Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 19:59.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 23 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 16 vel 2012 09:47 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Zanima me kod odabira šatora na šta obratiti pozornost što se tiče vodonepropusnosti?
Vidim da je za šatore definirana vodonepropusnost brojkama 2000, 3000, 4000... Što je više to bolje! Ali me zanima koji stupanj zadovoljava u kojim uvjetima?
Dali se kod šatora razlikuju dna šatora s obzirom na vodonepropusnost i kako osigurati da ti u slučaju kiše voda neprodre u šator odozdol (osim kopanja kanala oko šatora)?

Također me zanima dali kod odabira šatora ima kakvih razlika u šatorima s obzirom na vanjske uvjete što se temperature tiče?

Eto par nedoumica sa moje strane kod odabira šatora! :think: :confusion-scratchheadyellow: :think: :confusion-scratchheadyellow:


Vrh
   
PostPostano: 16 vel 2012 09:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Nedavno sam dobio novi Coleman katalog, te se "hvale" da testiraju šatore na kišu, vjetar, snijeg i ostalo... Pa sam malo kopao po internetu i našao zanimljiv podatak. To u biti svi renomirani proizvođači rade!

Evo kako to izgleda na šatoru Outwell Montana 6

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 10:51 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Vodonepropusnost...vratit ću se na to.

Idemo na dva.Dna su 10 000 vodonepropusna uglavnom god 99% svih šatora...jednostavno iz razloga što su najjasnije rečeno debeli najlon.
Kvalitetniji i oni za zimske uvjete još imaju i gumeni dodatak (neka mješavina gume i najlona, poliestera) zbog bolje termo izolacije koja je bitna jer se 75% temperature gubi u tim uvjetima pri kontaktu s tlom.

Maerijali...ukratko što je veći postotak pamuka to je veća tzv. prozračnost.
Najlon sam po sebi je kuhalo (jedan od trikova preživljavanja je staviti preko vode najlon vrećicu i na sunce...imaš kipuću vodu za 30 min.
Što veća zastupljenost pamuka preporuka je i upotreba dodatna vodoizolacija putem sprejeva ili premaza, potrebno je početkom sezone jednom prijeći i to je više nego dovoljno.
Boja materijala isto utjeće na zagrijavanje.

Vodoodbojnost...pa za trosezonske šatore dovoljno je 3000.Neće promoćiti ni nakon cjelodnevnih padalina. Sve ostalo je bonus...5000 6000 je više nego dovoljno za apsolutnu sigurnost.
Kod manjih šatora veća je opasnost od kondenzacije u kišnim uvjetima nego zbog promakanja.
Da se ne ulazi u neke pretjerane nepotrebne stvari.


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 10:53 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Ovdje se može pogledati...



Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 11:18 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bravo majstore! Svaka čast na objašnjenju, meni sve jasno!!!! Hvala!
:bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue:


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 12:03 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Što se nepropusnosti tiće, zaboravlja se često na činjenicu da svi šavovi moraju biti ljepljeni i vareni (ovo vareni znaći toplinski obrađeni)
Svi moderni šatori (Outwell,Coleman, Brunner koj je čest izbor kod nas) imaju podloge spojene fiksno ili ciferšlusom s ostatkom tkanine što dodatno povećava sigurnost od prodora vode u unutrašnjost, kako i prašine i insekata.
Uz sve ovo postoje crne točke propusnosti...a jedna je obično onaj nadkriveni prozorćić koji služi za ventilaciju spavaćeg djela.
Nakon nekog vremena kod svih zbog micanja i zatezanja i ostalih bakraća taj spoj ljepila i vara i veza s tkaninom popusti, e taj dio je potrebno bez obzira na kvalitetu šatora i cjenovni razred redovito zaštititi dodatno impregnacijom u spreju prema materijalu šatora.
Obratiti pažnju na kondenzaciju, većina iz straha zabakadiraju (hermetički zatvore šator)
Jedan od razloga što sam kupio baš MONTANU6p je i taj ulaz u slučaju kiše čiji vrh uvjek može ostat otvoran i ventilirat šator, u većini slučajeva čak i cijeli unutarnji dio može se držat otvoren.
Uz još par lufteva koji se inaće koriste kad se žali ventilirat šator od utjecaja sunca čist dovoljno za strujanje zraka a s time i drastično smanjivanje kondenzacije.
Danas kad se kupuje šator za kamp, gleda se da boravak bude što je moguće ugodniji u svim trosezonskim uvjetima, koji uključuju vručine, kišu i vjetar podjednako.

Vikend kampiranja su opet kategorija za sebe.Kao i oprema za to.
Oprema može poslužiti i vjerojatno i hoće i za ljetovanje, al ak nekaj krene po zlu i manje vremenske nepogode mogu pokvariti osječaj.

Koliko para toliko muzike, mislim da to nigdje ne vrijedi koliko u kampu u vezi šatora.
Kredit, rate,kartice, ako volite taj vid kampiranja i mislite dugo tako boravit i putovat, to je jednostavno nužnost.
500 km od kuće a nekaj pođe po zlu.
Treba taj rizik smanjiti.

Za utjehu, nije bačen novac...poslužit može ukoliko preživite potres za boravak u njemu ako ga skladištite kao ja =)) , ja sam čak i goste smjestio u šator jednom da spavaju.
Godišnje imam mjesec i 15 dana boravka u šatoru ovisi o sezoni i vremenu (kako mome tako i atmosferskom).
Početna su mi ulaganja ako se gleda kamp oprema ili ako se gleda da to sve plačam u hotelu ili apartmanu, mislim jasna je računica.
A kvalitetan šator traje ako se ispravno održava (provjetrava,čisti...)veoma dugo.
Pogotovo uz današnju tehnologiju.


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 16:16 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Gebalim je napisao/la:
Što se nepropusnosti tiće, zaboravlja se često na činjenicu da svi šavovi moraju biti ljepljeni i vareni (ovo vareni znaći toplinski obrađeni)


Još jednom odličan post! :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue:

Što se tih šavova tiče dali se to vidi na šatoru da su šavovi tako obrađeni ili to može samo iskusno oko primjetiti? :confusion-scratchheadyellow:


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 16:46 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Najjasnije se i jedino se vidi na unutrašnjoj strani jer se var u biti tamo i radi.
To izgleda otprilike ko da je netko zalijepio selotejp traku preko spoja kao dodatnu impregnaciju.
Kad popipate skužite da je to neka guma, u biti ljepilo koje je toplinski obrađeno da pokrije sve eventualne propuste pri spajanju tkanina.
Postoji još krojačkih trikova koje koriste...npr gornji komad iz jednog djela je čest al voda se svejedno cjedi i ide gdje je najmanja rupa u pravilu.
U specifikacijama šatora boljih firmi to je jasno naznačeno...to ljepljeni vareni šavovi.


Vrh
   
PostPostano: 18 vel 2012 17:16 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 05 pro 2012 14:10 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 20 stu 2012 14:16
Postovi: 7
pozdrav svima,

da se nadovežem na vodonepropusnost i sredstva vezana za to.. dakle, imam star češki šator iz 80-tih godina od platna. Korišten zadnjih desetak godina 2-3 tjedna na moru i u planu da se koristi još dugi niz godina. Bilo je par kiša i nije nikad promočio, ali ove godine nakon cjelodnevne kiše sam promijetio da na par mjesta počinje kapat. Dakle, da pitam, koja sredstva za inpregnaciju? gdje ih kupiti? kako se nanose? i naravno po kojoj cijeni jer je površina velika..


Vrh
   
PostPostano: 17 vel 2013 10:55 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 17 vel 2013 09:40
Postovi: 35
Na http://www.mixi-caravaning.si/ imaš sredstva za impregnaciju, čišćenje i sl.
Čisto da dobiješ infoe...pa onda nabavi već odnekud.
Za sitne popravke možeš koristiti sprej za impregnaciju tkanine koje imaš za kupit u većini shop-ing centara.
DUCK tape isto nosi sa sobom uvjek može dodatno sprijećiti neko vrijeme da kapa. Lijepi ga unutra naširoko i prije malo posuši platno ubrusom ili papitnatom maramicom. Oprez pri tome jer ako prstom zagrebeš platno pri postavljanju...e tada si napravio belaj :-)


Vrh
   
PostPostano: 17 lis 2013 01:54 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 lis 2012 20:51
Postovi: 97
Lokacija: Osijek
to je bio posljednji odmor već preživio jaki sjeverni vjetar, kišu i grmljavinske oluje na paklenom suncu na suncu izloženi dio kampa. Sve je prošlo glatko i vrlo udobna. Platno prikolice, dok je kiša vrlo brzo suši, tako da čak i kada se stražnji tome nema problema. Čak i postavljanje trailer na izložena suncu više nije prepreka, jer trailer platnu šatora vrlo dobra "pretvoriti" u suncu usred sasvim podnošljivu temperature najtoplijeg dijela dana, što je vrlo ugodno iznenađenje. Prvi razlog za kupnju tih prikolica su uglavnom loše i kišovito na odmoru, ali u praksi se pokazalo da je Sunce više nije prepreka. Oni koji kamp sa šatorom, sigurno znate osjećaj "razočaranje", kada je logor nema zemljište s sjeni, zar ne? Prošlo je vrijeme kad smo bili na put kući natrag i pokušao da se osuši očistiti šator i spremim ostatak kamp "stvari" do sljedećeg ljeta već čini tako daleko ... Sad, sve što ostaje u prikolici do sljedećeg odmora, krevet, hladnjak, štednjak, posuđe i još mnogo toga mnoge druge male stvari, ali nam treba ili ne treba dopustovanju. I zbog ovog "neugodna" za dodatno čišćenje kod kuće.

Evo ovako da pitam iskusnije, ovo prenosim s stranica objavljeno na stranicama prodavača, koliko ima istine u ovome svemu? (mislim da ćete shvati o čemu se radi makar "prijevod" nije savršen)

Ovo za na suncu u podnošljivu temperaturu me najviše zanima, je li moguće ili samo kao reklama?

_________________
HNK Cibalia


Vrh
   
PostPostano: 17 lis 2013 07:07 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bilo koji i bilo kakav šator, predšator, šatorska prikolica, biti će pakao unutra na suncu, ako nema hlada! Sve ostalo su reklame proizvođača!
Ostaje pitanje otvora za provjetravanje, da se taj porast temperature što prije smanji kada dođe hlad! :think:


Vrh
   
PostPostano: 17 lis 2013 19:33 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 lis 2012 20:51
Postovi: 97
Lokacija: Osijek
bajki je napisao/la:
Bilo koji i bilo kakav šator, predšator, šatorska prikolica, biti će pakao unutra na suncu, ako nema hlada! Sve ostalo su reklame proizvođača!
Ostaje pitanje otvora za provjetravanje, da se taj porast temperature što prije smanji kada dođe hlad! :think:


Tako sam i mislio da nije to baš toliko čarobno kako piše.

_________________
HNK Cibalia


Vrh
   
PostPostano: 23 kol 2014 19:19 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2014 16:34
Postovi: 174
Lokacija: Zaprešić
Gledam sad malo okolo forume svi se nekaj žale da šatori propuste kišu kad tad,ili cjelodnevno padanje i propusti,nije mi jasno koji je 100%siguran ako npr 3dana pada kiša i da nece propustiti?


Vrh
   
PostPostano: 23 kol 2014 19:47 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Ivek ipak je to "samo" sivano i ljepljeno platno pa ce vecina negdje malo propustiti nakon potopa od par dana. Mene vise zanima zasto netko zeli biti u satoru ako pada kisa tri dana?? Sto ces raditi u kampu/satoru tri dana po kisi? Ja bi se pokupio i otisao doma :)


Vrh
   
PostPostano: 23 kol 2014 19:57 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2014 16:34
Postovi: 174
Lokacija: Zaprešić
Ma kuzim sve,al ono imas unutra stvati i to,a svi su nekaj deklalirani da su vodonepropusni,al ipak propuste? :think:


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2014 18:32 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
MoschuS je napisao/la:
Ivek ipak je to "samo" sivano i ljepljeno platno pa ce vecina negdje malo propustiti nakon potopa od par dana. Mene vise zanima zasto netko zeli biti u satoru ako pada kisa tri dana?? Sto ces raditi u kampu/satoru tri dana po kisi? Ja bi se pokupio i otisao doma :)


To je OK ako si pri kraju godišnjeg i skratiš za dan-dva, ali šta ako si tek stigao i treći dan najavljuju dva-tri dana lošeg vremena, a ti planirao ostati dva tjedna. :-??


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2014 20:13 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
bajki je napisao/la:
To je OK ako si pri kraju godišnjeg i skratiš za dan-dva, ali šta ako si tek stigao i treći dan najavljuju dva-tri dana lošeg vremena, a ti planirao ostati dva tjedna. :-??

Da, imas pravo :/
Ja to gledam po nama jer mi i tako idemo u Sibenik kod punice i punca svako ljeto pa smo od tamo onda otisli u kamp kad na prognozi nije bilo kise. Ali da, malo nezgodno ako ides na duze i planiras kampiranje od par tjedana.


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2014 20:16 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2014 16:34
Postovi: 174
Lokacija: Zaprešić
Ipak je možda gušt se zatvorit u šator i promatrat kišu kak pada,al moraš biti siguran da nepropušta vodu :)


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 23 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan