Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 27 tra 2024 19:28.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 21 post ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 24 ruj 2013 12:45 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Da li koristite vrece za spavanje u satorima/kampicama ili nosite posteljinu?
Ako netko ima iskustva s vrecama molim neki savjet na sto obratiti paznju? Za koje novce se moze naci nesto pristojno? Ne govorim o vrecama za ekstremne hladnoce nego za normalnu sezonu kampiranja dakle kasno proljece do rane jeseni :)
Recimo ova vreca nam se cini zgodna, da li bi to bilo ok?
http://www.outwell.com/en/Products/Slee ... r1500.aspx


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 13:04 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Ja u šatoru kada idem motorom obavezno koristim vreću za spavanje. Imam neke dvije stare o kojima nemam nikakve podatke, a i nije mi toliko bitno jer šator nekoristim kada su neke velike hladnoće! :-??
Kada idem autom i šatorom, nekoristim vreću jer imam mjesta za povesti dovoljno deka i pokrivača. U kampici naravno nekoristim vreću.

Kod vreća sam primjetio da mi ne odgovaraju za spavanje one koje se sužavaju prema dolje. Ova tvoja je OK po tom pitanju!


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 13:30 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Da, nebi ni mi one koje se suzavaju (mumija?). Ako sam dobro shvatio 2 way zip je zgodan fetaure jer je mozes otvoriti od gore i od dole, za moju zenicu obavezno jer njoj noge stalno moraju biti vani. Vidim i da su ove Outwellove siroke 90cm sto mi se isto cini ok, vidio sam neke uze modele kod drugih proizvodjaca i to se bojim da bi bilo malo klaustrofobicno.
Sto se tice ovih raspona temperatura pretpostavljam da je najbitnije gledati ovu comfort temperaturu, ovo gore i dole su krajnosti. Po tome mi se cini da je ova vreca recimo ok za ovo vrijeme kakvo je sada?


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 13:47 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Tako nekako je i moje razmišljanje u vezi temperatura, da bi to trebalo biti OK za naše uvjete korištenja. Tu foru sa 2 way zipom imaju sve vreće, barem ja tako mislim!


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 15:48 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Mi za nase kampove ljeti koristimo samo flis deke, u vecini slucajeva se tako i onako ne pokrivamo jer zna bit prevruce. Za kampiranje u alpskim dijelovima imamo vrece.

E sad.... po mojem iskustvu, deklarirana temperatura nis ne mora znaciti ako je vreca shit. Imamo neku od McKinleya koja je kao deklarirana za desetak stupnjeva, vreca je drek i moze posluziti samo za neka ljetna vremena. Cak se i MM u njoj smrznuo skroz na skroz.

Imamo i neku pernatu iz Hervisa, ta je bolja i deklaracija je ok pogodjena, problem je sto pusta perje pa ju uglavnom izbjegavamo jer nam cijeli sator bude pun perja =))

I imamo moju ljubljenu i obozavanu vrecu od Campa, Arctic 600 koja je deklarirana u comfort zoni na -11/-5. Meni je ta taman za Alpe, kad je vani kojih 18 stupnjeva =)) Ja sam zimogrozna i volim da mi je toplo :)


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 18:20 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Znači bolje je ići na sigurnije i uzimati nižu kategoriju temperature od planirane.


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 18:25 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
MoschuS je napisao/la:
Vidim i da su ove Outwellove siroke 90cm sto mi se isto cini ok, vidio sam neke uze modele kod drugih proizvodjaca i to se bojim da bi bilo malo klaustrofobicno.


Da i ne. Vreće se prave uske, jer tako ima manje zraka oko tebe i toplije ti je. Nije tako klaustrofobično (kad se navikneš), no veći je problem što noge moraš imati više-manje skupljene. Meni osobno to ne odgovara, jer se razbacam po cijelom krevetu kad spavam :whistle:

MoschuS je napisao/la:
Sto se tice ovih raspona temperatura pretpostavljam da je najbitnije gledati ovu comfort temperaturu, ovo gore i dole su krajnosti.


Donja ekstremna tempera je temperatura pri kojoj neće doći do pothlađivanja, ali će ti biti zima i sigurno se nećeš naspavati. Komforna je limit za nekog prosječnog čovjeka da mu neće biti hladno, a maksimalna da mu neće biti vruće. Uzmi ovo s velikom rezervom, jer je svatko inidividualan po tom pitanju (ja se recimo cijelu godinu pokrivam s poplunom). Također, nije isto kad odmoran legneš i iscpljen.

Također, nikako ne treba zaboraviti na podlogu. Ona je možda i bitnija od vreće (za ove uvijete o kojima pričamo). Gore će ti uvijek biti toplo, a za nuždu možeš prebaciti i jaknu ili majicu preko sebe, ali ako te hladi zemlja, smrznut ćeš se. Osobno nisam impresioniran sa onim samonapuhavajućim podlogama, barem ne ovim tanjim. Ako ležiš ravno, dobro je, ali ako legneš na bok ili se malo drugačije postaviš, propadneš do zemlje. Ovakav karimat je jeftin i odličan: http://www.iglusport.hr/katalog/07PO%20 ... OBOJNA-180. Još bolje ako ima ALU foliju.

Evo jedan zgodan članak na temu vreća: http://mountaintour1.blogspot.com/2011/ ... vanje.html


Zadnja izmjena: Darmarko, dana/u 24 ruj 2013 18:33, ukupno mijenjano 4 puta.

Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 18:26 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Znači bolje je ići na sigurnije i uzimati nižu kategoriju temperature od planirane.


Po meni da. Lakše ti je raskomotit se ili samo pokriti s vrećom, bez da je zatvaraš, nego da se smrzavaš.


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 20:34 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
hvala Darmarko na savjetima! ;)
btw koja bi, po tebi, onda bila odgovarajuca temp oznaka za vrecu koja bi sluzila za proljece-ljeto-rana jesen i ove temp. kakve su recimo sada po noci?


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 21:13 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
MoschuS je napisao/la:
hvala Darmarko na savjetima! ;)
btw koja bi, po tebi, onda bila odgovarajuca temp oznaka za vrecu koja bi sluzila za proljece-ljeto-rana jesen i ove temp. kakve su recimo sada po noci?


Recimo neka kojoj je udobna temperatura oko 5-10°C, ovisi koliko si zimogrozan.
Ovu imam: http://www.iglusport.hr/katalog/05OE%20 ... icrolite-3. Na 15°C, u Rovinju u 9. mjesecu mi je s lošom podlogom bilo hladno za leđa. Inače je koristim za spavanje po planinarskim domovima. Spavao sam u njoj vani na 7°C i zima mi je bilo. Da sad kupujem, uzeo bih ovu: http://www.iglusport.hr/katalog/05OE%20 ... ICROPLUS-3.

Inače, bolji proizvođači navode temperature za žene i muškarce. Recimo, ovo je od moje zimske: http://www.salewa.com/product/trekking/ ... ex-14-left.


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 22:22 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Darmarko je napisao/la:
...
Recimo neka kojoj je udobna temperatura oko 5-10°C, ovisi koliko si zimogrozan.
....

Dakle taman ova koju smo i gledali :D
http://www.outwell.com/en/Products/Slee ... r1500.aspx

Iako sad razmisljam da je mozda bolje da uzmemo neku koja ide jos par stupnjeva nize :/


Vrh
   
PostPostano: 24 ruj 2013 22:29 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Darmarko je napisao/la:
Inače, bolji proizvođači navode temperature za žene i muškarce.


E to te ja pitam :handgestures-thumbup: Meni je ova moja za -5 taman kad je vani izmedju 10 i 20 stupnjeva, samo odlucim da li cu se zakopcati skroz do kraja i u cemu cu spavati. Al tako je fina, topla, mekana i pernata da mi je kao doma u pernatom poplunu :) MM ni ne pomislja u satoru spavati u toj vreci, njemu je ona samo za neka bivakiranja po snijegu (i bolje, jer smo investirali samo u jednu pa ju dijelimo)


Vrh
   
PostPostano: 27 ruj 2013 11:01 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Lei je napisao/la:
...Meni je ova moja za -5 taman kad je vani izmedju 10 i 20 stupnjeva, samo odlucim da li cu se zakopcati skroz do kraja i u cemu cu spavati...


Zbunjujes nas Lei, taman odlucimo za vrecu i sad nas preplasis da ce nam biti hladno u njoj :)
Dakle ti koristis vrecu kojoj je comfort zone na -5 kad je vani ovako kako je bilo do prije par dana, 10 tak po noci a preko 20 po danu? Znaci punih 15 stupnjeva iznad preporucene i nije ti vruce u njoj? :think:


Vrh
   
PostPostano: 27 ruj 2013 13:47 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
MoschuS je napisao/la:
Zbunjujes nas Lei, taman odlucimo za vrecu i sad nas preplasis da ce nam biti hladno u njoj :)
Dakle ti koristis vrecu kojoj je comfort zone na -5 kad je vani ovako kako je bilo do prije par dana, 10 tak po noci a preko 20 po danu? Znaci punih 15 stupnjeva iznad preporucene i nije ti vruce u njoj? :think:


Ja sam uzasno zimogrozna i volim se cim je malo hladnije fino ususkati, tako i doma samo kad su temperature preko 24-25 spavam s dekom, ispod toga s pernatim poplunom :) Dok sam se vodila iskljucivo po brojevima - smrzavala sam se.

Htjela sam zapravo na mojem primjeru reci da bi svatko na svojoj kozi i za sebe trebao procjeniti kako modificirati tu temperaturnu skalu na vreci, nekima pogode tocno (muskima uglavnom) nekima ne, zato je dobra ova musko/zenska skala :)

Druga stvar - ako namjeravate ici u brdske dijelove ljeti, npr Bled/Bohinj ili dalje, racunaj da ce vam dobro doci toplije vrece. Lako se otkopcati i otkriti ako je vruce, al ako je hladno a vreca nije dovoljno topla nema bas spasa.


Vrh
   
PostPostano: 27 ruj 2013 14:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Da, isli bi malo po unutrasnjosti jer nam je to i veci gust nego more. Steta sto nema vise kampova kod nas ali u Slapic cemo ici obavezno i vjerujem da je tamo frisko po noci. Sto se tice zimogroznosti kod nas je obratno, meni je uvijek hladno a zeni vruce :D
Nista pogledati cemo onda vrece koje imaju comfort malo nize, oko 5 mozda a ne oko 10


Vrh
   
PostPostano: 28 ruj 2013 11:46 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2012 10:08
Postovi: 195
Lokacija: Zagreb
I još jedna stvar mi je sad pala na pamet.
Recimo da vreća ima temperature 20°C/5°C/0°C. Prva je max, druga komformna, treća ekstremna. No ako vreća (opet, mahom one jeftinije) ima samo 2 temperature, gotovo uvijek se radi o max i ekstremnoj temperaturi, a ne komfornoj. Pa i na to valja pripaziti.


Vrh
   
PostPostano: 28 ruj 2013 14:01 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Gledali smo danas malo u Intersportu sto se nudi i ponuda je, kao smo i ocekivali, jadna. Jedna vreca bi odgovarala temperaturno onome sto zelimo ali recimo nema auto lock na zipu pa se sam otkopcava cim ga malo nategnes i zip je samo bocno, ne ide dole kod nogu. Uglavnom za te cijene se vani mogu naci puno bolje vrece.

Colemanova Comfort Control 220 vreca nam se jako svidja, pokusavm naci neki review ali po secifikacijama i featurima to je to sto zleimo. Model je iz 2011te tako da se nadamo da ce ih biti u 12tom mjesecu za naruciti jer ce nam to biti Bozicni poklon :)
http://www.simplyhike.co.uk/products/Co ... ngBag.aspx


Vrh
   
PostPostano: 08 stu 2013 21:36 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Napokon su nam stigle vrece (Outwell Camper) i moram priznati da djeluju stvarno odlicno. Naravno pravi test ce biti tek kad cemo prespavati u njima ali ovako na prvu smo i vise nego zadovoljni s odabirom.
http://www.outwell.com/en/Products/Slee ... amper.aspx

btw imamo i Camper Lite koje su nam prvo poslali greskom. One su isto mrak ali su malo tanje od ovih koje smo htjeli, vjerojatno ce ici ubrzo u oglase :)


Vrh
   
PostPostano: 08 stu 2013 22:57 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7231
Lokacija: Osijek
Super odabir! Vjerujem da ćete biti zadovoljni! :clap:
Nije mi jasno, dali ta vreća ima poseban dio na koji dođe glava ili je ona tako ravno odrezana, ako me razumiješ što pitam? Ovako mi izgleda da kada legneš u vreću da ti gornji dio vreće dođe preko glave. :think:


Vrh
   
PostPostano: 08 stu 2013 23:17 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Razumijem sto pitas, ravna je vreca skroz i nema onaj dio koji ide oko/ispod glave. Dakle da, ako je zakopcas do kraja a zelis da ti je glava na vreci imas problem :)
Vjerojatno je to malo problem ako planiras spavati samo na podlozi ili negdje vani ali ovako za sator kada cu i tako imati jastuk ispod glave mislim da nije bitno.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 21 post ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 69 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan