Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 18:36.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 35 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 pro 2011 20:30 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Kako je ovo siroka tema biti ce tesko opisati ju u kratkim crtama... A i razliciti su "set up"-i ako idete na kraci ili duzi boravak... Razgovorom s ostalim clanovima zakljucili smo da bi bilo ok da ovaj prvi topic se nadopunjava s prijedlozima, zato nemojte se zacuditi ako je ovdje nesto navedeno, a onda se ispod tijekom topica jave ti prijedlozi...

Nastamba
kamp prikolica, sator, kamper... nesto od ovoga vam definitivno treba, osim ako ne mislite nociti pod vedrim nebom. Na vama je da se opredijelite - neki ce se opredijeliti zbog "cefa" a neki zbog financija.

Ako ste sa kamperom ili kamp prikolicom to vam je dovoljna zastita u svim uvjetima, a ako se odlucite za sator tu vec nastaje novo poglavlje - koji je bolji, kvalitetniji i ostalo... (PS. posaljite PP clanu strma i necete fulati...) Nemojte zaboraviti klinove, cekic, spagice...

Podloge za spavanje, vrece za spavanje...
Kad smo postavili sator eto trebamo nesto u njega i staviti. Prvo stavimo na pod karimat ili onu pjenastu podlogu, a potom imamo izbor raznih vreca i madraca, kojih ima srecom sada vec u svakom vecem supermarketu, pa nije problem do njih doci...

Stolovi i stolci
Kad se ujutro probudite, naravno da bi ste voljeli i kavicu popiti... A nju treba na nesto staviti. Imate montaznih stolova, po mogucnosti gledajte da su sto manji i naravno sto laksi, a jednako tako i stolci - od malih tronozaca, pa sve do vecih preklopnih sa naslonima za glavu...

Suđe i posuđe
Kamperi vele - melaminsko. Jer je lagano i lako odrzavajuce. Pomalo, ali stidljivo dolazi i u nase ducane iako ga ima za nabaviti u raznim dezenima u specijaliziranim kamperskim trgovinama. Svakako trebate nabaviti i neko mini grijace tijelo - kuhalo, a toga je siroki izbor pa slobodno pitajte. Ne zaboravite i koju "đezvicu" i "rajnglicu" ponijeti sa sobom. A i otvarac za boce i konzerve.

Higijena
Ako ne zelite da vas u kampu zaobilaze u sirokom luku i ovo je obavezni dio vase prtljage. Tu spada osim pribora za osobnu higijenu i nesto deterđenta za suđe, koja spuzvica, a i "strik za ves". Nije lose imati i neke natikace za pod tus, jer kroz tuseve i sanitarne cvorove prolazi hrpa ljudi...

Neki mali tepihic (moze i cerada ili satorsko krilo ili sto tome slicno) za staviti na pod ispod stola i stolica sto bi se spojilo sa satorom ili predsatorom kako bi se unosilo sto manje prasine u spavaonice bilo satora, bilo kucice. Naravno i onaj mali komplet - metlica i lopatica za smece...

Rasvjeta
Mozete nocu svjetliti s malim naglavnim LED lampicama, raznim baterijama, svakako probajte izbjeci svijecu i otvoreni plamen (iako i to moze biti rjesenje), a mozete uzeti i strujni prikljucak pa se jednostavno pristekati...

Ostala oprema
E sad kad ste vec uzeli strujni prikljucak tu sad mozete imati bezbroj luksuznih stvari od kojih bi vam preporucio prvo prijenosni frizider, pa kuhalo za vodu, mozda pekac pizza jer je vrlo siroko iskoristiv, pa onda mini pecnice i dalo bi se tu jos stosta nabrojati.

Zastita od komaraca i mravaca
Bilo bi dobro ponijeti i nesto za zastitu od ovih napasnika. Neku citronelu ili mirise, ako imate struju onda one aparatice, a za mravce bit ce dovoljan i Neopitroid za posipati npr. po kotacima i stabilizatorima na kampici ili oko satora...

Transport
Sad smo to sve nabrojali, samo jos to treba sve popakovati i smjestiti u vozilo. Probajte prije puta.

PS. Ako ne stane ili nesto izostavite ili potrazite na youtubu Sport Billy-ja pa ce vam on pokazati svoju carobnu torbu... :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=7b0YdbGuTSo

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 07 pro 2011 10:37 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Kuhinja, tj. pribor za pripremu hrane.

Basic setup se jako razlikuje prvenstveno po vrsti energenta koji se koristi. Mi satoristi obicno koristimo plinski setup. Nekako ne volim jaka strujna trosila u i oko satora, struju koristimo obicno samo za frizider i punjace laptopa i mobitela. Francuski proizvođac Campingaz je tu zakon. Mozemo koristiti od malih plinskih kuhala na kartuse (to su one male jednokratne plinske boce) do pravih "kamperskih kuhinja" s dva plinska ringa i rostiljem, a sve na male kamperske plinske boce (koje se pune u punionicama plina, imaju ih u vecim i boljim kampovima). Recimo da se za oko 1.000kn dobije komplet "Kamping kitchen extra" (kombinacija dva plinska ringa na 4 noge i ploce za rostilj), zajedno s crijevom i plinskom bocom.

satori i oprema

To je vec jaaaaako siroka tema i mislim da je dobro pokrivena s prvim postom, kao opceniti uvod.
Samo mala napomena da se obavezno opskrbite s vise setova klinova za razlicite podloge.
Nikako ne zaboravite cekic (ili kamperski gumeni ili plasticni bat za klinove)!

Pakiranje i prijevoz opreme

Kao "zadrtim" satoristima, s vremenom se nakupi hrpa opreme. Onda skuzite da to sve ne stane u auto. Pa stavite krovnu kutiju, koja se isto brzo napuni. E, onda opet revidirate svu opremu, pa krenete nabavljati jos opreme, koja je sve manja i laksa, da se lakse prakira i prevozi. E, ta igra macke i misa traje godinama, sve dok idete na kampiranje ;)
salim se malo, za nas satoriste je specifican kompromis omjera kolicine stvari i tezine i volumena opreme koja se nosi. E, sad, neki ce reci, u kampu mi ne treba puno stvari, uzivamo u prirodi... I taj pristup je sasvim ok za neke, opet neki od nas nose hrpetinu svega.

Izbor parcele za sator i postavljanje logora

To ovima s "cvrstim objektima" nije presudno ;) ali nama sa satorima je. Vecina nas, dok smo bili pocetnici, dogodilo se da smo predvecer ili popodne slozili sator u hladu, a ujutro se probudili u pol 7 u znoju i da nam sunce pici u facu
E, to vam je zato jer se (tko bi reko) sunce preko dana krece po nebu :P
Dakle, kod postavljanja satora razmisljajte gdje je sunce ujutro, a ne samo gdje je taj cas kad ga postavljate.
Kod nagnutog terena (a skoro u svakom kampu parcele malo "vise" radi odvoda oborinskih voda ili takvog terena).
Prvo je pravilo da sator postavite tako da vam se uzduzna os satora poklapa s nagibom terena (da se po noci ne valjate na bocnu stranicu), i da su vam glave kod spavanja na visljem terenu nego noge. To prakticno znaci, ako parcela visi prema moru (recimo da ste upikli idealnu sumicu u prvom redu kraj mora), da vrata satora okrenete prema moru, a spavate s glavama u dnu satora.
Obratite paznu da ostavite dovoljno mjesta za spage oko satora i predvidite mjesto za stol i stolce ispred ulaza u sator.


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2012 14:45 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 15 vel 2012 15:57
Postovi: 135
Moj popis za 2012:

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2012 14:49 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
:handgestures-thumbup:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2012 17:52 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bravo Zak! Stvarno detaljan popis, ali tako je najsigurnije da se nešto neće zaboraviti! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2012 21:54 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
sto se tice kuhanja i satorovanja, topla preporuka za ovako nesto: http://www.outwell.com/en/Products/Furn ... mingo.aspx

moze stajat vani, ne ulaze muhe i bestije, stiti od rose, sve je lijepo organizirano i nije razbacano, radna podloga je dovoljna za malo kuhalo i pribor sa strane, ima kukice za objesit npr vrecu za smece ... i dovoljno je visoko da klinac ne moze prsticima do vrelih plamenika :)

isto tako ne treba zaboraviti neki lavor za nosit prljavo sudje na pranje i nazad. meni je obicno "kuhinja" spakirana u veliki lavor kod transporta a u kampu je preselim u ormaric


Vrh
   
PostPostano: 27 kol 2012 23:32 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 15 vel 2012 15:57
Postovi: 135
Pogledaj moje slike na "garaža članova", Primjeti kuhinju. Bolja je nego ova outwelova...


Vrh
   
PostPostano: 28 kol 2012 22:23 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
zacki zak je napisao/la:
Pogledaj moje slike na "garaža članova", Primjeti kuhinju. Bolja je nego ova outwelova...


Veliki sator - velika kuhinja, mali sator - mala kuhinja :whistle:

Salim se, dala sam link samo za primjer, mnogi mozda nit ne znaju da to postoji, a dosta olaksava grupiranje stvari, pogotovo ako sator nema predprostora. Ovaj nas minijaturni zapravo i ne spada pod "kuhinjske" vec je to garderobni =))


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 09:15 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2012 19:16
Postovi: 155
Negdje sam pročitala da produžni kabel ne smije biti više od 16V? Jel to stoji?
I negdje treba imati još neki posebni adapter? :think: U Đardinu su mi rekli da mi je dovoljan obični produžni kabel pa valjda taj adapter ne treba? :think:


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 09:34 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Adapter ti je CEE-Šuko. U novijim kampovima ti je obavezan jer se novi ormarići ne rade sa šuko (običnim) priključcima. Neki kampovi ti i posude svoj ako nemaš vlastiti.

slika

ili kupiš metar 3x2,5 žice - utikač CEE i utičnicu Šuko i napravite sami... vrlo jednostavno! A ima u Baumax/Bauhaus za kupiti i gotovih...
slika



A ovo 16V ne razumijem?

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 12:46 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2012 19:16
Postovi: 155
E da, taj adapter. Valjda ne treba ak su tako rekli.

Ovo za 16V, sorry, ne znam pravilno postaviti pitanje, kao da ne smije biti jači od 16V, što li...


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 13:05 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
cjepidlaka je napisao/la:
E da, taj adapter. Valjda ne treba ak su tako rekli.

Ovo za 16V, sorry, ne znam pravilno postaviti pitanje, kao da ne smije biti jači od 16V, što li...


Vjerovatno misliš na 16A, ako govoriš o nekoj snazi? :think:
Iako to po meni nema nikakve veze! Oni neka određuju sa osiguračima koliko snage ti smiješ povući, ako se o tome radi!


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 20:14 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2012 19:16
Postovi: 155
Pomiješala sam, to se odnosi na adapter, evo posta:

Citat:
može izgledati i ovako - bilo je u Merkuru
Obavezno kupi utikač CEE ili UKO-UTO ( industrijska utičnica ) za 16 A, više od 16 A nećeš moći priključiti jer je utikač veći.


Vrh
   
PostPostano: 02 ruj 2012 20:21 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Onda jasno. To je standardni CEE utikač (plave boje). On je do 16A. Samo pazi da ne pogriješiš, trebaš CEE utikač na jednom kraju, a na drugom trebaš šuko utičnicu (druga slika iz Statlerovog posta)!


Vrh
   
PostPostano: 01 tra 2014 20:55 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 01 tra 2014 20:52
Postovi: 2
http://www.preberite.si/kampiranje/

http://www.preberite.si/kamp-oprema/

http://www.preberite.si/izpit-za-coln/


Vrh
   
PostPostano: 22 tra 2014 08:44 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 15 vel 2012 15:57
Postovi: 135
http://studentski.hr/zabava/studentski- ... ampiranju/

jel istina ono za kadulju i vadjenje krpelja? Pitam zato što mi većina ovih savjeta djeluje kao "ja sam pao s marsa" savjeti....


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2017 10:48 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Iako i sam imam nekog iskustva s kampiranjem, smatram da na ovim stranicama ima onih koji su puno iskusniji u tome i koji bi svojim savjetima i iskustvima mogli pomoći svima koji "uče zanat".

Dakle, očekujemo vaša iskustva o tome što je korisno ponijeti na put, a što možda na prvu i ne pada na pamet. Siguran sam da ima puno takvih stvari. Opet, ne možemo baš sve ponijeti, jer uvijek je problem i s prostorom i s težinom nepotrebnog "tereta" koji vučemo sa sobom.

Nadam se da će prije sezone kampiranja ova tema sadržavati brojne korisne savjete!


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2017 10:51 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Evo, meni je na pamet pao konopac za sušenje rublja. Sitnica, ali korisna!


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2017 11:19 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
WD40


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2017 12:01 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Sve ovisi koliko si ograničen prostorom. Jer, koliko čitam, kad imaš kamper, ljudi vuku škrinje, pekače i bakrače i to je ok, jer imaš mjesta.

Nama su sva najbolja i najdiscipliranija pakiranja bila kada idemo s avionom, jer tada si ograničen da u 23kg potrpaš svu kamping opremu koja ti treba. Još je gore ako ideš sa ruksakom.
Dok, kada idemo s autom (karavanom), sve je dupkom puno do krova.
Da budem iskrena, ni u jednom ni u drugom slučaju nije nam ništa falilo, ali mi i ne patimo na neki komfor.

No svakako se slažem za uzicu (zamku) i obavezno uvijek nosimo čekić za klinove i repelent.

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 35 postova ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan