Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 16:57.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 89 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 14 vel 2012 01:33 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Ja si punim boce sam. Uvjek više zaračunavajo za turistički plin i još, da se vozim u Ljubljanu :snooty:
Kod nas u zadnje vreme voze plin po kučama i tako naručujem po jednu ili dve 10kg boci za zamjenu.
Cjena je ista kao za plin na zamjenu boca i svaka 11 boca jest gratis :clap:
Onda prebacim sa jedne 10 kg boce u dvije po 5 kg. Da znam koliko sam sipao upotrebim vagu.
Znači ako je prazna boca težka 6 kg, da moram ja napuniti do 11 kg, da bih dobio 5 kg propana.

Kod nas naručuje se na besplatni telefon.

A kad je ljeto, onda punim boce na benzinskim stanicama, koje imaju GPL ili LPG.
U njemačkoj može se nabaviti reducir iz boce na nastavak za auto.

slika

Ovo se desi ako bocu previše napuniš i u kombinaciji sa visokom temperaturom ona pukne.
To znači, da kod punjenja na auto-plin stanici uvjek punite praznu bocu, da bih znali koliko je napunit.
Na stanicama su litri a ne kg!!! to znači, da moramo 5 kg bocu napuniti od prilike 10 litara. 5 kg je 9,24 litara.


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 07:54 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
frenk je napisao/la:
A kad je ljeto, onda punim boce na benzinskim stanicama, koje imaju GPL ili LPG.
U njemačkoj može se nabaviti reducir iz boce na nastavak za auto.
Ovo se desi ako bocu previše napuniš i u kombinaciji sa visokom temperaturom ona pukne.
To znači, da kod punjenja na auto-plin stanici uvjek punite praznu bocu, da bih znali koliko je napunit.
Na stanicama su litri a ne kg!!! to znači, da moramo 5 kg bocu napuniti od prilike 10 litara. 5 kg je 9,24 litara.


koristim autoplin (LPG ili GPL) u autu te znam okvirno cijene. u HR je trenutno 5,49 kn / litra autoplina... U Sloveniji je sredinom siječnja bila 0,75 eura litra autoplina kad sam zadnji put točio na putu prema Francuskoj. Znači da je točenje male boce oko 55 kn - znači ispada isplativije imati veliku bocu i mijenjati ju redovnim putem!

nego kak misliš to pukne? :doh: nikad nisam o tome razmišljao da to tako može puknut....

ps. gdje ima takav nastavak za nabaviti?

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 08:48 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Ovo sa prepumpavanjem je odlična stvar. Kod kuće imam punpu za plin koja stoji neiskorištena, još sam adapter teba nabaviti! :clap:


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 09:24 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
bajki je napisao/la:
Ovo sa prepumpavanjem je odlična stvar. Kod kuće imam punpu za plin koja stoji neiskorištena, još sam adapter teba nabaviti! :clap:


pa to spojiš direkt - ako imaš pumpu! :confusion-scratchheadyellow:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 09:52 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Statler je napisao/la:
bajki je napisao/la:
Ovo sa prepumpavanjem je odlična stvar. Kod kuće imam punpu za plin koja stoji neiskorištena, još sam adapter teba nabaviti! :clap:


pa to spojiš direkt - ako imaš pumpu! :confusion-scratchheadyellow:


Jasno mi je za jedan kraj, ali drugi kraj mi je upitan. Dali odgovara i drugi na bocu? :confusion-scratchheadyellow:


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 10:42 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Obična 10kg (18,5lit.) boca plina u SLo dože 20,06 € a auto plin dođe 18,5 litara 13,80 €.

Taj nastavak možeš dobit kod svakog koji se bavi montažom vozila na plin a drugi dio koji ide na bocu napravi neki strugar (tokar).


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 11:18 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
frenk je napisao/la:
Obična 10kg (18,5lit.) boca plina u SLo dože 20,06 € a auto plin dođe 18,5 litara 13,80 €.

Taj nastavak možeš dobit kod svakog koji se bavi montažom vozila na plin a drugi dio koji ide na bocu napravi neki strugar (tokar).


ja imam nastavak jer mi je plin pod poklopcom uz čep od goriva, pa pri tankanju šarafam taj nastavak na rupicu... :dance:

e sad - ovaj tokar me muči? :doh:

u HR je boca plina 113 kn, nešto sitno ispod 15 eura... a 18,5 litara plina na pumpi košta znači 102 kn i sad te sitne igrice za 10 kn, s mogućnosti onakvog kraja kakve su tvoje slike... ne znam... :naughty:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 11:40 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Ja sam si to nabavio zbog sigurnosti po europi. Svaka zemlja ima svoj sistem a taj priključak za auto isti je svuda :handgestures-thumbup:
Bili smo na Korziki mjesec dana i zadje dva dana nestalo je plina. Otišao sam na Shell i napunio bocu. To je ono što najviše vrjedi.


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 11:58 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
frenk je napisao/la:
Ja sam si to nabavio zbog sigurnosti po europi. Svaka zemlja ima svoj sistem a taj priključak za auto isti je svuda :handgestures-thumbup:
Bili smo na Korziki mjesec dana i zadje dva dana nestalo je plina. Otišao sam na Shell i napunio bocu. To je ono što najviše vrjedi.


Nije svugdje isti priključak za plina za uto. Mislim da je Njemačka drugačiji sistem, ali na benziskim pumpama imaju adapter.
Naš sistem je talijanski sistem,zato je i odgovarao ovaj na Korzici.


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 12:14 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
bajki je napisao/la:
frenk je napisao/la:
Ja sam si to nabavio zbog sigurnosti po europi. Svaka zemlja ima svoj sistem a taj priključak za auto isti je svuda :handgestures-thumbup:
Bili smo na Korziki mjesec dana i zadje dva dana nestalo je plina. Otišao sam na Shell i napunio bocu. To je ono što najviše vrjedi.


Nije svugdje isti priključak za plina za uto. Mislim da je Njemačka drugačiji sistem, ali na benziskim pumpama imaju adapter.
Naš sistem je talijanski sistem,zato je i odgovarao ovaj na Korzici.


ali ako ti radi priključak neki tokar, onda ti u njega šarafiš bilo koji nastavak! tako je i na autima... prijem je isti, a nastavci su različiti.... mada još nisam naletio na drugi priključak ni u Austriji, ni u Mađarskoj, ni u Italiji, ni u Sloveniji, pa čak ni u Francuskoj...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 12:37 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Ima dve vrste priključka. Jedan je stari a jedan noviji. Neznam tačno godine al mislim, da je stari sistem izpred 20 godina i nekdje još uvjek u funkciji. Stari ima navoj u rupi a novi pričvrsti se za rub prstena.


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 14:00 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 27 sij 2012 09:05
Postovi: 54
Gospon Frenk, mene zanima je li to jako grune i što je s osobama koje stoje pokraj boce dok grune?


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 14:06 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Medeni je napisao/la:
Gospon Frenk, mene zanima je li to jako grune i što je s osobama koje stoje pokraj boce dok grune?

=)) =)) =)) =)) =)) =)) :handgestures-thumbup:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 14:41 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
Neznam šta je grune :think:

Kad ja prebacivam plin sa jedne u drugu, komšija je stalno pored :shifty:
Bitno je, da se radi vani :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 14:45 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
frenk je napisao/la:
Neznam šta je grune :think:

Kad ja prebacivam plin sa jedne u drugu, komšija je stalno pored :shifty:
Bitno je, da se radi vani :handgestures-thumbup:


Grune: opali, eksplodira, pukne! :doh:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 14 vel 2012 14:50 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012 14:27
Postovi: 89
Lokacija: Škofljica (Ljubljana)
E... to neznam :angry-steamingears:

:)


Vrh
   
PostPostano: 22 vel 2012 11:34 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
Statler,

te stare boce od 3 kg jel bi se dale atestirati i jel bi se to isplatilo?

Ja cu trebati bocu i to bas tako manju trazim, nova je 258 Kn ali mozda bi se i stara boca dala "urediti" za manje novaca?


Vrh
   
PostPostano: 22 vel 2012 11:43 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Nikola je napisao/la:
Statler,
te stare boce od 3 kg jel bi se dale atestirati i jel bi se to isplatilo?
Ja cu trebati bocu i to bas tako manju trazim, nova je 258 Kn ali mozda bi se i stara boca dala "urediti" za manje novaca?


Vjerojatno bi. Ne vidim razloga zašto ne bi. Mada mislim da ti na nekim punionicama jednostavno zamijeniš staro za novo identičnu malu bocu i da tu ne trebaš raditi nikakav atest. AKo ne rade zamjene malih boca, vjerojatno je dovoljno zamijeniti brtvu između boce i ventila, a to ti napravi svaka punionica plinskih boca. U ZG vjerojatno u Radničkoj cesti - blizu autobusnog kolodvora.

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 13 svi 2012 12:21 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 09 svi 2012 09:25
Postovi: 23
Za mene su normalne one nestandarne kod vas,a one su standarne na zapadu,ili bolje reci u Njemackoj...ja ih imam 2 kom,P11...znaci 22kg plina...i mogu ih puniti i u Zagrebu :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 18 pro 2013 13:57 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Odlučio sam još malo uštedjeti na kilama i nabaviti kompozitnu bocu.
Išao sam na jednu ININU pumpu i vidim imaju ih i pitam koliko dođe, veli ne može se mijenjati čelična za kompozitnu, možete jedino ako imate kompozitnu za kompozitnu. Ok, pitam čovjeka di da kupim kompozitnu, veli Proplin, Radnička, ZG.
Odem tamo nigdje nikog. Veli čovjek Proplin više ne postoji, to je sve INA i oni nemaju tamo maloprodaju. Zovem info telefon od INE, kaže čovjek nema nigdje mogućnosti za kupiti takvu bocu.
Vidim na netu da je Konzum imao neku akciju gratis zamjene čeličnih boca za kompozitnu ali samo u Konzumu Sarajevska i zovem tamo ali to je bio samo pilot projekt i do daljnjeg isto više ne rade zamjene.
Uglavnom nigdje se ne može nabaviti osim koliko vidim dva oglasa na njuškalu i to oba nisu u ZG nego DU i ST.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 89 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan