Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 19:28.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 26 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 20 stu 2016 16:17 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Pozdrav ljudi, molim Vas za pomoć!
Odlučio sam se za samogradnju kampera, tj. preradu kombija u kamper, i vjerojatno ću vas gnjaviti raznim pitanjima, i nadam se jednom prezentirati svoj rad i ideje vama.
Za početak Interesira me gdje se mogu nabaviti specifični djelovi za kamper, kao što je npr. tuš kabina i umivaonik, pumpe i spremnici za dovodne i odvodne vode, bojler za vodu, rešo u kompletu sa sudoperom, rešetkice za ventilaciju i vratašca koja se ugrađuju na karoseriju.
Znam da bi se to sve moglo poskidat sa starih kampera, ali zanima gdje se to može kupiti novo. Pogotovo rešo-sudoper, tuš umivaonik. Pumpe bojleri ventilacija i rešetkice bi mogli bit i polovni.
Za kuhinju, krevet, stol, klupe police i općenito sav namještaj već imam jednog majstora koji će mi sve napraviti po mjeri-želji.
Želja mi je napraviti jedan poprilično "neovisni" kamper, i prioriteti su mi nešto veće zapremnine voda, i struje.


Vrh
   
PostPostano: 20 stu 2016 20:12 
Offline
trudi se
Avatar

Pridružen/a: 03 ožu 2013 18:19
Postovi: 47
Lokacija: Zagreb
Probaj ovdje:

http://www.lkt-adria.com/

tu ćeš sigurno naći nove dijelove


Vrh
   
PostPostano: 20 stu 2016 22:33 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Reimo.com ili slovenska inačica mixi-caravaning.si

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 20 stu 2016 23:42 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Puno vam hvala, pomogli su mi ovi linkovi, pogotovo zadnji. Susretao sam se sa ovim od adriine stranice, ali nisam baš siguran da bi mi oni htjeli prodat djelove koje ugrađuju u kampere.
U svakom slučaju na ovom drugom linku našao sam wc školjku sa umivaonikom šta nisam do sad mogao nać. Super! :dance:
Još uvijek ne mogu nać fini elegantni špahorić sa sudoperom. :/ Slobodno stavite još kakav link ako se netko sjeti.
Frižider mislim da ću stavit neki ugradbeni koji ima ledenicu, i svakako da je u AA razredu.
Ja sam našao jednu našu trgovinu sa dosta toga na http://www.meridian.hr/hr/ budem valjda nešto složio.
P.s bilo kakvi savjeti oko prerade-izgradnje su dobrodošli. Sad sam trenutno u fazi kupnje najvećeg kombija kojeg lodržava B kategorija, i duboko proučavam razne načine toplinske izolacije, i pravljenja prozora šta će biti prvi radovi. :)


Vrh
   
PostPostano: 20 stu 2016 23:54 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Caravan centar ljubljana ima sve za adriju original dijelove


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 21 stu 2016 01:18 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 12 lip 2013 13:23
Postovi: 324
Pogledaj na avto.net!

Tamo možeš naći dosta opreme a možda i gotov kamper kakav tražiš.

Ako nemaš neke jako specifične zahtjeve probaj naći gotov. Proći ćeš jeftinijei potrošit manje vremena.

_________________
Super zabava za kućne vozače - http://superauti.com


Vrh
   
PostPostano: 21 stu 2016 13:53 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
gosmart je napisao/la:
Pogledaj na avto.net!

Tamo možeš naći dosta opreme a možda i gotov kamper kakav tražiš.

Ako nemaš neke jako specifične zahtjeve probaj naći gotov. Proći ćeš jeftinijei potrošit manje vremena.



Dosta sam po netu tražio kampere takvog kalibra. Zanimaju me isključivo modeli tipa adria twin 600 ili 640. Gledao sam po nekim Njemačkim i Talijanskim stranicama i cijene za 2010-2012 godište su sramotno manje nego novo vozilo. Ili sam ja baš potrefio neke najskuplje oglasnike.
Dakle kamper iz vana mora barem 95% izgledati kao kombi. Znači nikakve tende, i previše bočnih vratašaca-pretinaca. Novi takav prodaje se znate i sami negdje cca 330.000kn, ako ne i više sa davanjima. Na polovni sam naletio na njuškalu za nekih 175.000kn, koliko bi me još došao porez prilikom prijepisa mogu mislit na tu svotu.
U potrazi sam za očuvanim velikim kombijem 2010.-2012. godište. Za njega mislim izdvojit cca nekih 10.000eu, a na kompletno preuređenje ne vjerujem da ću potrošit više od 50.000kn i imat ću ama baš sve novo (osim šasije i motora naravno)
Znači nekih 120.000-130.000kn što isto nije malo, ali kompletan namještaj i bijela tehnika će biti potpuno novi.


Vrh
   
PostPostano: 22 stu 2016 21:36 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
ako ga uređuješ kako je uređena Adria Twin ili nešto slično dogradnja će te koštat iznad 80-90.000 kn i nikad nećeš ugraditi sve zaštete i ostalo kako je napravljeno u Adriji...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2016 00:06 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 12 lip 2013 13:23
Postovi: 324
ivica je napisao/la:
U potrazi sam za očuvanim velikim kombijem ...


Been there, done that. :)

Mislim da si se preračunao i da ne računaš svoje utrošeno vrijeme.

Ako si u ZG navrati pogledat!

_________________
Super zabava za kućne vozače - http://superauti.com


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2016 14:50 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Statler je napisao/la:
ako ga uređuješ kako je uređena Adria Twin ili nešto slično dogradnja će te koštat iznad 80-90.000 kn i nikad nećeš ugraditi sve zaštete i ostalo kako je napravljeno u Adriji...


Razumijem, i moguće da bi cifra bila i nešto veća od one koju sam očekivao, ali opet 330.000kn za novo, ili 280.000 za nekoliko godina staro gdje me još čeka uvoz i porez nije baš utješno.
Zadovoljit ću se sa nijansom manje luksuza za tih nekih 150.000kn manje. :)


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2016 14:54 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
gosmart je napisao/la:
ivica je napisao/la:
U potrazi sam za očuvanim velikim kombijem ...


Been there, done that. :)

Mislim da si se preračunao i da ne računaš svoje utrošeno vrijeme.

Ako si u ZG navrati pogledat!


Iz Istre sam, al kad budem jednom u prolazu rado navatim. O čemu je riječ? :)
I da, utrošeno vrijeme.. ja radim u smjenama 12-24-48 pa imam dosta slobodnih dana i vremena barem za te neke radove koje ja mogu obavit. Kuhinju i namještaj prepuštam stolaru.
Znam da je to veliki posao i obaveza, ali isto tako to bi trebalo bit ušteđenih 150.000kn za koje treba isto dosta vremena i muke za pribavit. :)


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2016 15:05 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Nemojte me krivo shvatit. Ne lupam glavom kroz zid, i otvoren sam za sve opcije i savjete, pa čak i za kupnju takvog kampera ako se ukaže dobra prilika. Dakle slobodno pišite sve šta mislite.
Sa kupnjom kombija ili kampera startam tek negdje U 1.-2. mjesecu kad mi sjedaju neki novci od stambene štednje. Do onda prikupljam podatke, a koliko toga imam izgleda mi kao da je tih par mjeseci jako malo vremena za proučavanje, iako ne prođe dan da minimum 2-3 sata ne proučavam neku od tih tematika u svezi bilo čega šta se toga tiče. Za sada sam skoncentriran na proučavanje čim efikasnije termo izolacije, i cijena svega i svačega.


Vrh
   
PostPostano: 23 stu 2016 23:42 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Meni samo nije jasna ona priča oko frižidera. Ti misliš ugraditi obični strujni frižider u kamper?

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2016 12:01 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Da, neki AA ili možda čak AAA. Krov kombija mislim maximalno pokrit sa solarnim panelima, i vjerujem da će oni uz nekih 400-500ah baterija bit dovoljno za najmanje tjedan dana potpuno oblačnog vremena. Kad bude neka prilika i ako bude trebalo struju ću dotankat u kakvom kampu, ili u najgorem slučaju sa agregatom.
Svrha ovakvog kampera je da bude u pokretu, a ne stacioniran mjesec dana ispod nekih borova u kampu. Kad bi pikirao na takvo kampiranje sasvim drugačije bi sve bilo posloženo, a i vjerojatno bi imao kamp kućicu a ne kombi-kamper.


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2016 20:59 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Kamperski frizideri nisu bezveze. Nisam baš siguran da na akumulator možeš tjerati obični 220v frižider.
Za mobilnost trebaš kamperski na plin.
Ja imam klimu koja je za kampere i vuče samo 480wata i radi na 220v preko invertera. To je puni sinus inverter koji je skup ko sam vrag i sve skupa radi samo dok se vozim ili dok sam spojen na 220v

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2016 22:07 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
master222 je napisao/la:
Kamperski frizideri nisu bezveze. Nisam baš siguran da na akumulator možeš tjerati obični 220v frižider.
Za mobilnost trebaš kamperski na plin.
Ja imam klimu koja je za kampere i vuče samo 480wata i radi na 220v preko invertera. To je puni sinus inverter koji je skup ko sam vrag i sve skupa radi samo dok se vozim ili dok sam spojen na 220v

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Frižideri dok rade troše 100-150w i naravno nisu uključeni stalno. Pale se povremeno i ovisno o otvaranju vrata i temperaturi okoline.
Ne znam koliko si platio taj inverter, ali ja sam si već kupio ovaj od 1000w za nešto manje od 40$ takav isti inverter u nekom kamp-dućanu bi koštao barem 5X skuplje. https://www.ebay.com/itm/132006933245
Na žalost 95% stvari koje se prodaju po tim kamp shopovima su brutalno napumpane cijene, kao da su sve mušterije pijani bogataši, kao da je kampiranje teški luksuz i privilegija.
Ja se ne dam, maximalno ću pokušat nać alternativu svim tim kamp-dodatcima, mada sam osuđen na kupnju nekih od tih komponenti kao npr umivaonik-wc-tuš, jer sve to integrirano zauzima manje mjesta, a to je problem u kombi-kamperu.


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2016 22:34 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Ovo je nije puni sinus inverter, ali nadam se da ćeš uspijeti pokrenuti frižider. Meni takav nije uspio pokrenuti klimu.

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 24 stu 2016 22:37 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 06 stu 2016 11:17
Postovi: 52
Imaš pravo, treba to prvo doma isprobat! :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 25 stu 2016 08:43 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Problem je što uređaj povuče znatno veću struju pri pokretanju nego u normalnom radu i zbog toga ih je problem pokrenuti preko pretvarača i baterija.

Kod motora ta struja pokretanja bude i do 8 puta veća od one u normalnom pogonu.


Vrh
   
PostPostano: 25 stu 2016 11:19 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 12 lip 2013 13:23
Postovi: 324
ivica je napisao/la:
O čemu je riječ?

Na žalost, site gdje sam imao build blog je zatvoren a još nisam stigao prebacit na neki drugi.
Ima nešto na viewtopic.php?f=44&t=1373


ivica je napisao/la:
uz nekih 400-500ah baterija

ivica je napisao/la:
našao sam wc školjku sa umivaonikom

A tank za vodu?

Jesi provjerio težinu svega toga?

Dodatno, ja mislim da se taj tuš/wc malo koristi


ivica je napisao/la:
Za njega mislim izdvojit cca nekih 10.000eu, a na kompletno preuređenje ne vjerujem da ću potrošit više od 50.000kn


Ideš zdrobit 10000 EUR i 50000 kn i onda petljaš sa frižiderom na kojem ćeš uštedit 200 EUR i imat puno kompliciraniju i neefikasniju instalaciju?

Ponavljam
gosmart je napisao/la:
Ako nemaš neke jako specifične zahtjeve probaj naći gotov. Proći ćeš jeftinije i potrošit manje vremena.


Razmisli si dobro! Ja sam na avto.net-u znao naći rješenja koja su mi dala mislit što mi je to sve trebalo, a još uvijek mi nije završen i atestiran kao kamper.

Nemoj krivo shvatit ali mislim da nisi još dovoljno proučio varijante.
sbmcc.co.uk ima mrak informacija. Treba potrošit 10-ak funti na gosišnju članarinu ali vrijede svakog penny-a. A i sad je funta pala. :)

_________________
Super zabava za kućne vozače - http://superauti.com


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 26 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan