Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 10:44.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 52 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3
Autor/ica Poruka
PostPostano: 20 ruj 2017 20:58 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
10 08 2017 - 26-ti dan puta

Hvala Dena :handgestures-thumbup: ali ima još toga :bow-blue:

Do kasno u noć sam u kampu ispred Oresund mosta razmišljao kamo dalje?!

slika

Jako mi je puno pomoglo što sam imao sve u kompu pa je bilo relativno lako prebrati taj zadnji dio puta. Naime Stockholm smo ipak odlučili zaobići ali iz prvenstvenog razloga jer još tinja nezacijeljena putna kombinacija Lenjingrad - Moskva-Murmansk-Kirkenes-pa onda možda uz Baltik kroz švedsku te Stockholm....naime trebalo je ovom kombinaciom krenuti na Nordkapp pa se spustit kroz Norvešku ali kako rekoh 4x60€ vize za Rusiju + putno osiguranje te putni troškovi itd nešto su me raskanili...za ovaj put ...jer bi tebalo poć preko Transilvanije uz grofa Drakulu pa na Rusiju...ali pustimo to za neki drugi put...

Pokret

slika

Unutra ima i dičji zabavišni park naoko rekli bi jako lipo...a onda debelo sr.... :handgestures-thumbdown: anje

slika

Inače ponajbolja stranica za planiranje što vidjeti je Planetware

http://www.planetware.com/europe-travel.htm


Kopenhagen....i to je cilj današnjega dana...

Kao što rekoh iz kampa krećemo dalje a kakav je takav je i naučeni iskustvom da prije plaćanja svakako provjerimo stanje veš mašine. Moram reći da je još ponajbolji bio onaj prvi u Finskoj premda je i tamo bio problem sa mašinom jer je stara Ruskinja ostavila sitniš koji je začepio odvodnu flexi cijev sa mašine...no vlasnik je to odmah sredio....pa i onaj momak je bio realan na Lofotima kaže Idite i pronađite si mjesto pa se onda javite...e to je najrealnije....no ova dva zadnja su bila :handgestures-thumbdown:

Ovo je pozicija kampa i oznaka dvije crvene zvijezde

slika

Na Oresund mostu imate na naplati tri utora za kartice na tri visine. Na žalost da biste iz kampera dosegnuli onu najdonju za male aute nemoguće je tako da ste već predodređeni na srednju... :handgestures-thumbdown: dakle skuplju.. :handgestures-thumbdown: mostarina je 112 € a na žalost Keš je bio skroz na desno ali nismo imali ni Danskih ni Švedskih nego samo Norveške krune u kešu pa nije preostalo drugo nego automat ali kao što se vidi po cjeniku ovdje se nisam uspio prešvercat jer granica je 6 metri

https://www.oresundsbron.com/en/prices

slika

Sam most je fascinantan, prekrasno graditeljsko djelo

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

I eto nas Kopenhagen

slika

Gdje je prvih dva sata badave parking a onda se ili plaća ili morate premjestit auto ...no za ovo morate imati parking sat na svom autu ako se sjećate to je sedmdesetih bilo i kod nas u modi...tako da ispred Cafe Corner ostavljamo auto jako blizu svih atrakcija...bravo za Kobenhavn A bogme i bravo za Viggy-a koji je samo 6,2 metra dugačak i idealan je kamper...zlatna sredina..kada bih kupovao novog kupio bih isti model...za 4 osobe...jasno

slika

Da :bow-blue: nemojte mislit da su ovo slike iz Retterdam ovo je Kobenhavn...

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Crkva na kojoj badave možete doći na vrh tornja i pogledati cijeli grad ali na žalost fila ljudi je bila dugačka oko 20 metri..pa smo se skoncentrirali na unutrašnjost

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Biblioteka nazionale

slika

Ovo je :handgestures-thumbup: a vrag će ga znat neki Danski Ban Jelačić na svome vrancu...

slika

A zaboli glava od svih tih zgradurina gledajući u vis i diveći se marljivosti graditelja...da posložim sve naše građevinare ne bi posložili niti jednu od njih ni za 100 godina...koliko samo detalja ima ugrađenih u njih...pitam se što je to moderni stil donio građevinarstvu? Apsolutno ništa samo neke ravne jeftine linije kojima se apsolutno nitko ni sad a ni za 100 godine neće diviti..kao ovima sa slike

slika

slika

Talijan originale sa pravom Cafeteriom....u sred Kobenhavn...izvini Bing ali zabolila me glava kada je donio račun.. :handgestures-thumbdown: .da i Danska je elevantno skupa kada se gosti po restoranima....hrana i nafta je kao kod nas ali restorani su duplo...

slika

Stari porat je prekrasan a može i vožnja brodom od sat vrmena...ima i ona od dva sata...a cijena? Zablokirao komp u glavi ...kada sam izbrojio cifru na kasi...ono u glavi plavi ekran...pali windows na tjeme

slika

Ali isplati se ...

Ovo da su pojasevi od izbjeglica - valjda onih talijanskih...ne vjerujem da su dovde crnci doplivali na onim svojim luft madracima...

slika

Mala sirena...iz crtanih

slika

Nekada smo montirali zrcalo na stopalo da curama iz razreda gledamo koji model i boju gaća nose..ispod suknje..

slika

Da točno je to da neki imaju ovakav jednostavni model tipo catare

slika

Za razliku od ovakvih...koji pivaju :handgestures-thumbup: Nosi mi se bila boja... :handgestures-thumbup:

slika

slika

slika

U - boat - tko zna čiji...možda crko Rusima pa ga ostavili na vojnom otpadu

slika

slika

Može li jedna modna revija uživo na mostu?

slika

slika

Vožnja gotova idemo pjege nazad..

slika

slika

slika

Malo ili punio straha u ovom cirkusu gdje padate doli na slobodni pad? Hm valjda je Wc blizu...mjestu događaja

slika

Ha bit će morda Vladimir Nazor?!

slika

Da to je komfor. Uglavnom moji godišnjaci .. :handgestures-thumbup: ...nekada smo se iživljavali najprije na Z pa onda na RR serijama a danas kada više ne vidimo i ne čujemo a refleks je ko u krepanog pasa dobro je i ovo....nekada smo se sprdali oko starih prdonja koji su ih furali...

slika

slika

slika

Uglavnom prezadovoljni i dobro ispražnjenog novčanika idemo dalje tj tražimo noćenje...koje nalazimo odmah poslije Kopenhagena na njihovoj Baltičkoj obali...dijelu koji je prirodni rezervat

slika

slika

Može i kupanje ali ne za nas

slika

slika

slika

Odavde sam se odlučio maknut jer je pisalo da je zabranjeno noćenje za kampere a u blizini je bio mali auto na kome je pisalo nešto u stilu Komune ...i lik dežurao u njemu i to u 8 navečer......pa odosmo mi malo dalje na jedan kamionski parking ispred fabrike...i tu jedan ne tako velik ali dosta složen problem sa Vigy - em....točnije njegovim svjetlima ....

Jednostavno kada se okrene šalter svijetla ne rade....duga da ali kratka i pozicije strage ne....žmigavci da...štop svitlo da....hm hm big problem.....jer odmah računam da popravak otpada...a svitla za Njemačku ne tribaju...dakle problem je Danska/Austrija i eventualno Italija te jasno a tko bi drugi do li Slovenci...hm bit će intersantan povratak...

Na ovako dug put obično uzmem sve što treba....prvi problem je poklopac kutije sa relejima i glavnim 40A osiguračima u motornom prostoru...jedan vijak ide a drugi ni za boga...ruzinavo i počelo se okretat u plastici....nima druge nego list pile i pili...da se otvori poklopac ....dakle list pile itekako welcome....e onda provjera osigurača...i tu je drugi kiks jer nemam ovu veličinu osigurača jer to su oni srednji..jasno nikada skidao. :handgestures-thumbdown: ..na boravišnom prostoru su oni veliki....a ja imam samo velike....gledam sa instrumentom....dakle i instrument treba imati sa sobom...svi osigurači u redu...ali relej za kratka svitla ne radi...struje ima i na kotvi releja i na prekidaču releja ali ipak ne radi.....prebacujem relej od dugih svitli na kratka ali ni on ne pali kratka svitla dok ovaj prebačen sa kratkih bez problema radi i na dugim dakle nije relej....kada ga žicom kratko spojim - dajem struju na kotvu da zatvori relej...onda svitla rade...dakle i žice oko metar dužine triba imat...dakle problem je u prekidaču koji dovodi struju na kotvu releja a on je ili na kontakt bravi ili na okretnom prekidaču na ručici volana...jer osigurači u kabini su u redu....eh koji peh....dakle nije tako jednostavno no ako triba kratko svitlo će se spojit relej na kratko - by pass da se dobiju kratka svitla....a za sada ćemo koristit duga svitla samo ćemo srebrnu traku nalipit na gornji dio reflektora tako da samo donji dio svitli...kao kratka...tj duga pretvaramo u kratka...kako je već debela noć operacija namještanje svjetlosnog snopa je gotova i to bi bilo to....pomaže mi šofer kamiona Njemac koji se ponudio pomoć sa lampadinom....ćakulamo usput o tome kako cigani pljačkaju po parkinzima...kaže samo ispuste plin omamljivač u kabiu i na miru opustoše....jednog kolegu koji je pružio otpor da su ubili...

:handgestures-thumbup: idemo dalje....premda me brine granica u Sloveniji i onaj idiot u kućici kraj koga ću morat proć sa naljepnicama na svjetlima...ali sezona je i oni prate ono što ide u Deželu a ne iz Dežele--moramo doć po danu......nadajmo se....za tunele u Austriji će bit problem jer zadnje pozicije ne mogu nikako dobit...to ćemo riješit tako da ćemo zalipit kamiondžiju na zadnji branik.vozeći polagano ..pa presretač neće vidit ništa...problem je tehnologično riješen ali kiseli okus tokom noći ostaje...

Problem je :handgestures-thumbdown: jer ako vas uhvati sa neispravnim autom odmah oduzmu knjižicu vozila te kada popravite kvar dobijete je natrag...tako je a tko drugi do <Slovenac napravio mom prijetelju još davne 1989...

U biti kada sam došao doma električar je zalotao nazad žicu koja je spala na kontakt bravi....za dva sata rada...nije bilo baš jednostavno...u biti i jest ali tko će mo dat lemilicu i raskapat sve plastike...na parkingu...ovako sam makar mogao vozit...

slika

trošak 112€ te oko 500 Kroner po Kobenhavn...


Vrh
   
 
PostPostano: 21 ruj 2017 22:22 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
11 08 2017 i 27-mi dan puta

Dansku sam čuvao za kraj kao Jockera ako bude vremena prikikom povratka. Naime teško je planirati u dan ovakvu rutu. DRTeam je bio odlično raspoložen čitavo putovanje tako da kada bi se obavio planirani posjet lokaciji odmah se uskače u auto i kreće dalje. NIje bilo previše svađanja niti diskusija, sve je išlo glatko jer smo već uhodani. Svatko zna svoju ulogu, svatko zna kada se i po kome redu ide na spavanje..kamo se odlaže roba a kamo koferi....koristi Wc i kupaona, puni voda, prazni kazeta...i siva voda......

krećemo dalje po Danskoj koja se sastoji od nekoliko otoka te kopnenog poluotoka koji se nastavlja od Njemačkog Kiela..Da bismo stigli do Odense moramo preskočiti još jedan otok i most koji se plaća.

slika

Dakle na otok Sjeland silazite sa Skamdinavskog poluotoka preko Oresund Mosta i na njemu se nalazi Kopenhagen a onda morate na srednji otok Fyn gdje se nalazi Odense. Odense je rodni grad Hansa Kristijana Andersena poznatoga pisca koji je slavu stekao kao i svi poznati tek nakon svoje smrti...

I ovdje je isti sistem plaćanja karticom na tri visine pa sam pokušao stat te izaći iz auta i ugurati karticu u onaj najniži otvor.... :handgestures-thumbdown: malo morgen :handgestures-thumbdown: odmah skočila Dragovoljka Domovinskog rata kao da joj štapin dinamita viri iz riti....a fitilj na kratko gori....i :handgestures-thumbdown: jasno ubacuje me u kategoriju iznad 6 metri a to je 365 Kronera...dakle 49€ pa će vas u totalu skok sa skandinavskog poluotoka na Dansku tj NJemačku koštat 160 €....skoro kao trajket iz Rostoka ...ali neka moramo i tu materiju savladat...

slika

Generalno most je napravljen prije Oresunda te je poslužio kao primjer za Oresund...jer je sve isto samo što su u Oresund ubacili više vijadukta te podmorski tunel...

slika

slika

Kako rekoh cilj je Odense

slika

slika

slika

U kome je centar kompletno raskopan

slika

Tako da Vigy mora u pokrajnju ulicu...

slika

gdje važi isto dvosatno pravilo za parkiranje

slika

slika

Isto tako Danske tablice za auto sa dva sica su Holandske žute samo bez oznake NL

slika

Krećemo prema centru i srećemo se sa prekrasnom katedralom koja u svojoj utrobi krije kosti jednog od Danskih Kraljeva..

slika

Ulaz je badave

slika

slika

Unutrašnjost je uvijek fascinantna jer su kraljevi upravo sa ovakvim građevinama pokazivali svoju moć sjaj i bogatstvo na veselje graditelja koji su si mogli dati oduška mašti prikom izrade

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Dobro je jer nismo forenzičari pa ćemo zavirit u ovu knjižurinu možda krije koji recept kako sfrigat lignje po Danski?!

slika

Te proć đir po katedrali

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Izlazimo preko trga i spuštamo se u kuću gdje je djetinjstvo proveo HC Andersen najveći dječji pisac...njegovi su roditelji bili podstanari a otac je bio postolar a kasnije trgovac

slika

slika

slika

slika

Ulaz je 90 Kronera a za dicu badave :handgestures-thumbup: bravo Danci konačno normalne cijene

Blagajnik je ova milf gospa koja će vam prodat kartelu koja je i za ovu kuću i za muzej nešto malo dalje

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Nakon toga idete u muzej tj kuću u kojoj je rođen

slika

slika

Unutra je njegov čitav život od rođenja do smrti a da biste pročitali sve triba siguro pola dana..zabole oči a o nogama da i ne govorim

slika

slika

Nakon toga izađete sa stražnje strane muzeja gdje je kuća gdje je rođen

slika

slika

slika

Sjećate se priče Olovnog vojnika sa jednom nogom?

slika

slika

Da i ovo je danska :bow-blue: biciklistička zemlja premda na Giro di Italia Talijani i Francuzi vode glavnu riječ

slika

slika

Opet na cesti prema Danskom poluotoku koji je povezan mostom ali koji je badave

slika

Danci su odlični glede CPS-a

slika

Čak je i dalekovod dizajniran u viking rogatom stilu

slika

Najedamput na autocesti gužva...da u Danskoj se ne plaća autoput kao niti u Švedskoj....u Norveškoj da...

Pa silazimo na sporednu u nadi da ćemo preskočit zastoj i opet se ukopčat na autoput ...naime cilj je Aarhus.

Neka gužva je i tu na sporednoj cesti

slika

Noć pada a meni svitla takva kakva a policija na svakom koraku :handgestures-thumbdown: e baš pun pogodak

slika

SMUKFFEST se zove skup.....dakle pije ko SMUK dolazi odavde...festival ....pije se ..piva se ...i sve ostalo

Ne nisu izbjeglice nego mladež iz čitave EU

slika

slika

Pravi ajram bajram

slika

Biži mi malo podalje jer kasno je noć je pala pa na najbliži parking pokraj gradilišta gdje je i mala stazica koja vodi na Smukfest....

Ne pitaj i ne skitaj da ne susretneš muriju...

slika

Dnevna kilometraža ne puno i blizu smo Aarhusu

slika

Trošak...nafta 481 Kroner za 57 litri, 2x 90 kroner za HC Andersen muzej....mostarina za Fyn otok 365 kroner...dakle opet 100€ i ne može manje da ga .... :handgestures-thumbdown: jasno da se i vozimo i gledamo i tako je to...

Danska ima pregršt detalja za pogledat

http://www.planetware.com/europe-travel.htm


Vrh
   
 
PostPostano: 22 ruj 2017 20:41 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
12 08 2017 i 28 mi dan puta

Nakon smuk festa i ajram bajrama čitavu noć ujutro krećemo dalje prema Aarhus. Danska ima jako puno intersantnih dvoraca i mjesta za posjet. Klima je ljeti relativno povoljna i dani su kako tako topli i ugodni no jaketa na duge rukave mora bit pri ruci. Tako je to u Nord Europa....za njih je to normalno i relativno uobičajena situacija ....ja kada sam bio u Danskoj da idem van a ono pada kiša a ja bez lumbrele...reko e lika glupavog...kadli ono Danci oko mene na biciklima isto bez kišobrana...zato su i izmislili one jakete od nepromočivog platna

Smukfest grad ima i svoju maskotu u stilu događaja na svom ulaznom rotoru

slika

Dakle stižemo u Aarhus uz pomoć navigacije jer taj muzej je relativno zavučen u samome srcu grada...jasno da prije toga uzimamo provištu po relativno povoljnoj cijeni :handgestures-thumbup:

slika

slika

Parking ispred muzeja je relativno povoljno mjesto za noćenje a grad ima svoju luku pa je sve skupa interesantno za posjet. Danska nema plaćanja autocesta a na njima imate dosti CPS-a za punjenje vodom...dakle vrlo ugodna zemlja za boravak...

Rano je ujutro pa moramo sačekat a ekipa je već naveliko formirana ispred ulaza

slika

Da ovo je Dansko ime za muzej

slika

Ulaznica je kao za Plitvička jezera...

slika

A ovo je plan mjesta događaja

slika

Kako se može provesti čitavi dan u muzeju najbolje je svu hranu smjestiti u kolica jer ima puno mjesta za lipo sist i odmorit se na za to prikladno postavljenim klupama

slika

Kada ste promotrili plan mjesta možete krenuti u istraživanje Danske povijesti kroz ovu prvu ulaznu ulicu

slika

Natpisi sa zgrada govore sve....mjesto je jednostavno nemoguće prekrasno i svaki ljubitelj arhitekture i povijsti ovdje je u svom Gardalandu...

slika

slika

slika

Štos je u tome da te zgrade su i iznutra u originalnom izdanju tako da je ugođaj nevjerojatan...

Šlag na torti je da su i ljudi unutar muzeja sređeni u retro stilu

slika

slika

slika

slika

slika

Tako da recimo u staroj telefonskoj centrali će vas prespojiti točno na vaš telefon ...uživo

slika

slika

slika

Gdje nema ljudi tu lutke nadopunjuju ugođaj

slika

slika

slika

slika

Ovo je bio moj prvi motor iz 1977 godine....ima čak montiran i zvuk motora na zvučnik kada mu odvrnete ručku za gas...legendarna fabrika PUCH a zvao se Puch Maxi 50 a Slovenci su kupovali motore od Pucha te kopirali Puchov okvir i sve to spakirano prodavali pod nazivom Pony Express. Tomos je u to vrijeme imao svoj Automatic čiji okvir jako sliči Puch-u ..tako smo svi počeli u ono vrime...sa tim motorićima....i kad si stigao na 18 godina imao si Jawu 350 ili MZ-a 250 a slijedeći korak je bio Japanac...tako da si sa 24 godine već bio desetogodišnji motorist koji je imao brdo iskustva na leđima...i nismo pogibali kao ovi likovi danas...jer smo bili prekaljeni cestovni trkači prepuni iskustva ...sa debljim policijskim dosjeima...

slika

Ovo je bila dilema 1985 godine da li novi BMW R 65 LS ili stara Z 1000.....da je u garažu ušao BMW imao bih ga vjerojatno i dan danas...doduše u originalu nisu imali oklop :handgestures-thumbdown: ovaj je naknadno ugrađen

slika

Da i stari ford taunus...

slika

počnimo od školskih klupa iz tko zna koje godine kada su učitelji mogli držati kontrolu nad djecom...danas djeca drže kontrolu nad učiteljima...

slika

Ma ima toliko toga pa ču samo postavit slike po redu...

recimo kada uđete ovaj u ovoj škatuli na sav glas Hrče...to je ona kuća iz 16 stoljeća

slika

slika

slika

slika

Kako se nekada vršila velika nužda

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ljekarna

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 22 ruj 2017 21:25 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Nastavak slika sa biciklom sa pomoćnim motorom zvanim SOLEX

slika

Kante za smete iz 71-ih

slika

slika

slika

Štule

slika

slika

Možda želite kupiti Forda u originalnoj trgovini

slika

slika

slika

Na žalost to je Nord Europa i kiša počinje lagano padati tako da je posjet malo ometan...ali ide se dalje

slika

slika

slika

Detaljno je opisana gradnja njihovih kuča

slika

slika

slika

slika

Današnje cjene u Danskoj

slika

slika

slika

slika

Kolekcija satova

slika

slika

slika

Pa padela i lonaca

slika

Vrime kada si imao 36 snimaka u foto i morao pazit što i kako ćeš klikat a sve si mogao vidjeti tek kad si razvio...nakon izleta...a sve je to bilo pred samo 10-12 godina...

slika

Moderna arhitektura u izvedbi

slika

slika

Dobro je jer nema grupnih izletnika samo pojedinačni strelci

slika

slika

Da li se sjećate pumperica koje su nosile naše bake

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Nakon ovakvog hodočašća nije vam baš previše do posjeta gradu premda smo i to uspjeli obavit

slika

Nazad prema NJemačkoj uz ovaj reklamni materijal uz cestu

slika

Da bi noćili kod Skandeborga na autoputu jasno uz poveće društvo...

slika

Plan puta

slika

Troškovi samo za ulaz u muzej 270 kronera...ručak u originalnom retro restoranu iz 19 stolječa ne spada u ovaj dio fiksnih troškova...


Vrh
   
 
PostPostano: 23 ruj 2017 21:30 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
13 08 2017 i 29-ti dan puta

Kada ćemo vidit ovakve elektro punionice na Balkanu? Kada švedi budu na koloniji na Marsu?!

slika

Noć na parkingu kod Skandenborga me potakla na razmišljanje da su Danci jako mala nacija pa ima ih kao i nas a tako veliki i ponosni...Sestre Maersk drmaju kontejnerskim biznisom....Burmeister&Wain koji je doduše kupljen od MAN-a i koji je najbolji dvotaktni dizelski brodski motor ikada napravljen...a pogotovo u ovoj zadnjoj ME verziji sa elektroničkim ubrizgavanjem koje su mu podarili Njemci....doduše i Švicarski Sulzer koji je kupljen od Finske Wartsile drži nekako klimavo korak....brodski kotao ako je montiran onda je to Aalborg...Danac a jedina mu je konkurencija Japanski Mitsubishi...Alfa laval drma separatorskim biznisom...a imaju i licencu za Tetrapak...dakle svako mlijeko ima na sebi oznaku Alfa Lavala pogledajte sa strane.....Brodska elektronika pogotovo ona upravljačka ili je Konsberg ili Autochief a obojica su iz Norveške....Njemci drže Dekma separatore za odvajanje ulja....gotovo sve vijčane pumpe za gorivo su IMO NJemačke...
Zaključak je jednostavan - Vikinzi i danas vladaju svijetom a kada rekapituliram sve viđeno već sada su u 22 stoljeću...NJemci su tu odmah do njih....nevjerojatno male nacije a vladaju sa EU....Kada poslovno razgovarate sa Dancima nevjerojatno su ponosni pa čak i drski jer pate od visine kao i NJemci...
Naime u prošlosti su se Norvežini i Švedi ujedinili i krenuli porobiti Dance. Ali pobjediše ih Danci... :handgestures-thumbdown: .i zavladaše golemim Skandinavskim poluotokom. :handgestures-thumbup: ..kasnije su se razdvajali ali ostaje činjenica da je ta tako mala državica tako tehnološki moćna...

Cijene goriva su kao i kod nas...

slika

Pumpe su im isto Circle K pa svratite do ulaza i pokupite propagandni materijal...ovo što odavna naši Istrijani a tek sada i Dalmacija fura a to je iznajmljivanje kuće na tjedan sa bazenom za 1500-2500 € pa to u skandinaviji ima već odavno....kataloge možete pokupiti na benzinskoj a kuće su :handgestures-thumbup: e to se mora vidit prave hacijende...za razliku od kod nas što sve ljudi pokušavaju iznudit pod vilu....
na žalost kako rekoh cijene u restoranima su takve da ćete već uobičajeno za Skandinaviju reć kao i Čehi kod nas za vrime YU - ma to je skupo ma to nije za nas.. :handgestures-thumbdown: recimo sladoled na primjer

slika

Kada se najedete sladoleda a kamo sa ambalažom? Pa jasno direktno po starom običaju kroz prozor...ali tu će nestrpljive Balkance smireni Danci spustit na zemlju jer će vam ponudit da umjesto na pod direktno iz auta smeće bacate u ovu trumbetu u kojoj je skrivena kanta za smeće...vrlo domišljato jer Balkanac se kao i životinja lovi na neku novotariju...a to je baš ova trumbeta... :handgestures-thumbup:

slika

Svitla dobro funkcioniraju jer tek poneki kontra vozač da svjetlosni signal da mu smetaju...naime duga su ipak duga... :handgestures-thumbup: patent prolazi.... :handgestures-thumbup: :bow-blue: :handgestures-fingerscrossed:

slika

CPS-ovi za pražnjenje / punjenje vode odlično funkcioniraju i svaka ih benzinska ima...što je za sve zemlje u EU osim Finske 22 stoljeće ....tako da problema nema sa te strane ....ne triba stalno zvjerkat okolo gdje pronaći vodu.....najteže je bilo Nordkapp gdje sam već bio pripremio kantu za lovljenje vode direktno iz planinskog potoka....naime vodu za piće smo stalno kupovali u bocama...tako da je ova druga samo tehnička voda...

Popuna provište po relativno normalnim cjenama kao kod nas. I ovdje kao i čitavoj Skandinaviji funkcionira Reima 1000...

slika

Nastavljamo dalje po Danskome poluotoku jasno da su i autoputevi badave...stvarno je Danska jako camper friendly zemlja a kada nadodate da su parkinzi prva dva sata svugdje besplatni e onda već moremo govorit o pravome raju za kamperiste...kojih ovdje nema baš previše....

Svako je raskrižje Rotorskog tipa...ovo u Istri odlično funkcionira kao i po Krku no za ostatak Hrvatske ovo je Vojna tajna...još uvijek vlada semaforizacija....recimo u Norveškoj je tako pogođen zavoj da kada ulazite u rotor i izlazite na prvom izlazu da jednostavno imate isti radijus pa u biti i ne morate okrećati volan nego samo slijedite krivulju naime skoro tangencijalno ulazno izlazna cesta siječe rotor...a kod nas rotor ajme majko...cesta ide pod kutom od 90 stupnjeva ...moraš motat kao i Schumacher po Kneževini Monaco...

slika

slika

slika


Funkcionira i stočarstvo a i poljoprivreda

slika

slika

Danas je posjet gradu Ribe koji je istoga stila poput Tallina ili našeg Čakovca, barokni grad...naime tako kaže Planetware...Kopenhagen/Aarhus/Ribe....su im tri glavna aduta premda ima i prekrasnih dvoraca ali treba ići van naše rute..

slika

Gradom dominira katedrala...

slika

Mislim da su mi Danci govorili da im je najviši brijeg oko 400-500 nadmorske visine...zato je sve ovako ravno

Parking je poveći i izvan grada i jasno badave...za primjer cijeloj EU... :handgestures-thumbup: kako rekoh kamperista ima malo

slika

I kod nas su žene nosile nekada facol kao i ove arapkinje kojih ima podosta po EU i koje to izražavaju kao neki simbol Islamskog prepoznavanja....e da znaju da su naši preci Zrinski i Frankopani skupa sa Habsburgovcima zaustavili Turke baš kod nas...i da je Nikola Zrinski veliki Hrvatski Ban kada je bio potpuno opkoljen u dvorcu u Szigetvaru u glavnoj kuli sa Turcima sjeo za stol i pozvao svoje preživjele junake. Pitao ih je da što će napravit? A kada su se dogovorili da idu na juriš koji je značio samoubojstvo umjesto predaje onda je ponosno povikao ZA DOM! A njegovi junaci SPREMNI UMRIJETI !!!!! :handgestures-thumbup: :bow-blue: E to je HRVATSKI BOJNI POKLIČ A TO ŠTO NAM PROSRPSKI UDBAŠKI ELEMENTI PRISUTNI U HRVATSKOJ SVAKODNEVNICI PREDBACUJU NEMA VEZE SA PAVELIĆEM...I NJEGOVIM USTAŠKIM POZDRAVOM....uostalom KAO I SVASTIKA SA SS-ovcima....ovo sam prikazao prije i našu djecu moramo tome učit i bit ponosna mala nacija kao i Danci....Hrvati su zaustavili Turke a dok su naši susjedi su pivali Narodnjak sa Turskim naglaskom.
Na Banovu žalost baš te noći je preminuo SULEJMAN SULTAN a njegovi Age su to vješto prešutjeli da ne zbune vojsku. Ujutro je Veliki HRVATSKI BAN NIKOLA ZRINSKI čije ime nosi glavni gradski trg u Szigetvaru... :bow-blue: krenuo sa 300 preostalih ljudi naspram Turske sile....kada se sve završilo....Turci kada su ušli u barutanu ona je eksplodirala i pobila 3000 turaka...U muzeju u Szigetvaru je mene i ženu osobono vodio vodič kada sam mu objasnio tko sam, odakle sam i zašto sam došao...pokoniti se svome mrtvome Banu..i Hrvatskoj Šahovnici u Muzeju....platno veličine 3x6 metara visi u muzeju i prikazuje tu kobnnu noć :bow-blue: svih njih i tu njihovu odluku....ZA DOM! ZA HRVATSKU!

slika

Dobro da ne pretvaram ovo u sat povijesti....idemo u baroknu povjest Ribe-a

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Uskoro ćete se naći na glavnom gradskome trgu

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 23 ruj 2017 23:08 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Prije katedrale i glavnog gradskoga trga prolazite uz gradski porat

slika

slika

Uz kaktus interesantno dizajniran

slika

slika

slika


Do glavne atrakcije ovog malog gradića

slika

E ovo se ipak plaće tj ulaz na najviši toranj dok je ulaz za ostalo badave ili bi za doba >Tita rekli MUFTAKIS

slika

slika

slika

Unutrašnjost

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ovoga puta nismo forenzičari jer nema kostiju nego muzičari...

slika

Čovijek je svirao na ove organce a :bow-blue: ne moš virovat koliko botuna tu ima ....reka bi Šime :handgestures-thumbup: čak možete i ponekog pritisnut da vidite da li i kako to sve skupa funkcionira...jasno po skriveći da vas nitko ne vidi

slika

slika

Kada izađete vanka onako smotani od utisaka tu je i ovaj znak da vas pravovaljano uputi prema slijedećoj atrakciji

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Onda ćete skrenuti kroz vodom okruženi parkić do muzeja umjetnosti

slika

slika

slika

Uz ovu vrtnu kućicu u kojoj možete štogod nacrtat jer vam je sav alat pri ruci ---da se ipak očuva integritet ponuđenog sadržaja glede Balkanskog sindroma ljubazni Danci vas na pismeno upozoravaju da ste pod video nadzorom :handgestures-thumbup: i pazite što radite unutra

slika

slika

Onda će vas put povući na Muzej

slika

slika

Pa ćete izać opet na ulicu i produžit do vikinškog muzeja ...no to je već dovoljno obavljeno na Lofotima pa se ponašamo kao Čehi

slika

na ovakvim kolicima su nekada od Željezničkog kolodvora do Autobusnog u Rijeci vozili kofere putnicima :handgestures-thumbup: posljednja kolica sam vidio pred 5-6 godina ispred skladišta br 33....šteta što na Balkanu nema sluha da se baština sačuva...nismo vridni niti Titovga broda Galeba srediti za razliku od Slovenaca koji su otkupili od Crnogoraca podmornucu Junak privatno je restaurirali i postavili u vojni muzej u Pivki. Pa se mi Hrvati ko Pomorska nacija čudimo oko nje...

slika

Tada ćete se nahranjeni informacijama već polako početi okretati prema parkingu i domu svome

slika

slika

slika

Uočavajući usput prekrasne idealissimus primjerke kampera za dvoje ljudi

slika

Na žalost kada povučem paralelu između Hrvatske i Skandinavije dobijem dojam da se tehnološki nalazimo na ovakvom nivou

slika


Što reć o Ribe? :handgestures-thumbup:
Prekrasan mali gradić baroknog stila poput Čakovca za obaviti cjelodnevni izlet, posjetit Viking muzej i katedralu te popiti kavu ili pivce po astronomskoj cjeni na terasi te ako imate smisla nacrtat karikaturu u onoj kućici...noćenje na parkingu nije zabranjeno a kako vidimo iz priloženog moguće je poput ovih kamperista parkirati i na ulazu u grad...tj malo dalje od centra....i na taj način spustit dnevni trošak na minimum

Za razliku od nas koji jašemo svoga konja dalje prema Deutschland

Da i ovo proizvode Danci - vjetroelektrane

slika

Ode i Danska iza nas

slika

slika

Ne znam da li ste ikada vozili utrke ali prelaz iz Danske u Njemačku izgleda ovako... :bow-blue: :handgestures-fingerscrossed:

Kako je ograničenje na 110 km na autoputu svi voze polako. Kada se prođe granica na kojoj Danci ipak provjeravaju Schengen tj sve što kod njih ulazi onda nakon te kontrole kada se cesta oslobodi rađa se situacija kao u F1 kada Safety Car napusti stazu i svi najedamput jurnu koliko tko može brže kao da žele izliječiti kompleks spore vožnje. Čistokrvni leteći start. Vjerujte upravo smiješno to naglo ubrzanje izgleda u praksi. Podsjetili su me na Poljake na prstenu oko Varšave.

Kileski kanal

slika

Nakon kojega noćimo na prvoj benzinskoj u društvu poljskih malenih kamiona...između kojih jedan putuje sa ženom i sinom...uz nazaobilazne oldtimere

slika

slika

slika

Jasno i nezaobilaznih 300 km...da se ne zatare prosjek....moj stric koji je penziju dočekao na punionici u iNI kaže da su Autoprometovi šoferi imali dnevnu normu 600 km - bila su dvojica...

trošak je 315 kronera za 40 litri nafte i informativno 670 kronera provišta....ali ona je van obračuna...


Vrh
   
 
PostPostano: 24 ruj 2017 22:43 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
14 08 30 dan puta

Pravilan plan puta od prethodnog dana

slika

Iza nas je ostlala prekrasna Skandinavija čije smo sve države prošli. Doduše Švedsku u najkraćem obliku ali koja ruku na srce u odnosu sa svojim susjedima i nema baš previše za pokazati jer se vrtite uglavnom uz nezanimljivi i hladni Baltik kojega smo imali prilike upoznati tokom puta kroz Latviju Estoniju i Finsku a srednji dio Švedske sa granicom uz Norvešku je ako idete kompletni promašaj jer se uglavnom vozite po šumi. To je zaključio i naš pedalinac iz ZGB ali koji ga je koristio zbog povoljne male elevacije da se previše ne umara što za razliku od Norveške sigurno ne bi mogao postići do Nordkapp-a. Jezera i prekrasnih šuma poput Finske nešto ima ali ne u tom obimu a Švedsku se uglavnom koristi za posjet Stockholmu te se onda produžuje uz Baltik i onda ide na sjever prema Norkapp. Uglavnom tu rutu koriste autombusni tur operatori jer je najbrža. NJemačkom se voze brzo i badave a zatim preskaču brodom na Skandinavski poluotok ta se opet brzo i badave voze Švedskom Baltičkom obalom a onda idu na Nordkapp. Ili pak režu Švedsku i idu na Lofote kao najbrži i najkraći put. Ako birate povoljnu kombinaciju za put a žuri vam se obavezno snimite neku od agencija i njihov plan puta. Dobit ćete brzu rutu i što pogledati na njoj. Meni se nekako ova učinila najpovoljnijom...pa recimo ova naša tura košta oko 20 000 kuna po osobi...za nas 4 je to 80 000 kuna...a ima ih napretek....

http://www.bravo.hr/default.aspx?id=2705

Sam put od Norveške po Švedskoj do Malmo i nije baš bio nešto atraktivno....možda da se išlo do Stockholm ali i to je upitno...jasno kada ste opijeni najprije Finskom a onda sa Norveškom teško da vas Švedska može zadovoljit!

Danska je obiđena u kompletu opet u vezi sa planetware stranicom a da bude u planu povratka sa što manje skretanja...jasno da na žalost prekrasni Danski dvorci su ostali van domašaja

http://www.planetware.com/europe-travel.htm

Moram reć da smo u Kielu morali povući carski rez :handgestures-fingerscrossed: jer ili povuć rutu na Berlin i Potsdam koji su prekrasni (opet Planetware stranica) onda se spustit preko Dresden na Prag pa onda produžit prema doma....no družimo se ipak cijeli mjesec dana sa kamperistima koje smo podijelili u 3 skupine:

1. Unlimited camperisti - penzioneri sa dobrom financijskom podlogom koji putuju polagano, staju svugdje i imaju vremena napretek...jako malo koriste kampove a ako da samo kada treba. Prepoznat ćete ih na nekom poluslužbenom parkingu jer su već perfektno istrenirani kako izbjegnut kamp a ostati u legali sa svim pogodnostima. Obično suše robu na žici uz kamper. Ako ih vidite odmah idite do njih jer je sve badave a polulegalni ste...imat ćete čak i vode a ako ste sretnije ruke možda čak i zahod badave. Kamperi variraju od malenog dvojac kampera pa sve do dvoosovinca sa malim autom na prikolici...nema pravila...Uvijek će vam otpozdravit na cesti u pravilu...

2. Limited kamperisti. Imaju svoj kamper obično neki stariji model, rjeđe noviji a dosta često je to prenamjenjen niski kombi posebno drag Švicarcima i Austrijancima. Uglavnom su to ljudi koji rade i koji imaju samo svoj godišnji odmor kojeg moraju iskoristit u cjelosti. Zato kombiniraju i legalno kamping i polulegalno cestovno kampiranje a naći ćete ih posvuda od pustih mjesta gdje ni bog ne zna kada je zadnji put bio pa do super gradske gužve ...obično imaju odozada na platformi neki motor, bicikle, na krovu kajak ili pak vuku neku prikladnu napravu za vlastitu razonodu...kamperi su obojeni ponekad vlastoručno sa logoom ...ako je fiat kao i vaš onda odmah slijedi pozdrav na cesti...kao i 70-ih kada su se marke auta pozdravljale i kod nas na cestama...ford je pozdravio forda...fiće se nisu otpozdravljali međusobno...a onda su stojadini preplavili ceste...i nije se više otpozdravljalo...

3. Najam kamperisti....uglavnom iznajmljeno čudovište od 7-8 metri staro godinu dvije uglancano i ulizano lašti se ko pasje jaje.. :handgestures-thumbup: ....pravi mali autobus...imaju kompresorski frižider koji radi samo na struju dakle ako stojite 1 dan na mjestu isprazni bateriju pa morate u kamp. Najčešće putuju 1 dan a odmaraju po dva u kampu...na kraćim su turama...imaju mlađu djecu...ne otpozdravljaju...Kod parkiranja najčešće usprkos ugrađenoj rikverc kameri žena izlazi van i dirigira parkiranjem obzirom na udaljenost do obližnjeg zidića...

Nakon prekrasne prirode dosta se teško vratiti u normalu....to je kao kada sa Off road autom sa terenskim M+T gumama dimenzije 33 se vraćete sa Velebita doma Jadranskom magistralom...u svom ste svijetu...pa tako i mi odlučujemo da ipak Berlin ostavimo po strani i odemo do našeg a koga drugog nego Erwin Hymer Worlda u Wertheimu...lipo se nagledamo prekrasnih kampera i odmorimo na parkingu u društvu ljudi kao i nas samih. Osim toga ovaj središnji autoput po Njemačkoj je manje prometan bez velikih gradova i gužvi na prilazu...

Šteta je da smo ovdje a ne posjetit Hamburg ali ...nadajmo se drugoj prilici..

slika

>To je ono o čemu sam govorio da kroz Njemačku pažljivo planirate rutu puta da izbjegnete gužve na prilazima velikih gradova kao recimo Hamburga drugog po veličini Njemačkog grada a osmog u EU

slika

slika

Da Hamburg je najveća Baltička luka....matica sa 14 000 TEU-a na manovri

slika

slika

Kad smo već kod Autobusnih tura :crying-yellow:

slika

Baš kod Kiela ujutro oko 8 i pol dolazi na parking Danski autobus. Žao mi je što to nisam snimio za osobnu kolekciju jer nisam očekivao takav rasplet.
Dakle otvaraju se vrata autobusa te kao pri D day - na desantu na Omaha Beach iskače prva grupa marinaca...odmah ta prva grupa hita brzim trčanjem a kamoli drugamo nego na WC, eh jadnih li sanitarija kada bi pričati samo znale.... Sada slijedi druga grupa sa nešto sporijim tempom ali još uvijek dovoljno brzim jer se nose torbe sa marendom i odmah lovi prvi prazan stol na parkiralištu da ih tko ne daj bože ne pretekne. Treća grupa je duhan grupa kojoj se ne žuri ni na jednu od prije navedenih lokacija...lagano kruže oko autobusa i uživaju u naturalnom katranu koji im na njihovo zadovoljstvo lijepi bronhije :handgestures-thumbup: sve dok si ne pogledaju rentgensku sliku......sada kada se lagano svi nauživaju svojih potreba onda se grupno združuju u skupinu kao lavovi na krepanu žrtvu u nacionalnom parku u Keniji a predmet požude je marenda iz torbi. Došlo mi je par puta da im se i ja pridružim za stolom da vidim što će reči... :handgestures-fingerscrossed: jer stvarno ima puno lipih stvari razasuto po stolu. Imaju čak i frižidere sa soft drinks te aparate za kavu :handgestures-thumbup: Nakon završenog komadanja žrtve slijedi pospremanje i žurni pokret...uskače se u autobus kao u bob četverosjed u Lilehameru jer triba opet postići dobro polazno vrime za slijedeće iskrcavanje....i tako po čitavi dan jer sve je isplanirano....no u Oslu smo vidjeli jedan takav autobus usred grada ostao u kvaru....e sada je problem turoperatora kako i što dalje...i tko sve to plaća....jer rezervacije su na minut točne....
Jedina prednost koju imaju su profesionalni vodiči koji im sve objasne glede posjećenih znamenitosti i što navečer imaju pravu veliku kupaonicu sa toplom vodom koju mogu točit koliko god dugo žele i pravi krevet...i ne moraju se gurat u 6 m2 prostora...no ....tako je to....ali nemaju ono što mi imamo...a to je faktor slobode...

Pitam se ponekada koliko samo vrijednost ima ovaj čovjek u svojim rukama

slika

Da :crying-yellow: ovo je debljina NJemačkog asfalta na autoputu a radovi su konstantni rade nove dijelove sa po tri trake

slika

slika

slika

Idemo prema dolje

slika

Ovdje sam se sjetio kolege koji je govorio da ako se vozi u zavjetrini kamiona da se štedi gorivo. Ja nemam ekometra tj indikacije potrošnje goriva pa sam gledao broj okretaja koji stvarno padnu za oko 100 o/min ako vozite nekih 6-7 metara iza kamiona...najbolje su velike hladnjače jer naviše stvaraju zavjetrine. Kako vozim otprilike kao i kamioni sa nekih 90 km/h a to je u području najvećeg okretnog momenta tj 2500 rpm imam i najmanju potrošnju oko 10,5 litri na 100 iskušao sam i ovu tehnologiju. Odlično funkcionira ali ima jedan problem zbog kojega sam napustio ovu taktiku. :handgestures-thumbdown: Kao prvo moram stvarno bit skoncentriran na vožnju tj gledat u zadnje štop svitla kamiona kao Vettel na startu F1 u Maleziji onu božićnu jelku jer ako ovaj koči moram odmah i ja :handgestures-thumbdown: ako ne evo me da pokucam na vratima hladnjače ili ako zakasnim da odmah vidim što ima unutra.. ....još su gori otpali dijelovi sa kamiona koje ovaj zaobilazi a vi ih ne vidite ili ne reagirate na vrijeme kao i on ...recimo otpala kompletna ovojnica protekta sa kotača / gume kamiona koju je ispred mene ovaj zaobišao a ja ne skužio što ovaj radi...i eto ovojnice ispred mene...dakle nije loše ali zaboravite jer ovojnica sa gume je promjera oko mettra a visoka oko 30 cm pa si sada mislite što će vam napraviti na podnici kampera..a imate razno raznih uređaja ispod ...rezervoar sive vode sa odvodom na primjer... :handgestures-thumbdown: . Ne preporučam ovo nikako ...jer volim vozit ležerno i gledat prirodu okolo i držati dovoljno razmaka da mogu pravovremeno reagirat na ovakve stvari...

Dakle na parkingu dolazi autobus i prvo što se radi se lipi naljepnica od škole da su i oni bili tu...kod nas su prije kazali da imena luda da se pišu svuda

slika

E onda u liniju postroj se i vadi iz gaća naprave, nišani, pali....

slika

Gotovo ispaljivanje, skupljaj čaure i povratak na liniju fronte

slika

Kod njih nema plaćanja WC-a

Nek se zna gdje smo bili pa sam tako počeo lipit i ja...za početak skandinavske zemlje...dosti teško nać ove zastavice jer su sada magneti u supermodi...

slika

Mislim da je bilo pitanja na ovom forumu kamo sa biciklima kod slučaja kamp kućice?

slika

I konačno u smiraj dana kada zbog zastoja upadamo u gužvu i svi pale svitla..a ja? :handgestures-thumbdown:

slika

slika

Možemo na miru popit zasluženo Guiness-a...jasno ja na podmetačima a ovaj na hidrauličkim podizačima...njegov je problem što nema finog podešavanja visine pa uglavnom vise .... :handgestures-thumbdown:

kada sam došao i parkirao do njih pita me njegova šjora :naughty: Can I open the door? Tim je mislila da sam stao odmah do njih..pa da nema dovoljno životnog prostora... :handgestures-thumbdown: E sada čistokrvni hercegovac odgovara u TV Classic stilu :handgestures-thumbup: . Lady see this parking white line? Dont over pass it! I dont care for you either your door.

Sutra imamo prekrasan dan - gledanje Kampera! :handgestures-thumbup:

slika

slika

slika

Plan puta...

slika

Trošak - 62€ za 58 litri nafte


Vrh
   
 
PostPostano: 25 ruj 2017 15:10 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
15 2017 i 31-vi dan puta

Svijet Erwina Hymera se ne propušta a Wertheim je na ruti za Munchen...U ova 4 tjedna smo vidjeli puno kolega kamperista. Mogu reć da je u Skandinaviji kamp prikolica polagano stvar prošlosti....apsolutna premoć kampera...u gotovo svim Skandinavskim zemljama....ako jest kamp prikolica onda je to u nekom ovakvom specifičnom stilu

slika

ali jasno vučena od strane ni manje ni više nego....

slika

A ima još malo mjesta ispred glisera pa nek se nađe i onako za zabavu i ovaj četverotočkaš...

slika

Na parkingu ispred Erwina ima svega i svačega...uglavnom se tu noći, pregleda stanje u kamper svijetu i ide dalje svojim putem, :handgestures-fingerscrossed: , no dobar dio ljudi je tu ostao i po nekoliko dana....ne plaća se ništa ....vode ima,a tu je CPS kompletan.....ako vam prifali plina a imate Njemačku plinsku bocu i taj problem je na dohvatu ruke...po sistemu puno za prazno...dosti se ljudi vrti oko njega jer izum je vrlo pametan...

slika

slika

Ja sam potrošio jednu bocu plina koja je bila montirana u auto na 3/4 a sada je na trošenju ova puna....dakle ono što je bilo problematično a to je grijanje u Norveškoj i nije bilo tako strašno....kuhanje, bojler tople vode te grijanje kada se stoji i to ono malo sat dva kada smo noćili su riješile otprilike boca i pol. Naime tokom dana se vozite i grijanje je sasma dobro grijalo i putnički i boravišni prostor jer su temperature bile oko 12-17 C i da te granice grijanje kabine je dovoljno. Sam Nordkapp je noćna temperatura bila 9 stupnjeva i tu smo samo dogrijali prostor samo navečer kada nije radio motor...nisam htio ostaviti plin ga grije čitavu noć da se ne podavimo...ako što ide po zlu...tako da noću za vrijeme spavanja nije bilo grijanja....i tako smo savladali taj jako veliki početni problem grijanja koji me dosta mučio prije putovanja....frižider je po danu bio na struju 12V a noću na plin...stvar je odlično funkcionirala....jest da je naoko mali ali sasma dovoljan za 4 vero ljudi sa time da se ga puni češće tj ne može se stvarat velike zalihe...jedna pivica se uvijek može ohladit za na večer...
Tako da projekt punjenja kućanske plinske boce direktno na benzinskoj preko posebnog sistema koji sam napravio nije parktički uopće trebao. :handgestures-thumbup: Savršeno. Da je bila zima i da smo više vremena boravili u kamperu :crying-yellow: e tada su puzle drugačije posložene...tada u tjedan dana odu dvije boce....ovako sve OK...

Tako da je rješenje kolege Poljaka sa dvije rezervne boce na krovu viđeno u Karasjoku sasma dovoljno....

slika


Kada vidite ove cijene na ulazu u Erwina nemojte se dati smesti....zamislite d a imate 149 999 € u đepu i odlučili ste kupiti kampera...tada će vam se sa toga stanovišta sve ovo učiniti tak jeftino...ko da ste na Ponte Rosso u Trstu 1987 godine...i kupujete Carrera Traperice....jasno da kada napustite izložbeni salon da se vraćete u normalu i do svoga kampera...

slika

Inače ispod Erwina je pred dvije godine bio Meccanica - servizio e ricambi per Fiat , no sada ga nema...samo opći servis za kampere...

Trgovina je uobičajeno na istom nivou kao pred dvije godine...sa potpuno istim asortimanom ....ne previše ne premalo a od svačega ponešto posebno od onih općih stvari koje se na kamperu kvare...relativno jeftinih...

No ono što je nekada bilo u salonu e sada je to pravi Camperland... :handgestures-thumbup: kamp prikolica tek 10-ak onak da se ne zatare tradicija..i otiraju kupci....a kampera a tko zna nema im broja...i ono što je najbolje prije su dvoosovinci bili zatvoreni za javnost, samo na upit ste mogli unutra dok su sada otvoreni....čak i oni od 150 000 €....nevjerojatno ....pravi pravcati Camperland.....najprije sam počeo sa svakim kamperom detaljan pregled..ulaz, provjera unutrašnjosti sjest isporobat vozački odio, pregled bunkera, spuštanje kreveta itd.... :handgestures-thumbup: ....onda sam počeo samo gledat po unutra, pa onda više ne niti ulazit nego onako izvana škicnut kako je sređen iznutra a na kraju kada su popustile noge i koncentracija se samo gledalo kampere onako izvana... za sam kraj sam otišao gledat polovne na vanjski parking...zaboli glava od informacija i na kraju isti zaključak kao i prije dvije godine....tada smo za nas 4 vero našli samo jednu jedinu kampericu - Laiku koja je otprilike bila ono što trebamo i imamo...dakle samo jedan....od čitavog salona...

Nemojte me pitati zašto.....u biti to su uglavnom čudovišta od 7 -9- metara dužine sa kojima, :naughty: ma kamo ćete? A nikamo :handgestures-thumbdown: jedino pravo u kamp - izbrojit 50-60 €, priključit se na struju jer imate kompresorski friž a onda sa platforme skinuti recimo svog veterana Ducatija i Moto Guzzija od 350 kubika i sa njime otići u obilazak obližnjih mjesta...jer sa tim čudovištem ćete bit na muci kako ga parkirati i na parkingu ispred supermarketa kada budete kupovali provištu..jer u grad ne možete....dakle jasno vas već unaprijed tjeraju u kampove da bi dodatno zaradili na vama....u biti je onda generalno bolje povuć kampicu i autom obić obližnja mjesta...jer ste ionako u oba slučaja u istioj situaciji....nemate kamo parkirat...taj svoj ili vučni voz ili autobus....ovo je taj primjer

slika

No idemo redom...dakle jedino ovaj je kako tako upotrebljiv jer je idealna kombinacija svih kombinacija kampera...jasno da je problem mansarda jer se svake večeri morate pentrati kao rode u gnijezdo...a mansarda znači i najmanje litru i pol na 100 km više goriva...

slika

No kako je donji krevet u kombinaciji sa bunkerom ako ste tri tada se donji podigne i dobivate veliki unutrašnji bunker...za bicikle ili motor...ako ste dvoje tada onaj zadnji gornji krevet služi za prilegnut..popodnevni odmor od vožnje ili hodočašćenja gradovima...

slika

http://www.sunlight.de/en/models/68

Nešto je ipak dugačak ali sa 6,6 metara bi se dalo....naime više nema za 6 osoba ispod toga...ako ima onda su samo za dvije osobe...

Dakle počnimo od 150 000€.....uglavnom se prednji sicevi okreću kao kod kombija pa jedni drugima gazite noge...ali navečer moram i dalje sjedit u istom sicu u kome sam sjedio 12 sati čitav dan....e to mi i nije baš neki gušt.. :handgestures-thumbdown:
..ono što mi najviše fali kada smo 4 da ne mogu sist recimo i protegnut noge...kao u naslonjaču za razliku od ovakvog sistema gdje barem jedan to može napravit

slika

slika

Sic je avionski a ja ko da sidim u kartingu...

slika

Na žalost auto od 150 000€ si ovo ne smije dozvolit da mu vozački sic glođe po koži od sica odostraga...e dragi dečki to za ovu cijenu ne može proć--- :handgestures-thumbdown:

slika

A ovaj dio podnice kod vozačkog prostora je nevjerojatnpo mekan kao kod ostalih...nižeg cjenovnog razreda

slika

Jasno da je sredina u super kvalitetnom drvu i bogato opremljena..a krevet je stvarno pravi hotelski krevet sa 5 zvjezdica za razliku od moga krevetnog madraca u mansardi skraćenog na 160 cm a gdje onaj na kraju glođe glavom po bočnoj spuštenoj stranici mansarde... :handgestures-thumbdown: a koljenom po prednjoj strani...a one skale ko d aidem sa štaglja doli... :handgestures-thumbdown:

slika

Kupaonica je isto na nivou ako ništa su stakla i kabina kvalitetni...za razliku od nekih drugih gdje već sada u salonu sve klima i trese...

slika

Dakle ovo bi bio taj nekakvi raspored jasno sa kombinacijom odvojenog ili bračnog kreveta

slika

Dok se kod nekih može spustiti ova platforma iznad prednjih sjedala pa dobivate dva dodatna ležaja...sistem je na automobilskim sigurnosnim pojasevima...visi krevet...

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 25 ruj 2017 21:47 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Dobro a kako se drži ostatak ekipe od recimo 50-60 000€?

Uglavnom su tipizirani što se unutrašnjosti tiče kao i ovi prethodni od 150 000€ tako da nitko ne želi riskirat kada pusti novi model na tržište. Dakle ovakvih kao što mi imamo nema puno i uglavnom su prošlost dok su većinom prošireni modeli na tržištu bez mansarde koji troše manje goriva i plaćaju niže cestovne tarife ...oni su manje više kombi tipa gdje se sjedala okreću unatrag prema stolu ....i od 7 meri duljine pa nadalje

slika

Neki imaju to sve obučeno kožom pa dobijete jedan mali dnevni boravak ugodan za odmor..

slika

Obično imaju i dva kreveta obješena o strop koji se na remenskom tipu - sigurnosnom pojasu spuštaju navečer dolje dok se sicevi prednji moraju ovako preklopit

slika

slika

Neki pak modeli imaju i ovakav dinet

slika

Stražnji je dio rezerviran za spavaću sobu tako da ispod ostaje poveći neiskorišteni bunker u vidu od 2 m3 prostora u koji savršeno stanu bicikli i sav prtljag...valjda je ostavljeno vlasniku da si organizira police...

slika

slika

slika

Ako nije super komfor onda je ta spavaća podijeljenih kreveta što je i mali promašaj no ima i srednji umetak da se ojača bliskost bračnih partnera

slika

slika

slika

Ne znam tko spava na ovom trapeznom tipu kreveta...bit će da onaj manji...sa kračim nogama

slika

Jako malo sam vidio onih starih klasika koji imaju odostraga kompletni dnevni boravak kao recimo kod ovog mercedesa ali u off road izvedbi

slika

Kupaonice - oprez jer su uglavnom tipo tuš kabine koja je sve samo ne za ono čemu služi jer su vratašca tako slabo uhvaćena da tresu još u salonu a učvršćenje najčešće ne funkcionira...za nas klasike koji imaju problema sa popucanim plastičnim podovima u kupaonicama je rješenje ovdje a to je u vidu drvenog pajola koji onda jednoliko rasporedi opterećenje na čitavu plohu a ne samo na one dijelove koji su nikako odozdo učvršćeni i koji onda pucaju...kao kod ADRIE na primjer

slika

slika

slika

Ostali pribor varira ovisno o modelu

slika

A na ovom se lipo vidi viseći prednji krevet koji bi dobro došao recimo kod preinake T4 u kampera...

slika

Vozački dio je uglavnom isti sa nekim manjim dodacima i pretincima

slika

slika

Dok neki imaju i tip tronic

slika

Mislim da je ovo model za ALAH ALAH Arape jer ima onaj njihov čibuluk ili kako ga već zovu...tribalo bi ovo ugradit unutra pa da more cugat dok vozi...

slika

Uglavnom dok sam ja odmarao dušu i oči u Camperlandu ostatak ekipe je obavio neke kupoprodajne funkcije glede ljudi koji su doma nadgledali kuću i zalivali vrt...

slika

slika

slika

Ovo su cipele ali od čokolade

slika

A kada se umorite tada ima i okrepnica

slika

pa kada se svi nađete na okupu uključujuć i kućne napasti

slika

Jako zadovljni puna srca i povjerenja sidnete u svog vremešnog kampera koji vas vjerno služi čitavoga planiranog puta

slika

slika

slika

slika

slika

Posjetioci su uglavnom stari kamperisti koji gledaju kamo ide kamper industrija i mjerkaju ono što možemo samo u kampovima gledat ali ne i probat kao ovdje na ovom svetome mjestu...i to je uglavnom većina posjetilaca premda sam vidio i dosti 40 godišnjaka koji dolaze sa očito kupovnom namjerom..naime i kod Njemaca je bio komentar kada smo bili u kamperu vrijednom 150 000€ da je bolje kupiti kuću...tj i oni su se poput mene čudili...no ima ih i pronalaze kupce...

Ne smijem zaboravit i brako prikolice koje su izložene ali im je cijena ubij bože....posebno one namijenjene za off road ....no ipak može se dobiti dobra ideja za neku samogradnju...a ima i nešto šatora...dakle uglavnom za svakog ponešto...

Kako je dan već poodmakao a svitla su nikakva odlučismo odmoriti još jednu noć. Naime imali smo puno sreće jer su na Velu Gospu 15 08 radili dok su bili zatvoreni slijedeća dva dana zbog inventure...dakle puno sreče ovaj put...


Vrh
   
 
PostPostano: 26 ruj 2017 20:56 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
16 08 2017 i 32 gi dan puta

Danas idemo prema Munchenu sa idejom da se skrene prema Oberhausenu i Army Shop-u i upoznamo čovijeka koji nas opskrbljuje sa rezervnim dijelovima za našeg oldtimera...

Jasno da kada krenete sa parkinga u Wertheimu uvijek imate dvojne osjećaje :crying-yellow: jedni su realni a drugi su maštarije....no treba uvijek maštati jer ipak ponekada se takve ideje i realiziraju...no idemo u realnost na autoput..

Ove kuće još stoje naopačke od pred dvije godine, nikako da ih izravnaju

slika

slika

Autoput

slika

slika

Mali kratki posjet kod našeg kolege Njemca

slika

slika

Opet na autobahn

slika

Nešto tuneliranja i straha od autobahn policije da ne skuže da nema zadnjih svitala

slika

Uz arenu van

slika

Pa onda prema prvom odmorištu

slika

slika

slika

Gdje smo planirani posjet za Grosglockner morali odgoditi jer je prognoza opet i opet kiša...dakle ide se autoputem prema Tarvisio, ovdje ćemo noćiti

slika

Plan puta, opet nekih 400 km danas

slika

Troškovi 67€ za 50 litri nafte


Vrh
   
 
PostPostano: 27 ruj 2017 20:24 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
17 08 20107 i 33-ći dan puta

Krećemo na duboku žalost :crying-yellow: prema doma... :handgestures-thumbdown: :crying-yellow: sve je prošlo sretno... :bow-blue: :handgestures-fingerscrossed: :banana-dance: a Austrija ipak nakon prospavane noći otpada zbog svjetala. :naughty: Na autobahn-u nas neće nitko kontrolirat ali ako se ide preko Insbruck uvijek se nađe nadobudni pandur željan popunjavanja svog osobnog bloka :dance: koji mu znači i unapređenje u službi.... :handgestures-thumbdown: pa zašto da kreten napreduje preko mojih leđa... :handgestures-thumbdown: hvala lipa..

slika

Na benzinskoj je vrime da ispitamo naš novo ugrađeni sistem punjenja kućne plinske boce sa 20 litri plina preko adaptera direkt sa auto punionice na benzinskoj ...dakle sve je isto kao kod normalne auto boce jer je priključak speljan odozada ali puni se kućanska boca a ne auto boca...20 litri za 4,5 kuna pa sada usporedite cjenu punjenja kučne boce i auto boce...hm nešto tu matematički ne štima? :handgestures-thumbdown: zar ne....ali pustimo to...dakle u NJemačkoj punite sami...nitko ne pita imate li neku tamo LPG naljepnicu ili ne..koga briga plati i vozi....liva banda na pumpi pripada Njemačkom priključku koji je na navoj ...adapteri kod Auto Silvio koštaju 400 kn....za sve zemlje EU...no desna banda pumpe pripada tzv Dish ili pijat priključku...dakle nema niti šrafanja adaptera i puni se odmah....ja pazin da vidin kako se odvija situacija na boci a žena stisne gumb.....psssssssssssk 15 litri i 9,33€ za čas bez problema i kućanska boca napunjena...kada bih stavio auto bocu od 60 litri tada bih imao 48 litri plina....ovako sa dvije kučanske imam 40 ....i to bi bilo to....ovu jednostavnost preporučam svima...jer je cijena ugradnje oko 200 kuna....za priključke....detalji su ovdje na forumu...

viewtopic.php?f=44&t=1537&start=80

zadovoljni novim plinskim sistemom i njegovom funkcionalnošču idemo prema dalje i odlučujemo posjetiti jezero Chimsee ....to je ono jezero kraj kojeg stajete da biste se netom prije Munchena malo odmorili nakon Salzburga...a oni koji žele posjetiti seriju Bavarskih Dvoraca Ludviga II to je jedna od obaveznih stanica....nama za ovaj puta nije jer ne želimo miješati rogate Vikinge i nadute BMW Bavarce...neka u podsvijesti stoje rogati....

Obavljamo opet provištu u Bernau ab Cheimsee i krećemo odmah na jezero na prvi kamp tj parking....i pronalazimo ga...a to izgleda ovako...

Dakle na klasičnom parkigu stoji cijena... :handgestures-thumbdown: no postoji jedan inkognito parking koji se ne plaća a to je ovaj... :handgestures-thumbup: :bow-blue: :handgestures-fingerscrossed: :banana-dance:

slika

e ali sa druge strane je jedan polulegalni steilplatz..u vlasništvu zakupnika :handgestures-thumbdown: ali.....nema struje ali ima sve ostalo...cijena 6€

Kako se napuni tokom dana više nema mjesta pa vlasnica u stilu Kalamiti Jane iz stripa braće Dalton...

https://www.youtube.com/watch?v=LmDypKmy2uA

sve one koji zalutaju kod njih na platz atraktivno tjera van.....no kako se ujutro plac isprazni e sada Jane ide na onaj vanjski parking i kuca od vrata do vrata i tjera svih na svoj platz da ga napuni ....to vam je svakodnevna atrakcija koju se ne smije propustiti jer je jako zabavno....uglavnom mi kada smo došli gledam ja moju ženu koja pita da samo parkiramo na sat jer idemo dalje ali Jane kaže rukom na parking...onda pokazuje rukom na sat pa opet na parking....e sada opet konverzacija ali Jane opet gestikulativno pokazuje da treba na platz....nema druge reko idemo na platz....pa cijena je samo 6€... :handgestures-thumbup: .

Reko pa da se odmorimo i mi kao normalni turisti kamperisti...naime ovakav odmor je nešto normalno a ne tuć svaki dan 400 km...i tako parking platz i šetnja uz jezero....

slika

slika

slika

slika

Najam pedaline i elektro barčice

slika

slika

Sve one silne jedrilice

slika

Ha nešto kao na Jadranu u nekakvoj amateur verziji... :handgestures-thumbdown: nisam ni došao na ideju ni da nogu zamočim u ovu blatnjavu vodurinu...

slika

Na ovom je otoku Ludwigov dvorac, onaj manje atraktivan

slika

Brod vozi po čitavom jezeru pa i do njega..po osobi dosti skupo...

slika

A ovako izgleda ekipa....prilikom povratka

slika

ovo su u smiraj jednog aod mirnijh dana bile posljednje mjere predostrožnosti kako kratko spojiti relej prednjih kratkih svjetala za slučaj velike nužde ako me uhvate Austrijanci/Talijani ili Slovenci...na žalost rele je dosti glupo smješten pa je bilo dosti teško obaviti prisilno spajanje vanjskom žicom direkt na nožicu....ali tko hoće....

E halo Bing imam danas pravu cifru za te ...samo 6 € ....ukupni trošak....morat ćemo zapisivat ovakva mjesta....dakle Wertheim i Cheimsee...su oaze ....pa još ako imate biciklo možete propedalirati okolo čitavog jezera...

slika

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 28 ruj 2017 21:58 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
18 08 2017 --- 34 ti dan puta te KRAJ BAJKE :crying-yellow: jutro promatramo za doručak atraktivnu epizodu

:dance: :clap: ...uglavnom ujutro imamo novu epizodu serije tjeranja kampera na parking u režiji parkingozakupnika tj omanje punije gospođe...podjeća me na moju pokojnu susjedu u doba njezine pune radne snage...sjedimo i uživamo...u matineji....ovo je kontrola punjenja automata.....da se štogod krivim rukovanjem ne pokvari

slika

i razmišljam kako je u stvari ugodno i jeftino na ovakav način kampirati na ovakvim mjestima a i u tome stilu pripremati godišnji odmor tj plan puta....makar smo za vrime ovih putovanja ponešto i naučili od unlimeted grupe kamperista :handgestures-thumbup: ... a to je kako vidjeti puno a platiti malo....te kako izbjegavati turističke trapule...ovakav parking svakako nije nikakva trapula...kako rekoh u kombinaciji sa bicikliranjem stvarno nije loše.....e sada ako se odlučite na posjet dvorcu Ludviga Bavarskog e to je dosti velik financijski izdatak :handgestures-thumbdown: no tako je to...makar se ipak ovako ne plaća puno za skupi apartman i skupe restorane....e tu je ogromna dobit na kamperu...još ako vam se dade malo šrafati pilati i lijepiti onda cete se jako jeftino vozikati po Europi...kao kolege sa slike

slika

slika

No dosti ljudi putuje i u ovakvim vitrinama koje su isto tako dosti udobne i korisne za one kojima komfor nije prvi na popisu

slika

Može i na ovakav način koji ima nužni smještaj ali bez nekih većih komfornih dodataka

slika

Mogu bit i ovakve potkombinacije za cestovnu verziju

slika

Dakle ideja i realizacije tokom puta ćete vidjeti napretek samo triba odabrat ovisno o € :crying-yellow: € mogućnostima

No moram reć da mi je slijedeći cilj nešto ovakvo....znam da će bit skupo ali mijenja 3 automobila...jer dobivam svakodnevnog pick up-a, vrlo dobrog terenca te kampera u jednom potezu...ali to je auto-kamper samo za dvoje....

slika

slika

Nazada na autobahn i počunje utakmica na Santiago Bernabeu.....kako stignuti doma kroz tri zemlje praktički bez svjetala..a ne platit kaznu :handgestures-fingerscrossed: ..puno puti kaže mi žena da joj sa mnom nikad nije dosadno...uvijek na margini zakonskih odredbi...u stvari kroz 4 jer je sve počelo u Danskoj...

slika

U stvari morate se ponašati i razmišljati kao da imate svijetla pa ćete na kraju i zaboravit na problem...ali jasno uz obavezne kontra - pandur :handgestures-thumbup: mjere pripreme...

Nekako mi ona kišna prognoza za Grosglockner ne štima jer je jaako sunčano vrime...ali idemo ipak doma...

slika

Autoputem uz nešto neuobičajeni tempo jer na full gas Vigy ima max brzinu 130 km....ne više....

slika

Je bi rekel zagorec ne bu se štel mešat da Austrija je prekrasna... :handgestures-thumbup:

slika

Ali jednostavno nakon viđenog se zapitate ogledalce ogledalce koja je zemlja najlipša?

slika

slika

slika

Uvijek su me >Tirol i Dolomiti fascinirali ali ovoga puta uz njih tako ravnodušno prolazimo....

slika

Jer imaju sve ali se nešto ipak fali...

slika

možda nešto ovakvo?

slika

ili pak ovo

slika

Nakon raskrižja prema Italijji na prvom odmorištu nakon Vilacha idemo na posljednji ručak na putovanju

slika

No idemo mi dalje....pa stižemo i do raskrižja za Italiju...

slika

i tu je situazione positva jer nema nikog na granici za razliku od prošli puta

slika

ovoga puta idemo kroz sam Tarvisio te starom cestom paralelno sa riječnim koritom do Udina

Tarvisio

slika

slika

slika

slika

Pa onda uz korito i Dolomite

slika

slika

Ovo je moj suncobran za popodnevno sunce

slika

Duž čitave trase prolazi stara željeznička pruga koja na nekim mjestima se pretvara u biciklističku stazu kao naša Istarska parenzana

slika

počinje vrućina pa montiramo posljednji kućno radionički patent na krov....dakle podupirač je od drva tako da se stavi ispod poklopca a onda se zatvori poklopac koji se nasloni na njega tj dobije čvrstu podlogu da ga ne odnese vjetar....ventilator puše topli zrak van tj čini jednu vrstu propuha pa onda spušta unutrašnju temperaturu koja zna ako nema propuha biti gotovo nemoguća ... :handgestures-thumbdown: dakle patentom su svi zadovoljni...

slika

slika

Zadovoljni viđenim stižemo i do Udina

slika

Domaći teren

slika

Pa onda prema Slo, e tu se očekuju problemi....

slika

Kojih nema jer su Slovenski graničari okrenuti na ono što dolazi iz HR u Schengen....pa nas niti ne gledaju...

Kada dolazite iz pravca Rupe nad Rijekom vas zapahne topao morski zrak....

slika

slika

Nakon 9500 km i 34 dana stižemo na početnu točku...

slika

Kako kažu rentijeri uzmu vam dodatnih 100€ za čišćenje kampera kada ga vratite u garažu....

slika

slika

Trošak 34€ za 25 litri nafte, Špital tunel 11,5€ te Austrija vinjeta 8,5€....

Cilj je ostvaren ....sjetio sam se Splićana koji su se došavši kod Dugopolja pogledali jedan drugog i u nevjerici kimnuli glavama ...da to bi bilo to... :handgestures-thumbup: :bow-blue: :handgestures-fingerscrossed:

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 52 posta ]  Stranica Prethodna 1 2 3

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan