Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 01:28.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 19 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Rezervar vode
PostPostano: 10 ožu 2012 18:18 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Kakva imate iskustva sa čišćenjem rezervara vode?Mi smo primjetili da nam pitka voda ima miris i odlučili smo se da očistimo rezervar.Kad smo ga otvorili vidjeli smo da je sve puno kamenca,sad ga bi izvadili da ga lakše očistimo,međutim primjetili smo da to baš i nije tako jednostavno.Na koji način vi čistite,što koristite od tekučina i dali uopće vadite rezervar?


Vrh
   
PostPostano: 10 ožu 2012 19:52 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Za kamenac je odlična limunska kiselina, samo bi trebalo sipati što vreliju vodu. Tako supruga čisti kuhalo od kamenca, samo što tu možeš upaliti kuhalo i prokuhati!
Mi u firmi sa limunskom kiselinom ili octom čistimo uređaj za hlađenje vode. Sipamo unutra i upalimo ga da zagrije vodu (on nju nezakuha, već dobro ugrije) i onda to ostavimo neko vrijeme, nakon toga samo dobro isperemo. Ako nije sve izašlo postupak ponovimo.

Tako bi ja to napravio! :think:


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 11:29 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
A budemo probali,valjda bude išlo.Odustali smo od vađenja rezervara.


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 11:34 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
moja žena čisti kuhalo isto s octom... nali litru octa, ali prije toga probaj skuhati paralelno nekoliko lonaca vrele vode i njega naliti na taj oct... i jednostavno tako zalij to vrelo u karnister... dotle kuhaj još vode i taman koliko ti se bude prohladila ona u karnisteru naljevaj još.. karnister ti jepretpostavljam 50-70 litara... imaš mjesta kud ljevat...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 13:10 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Rezervar ima 80l i nalazi se ispod sjedišta,te je zarobljen čeličnim okvirom.Mislim da to baš i nije najbolje napravljeno. :handgestures-thumbdown: Bilo bi puno jednostavnije kad ga bi mogao izvaditi van,a bilo bi i više mjesta za čišćenje.Vidim da vi pišete o čišćenju kuhala,a što kampice nemaju rezervar?Mi smo si kupili posebno karnister od 20l sa pipom.U njega točimo vodu za piće,a u rezervar točimo vodu za kuhanje,tuširanje i wc.Karnister smo si kupili baš zato što nam voda iz rezervara nije imala dobar okus,a i puno lakše ga je očistiti nakon korištenja.Hvala vam na savjetima!Odgodio sam čišćenje rezervara za sljedeći vikend.


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 16:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
To je po meni loše što je zarobljen pa je problem izvaditi ga! Bilo bi puno lakše da je on izvan kampera, da ga ti možeš malo prostresti... :think:


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 17:24 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Da ali da je ugrađen s vanjske strane bilo bi više problema po hladnoći(smrzavanje).Ono kaj je najgore fali mi 3 mm da ga izvučem okomito gore van,a smetaju mi 4 senzora koja mjere količinu vode. :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow:


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 18:35 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 07 pro 2011 23:32
Postovi: 401
Lokacija: tu negdje
istrle11 je napisao/la:
Kakva imate iskustva sa čišćenjem rezervara vode?Mi smo primjetili da nam pitka voda ima miris i odlučili smo se da očistimo rezervar.Kad smo ga otvorili vidjeli smo da je sve puno kamenca,sad ga bi izvadili da ga lakše očistimo,međutim primjetili smo da to baš i nije tako jednostavno.Na koji način vi čistite,što koristite od tekučina i dali uopće vadite rezervar?



U bivšoj priksi,prije mora imali smo iste "probleme".Naime,spremnik za pitku vodu je bio pun kamenca.Koristili smo tablete za odstanjivanje kamenca(kupljene u Kauflandu),zalili to s vrućom vodom,ostavili da stoji nekih 20-30 min i 90% kamenca je otišlo,postupak sam ponovio s octom,tako da je spremnik,na kraju,bio kao novi.Velika pomoć mi je bio usisavač za vodu,tako da sam to sve,vrlo jednostavno očistio.

Ne znam da li tko koristi otopinu "srebra" za dezinfekciju rezervoara za pitku vodu.Naime,ta otopina je vrlo korisna( i skupa),jer s obzirom da voda neko vrijeme stoji u rezervoaru,postoji mogućnost da se nakote kojekakve bakterijetine,virusi,bla,bla...e,pa ta "srebrna" voda konzervira vodu u spremniku, kako se ne bi nakotilo štošta,a mi bili bez brige i pameti na godišnjem i razmišljali isključivo o moru,suncu,roštilju,gemištu...kako je i red :dance: :obscene-drinkingcheers:

_________________
"da me je puštit unutra,najebala bi amerika"


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 19:22 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Znači ta otopina srebra se dodaje u vodu za piće kada se napuni spremnik i onda voda može duže stajati u spremniku?


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 20:18 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 07 pro 2011 23:32
Postovi: 401
Lokacija: tu negdje
bajki je napisao/la:
Znači ta otopina srebra se dodaje u vodu za piće kada se napuni spremnik i onda voda može duže stajati u spremniku?


Upravo tako,ima ju za kupiti u svim kamp dućanima.

_________________
"da me je puštit unutra,najebala bi amerika"


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 20:31 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
istrle11 je napisao/la:
Rezervar ima 80l i nalazi se ispod sjedišta,te je zarobljen čeličnim okvirom.Mislim da to baš i nije najbolje napravljeno. :handgestures-thumbdown: Bilo bi puno jednostavnije kad ga bi mogao izvaditi van,a bilo bi i više mjesta za čišćenje.Vidim da vi pišete o čišćenju kuhala,a što kampice nemaju rezervar?...


imaju, moja evo ima rezervar od 22 litre naprijed u prtljažnom prostoru...

http://www.campingshop-lenders.de/media ... 32_1_L.jpg

vadiš ga i stavljaš u 2 minute, na kotačima je za odvući do sanitarnog bloka, natočiti i vratiti nazad...

evo baš imam frišku sliku... :banana-dance:

slika

evo na jednom njemačkom forumu našao sam slično pitanje... pa prosurfaj malo... ako ne znaš njemački - naučit ćeš da je gugl prevoditelj dobar prijatelj :obscene-drinkingcheers:
http://www.wohnmobilforum.de/w-t10128.html

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 20:34 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Kaj kažete na ovo sredstvo.
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/product.php?product_id=1110020050


Vrh
   
PostPostano: 11 ožu 2012 21:56 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Za dezinfekciju vode tj. spremnika koristite Izosan ali strogo se držati naputaka na kutijici. Izosan se može upotrebljavati za dezinfekciju ruku suđa, za uklanjanje zelenih algi i ostalog ali vrlo vrlo razblaženoj formi. Inaće izosan je na bazi klora.

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 27 ožu 2012 10:06 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Istrle jesi uspio riješiti problem? :think:


Vrh
   
PostPostano: 27 ožu 2012 22:47 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
bajki je napisao/la:
Istrle jesi uspio riješiti problem? :think:

Jesam riješio,sad je tako čist da se može i piti iz njega :dance:...
malo limunske kiseline,malo žice i kupio si Yachticon Pura Tank baš za čišćenje te problem riješio. :clap:


Vrh
   
PostPostano: 28 ožu 2012 07:11 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
istrle11 je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Istrle jesi uspio riješiti problem? :think:

Jesam riješio,sad je tako čist da se može i piti iz njega :dance:...
malo limunske kiseline,malo žice i kupio si Yachticon Pura Tank baš za čišćenje te problem riješio. :clap:


To je neko sredstvo ili šta? Gdje si to kupio? :think:


Vrh
   
PostPostano: 28 ožu 2012 22:12 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
bajki je napisao/la:
istrle11 je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Istrle jesi uspio riješiti problem? :think:

Jesam riješio,sad je tako čist da se može i piti iz njega :dance:...
malo limunske kiseline,malo žice i kupio si Yachticon Pura Tank baš za čišćenje te problem riješio. :clap:


To je neko sredstvo ili šta? Gdje si to kupio? :think:

Kupovali smo stol i stolice,pa smo odmah i tu tekučinu naručili.Sve zajedno nam je stiglo u Brežice na poštu.Mogu ti reći da sam zadovoljan.
http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1110020050


Vrh
   
PostPostano: 29 ožu 2012 07:04 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 24 tra 2012 07:26 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
U novom broju "Camping, Cars & Caravans" ima praktični tekst o čišćenju tankova za vodu u tri faze. :dance:

Ukratko

faza 1:
- ubijanje mikroorganizama, algi i bakterija
- sipa se mješavina vode i "KeimEx" tekućine i to stoji 8 sati

faza 2:
- dezinfekcija "KeimEx" kemikalije i neutralizacija bakterija, virusa, amebai malih "Giardien" (mikroskopski malih parazita!!)
- 10 grama Clorosil-a na 20 litara vode - tank se full puni i 4-6 sati stajanja

faza 3:
- ispiranje kemikalije i klora
- tekućina "KalkEx" - mješavina 20-30 litara tople vode - punise miješa 10 minuta i nakon 20-30 minuta se ispite
- poslije se tank još jednom puni s vodom i ispire

Zaključak kaže: pravilno ispiranje tanke zahtjeva 3 faze i puno vode!

slika

A ovo su proizvodi koje oni koriste:
http://www.multiman.de/produkte/multinox.html

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 19 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan