamici jer djeluje samo na jednu od četiri strane po kojoj struji zrak i još k tome previše odmaknut od prikolice pa i ta jedna je upitna. Problem je u praznom prostoru između auta i prikolice gdje će se neminovno stvarati vrtloženja zraka.
Nemojte da vas kamioni zavaraju, ako obratite pažnju oni imaju "spojlere" na sve 3 moguće strane i to ne da bi samo usmjerili zrak već da bi smanjili taj prostor na najmanju moguću mjeru te na kraju krajeva moraju ublažiti apsolutno pravokutni oblik prikolice ili tovarnog prostora dok vi imate već poprilično aerodinamički oblikovane prikolice koje su prilagođene normalnim autima a ne priručnim batmobilima..
Zatim, taj spojler svojim oblikom i radnjom vrši dodati pritisak prema "dolje" na vučno vozilo, pa samim time i stvara dodatno opterećenje kako za motor tako i za ovjes.
A zadnje ali ne nebitno je laminarno strujanje zraka koje stvara uzgon! A kako? Ako nešto potjera određenu količinu zraka prema gore, onda neki drugi zrak mora nadomjestiti taj isti, te se stvara podtlak u zavjetrini a on posljedično bi mogao stvoriti dodatni vjetar od ispod auta i prikolice što nam baš i nije u cilju, zar ne? :naughty:

Na kraju krajeva glavni potrošač goriva je težina koja je značajna kod prikolica a ne otpor zraka koji postaje značajan tek kod većih brzina a one su jako rijetke u dotičnim prilikama.. :-??

Nadam se da nisam zapilao na svom prvom konstruktivnom odgovoru na forumu.. :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 09 sij 2015 08:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Slažem se s tobom, jedino po meni kod kampice ipak i otpor vjetra dosta utjeće na potrošnju. Već pri brzinama preko 60 se osjeti dosta taj otpor vjetra.


Vrh
   
PostPostano: 09 sij 2015 09:06 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
sve ovisi i o prednjoj strani kamp prikolice i o širini prikolice i o vučnom vozilu...

nije isto vuči prikolicu malim autom, nekim SUV-om ili još bolje kombi vozilom... pokrivenost kamp prikolice ili površina direktnog otpora je u sva tri slučaja različita...

nije isto vuči prikolicu s kosim prednjim krajem i s okomitim prednjim krajem... postoje različite prednje fronte na kamp prikolicama...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 11 sij 2015 12:11 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ideja nije loša ali kod kamiona spojler pokriva čitavu površinu poluprikolice i nalazi se ODMAH DO NJE da se sprijeci zracni vrtlog izmedi spojlera i prikolice....
Kod kampice je to nemoguce jer spojler skrece vjetar prema gore a ne pokriva povrsinu kampice pa se stvara vrtloženje zraka izmedu spojlera i kampice koje opet udara u kampicu jer sticeni prostor mora bit cjelokupno pokriven sa spojlerom, to bajki dobro zna jer se na sportivi moras sakrit iza samog oklopa na preko 150 km/h a ako se dignes van oklopa itekako osjetis zracne vrtloge, svaki motociklista to jako dobro zna....Bajki ja sam MOTOCIKLISTA tj MOTORISTA jer sam zajahao tu napravi 1977 prvi puta....danasse nazivaju nekavim Bikerima....

po meni ovo nema smisla jer je predugo i ne stiti kampicu apsolutno nista a kosim prednjim krajem da se smanji koliko toliko otpor
a statlerova ikona sa oblikom kampice u obliku kapi je najmanji moguci otpor .....ima ih na tržistu
samo ces potrosit lovu a usteda je upitna....jer autom vuces dodatnih 800 kg i vec sama ta cinjenica stisce pedalu gasa za 20 posto vise....
ne treba nasjedati reklamama sa neta....nema tu nikakve ustede da ima svi bi onda imali montirane spojlere...


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 15 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan