Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 21:01.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 13 ožu 2012 19:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Na ovom linku je opisana instalacija frižidera u kamper, a koji je pogonjen sunčevom energijom:

http://www.outandaboutlive.co.uk/Motorhomes/Features/Get-Practical/Solar-powered-motorhome-fridges/_ch1_ft751_pg1

Detalji:

- frižider zapremine 62 litre
- solarni panel snage 55 W
- baterija 115 Ah

Tijekom testa (36 dana) se pokazalo da navedeni solrani panel bez problema pogoni frižider, LED rasvjetu i radio! Po meni i više nego dovoljno!


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 09:16 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 20 lis 2009 20:09
Postovi: 201
Lokacija: Zagreb
Niš novoga!
Ja to koristim več 3 godine :handgestures-thumbup:
ENGEL marka brodskih frižidera je več dosta godina na tržištu u raznim litražama.
Ja sam kupila od 15 l. jer su jako skupi! Platila sam ga 5600 kn prije 3 g.
raspon hlađenja mu, je od klasičnog frižidera do -20 (ledenice).
I što je interesantno svi imaju podjednaku potrošnju, bez obzira na litražu :handgestures-thumbup:
Slični sistem napajanja sam i ja ugradila na kombi i još dodatno koristim laptop, ventilator,
televizor i punjač za mobitel. Kada ima dosta sunca uopče netrebam dopunjavati bateriju.
Jedino tv koristim racionalno jer je on največi potrošač od svih ovih uređaja. :-W
Sad sam nabavila manji sa večom uštedom energije pa ču vidjeti kako če biti ove godine.
Jedino kada se zaredaju 2-3 oblačna dana onda preko punjača dopunim bateriju i sve OK. :handgestures-thumbup:

_________________
Ode ljeto ode ludilo!


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 09:34 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Kolika ti je snaga solarnog panela i koliko ih imaš postavljeno?


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 10:10 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 20 lis 2009 20:09
Postovi: 201
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Kolika ti je snaga solarnog panela i koliko ih imaš postavljeno?


Jedan solarni panel 80x60 85 wati., gel baterija 115 ah., regulator punjenja 12/24 25A+lcd.
Dodatno postavljen inventer na 220-230 volti od 300 W. sa automatskim osiguračem
za uređaje na 220 volti.

Puno veča bi bila još iskoristivost panela da se može okretati prema suncu.
Razmišljam da kupim još jedan panel koji če biti mobilan da ga mogu staviti prema suncu.
koji bi bio preko kabela samo prikopčan đekom koji bi postavila prije regulatora.
Tako bi panel bio transportiran u bunkeru i po potrebi ga izvadim i samo prikopčam.
Sve je to super, samo što u svemu tome ima jedan veliki nedostatak!
A taj je; kombi uvjek mora biti parkiran na suncu da bi bilo dosta struje!!!
A velika prednost; da uvjek imam struju, ma gdje bila, neovisno od kampa.

_________________
Ode ljeto ode ludilo!


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 10:15 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
To sa postavljenjem na suncu bi ti trebao riješiti taj mobilni panel kojeg bi stavila na suncu, a ti se parkiraš u hladovinu!
Jel imaš kakve zaštite od prevelikog pražnjenja baterije?


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 10:58 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 20 lis 2009 20:09
Postovi: 201
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
To sa postavljenjem na suncu bi ti trebao riješiti taj mobilni panel kojeg bi stavila na suncu, a ti se parkiraš u hladovinu!
Jel imaš kakve zaštite od prevelikog pražnjenja baterije?


Da to sam i mislila riješiti sa time dodatnim panelom jer mi je dovoljan i jedan za potrošnju.
A ovaj što sada imam, takodjer puni i u hladu (samo naravno puno manje) pa bi i on još
doprineo sistemu.

Naravno da ima zaštita od prevelikog pražnjenja! I to jako velika!.
Regulator punjenja, čim napon padne na kritičnu točku automacki isključi sistem.
Takodjer kada se priključi bilo koji uređaj a da nije ispravan, regulator isključi sistem i na displeju pokaže
da je uređaj u kvaru kao i kada se uključi veči potrošač nego što je dozvoljeno (neda mu struju).
A i na inventeru kod pada napona se uključi zvučni alarm.
Naime on nije spojen preko regulatora nego direktno na bateriju, radi toga
jer je veča snaga inventera nego regulatora pa nebi mogao raditi.

Zato on ima svoj sistem uzbunjivanja kod pada snage akomulatora.

Sve je to jako dobro smišljeno ali postoji kvaka u svemu tome: CIJENA isplativosti!!!
Naime, tko godišnje koristi do mjesec dana sistem, što u prosjeku i koriste jludi npr. (godišnji) on
nije isplativ! Za te novce takav korisnik u kampu možete koristiti struju 10 godina.
Kada sam ga ja ugrađivala, sve skupa me je došlo oko 1000 €. Sada dođe nešto manje, oko 800 €.

Meni se pokazao jako isplativ jer ga koristim oko 6 mjeseci godišnje i on se več isplatio nakon 2,5 godine.
Znači sve ovisi individualno od poteba i svako sebi mora napraviti kalkulaciju isplativosti.

_________________
Ode ljeto ode ludilo!


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 11:35 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Jesi to uzimala u kompletu ili dio po dio i onda spojila u cijelinu?


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 12:13 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 20 lis 2009 20:09
Postovi: 201
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Jesi to uzimala u kompletu ili dio po dio i onda spojila u cijelinu?


Ma, bilo je svakako.
Prije 3g. se još slabo kod nas o tome moglo saznati.
Preko interneta sam naišla na čovjeka koji se bavi sa postavljanjem solarnih sustava.
Kontaktirala sam ga i prihvatio je moju ideju i izračunao mi koja jačina bi mi trebala za
moju potrošnju. Dogovoreno - učinjeno. Čovjek mi nabavio potrebni materijal i uz zajedničke napore
sve smo smislili i napravili. Znači sve pojedinačno od raznih dobavljača.
Iza toga sam kupovala električne uređaje po mogučnosti i potrebi.
Naravno, prije samog postavljanja sistema sam več predvidjela koja bi mi snaga trebala jer
sam se več informirala na sajmu koja trošila ču kupiti u planiranom vremenu.

_________________
Ode ljeto ode ludilo!


Vrh
   
PostPostano: 14 ožu 2012 12:16 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup: :clap:


Vrh
   
PostPostano: 10 svi 2012 18:29 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 svi 2012 09:25
Postovi: 23
Bok!
Da se malo ubacim u ovu dilemu!Ima puno zamki ali naravno da se sve moze rijesiti,pitanje je cijena.I ja sam ugradio frizider koji upotrebljava suncevu energiju preko baterije.To je jedan Dometic waeco collmatic 65(kompresor)Nazalost,vrijeme nije suncano svaki dan ..ima puno i oblacnih dana gdje suncane ploce ne daju toliko struje,koliko bi trebale.Ja sam instalirao na mojem kamperu 3 suncane ploce (245W)imam 2 baterie (205 AH)ali ni to nije bilo dovoljno za moje potrebe.Bilo je manje gledanja TV i filmova.Ok instalacija se isplatila vec prvu godinu..5 mjeseci na putovanju bez ulazaka u kampove.Medjutim da budem optimalan ugradio sam u kampera i novi punjac baterie (Ctek D250S DUAL)DC12-12DC i CTEK SMARTPASS ,tako da suncane ploce idu preko CTEK na baterie.Nadam se da sam sada optimalan i da cu imati struje za frizider,gledanje TV i filmova.Skupo je ali je jos skuplje biti na Kampovima,koje ja ne upotrebljavam.
Pozdrav


Vrh
   
PostPostano: 10 svi 2012 18:40 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:handgestures-thumbup:


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan