Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 22:48.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 52 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 28 kol 2017 11:21 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Agencije za polovični dio ovakvog puta naplaćuju oko 10 000 kuna po osobi sa doručkm i večerom u hotelu. Nas je bio 4 dakle investicija u kampera se isplaćije kroz ovakve nezaboravne ture.

http://bravo.hr/default.aspx?id=2705&aid=66975
http://bravo.hr/default.aspx?id=16&aid=175

Plan puta koji je uspješno ostvaren je na slici

slika

slika

Prvenstveno je bio cilj Nordcapp - Norvay sa tundrom kao okolišem te isturenim ljudskim zajednicama koje žive u tom području sa polarnim danom kao vršnom atrakcijom a zatim ostatak puta preko kompletne Norveške obale na Dansku. Zbog skupoće i složenosti puta odabralo se Norvešku u kompletu tako da ništa od atrakcija ne ostane neposjećeno. Plan puta je kompletno raznolik od agencija jer nas je zanimalo posjetit Poljsku/ Baltičke zemlje/Finsku što se pokazalo kao puni pogodak dok agencije piče najkraći i najbrži put, iskrca vas na Nordcapp i to je to. Povratak je bio malo sporiji pa se posjetilo Švedsku i jednu od prekrasnih zemalja glede građevine i Skandinavske kulture Dansku sa težnjom na Kopenhagen koji je najljepši Skandinavski grad.
Možda ce netko primjetit da se švedska jako skratila no novi plan puta je tu i on kaže Ukrajina-St Petersburg - Moskva- Mumansk - Ulea -Stockholm - te velike EU prestolnice Berlin-Prag-Beč-Budimpešta...tako da smo ostavili manevarskog prostora ...

Plan je bio povratak preko bavarskih dvoraca i Grossglocknera da na friško usporedim tko je ljepši Norveška ili Austrija no kiša je kvarila taj dio plana pa smo ga skratili.

Pogled na najsjeverniji dio EU kontinenta gdje su Norveđini smestili svoj turistički objekt koji u biti i nije najsvernija točka
jer do nje morate pješke 9 km....

slika

morate se prikladno obuć - pregledat plan puta...

slika

i onda krenut u nepoznato ....

slika


Ja sam ipak to odlučio provest na drugi način....kao neki koji kupe skije i cijeli dan na njima stoje kod žičare uz šank...

slika

I na kraju velika zahvala Ducatu na besprekorno odrađenom poslu....premda od Odense u Danskoj više nisu radila kratka i poziciona svjetla jer se odlotala žica na kontakt bravi no i ovoga puta smo došli do doma jer su ostala radit duga svjetla koja su se modificirala..uostalom bilo bi dosadno putovat bez iznenđenja...

slika


da ne morate putovanje nastavit u ovakvom stilu...

slika


Kada nakon 2 godine čekanja i 3 mjeseca pažljivog planiranja te 7 dana permanent vožnje vidite ovaj putokaz...

slika

slika

uzviknete -+ ma ljudi je li ovo moguće....

slika


A sada cemo po danima opis puta u nastavku...


Vrh
   
 
PostPostano: 28 kol 2017 22:14 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Pripreme

ovoga puta je priprema za put je bila puno lakša jer je auto već isproban par vikenda prije tako da je početak putovanja i sve pripreme bio samo kontinuitet događaja.
Uglavnom tehničke su pripreme bile najvažnije i to samog auta te je tribalo riješit problem grijanja.
Ispred nas je bilo 10 000 km u 5-6 planiranih tjedana tako da sam najprije sam pregledao i pripremio auto (izmjena ulja sa filterima, kontrola guma, kočionih pločica, ispušnog sitema itd...zatim sam auto dao u meh radionu da i oni pregledaju jer 4 para očiju bolje vide od dva. Na žalost moje želja za izmjenom ulja u mjenjaču i kontrola rasprskača nije realizirana pa sam tu mehaničku radnju skinuo sa popisa ozbiljnih.
Grijanje za Norvešku je potrebno glede stambenog prostora i tople vode a kako sam imao na raspolaganje samo dvije HR plinske boce koje se ne mogu mijenjat tribalo je napravit sistem da se <HR boce uz pomoć specijal adaptera mogu punit po EU zemljama .... realizirano za 700 kuna u mojoj izvedbi (samo materijal) .

Tako da je ovakav normalan priključak na stražnjoj strani auta
slika

na koji se nabacuju posebni adapteri za EU pištolje na punionicama
slika

a sve skupa dovodi na bocu
slika

pokazalo kao najefikasnije rješenje jer kada se isprazni prva boca prekopčam plin na drugu bocu a ova prazna čeka prvu punionicu.
Ovo je bilo krucijalno rješenje koje se pokazalo perfektnim i najjeftinijim u praksi.

Standardno čišćenje sistema vode od klora po mrežicama od špina te dvije rezervne pumpice vode garantirale su vodnu sigurnost.
Dodatnih 100 litri vode po kantama u autu uz standard 200 litri rezervar se pokazalo izvanredna kombinacija koja se u kritičnim nestašicama vode pokazala kao idealno rješenje.

Dnevno se troši oko 100 litri vode za 4 osobe
Uz neka manja poboljšanja po policama za smještaj raznih stvari je bio i kraj priprema

HAK članska iskaznica za EU je obnovljena jer se pokazala pred dvije godine itekako isplativom a skoro je i ovaj puta zatrebala.

Električna grijalica 220 V za grijanje u kampovima, inverter sa akumulatora za dopunjavanje baterija i telefona se pokazao odličnim rješenjem otprije

Lap top sa svim podacima za interesantne točke putovanja te svakodnevno prebacivanje slika u dnevne foldere je standard oprema
3 telefona , 2 fotoaparata, dvije action i jedna obična kamera za snimanje interesantnih situacija su se pokazale odličnim rješenjem

Rezervni ključi od auta obavezni kao i set komplet alata skupa sa električnim mjernim uređajem, nešto žice te srebrne trake su obavezni dio opreme...svakako i osigurači točne veličine...te dvije litre rezervnog motornog ulja obavezne.

Gotovina je sakrivena na nekoliko mjesta u kamperu dovoljna za avio karte do domi od najudaljenijeg mjesta te jedna visa kartica debitnog računa ukoliko se ova radna izgubi.
Dnevni trošak je bio oko 100€ orjentaciono

Koferi sa robom se noću stavljaju na stol a danju na krevet tako da su 4 kreveta konstantno napravljena i spremna za korištenje. Obavezno jedna torba za prljavo rublje za nošenje na veš mašinu u kampu

Ovoga puta nisam uzeo agregat no falio nam se za sušenje kose ženskih članova inače za drugo nije bio potreban. Naime elektro 220V fan ima 1,3 KW potrošnju (moj inverter 12/220 ima 600W9 a onaj fan za 12V samo 180W što su rekle da nije dovoljno. Stol i stolice za kamping su bili dovoljni

Lijevak sa plastičnom cijevi za točenje vode na špinama u plastik kantu kao i kompletno crijevo sa gardena brzim priključkom su obavezni. Dobro bi bio došao i gardena priključak od pola/tri kvarti cole da se može gardena priključak spojit na navoj na špinu...spcijalna kanta za punjenje vode tipo kante za zalivanje cvijeća je odlično rješenje

Nekoliko lampadina u rezervi za noćno osvjetljenje su uvijek u pripremi

Komaraca ima puno - obavezno AUTAN za zaštitu

Ako je baterija slaba na Nordcapp je noću temp samo 8-9 stupnjeva C stoga oprez....

Dnevna kilometraža je 300-400 km. Vozi se dva sata pa kratka pauza onda u podne 3 sata odmora sa pola ure spavanja a nakon toga do 20:00 navečer uz pauze gdje vam se što svidi. Spavanje od 22 - do 08 pa drugi dan sve ponovo ....

Ovoga puta uz potrošnju od 10 litri te 300-400 km dnevno ode 30-40 litri nafte a to je skoro pa 60-ak eura....po danu....dakle orjentacioni troškovi su oko 100€ po danu jer se stalno vozi ili nešto gleda. Daleko bi bilo manji uz divlje kampiranje i manje vožnje ali to ovdje stvarno nije bilo moguće obzirom na plan putovanja.

I tako smo u subotu 15,07 2017 bili spremni za pokret


Vrh
   
 
PostPostano: 29 kol 2017 22:00 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
16/07/2017 Nedjelja

U biti je najbolje i krenut u Nedjelju jer nema kamiondžija pa morete na miru vozit u njihovoj traci....
Cilj je bio Nordcapp i tome je bilo posvećeno čitavo putovanje prvoga dana a to je značilo prodor što dublje u kontinent...

Kao što rekoh kroz Sloveniju ne pitaju previše za vinjetu po autoputu ako se ne zaustavljate po benzinskim pa sam ovaj put eksperimentalno produžio bez nje a na šofer šajbu stavio staru od Siječnja.... To im je osveta za Piranski zaljev jer su drski i bezobrazni a posebno onaj pogranični polcajac na Pasjaku koji me prošli puta onako po BRE Jugoslovenski zafrkavao kada sam išao po polovni motor od Willysa u Ljubljanu - za unutra papiri od prikolice a natrag isti lik pita za papire od motora kojega sam kupio u LJubljani....drsko derle kome sam očitao bukvicu i u lice bacio knjižicu od Willysa.......ništa vam nije dosta reko šta da vam damo HRVATSKU obalu do Dubrovnika? Onda biste zajebavali Crnogorce da je i Tivat Slovenski....pa derle jedni da nije bilo Tita i Jugoslavije vi i Crnogorci NIKADA NE BISTE IMALI MORA! Drski i bezobrazni..gle što rade na raćun Šengena....samo provociraju stvarno bi ih i naša policija trebala po specijalom tretmanu počet maltretirat na našim cestama pa bi kreteni shvatili DA IMAJU VELIKU I JAKU HRVATSKU kontra sebe i da jednom već ZAČEPE .....srećom u Slo ima i predivnih ljudi i imam dosti prijatelji gore koji mi znaju reć - ma pusti to su ti ili SRBI ili glupi zadrti ŠTAJERCI....ma reko dobro...ima i kod nas isto takvih idiota ... :crying-yellow:

Za austriju se nisam htio zafrkavat jer njihova nadobudna policja prati svaki auto na ulazu i po parkinzima ....a triba punit naftu i odmarat
slika

Na parkinzima i kamiondžije prate hi-tech
slika

E ova skupina poljaka u renti puni sami sebe i svog vozila ponosno poziraju u svoj raskoši dodatne opreme
slika

Nakon full speed 90 km/h i potrošnje od 10,5 litri te 555,6 km te 65 litri dizela za 65,5€ sa 8,5€ vinjetom se zanoćilo odmah poslije Beča na autoputu nasuprot hotela. Planirano noćenje u Brnu je bilo previsoka letvica...Graz i Beć prekrasni ali za jedan drugi đir...

slika

slika

Standardna oprema protiv cigana ovaj put nadopunjena mačetom od 30 cm....ali se i kabina oblači u foliju da se ne vidi u nutra...svi otvoru zakračunati dopunskim kračunima iznutra...kčer po običaju drži nož ispod kušina....reko odnili bi i tebe nož koliko tvrdo spavaš...


Vrh
   
 
PostPostano: 30 kol 2017 12:39 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
17 07 2017 Ponedjeljak

Ponedjeljak je radni dan pa smo ga odlučili provesti radno tj proć kroz Češku i Poljsku što je brže moguće ali i posjetiti Auswitz.
Autoput nakon Beča ubrzo nestaje u oblik magistralne ceste prepune kamiona te prije same granice je potrebna Čehinka-vinjeta skupa ko sam vrag poput Slovenaca 17€.

slika
slika

Odmah nakon granice prvo mjesto prepuno Casina i mjesta za spolno općenje kako mi se čini prikriveno u obliku raznoraznih barova.
slika

slika

Cilj je Brno mjesto gdje već vremešni Rossi sa tvorničkom Yamahom para finu tkaninu HRC fabričkog tima sa novom zvijezdom Moto GP skupine Marquezom premda je tu i Maverick Vinales spreman za full upotrebu slijedeće sezone. Na žalost pista je ostavljena za drugi đir po češkoj na koji upućuje ovaj dvorac smješetn na zacrtanoj ruti.

slika

Autoputevi su čehinke prekrasno sredili i na njima ćete susreti bračni par Austrijanaca kako svaki na svom ljubimcu piči prema samo njihovom zacrtanom planu. Oltimera se uvijek pozdravi na cesti...

slika

Ima podosta kamionskog prometa ali na žalost koliko god čehinke bili naši omiljeni turisti sa škodama danas voze Bajeriše- Motoren-Werk .... sa početnim brojem 7 na poklopcu prtljažnika....
Na benzinskim vode za natočit nismo pronašli...

I ovaj air open muzej aviona je žrtvovan jer nas je čekao sličan ali u Finskoj

slika

slika

Prelazak u Poljsku znači i prestanak autoputa i početak sizifovskih muka jer prosječna brzina jako pada
slika

Blizu katowica je i Oswiecin a to naša današnja destinacija - mislim da mi je baš na ovom skretanju otpao dio ispušne cijevi koji izlazi ispod šasije van kampera tj samo nastavak pa je put nastavljen dalje...(moj ručni rad)

slika

Auswitz - Birkenau gdje je pogubljeno oko milion ljudi....ako nije napumpana laž kao i za naš Jasenovac dok su recimo Hiroshima i Nagasaki isto takav genocid ali to je kao bilo da se sačavaju USA životi ??????? Ma kome oni prodaju taj propagandni materijal, zar nije bilo dosta jedne bombe ???
Računao sam da kada bi poredali te ljude u kolonu neka svaki čovijek zauzima 0,5 metara to ispada kolona od 500 kilometara dakle od Rijekle do Minhena

slika

Pročitao sve na internetu tako da sam bio psihički spreman na akcije, najviše ma zanimao dio sa gušenjem plinom i krematorij.
Ovuda su puštali plin a kasnije propuhavali sa zrakom
slika

A ovo je spalionica - rekonstrukcija
slika

Pedantni Njemci su sve sakupljali - možda za crveni križ?

slika

slika

slika

slika

Zid na kome je bilo smaknuće u početku dok je bila ručna obrada

slika

slika

slika

slika

Ovdje su bile samice 1x1 metar u koje su stavljali 4 vero ljudi tokom noći....ulazilo se odozdola kroz mala vrata kao pas....to me najviše zanimalo pa sam ušao u nutra ....kažnjavalo se svaku krađu i komunikacija sa lokanim stanovništvom

slika

Nakon Auswitza koji ima dobru obradu na internetu ali je nešto sasma drukčije u stvarnosti, divili smo se Poljacima koji imaju smisla za izradu mostova.

slika

slika

slika

Da bi duboko u noć našli odmor uz autocestu nešto poslije Gliwica...

slika

Trošak je bio malen 17€ vinjeta, 7€ parking Auswitz jer je ulaz u muzej besplatan...nije lijep osjećaj jer smrad od plina se i još danas osjeća...


Vrh
   
 
PostPostano: 31 kol 2017 21:51 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
18 07 2017 Utorak

Nakon noćenja na autoputu u konstrukciji financiran iz fondova EU ujutro se krenulo dalje sa planom da se Poljsku što je brže moguće savlada jer čak niti Planetware Poljake ne spominje - osim Birkenau - Auswitz / Treblinka nema se previše za gledat...Gdanjsk možda...ali nije na ruti

slika

Na svu sriću Poljaci ipak imaju u planu Camper Pit Stop - CPT u daljnjem izlaganju...pa smo riješili nakupljene probleme jer je zadnji CPT bio u Austriji...

slika

Naime uglavnom ćete pronći na pumpama zrak i USISIVAČ za koji stoji uputstvo
slika

Poljaci su katastrofa vozači, skoro svako malo morate izbjegavat incidentne situacije a kulminaciju ćete doživjet na prstenu oko Warszaw....tu sam snimao action kamerom jer više nismo mogli izdržat od smijeha...ono kao kod nas kada su gologuzani - tajkuni skočili sa stojadina u Jeepove...tako da smo Warszaw samo obišli

slika

slika

Ono što ćete primjetit da oko svih većih gradova ima autoputa oko 20 -a kilometara...
slika


da bi se nakon te distance pojavio uobičajeni cestovni post-komunistički jad i čemer...na svu sriču podržan od strane četvrtog Reicha - pardon EU zajednice... :banana-dance:

slika


Inače kamionski promet skoro kao u Deutscland....vrlo jaka poljoprivredna zemlja , ne čudite se poljskim proizvodima po našim policama jer je skoro sve obrađeno i polja i polja raznoraznih produkata jedva čekaju da budu distribuirani na tržište...

Tu ćete kao i u Češkoj jedva i pronaći pokojeg kampera, više su tu Švicarci i Austrijanci sa svojim kombi-kamperima o kojih su obješeni bicikli...

Tko kaže da samo Holandezi imaju vjetrnjače?
slika

Ovakvih svetišta ima dosta uz autocestu no za detalje treba komunicirat sa lokalnim stanovništvom
slika

Ovakav stil autobusnih stanica gaji kompletna Skandinavija
slika

I tako smo savladali Poljski jad i čemer autoputa koji vodi prema Lituaniji ali koji će za par godina zasjati punim sjajem i omogućit udobno putovanje prema gornjem Baltiku...

slika

tako da smo zanoćili na zadnjem odmaralištu u Poljskoj pred Lituaniju gdje smo pronašli prekrasan wc sa tušem i facilityies te nadopunili sve zalihe jer tko zna što će bit dalje....

trošak 61 litra nafte 261 zlot a 1 € su 4 zlota - plaćanje sa Amexom još funkcioniralo...

Plan puta i kilometraža 520 km.....šteta Poljske jer imaju prekrasne najveće EU Dine kod Gdanjska no to je plan kada se bude išlo na Baltik da se vide lansirne rampe V-1 i V-2 raketnog plana Von Brauna i Hitlerov Vučji brlog odakle je komandirao napadom na Rusiju...ali to će bit druga priča...Nordcapp je još dugo...

slika

Prvu noć kada smo zanoćili kod Beča pomislio sam - bože dragi tek je 555 km od 11 000 km.....i posumnjao u ispravnost odluke da se sa ovim našim starim kombijem ide na Nordcapp. No sada je već bila putna groznica uhvatila maha i ništa više ekipu Ducato Racing Teama DRC nije moglo zaustavit....čak i vrlo neugodan zvuk otpalog dijela ispušne cijevi...za koji sam tek kasnije tek negdje u Norveškoj skužio da je otpala..Pred nama je bio vrlo interesantan dio od tri Pribaltičke bivše Ruske države koje su bile kompletna nepoznanica i vrlo interesantno područje za ispitivanje...


Vrh
   
 
PostPostano: 01 ruj 2017 13:43 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
19 07 2017 Srijeda

Nakon noćenja u Poljskoj i jutarnjeg punjenja rezervoara za 44 litre i 183 zlota krenuli smo dalje prema pribaltičkim državama. Prva na redu je bila Lithuania koja je jedan kontinuitet Poljske ravnice i poljoprivrede sa početkom šumovitog područja. Tokom prošloga dana susreli smo dva momka iz Zgb koji su se brigali da li za Lithuaniu treba vinjeta, inače im je firma postavila destinaciju negdje u Finskoj...i rezervirala trajekt za Helsinki unaprijed...


slika

slika

Za ono nešto malo boljih cesta očito je Eu opalila ćušku Lithuancima glede vinjeta...nema ih kao ni cestarine u sve tri države

slika

Vilnius je lijep grad sa jednim prekrasnim dvorcem no nije bio baš na liniji puta ....i nema ono što je naš cilj
https://www.tripadvisor.com/AttractionP ... ounty.html

Stoga je cilj bilo brdo Križeva u Šiualiai

slika

slika

slika

slika

slika

I sam Poljak papa koji je prvi uočio i priznao RH 1991 godine....je rekao da je to jedno sveto mjesto ....kada je bio tamo

slika

Na ovome mjestu je čitav posjet pape u slikama

slika

Koliko ima križeva na ovom brdu mislim da nitko ne zna

slika

slika

slika

Na žalost većina posjetilaca preskače ovu crkvu koja je u pozadini brda sa druge strane i njezin oltar je prozor koji gleda na sveto mjesto gdje su postavljeni mnogobrojni križevi...kojeg i vi možete kupiti u obližnjem prodajnom centru i zabosti kamo želite samo stvarajući još veći kaos na brdu križeva. Pokušao sam naći najstarijeg no ima ih toliko da je to skoro pa nemoguće jer su svi drveni i izloženi propadanju...a na metalnim nije ništa pisalo no neki stavljaju i križeve od prokroma da ne hrđaju....nema zemlje odakle nema križeva

slika

Nakon ovog posvećenog mjesta na kome se križevi postavljaju od pamtivjeka krenuli smo prema drugoj državi Latvia i njezinom glavnom gradu Rigi. Latvia ima i prekrasne plaže no njih smo imali u planu dotaknuti kasnije prema Estoniji.

slika


Riga je klasični lučki grad poput moje Rijeke....
https://www.getyourguide.com/-l213/?cmp ... gJxz_D_BwE

slika

slika

slika

slika

I produžili dalje Baltikom glavnom cestom prema Estoniji do jednog ugodnog parkinga uz samu obalu i klasičnu Baltičku plažu....gdje smo bili sami

slika

slika

slika

slika

Gdje smo snimili zalazak sunca i sačekali drugi dan a ti je bio Tallin

slika

More dosti toplo ali zrak oko 16C što za nas ljude sa Mediterana ne znaći - kupanje.....malo smočit noge da ali niti to jer je oduran fini pjesak a mi smo ipak ljudi od Kamika i soli.....e stvarno čovik zna cijenit naš Mediteran kada vidi ovo...nima lipše zemlje od RH vjerujte...sve imamo, pa čak i ovakvu pješčanu plažu na Braču...
Od kampera i turista ni traga ni glasa....ove tri države izgleda nisu prezanimljive....i opet pet stotinjak kilometri

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 01 ruj 2017 23:31 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
20 07 2017 Četvrtak

U pravilu nikada koliko god da smo noćili nikada nismo bili sami. Kamperisti čim ugledaju kolegu uglavnom se pridruže posebno kada je u pitanju noćenje. Tako je bilo i ovoga puta na vrlo ugodnom mjestu uz obalu Baltika.

Današnji je dan trebao biti ugodan jer je plan bio da se prebacimo trajektom na Skandinavski poluotok. Sama Latvia nas se nije baš previše dojmila jer recimo Lithuanija je kopija tj nastavak Poljske dok su ovi ostali negdje na sredini -

Recimo i sama granica Latvia - Estonia je tipična bivša ruska granica - sve u nekoj poluizgradnji

slika

Sa sačuvanim mitraljeskim gnijezdima, kao da još čekaju Ruse da se vrate

slika

Te još mnogo ostataka vojnih ruskih objekata
slika

Još nam se Lithuanija učinila nekako najnaprednijom

Ovdje počinjemo sretati prve grupe motorista kao neki nagovještaj Norveške i našega prvoga cilja
slika

Vozimo se po glavnoj cesti od Rige prema Tallinu
slika

Kada su auti u pitanju pit stop je uvijek welcome
slika

U ovome slučaju vlasnik je iz Tallina a ovdje čuva izloške i to iz Ruske auto industrije Moskviče/Vilge/Gaz i slično prekrasan muzej koji me podsjetio na aute koje smo nekada ne tako davno vozili...

slika

slika

slika

slika

Uglavnom jako interesantan muzej tj prilikom ovih dugačkih tura morate voziti 4 sata zatim 4 sata neke aktivnosti pa onda opet 4 sata vožnje...

Ceste u Estoniji su također u izgradnji nema autoputa nema cestarina sve tri države furaju Euro.To je dobro. Na žalost benzinske ne služe vodu tako da je CPS- Camper Pit Stop preaktično nemoguće obaviti.

slika

Stižemo i do Tallina za kojeg kažu da je prekrasan grad

slika

Dolazimo na terminale i krećemo na treminal gdje ima brod a to je terminal A
slika

Put nas vodi kroz putnički terminal gdje gosti tj autobusi sa Cruisera stvaraju neopisivu prometnu gužvu a policajci po običaju ne znaju što će jer ručno reguliraju promet tako da je kaos potpun...svi nervozni vrućina vrijeme oko podneva...

slika

Stižemo do terminala A i čekamo na red. Kada smo na redu cura kaže, preveliki ste!? Nema za vas mjesta.....slijedi povratak i pokušaj na terminalu B ali ni tamo nema nikoga kao ni na terminalu C. Onda slijedi povratak na terminal A i očajničko pitanje a kada možemo dalje? Kažu sve rezervirano preveliki ste idite na termional D.

E sada već kroz onu prometnu gužvu mogu izavezanih očiju da glavnog putničkog terminala D.

slika

Opet u red i kada dolazimo do šanka opet isto pitanje/konstatacija* Nemate rezervacije? E onda idite kupite kartu na šalter na terminalu kada i ako bude mjesta.....

E sad je problem kako van iz terminala jer je tribalo skužit da je rampa automatska i otvara se kada ste ispred nje! To Rus koji se vrtio skupa sa nama bez karte očajnički tražeći izlaz izgleda nije skužio...

Onda po tko zna koji put nazad na glavni putnički terminal i na šalter...

slika

gdje srećete i svjetske putnike iz Bliskog istoka

slika

Dolazim na šalter i gledam gdje je ručka da se pridržim od šoka obzirom na cijenu kupljene karte

Znam da moram lagat jer računaju puno skuplje za visinu preko 3 metra no zgodna preplanula 4 banke stara Milf - Estonka na šalteru je direktna. Molim vas Putovnice i prometnu knjižicu. Šah- Mat---a cijena prava sitnica... :crying-yellow:

slika

Kad mi se nakon šoka stanje kako tako popravilo ode ja nekako teturajuć do auta jer tek u 22-30 imamo trajekt a dolazak Helsinki je 01-30.....reko dobro je popodne ćemo provest razgledajuć Tallin.

Generalno zbrku je napravio a tko drugi nego kreten od policajca! Kad sam ga na dolasku pitao gdje kupiti kartu pokazao je na rampu a to mi je izgledalo logično jer u Doveru sve obavljate na rampi no ovdje je kao u Calaisu - morate na terminal po kartu! Jasno glupi pandur ostaje glupi pandur pa ma čiju odoru da nosi....nije ni čudo da ih penzioniraju od 40 godina da ne ne prave još veće gluposti kada ostare.

Uglavnom krenusmo mi u istraživanje Tallina kroz marinu koja je spojena na terminal

slika

Ukoliko želite ručati u marini onda vas naprije privežu za stol
slika

Onda vas podignu na nekih 50 metara visine
slika

Da možete uz ručak pregladati Tallin iz zraka...
slika

Nakon mučnine uzrokovanom cijenom karte za trajekt te čitavom procedurom produžismo do gradskih znamenitosti

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Grad koji i mi imamo a zove Barokni grad Čakovec samo u jednom manjem obimu tj puno manjem pa dok se budete izmrcvareni mislili što cete raditi do trajekta topla preporuka za pogledati jer zaista vrijedi truda. Lijep grad koga su rusi u proljeće 1944 do temelja srušili tek onak da se zna što slijedi ako stogod prigovore

Moram reć da sam u ljutnji nakon terminala A otišao na kamionski terminal reko valjda smo kamion pa ce nas tamo uzeti!? Uglavnom cijena 4 Guiness pive u latici od 0,5 su 2,5€ stoga nije ni čudo što Finci doslovce prazne sve police kao i mi nekada u Trstu.

slika

Na žalost to su mi bila 4 posljednja Guinessa koje sam popio u narednih mjesec dana obzirom na Skandinavske cijene pive...

Dosti rusa putuje sa nama a ova je ovom jadniku oko 2 ure držala neku prodiku...komad babe dobra za pozu 69.
slika

I tako konačno u 22:30 po četvrti puta u filu za Tallink trajekt koji nas je primio u svoju utrobu...da nas ispljune u Helsinki

slika

slika

Dvi ure vožne u polupraznom trajektu, a koja budala ide navečer u pola noći preko?

slika

Na trajektu upoznajemo Nadju Ukrajinku koja sa šogorom i sestrom ide u Finsku brati jagode naredna 2 miseca za plaću od 2000€. Strah ju je broda stalno spominje Titanica a na naš odgovor da idemo na odmor to joj nikako nije bilo jasno.

Nije bilo druge nego garminu postaviti prvu benzinsku na Finskoj cestovnoj ruti broj 4 i otići na počinak nakon vrlo interesantnog i financijski uzbudljivog dana te - late night ride- kroz puste ulice Helsinkija

200€ za kartu i 58 litri nafte za 58 € je bio trošak...ja točno dizel je 1€. Ovo na dnu je pumpa ujutro gdje smo noćili jer Helsinki sam zaključio da nije vrijedno posjetit obzirom na ovaj izvještaj.

http://www.planetware.com/tourist-attra ... n-hels.htm

slika

Danas je bilo samo 350 km....

slika

N ažalost pored financijskog kolapsa onak po ljetno Mediteranski obučen onaj hladno Skadi zrak me toliko pothladio da sam kašljao i šmrcau slijdeća dva tjedna...

Lipa bi tura bila da smo od Tallina produžili na St Petersburg ali to košta 60$ po osobi za vizu + putno osiguranje....no kada računate za 4 osobe 240 $ ili 200 € za trajekt skoro da se čini bolja opcija da se ide preko St petersburga. Naime postoje i brodske jednodnevne ture iz Helsinkija ali to jako puno košta i financijski nema smisla.

Uglavnom tako smo proveli jedan od financijski i klasično Jugo turističkih dana kada recimo čekate na trajekt za otok Rab!

Tallin je dosti napredan jer kopiraju u svakome pogledu Helsinki pa tako da imate na neki način vizualni osjećaj da kada se spustite u Tallin da ste već u Finskoj.


Vrh
   
 
PostPostano: 02 ruj 2017 13:49 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
21 07 2017 Petak - kažu dan za metak tko može

Kratki osvrt na ovaj dio puta pokazuje da smo pokušali što brže doć do Skandinavije preko Poljske i Baltičkih država. U principu Poljska ima dio koji je interesantan a to je Baltička obala i naci logori dok Pribaltičke države kao što smo vidjeli još uvijek strepe od Rusa a do prekjučer su vozili aute koje smo gledali u Muzeju jučer. Tallin, Vilnius te Riga su za pogledati jako interesantni te ako tu ubrojite Helsinki a ako ste još sretnik i Staljingrad tada se more reć da možete zaboravit Švedsku kuda na žalost ide dobar dio ljudi. Obično se prebacuju iz NJemačke na Švedsku i onda prema Nordcapp. Švedska nema toliko raznolikosti kao pribaltik a sa Finskom kako ćemo vidit uopće nema konkurencije tako da je ova ruta puno bolja. Na žalost Poljaci i Pribaltičke države nisu bas Camper Frendly pa CPS - ovdje i ne postoje i morate za vodu i fekalije snalazit na sve moguće načine ko Houdini da budete koliko toliko ekološki osvješteni.

Došavši u Finsku već se osjeti miris Polarnog kruga jer je vrijeme hladno svega 14C i kišovito. Bolje rečeno kiša i sunce se smjenjuju permanentno dok na nazovi plaži nema nikog zainteresiranog. Kod Helsinkija ćete uhvatit državnu E -75 ili br 4 cestu sa kojom ćete se držati sve do granice sa Norveškom tj Karasjoka. Ovo bi bila nekako najbolja i najkraća ruta na sjever na kojoj leže neka interesantna naselja sa lokalnim zanimljivostima. Držeći se uobičajene taktike 4+4+4 vožnja/odmor/vožnja krećemo dalje na sjever. Jasno da na parkingu opet nismo sami...Normalno da u ova 4 sata vožnje se staje kada je nešto intersantno.

slika

Ovo je razvijeni sjever pa na pumpama idu samo kartice....visa erste banke na primjer, AMEx je neupotrebljiv.
slika

Ima na engleskom prevod ali je problem što točite po 5-10-20-40 eura fiksno tj platite karticom koju verificira pa točite unaprijed određenu količinu ....a što ako želite pun rezervoar ili recimo 30 € goiva....cjena je 1,27 € a to je skoro ko u nas ali bitno skuplje nego do sada.

Apsolutno svaka benzinska ima complet CPS pa treba imati samo svoje crijevo sa gardena brzim priključkom da se spojite na špinu i točite vodu do mile volje a odmah praznite sivu vodu - savršenstvo

slika

E 75 tj nacionalna cesta br 4 je otprilke ovakva čitavo vrijeme puta osim nakon Helsinkija gdje traje oko 15 ak kilometara u punom profilu autoceste.

slika

Finska je zemlja od 180 000 jezera i oko 20 000 000 komaraca koji vas strpljivo čekaju da zapiknu svoje rilce pod vašu kožu i kušaju HR krvnu spustancu! AUTAN OBAVEZNO kao i ona kemikalija na 220V koja će savladati otpor onih komaraca koji tokom dana uđu u kombi da ne morate noću slušati zvučnu protuavionsku uzbunu ili pak lamatati muhomlatom po zaostalim primjercima čija će krv ostaviti crvenu mrlju po oplatama kampera kao trajnu uspomenu na Finska jezerca.

slika

Kako ćete zadirati dublje u Finsku sa istoka se prodružuje druga glavna cesta i spaja sa vašom te susrećete interesantne detalje, kolege oltimeriste u " Rat izdanju

slika

Mnoštvo kampera po cestama pa ovakve sitne intervencije nisu nikakva novost

slika

Ukratko na 5 kampera dolazi jedna kamp kućica! Da, to je realnost Skandinavije koja je već dva koraka ispred EU. Svi se pozdravljaju pa ako vas pozdravi i kamp kućica otpozdravite jer je to u Finskoj normalno. Nevjerojatno jak kamperistički pokret ima ih toliko da morate stalno držati ruku podignutu u stavu Heil Hitler! Došlo mi da otkinem ruku na lutki i postavim je u svrhu pozdrava!...

Na običnoj benzinskon naći ćete i ovakve elektro priključke badave

slika

Malo kiše nešto sunca i tako uz nebrojena jezera

slika

Koja mogu bit u cjelosti vaša jer skoro da nema nikoga....triba samo uzeti kajak na krov da se morete vozikat po njima

slika

Na nekim ćete mjestima pronać sunčana mjesta gdje kao gušter morete ulovit malo sunca na kavici uz cestu i natočit nafte...ovo je bila mala privatna pa plaćanje ide ručno na blagajni.

slika

Prije Oulu ćete naletit na avio muzej sa ulaznicom 20€ za 4 osobe. Naime svaki ljubitelj F1 mora znat da tehnologija iz avio industrije dolazi u Formulu 1 kao automobilski tehnološki vrh. Sa F1 se transferira u serijsku proizvodnju...ali sve počinje od aviona!?

slika

Unutra ćete raščistiti što je u biti kukasti križ koji su nacisti prisvojili...i da svastika je postojala dugo otprije

slika

Ulaz u muzej je preko male piste...

slika

Jako detaljan muzej

slika

Sjećate se onih reklama DOHC Double Overhead Camshaft ili 16V tj glave motora sa po 4 ventila po cilindru?
Da ali to je vozilo avione još u 1930 im....

slika

slika

Zvijezdasti motor?

slika

Browning iz WWII

slika

Nešto od arsenala avio bombi

slika

Nešto od raketnog arsenala?

slika

Kompletan avion u presjeku sa svim komandama od kojih 50% nećete skužit čemu služe?

slika

Možda želite sist u avio sjedalo?

slika

Ili vidjet radare ili one reflektore kojima su svjetlosnim snopovima osvjetljavali avione?

slika

Kada je Michael Schumaher ubacio u svakodnevnicu F1 svijeta simulator - da ali to je postojalo za avione još davno prije!

slika

Stara radar kontrole

slika

U ovo možete sist da osjetite kako je život pilota kompliciran

slika

ako vas je zabolila glava ovo je nastavak na desnoj strani a ostatak je sa lijeve..

slika

Nastavili smo do Oulu koji je zadnji grad na Baltiku i odakle se počinje uspinjati na sjever!

slika

Zaustavivši se na ovoj benzinskoj koja nas je privukla ovim interesantnim detaljima

slika

Plan puta

slika

Trošak nafta 45 lit 65 €.....total 500 km da ne pokvarimo prosjek


Vrh
   
 
PostPostano: 02 ruj 2017 16:49 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
22 07 2017 Subota - 7 dan puta

Danas je plan nastaviti putovanje do Rovaniemi tj mjestu gdje Djed Mraz stoluje. Jano da je konak krcat istomišljenicima

slika

APSOLUTNO kuda god u EU prođete ako ima kamera za nadzor prometa imate ovaj znak koji vas upozorava na nju! Dakle nakon upozorenja slijedi kazna osim u RH DRSKE I BEZOBRAZNE MILICIJE ZA KOJU TO NE VAŽI!

slika

Nakon preuzimanja Sulzera od strane Wartsile Finci postaju vodeća nacija u proizvodnji brodskih motora pa ovim spomenikom to i prikazuju

slika

U Finskoj se stvarno osjećate ugodno jer je kamperistički jako friendly zemlja

Benzinske, svaka ima ovaj napojni centar za napravit CPS a ako imate svoje crijevo sa nastavkom za vodu onda je to bajka!

slika

Ovdje se rastajemo od sumornog Baltičkog zaljeva koji vas u 7 misecu obzirom da znate kako je kod nas vrime neće baš previše dojmiti, no ipak ljudi smo od mora i soli pa smo se ko patke odgegali do nazovi plaže!

slika

Ipak su oni gorski ljudi pa uz samu plažu ima kućica u kojoj možete roštiljati do mile volje jer uz drva ima i roštilj tj gradele. E baš te gradele dile Balkance od Skandinavaca svjetlosnim godinama jer balkanac bi ga odnio doma a skandinavac bi ga ostavio da ga koristi i drugi put! Na žalost surova istina....ali i pokraj bijele boje uvijek za kontrapezu mora bit i crna! Uz dobro mora stajat i zlo!

slika

Nakon par kilometara iza Rovaniemi nailazimo na Santa Klaus park kao klasičnu turističku trapulu, tek iza nje je ono što tražimo a to je ULAZAK U POLAR CIRCLE i DJED MRAZ!

slika

Ah da to je to

slika

Jasno da ovo selo sada po ljeeti izgleda kao Bol na braču recimo nigdi 15 Januara....kad puše bura....a vi u kupaćim gaćama i sa AmberSolaire kremom u ruci čekate sunce koga nema!

Zimi to za dicu je raj sa shematskim pregledom građevina

slika

E tu se već pomalo ali siguro formira NORDCAPP skupina koja dolazi iz ovoga Finskoga pravca...uglavnom specijalna skupina koja cijeni svoje ljubimce pred kojima je veliki izazov da čitavu vožnju naprave ugodnom i bez greške na zadovoljstvo svojih vlasnika. Tako da padne i pokoja slikica u samačkom stilu, da ovo sam bio ja ali pred 30 ak godina ... :handgestures-thumbup: danas je drugi stajling :crying-yellow:

slika

Malo po malo već srećemo kolege kojima u garminu piše isto odredište

slika

Objekti su uglavnom zatvoreni u stilu čuvara plaže u zimskom periodu sve mirno i tiho odmor za dušu jednostavno se zaustaviš i uživaš u tišini i poželiš zaustavit vrime na neko vrijeme...e takva je čitava Finska. Prekrasna zemlja!

slika

Ovdje vas zimi vuku raindeer tj jeleni od djeda mraza

slika

slika

Ovdje su smješteni haskiji koji vuku sanjke

slika

ima i po ljeti pokoji primjerak da se služba ne zatare

slika

slika

Ovo su bungalovi u koje ce vas smjestiti ali čekaj malo? Pa ja i susjed dijelimo istu terasu ej Finaldezi a privatnost? Nema toga jer su bungalovi dvojni objekti sa jednom terasom. Šteta.

slika

slika


Za kraj ono što me smeta ova crta koja označava polarni krug kompletno je podešena rasporedu objekata i nema nikakve veze sa realnom crtom polar circkle-a obzirom na geografiju No to nije važnpo jer turistički autobusi staju na 15 minuta u kojih imate maraton za sve obić i poslikat ako uspijete i onda ko marincu na D day na Omaha beach uskaču u autobus gdje se nastavlja panična jurnjava u samo njima znanom smijeru....a vi polako sve do u detalj. Je to je golema prednost kampera...ali golemi financijski rizik...

slika

Da li ćemo ovdje spavati? Pa mogli bi jer kostimirani glumac obučen u djeda mraza radi do 18.00 !! Da pokažemo dici čime smo ih pred 10 ak godina naveliko varali...

E kad sam vidio ovo srce mi brže zakuca jer nakon 2 godine čekanja i 3 miseca detaljnog planiranja da uživo vidim ono što sam isplanirao i gledao na slikama a zamalo se izmaklo i ove godine je tako jaaako blizu na udaljenost kao od Rijeke do Dubrovnika ....

slika

Pa do sjevrernog pola

slika


I tako zanoćismo kod dide mraza u kratkim gaćama....bez jelena koji su na ispaši uz cestu i haskija koji tko zna gdje i na koga laju ... neka neka doći će i njihovo vrime da dicu razvesele...

Odavde se rade njihovim autobusima razne ture po Finskoj u zimskom periodu po cijeni paprenoj...ko sam vrag...dakle avionom do Rovaniemi i onda smještaj u sant aklaus village pa onda turica recimo do Nordcapp ....jasno ako je tunel kod Honinsvaga otvoren...

Danas smo si priuštili blagostanje sa samo 230 pređenih km....

slika


halo Bing! Kako brat? Pita sir Oliver iz Alan Forda.....48 litri i 60€....e dobro novčanik se suši ali nije još kao bakalar...


Vrh
   
 
PostPostano: 03 ruj 2017 21:04 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
23 07 2017 Nedjelja 8 dan

Već smo 8 dana na putu i problem se stvara jer ima pun kufer prljave robe od 4 osobe a za to treba kamp i veš mašina. Doduše u nekim većim gradovima ima javna perionica ali je teba nać. Drugi je faktor ipak onaj malo gori a on se zove lagani umor jer ipak treba svaki dan 12 sati bit iza
ili oko volana. Premda su stalno neki kraći pit stopovi na dnevnom redu ipak to malo po malo oduzima snagu. Kažu i bog je odmorio u Nedjelju! Zbog toga smo i odmorili kod Djeda mraza gdje se već noć nekako problijedila.

Ujutro samo posjetili maskiranog čovijeka u Djeda mraza koji ima već svoju uobičajenu šemu razgovora sa posjetiocima. No ipak u zimi odn za djecu to je pravi doživljaj što ga mogu vidjet orignalno u njegovom kraljevstvu. Vrlo dobra i pametna turistička atrakcija premda samo mjesto ne odiše sa nekom pompom i veličinom pa je zbog toga i napravljeno ono prvo mjesto odmah 2 km poslije Rovaniemi da se zadovolje smještajni kapaciteti i malo rasprše grupe posjetilaca na dva mjesta.

U principu razgovor sa Djedicom je badave u ovo doba no trapula je u tome što iza vas tj sa kontra strane DMraza stoji prekrasan DSLR aparat sa blicom koji će vas uslikati za trajnu uspomenu. Vi to sa vašim aparatom ne smijete osim ako inkognito sa strane ne uslikate mobitelom. Jasno da je sve malo zamračeno da bi efekat slikanja sa strane bio što gori. Na žalost sve se plaća.....pa mi je to badave razgovor bio odmah u početku čudan....

slika

Na ovom mjestu možete direktno ubaciti razglednicu da vam je pošalju na božić direkrno od mjesta gdje stoluje djed mraz...
slika

Cjene u lokalnom info / suvenir centru su realne za EU pa si kupite nešto jer uskoro počinje sistem gledanja u stilu Čeha kod nas u Komunističko doba YU...jer nećete imati novaca za tako skupe stvari.

Finska cesta br 4 je uglavnom ravno povučena pa će vas podsjećati na USA ceste onak brdovite i ravne...

slika

Naselja u Finskoj su prema sjeveru prorijeđena a kuće mahom drvene građe - Drvenjače koje se susreću u USA-Canada

slika

Nakon Rovaniemi otprilike 100 km prema sjeveru očekujte prve manekene na cesti. Dobro je ako auti stoje na cesti jer znate da su ispred njih Raindeer - Sobovi dakle več tu treba bit oprezan, no glavni problem je ako se stvori ispred vas a vi ga ne primjetite jer u profilu jako uzak i skoro pa nevidljiv a vi recimo promatrate kamp kućicu koja dolazi u susret. Ovoga se treba čuvat i tu je savozač koji če upozorit na opasnost, no ako i on slika nešto i ne gleda cestu :handgestures-thumbdown: e tada ostane na cesti samo krvava mrlja...od sudara... :crying-yellow: a vaš godišnji ode u prah.....tj svede se na autobusnu povratnu kartu...ovoga se jaaako čuvajte... :handgestures-fingerscrossed:

slika

Sobovi su jako pitomi u stvari domaće životinje, neki čak i čipirani i njih se treba čuvat jer se šeću po cesti kao manekeni. Elk tj Los e on je divlji i njega ćete jako teško susrest a kamoli vidjeti...možda samo onak u prolazu u gustoj šumi sa strane ceste....

slika


I tako stigosmo mi do našega kampa koji je u biti više bungalow tipa sa jako pristupačnom cijenom od 25€

slika

Sa povećim praznim placom za kampere uz samo jezero

slika


E to je ono što se cijeni jer za tu cijenu imate BADAVE veš mašinu i sušilicu, Saunu, Kućicu za Roštilj i Uredan sanitarni čvor sa toplom vodom badave. Ovoga više tijekom putovanja nismo pronašli nigdje. Jedino što u cijenu nije bio uključen Wi-fi...

slika

slika

slika

slika

Vjerujte mi Finska je najfriendly Skandinavske zemlja za odmor iz koje vam se jednostavno ne da proć dalje....mislim da bi se dnevni trošak ovdje mogao spustiti na 30€ po danu a to je za sve kamperiste san koji si mogu priuštit samo penzioneri koji imaju vremena na pretek...

Ukoliko želite ispeć roštilj onda samo morate donest meso jer vas već sve čeka glede opreme i sigurnosti da ne izazovete požar....e to je Skandinavija e to je Finska. Zemlja za preporuku za provest jedan prekrasni godišnji na jezerima ...samo morate kupiti kajak za vozikat se po jezerime ...naime bila je i jedna mala barčica na vesla u kampu ali me bilo frfa pitat dozvolu za korištenje jer sam bio prehlađen a voda hladna ....

slika

Voda hladna? Ma kakvi :handgestures-thumbup: ovaj dvojac sa šugamanima uzeo pravac prema sauni :bow-blue: reko valjda idu ljudi u saunu koja je badave....ma je vražja sauna :crying-yellow: skaču ovi u jezersku vodu....ne moreš virovat**

slika

Na nečiju žalost .. :crying-yellow: ..tj sa druge strane na suncu ko poskok koji skuplja minimalizirane sunčeve zrake da se pokrene krvotok... :handgestures-thumbdown: ovako izgleda lik od mora i soli sa Mediterana .... :naughty:

slika

Pri temperaturi od

slika


Ma daj daj ako nije + 40 i more + 25 ne vidi ja mora.....ni vode....

Bing, kako brat? Pa jako malo - 34 liter za 43€ + 25 € kamp....

U biti i nije baš svima bio odmor jer triba oprat 3 veš mašine robe i 3 posušit u sušilice....a to traje oho ho radnih sati....

slika

Danas ipak samo fakultativnih 120 km....

slika

Da to je taj polarni dan

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 04 ruj 2017 13:05 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
24 07 2017 9 dan Ponedjeljak

Ugodni vikend je kompletiran u prekrasnom Finskom kampu čiji je vlasnik Norvežanin. 4 kampera i 4 bungalowa popunjena za jedan dan i nije baš neki poslovni rezultat (bruto oko 250€) no očito je da mu se isplati kada ga drži otvorenim. Nas put br 4 vodi dalje na sjever jer ipak već smo 9 dana na putu a Nordcapp je još uvijek neosvojen!

slika

Provišta u butigi gdje srećete mnogofrojne fince, stranaca malo a kampera puno u bit sve Finci

slika

Finski jezik je Finsko ugarska skupina jezika kamo spadaju i Mađari no stvarno su neki nazivi jezivo dugački...

slika


Ovo je klasična Finska močvara kojih je Finska prepuna, no isušivanjem su potigli nove probleme kada su promijenili biljno - životinjski svijet i staništa što je ovdje jako lijepo opisano na ovoj poučnoj stazi. Staza vodi jako dugo u močvaru do jednog jezera gdje možete promatrati ptice sa malog tornja. Podosta posjetilaca je onemogućilo dvije gospođe koje su skupocjenim dalekozorima promatrale samo njima znane životinjske primjerke.

slika

Lipi dan i krećemo se dalje pa se škontrivamo sa novim manekenima koji se bezbrižno šeću po modnoj pisti - cesti uživajući u ometanju prometa no na veliko zadovljstvo mnogih turista...koji ih jedva čekaju na metu fotoaparata

slika

Ovdje kod Ivala na ovom putokazu sam doživio srčani udar od tuge jer je tu trebalo poć za Murmansk pa onda Kirkenes te Nordcapp, no oko 300 $ za 4 vize je ipak malo previše za jedan kratki izlet u Rusiju. Da se išlo preko Lenjingrada pa Moskva pa Murmansk e to bi onda bilo u redu ali to bi bilo nešto više putovanja ...od 5 tjedana.

slika


Teško trenuci ali šta se može budžet je budžet! :crying-yellow: :handgestures-thumbdown: a samo 300 km od Murmanska!!!

slika

Ljepota Finske je nemoguća i jednostavno počnete žalit što ste se uopće uputili prema Nordcapp jer stvarno ovakva mjesta su san svakoga kamperista, no na žalost sve je to lijepo ali kad se dokopate Norveških Fjordova i planina onda ćete sve ovo jako brzo zaboravit.

slika

U davna vremena zlatna je groznica potresala i Finsku jer su i ovdje velika nalazišta zlata. Ovaj muzej svakako za posjetit premda ima jedan muzej malo niže gdje se kopa ametist...

slika

slika

Najprije ulazite u kaubojski grad za vrime zlatne groznice

slika

Sa svim detaljima iz onoga vremena

slika

posebno intersantna kariola na skije

slika

Kuće od boca da su radili i u USA

slika

slika

Jako dobar saobraćajni znak ali bi ga tribalo postavit odmah na trajektu u Helsinkiju

slika

Ulazite u muzej gdje su opisani svi kontinenti glede zlatne groznice sa svim alatima i sredstvia za ispiranje zlata

slika

slika

slika

slika

slika

Uključujući i prevozna sredstva

slika

Da vidie kako se nekada ispiralo zlato uživo

slika

slika

slika


Sa slikovnom podrškm

slika

E sada kada ste detaljno upoznati ulazite u drugi dio muzeja gdje slijedi praktični dio

slika

slika

Najprije vas obuju u adekvatne čizme a u ruklu vam ubace onaj pijat za ispiranje zlata...

slika


Tada se morete pridružiti novonastaloj skupini....koja grozničavo gleda u onaj pijat pod paskom instruktora

slika


Na kraju ipak svatko dobije malu ampulicu sa mješavinom vode/pjeska i nešto malo zlata...

slika

a ako vam baš i ne ide će vam pomoć instruktor

slika


ako baš niste od volje za močit ruke i noge sličnu zlatnu ampulicu morete dobit sa certifikatom u butiku u kaubojskom gradu za 17€ :handgestures-thumbup:

slika

slika

Na kraju ako ste umorni imate prekrasni kamp sa bungalovima pokraj muzeja za poduži odmor u prekrasnoj jelovoj šumi...
Da to je Finska! :handgestures-thumbup:

Na žalost moramo igrati utakmicu sa Norvežanima pa idemo dalje do jezera Inari gdje je smješten prekrasan gift shop sa odličnim palačinkama koje se peku na licu mjesta....grupa Njemaca....odmah ćakula o motorima....jedan od njih odmah prihvaća konverzaciju :handgestures-thumbup: a jaa Kroatien a ja Rijeka ....očito dobro pozna čak i naše registracije....odmah se slažemo da je naša Jadranska Magistrala najljepša i najduža Motoristička cesta na svijetu.850 km od Pule do Dubrovnika.....Ma kakav Norveški Atlantic road....imamo najlipšu cestu na svitu a ime joj Jadranska Magistrala...motoristi je jako dobro znaju....Da i oni idu na Nordcapp, uglavnom ovdje je skupina Nordcapp već formirana premda nas nema jako puno...

slika

slika


Nismo daleko odmakli nešto prije grada Inari gdje nailazimo opet na jezero koje pripada samo nama. >toćno samo nama i još par kamperista koji stižu tokom noći....

slika

Ispred male kafeterije nailazimo konačno na jednog rijetkog primjerka a to je Nordcapp biciklista. Poljak koji kaže da je već mjesec dana na putu te da je bio do sad po Finskoj. U Norveškoj planira nać neki posao da popuni budget pa da ide prema nazad ....kaže da mora minjat lanac jer da izdrže oko 3000 km. Reko znam da si sam pa ćakula dobro dođe, je kaže on pa i ja i bicikla puno razgovaramo na ovakvim putovanjima. Znam kažem jer i ja sam razgovarao nebrojeno put sa mojim motorom...bolje sam nego loše kumpanjan bi rekli moji stari...

slika

Sve skupa noćenje na jezeru prije grada Inari...200 km total

slika

Halo bing? 27 € ulaz u muzej 4 persone, 17€ zlatna ampulica te 27 € za 23 litre nafte :handgestures-thumbup: :handgestures-fingerscrossed: dobro je nije puno...e to je ono kada se kamperom malo vozi i malo troši a jako puno uživa...


Vrh
   
 
PostPostano: 04 ruj 2017 21:35 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
25 07 2017 Utorak

Ujutru kade svane novi dan imate osobni kutak za svoj tenutak i to samo za vas! Eh ta Finska ...stvarno vam se neće dati napustiti je.

slika

U Inari se odvajate prema Norveškoj, u biti ste potpuno sami nema puno kampera....stvarno ovaj pravac skoro da nitko ne preferira svi idu preko Švedske a propuštaju najlipšu kamperističku zemlju Finsku.

slika

ceste su u rekonstrukciji jer se jedino sada može polagati asfaltni sloj

slika

Napokon granica sa Norveškom i poljednje točenje nafte po jeftinoj cijeni :handgestures-thumbdown: ma vraga jeftinoj ovdje je 1,42 € jer znaju da svi toče prije Norveške.....

slika


Nema nikakvih graničnih formalnosti, bolje rečeno nema nikog na granici...

Most koji spaja Norvežane i Fince i autobus pun Koreanaca.....dobrodošli jer su mi pomogli da postavke sa action kamere sa kineskog vratim na Engleski jezik....greškom postavio na factory setting pa sve otišlo na kineski...

slika


Stižemo u Karasjok prvi Norveški grad u kome Laponci imaju svoj Parlament i muzej.....Sami miuzej koji za ogromnu svotu love na ulazu praktički nudi najmanje za vidjeti što smo čitavoga puta doživjeli. Stvarno kao naši ugostitelji koji porciju Hobotnice ispod peke nude za 500 kuna...na žalost svi ga redovito posjećuju....

Posjest će vas u veliki vigvam - šator i zapivat pismu ne o moru nego o snigu....uz pucketanje vatre na sobovoj koži će vam momak Sami nacionalnosti ispričati jako puno detalja o njihovoj kulturi ....

slika

Na kraju ćete svi zapivat pismu o snigu....i krenut dalje....olakšani za oko skoro 80€ za ulaznice...ali ipak ste sjedili u pravom indijanskom šatoru i odmah shvatit da su indijanci i Laponci u biti sličan - isti narod kojih je jedan dio preko ledenjaka prešao iz EU u USA bez vize....nakad davno dok je bog još po zemlji hodao...i jurcao za dinosaurima...

slika

Pogled na vrh šatora kuda ide van dim...

slika

Zavući ćete su u njihove podzemne kolibe i isprobat kako je to spavat na finom šiblju pokrivernom sobovom kožom tj prototipom današnjeg Jogi madraca.

slika

slika

Pogled izvana na nastambu

slika




slika


Prisustvovat ćete činu hranjenja jednog jelena a hrane se ovom vrstom mahovine...

slika

U muzeju će vam detaljno objasnit da oni od soba ne bacaju ništa...slično kao i mi od domačega prasca...a možete pogledat i dosta konfuzan film o Sami kulturi u trajanju od 15 ak minuta

slika

Parkiralište je uvijek interesantno i popunjeno sa rijetkim voznim primjercima

slika

slika

I polako ćete napustiti Karasjok....obogaćeni za jedno novo iskustvo o starosjedilačkom narodu...

Jako puno Jugoslovenskih ratnih zarobljenika je bilo ovuda po Norveškoj uključeno u gradnju cesta tokom II svj rata...a ovo je jedno od njihovih groblja na žalost u jednom teško pristupačnom i skoro pa neobilježenom šumarku. Ipak mi je ova SHS kralja Petra zastava podosta zagorčala dan...tako da smo završili sa spomenicima

slika


Krećemo prema našem cilju. Ovdje se spajaju E 6 cesta iz Osla i cesta iz Karasjoka....

slika

I onda počinje jedna možda od najljepših bajki na putovanju - NORWAY

slika

Sa svojim uskim seoskim cesticama...

slika

Kod Ifjorda tj Lakselva obavezno pauza jer će vas na plaži doćekat prekrasni primjerak

slika

A na obali posljednji javni WC za ispraznit fekalije...vode nema...osim u potoku...

slika

Susrest ćete ljude iz jaaako udaljenih krajeva recimo Malezije

slika

Nakon susreta sa Barentsovim morem i prekrasnim Ifjordom krenut ćete dalje...

slika

Do prvog slijedećeg fjorda Kafjorda u kojemu ćete postaviti i vi svoju kamenu piramidu...ne možeš odolit...

slika

uz tko zna koliko ih već napravljenih od ovog vulkanskog ledom zaglađenog kamenja...uzmite si jedan škriljavac za uspomenu i izgravirajte štogod na njega jer se takvi prodaju po paprenim cijenama u gift shopovima..

slika

Možete i noge smočit ili zaplivati čak...

slika

Možda će vas ovi kameni natpisi ponukati

slika

da i vi ostavite svojega

slika

Kada vam sve to dosadi krenut ćete dalje prema svom cilju...

slika

slika

Prema klisurama...

slika



U koje su ukopani tuneli u kojima je prolaz kamperom prava lutrija...da sve bude na svom mjestu prilikom izlaza glede mimoilaženja sa recimo autobusom..

slika

No nešto mi je zapelo za oko odmah na ovom mjestu :handgestures-thumbdown: :crying-yellow: MAGLA...da da Jospa Lisac i njezina magla ovili se oko Nordcapp-a i smjesta uništili ideju da se danas gleda midnight sun...

slika


Sve je gore i gore

slika

slika

Da bi se putovanje pretvorilo u Debakl

slika


NIje bilo druge nego sačekat drugi dan 30 ak kilometara prije cilja na parkingu hotela sa vremskom prognozom da ce se magla sutra popodne dignut..

slika

350 km i u 10 dana stigli na prvi dio cilja

slika

31€ i 22 litre nafte sa katastrofalno visokom cijenom ulaznice u muzej Sami, dakle ipak se vrtimo oko prosjeka 100€ na dan ma koliko se god trudili uvijek vam nešto napravi propuh u novčaniku...

No za Norvešku - Spremni....pa makar i suhog - novčanika...


Vrh
   
 
PostPostano: 05 ruj 2017 23:34 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
26 07 2017 Srijeda - Nordcapp

Šta je u biti Nordcapp?
Sjeli Vikinzi za stol i počeli diskusiju kako privuć ljude u najzabitniji dio svoje zemlje Finmark! Gdje nitko pametan ne želi bit ni minute a kamoli stanovat za stalno zbog ekstremnih klimatskih uvjeta osim nekih lovaca i pokojeg pustolova te nekog lika razočaranog u ljudsku zajednicu. Za ono malo sunca koje otopi snig godišnje par miseci smislili su jednu vrlo lukavu turističku trapulu sa idejom da je to najsjevernija točka Europskog kontinenta. Vjerojatno je i prije postojalo ljudi koji su tažili da budu što sjevernije na Europskom kontinentu odnosno što bliže sjevernom polu ili pak što sjevernije a što bliže Rusije ali da ipak ne idu u Rusiju jer zna se da u Rusiji baš ne gledaju blagonaklono na turiste jer te vrlo lako proglase špijunom pa dobiš oni šegun tj veliku rućnu pilu za rušit drva pa ostatak života samo gledaš Sibirsku tajgu a civilizaciju na televiziji nedjeljom kada ti zatvorski čuvari dopuste ako si bio dobar. ! :handgestures-thumbdown: . Taj vrlo negostoljubljiv dio kojeg mahom nastanjuje Sami narod - Laponci sa svojim jelenima nikome nije baš od interesa pa je tribalo na neki način smislit kako tamo odvuć ljudsku zajednicu. Dakle obično se dade kao kod nas status nerazvijene općine sa svim mogućim povlasticama pa tako nastane danas vrlo popularna plaža Zrće na otoku Pagu sa kojom zbog sexualne raskalašenosti danas ne znaju što će! :angry-screaming: ! Ili pak postaviti neku kamičinu u obliku stećka i kažete :banana-dance: je :handgestures-fingerscrossed: ajmo curice ajmo dečaci ovo vam je najsjevernija točka EU kontinenta dolazi bre ovamo da te ne bijem! Samo što treba odabrati neko prikladno mjesto na kojemu nećete puno potrošit love za uređenje okoliša glede ceste i smještajnog kapaciteta. I tako zaključili Vikinzi da je najbolje mjesto na rtu Nordcapp...gdje je otprije postojao jedan plato na klisuri visokoj 300 metri nad morem...koju su nastanjivala kolonije galebova glede produženje svoje vrste ali koji nije NAJSJEVERNIJA TOČKA....ali ko šiša turiste....ako imaju volju neka pješače 9 km do njega...

slika

Tu su iskopali pod zemlju jedan mauzolej pa povješali slike polarnih istraživača koji su u ime naroda zabadali Norvešku zastavicu po otočićima u Sjevernom moru i tako širili Norveško Kraljevstvo...i za to dobijali odlikovanja Prvoga reda...i bili za života slavni :handgestures-thumbup: .da posluže kao primjer ostalima da se treba za kralja i otadžbinu žrtvovat pod svaku cijenu..a poslije smrti.... :handgestures-thumbdown:

slika


Jasno da je tribalo nešto obisit ili postavit na temelj, nešto što neće snijeg i led u kombinacij a vjetrnm tako lako slomit pa su se sjetili da je oblik lopte najaerodinamičniji i najotporniji na lokalne uvjete.

slika

Jasno da se tu od pamtivjeka u toku 6 mjeseca odlično vidi efekat da sunce ne zapadne u more nego se samo približi horizontu na nekih 5 milimetara u ponoć i onda nastavi svoj put tj počne se dizat od horizonta....odmah marketinški odio dobije zadatak da se nađe prikladno ime - Midnight Sun i odštampa reklamni prospekt....jasno da ćete to prepustiti nekom :handgestures-thumbup: mladom i nadobudnom tek svršenom fakultetliji koji grize za direktorsku stolicu....u koju kada se uvali tada počne grist - janjetinu. :handgestures-thumbdown:

slika

Kako godine prolaze shvatite i sami da je sve to jedna glupost na koju se ljudi lijepe ko muhe ali i da ima i onih koji razmišljaju svojom glavom i daju realne kritike i sprdaju se na račun projekta pa se onda projektno prihvati neki modni trend koji je tada u zamahu.... u ovom slučaju su to neke humanitarne akcije....pa opet slijedi sastanak u kojem mlađahni fakultetlije dobivaju svoju šansu ali ovaj put za barsku stolicu jer njihovi šefovi sada sjede u.......pa su tako smislili i ovaj projekat sa ovim međunarodnim medaljonima u cilju djece i majke kao neka međunarodna poruka u cilju sretnog djetinjstva ili čega već ne... :handgestures-thumbup: tj odio na plarou u koji koliko sam vidio jako malo ljudi zalazi.....ili ako zađu tada je da to da ispune vrijeme...

slika


E sad pošto je to isturena zajednica tj lokalitet treba nastaviti i neki hotel u blizinu jer će se naći i neki idiot koji je putem zalutao pa stiže u tri ujutro kada na platou recimo vlada magla da ni prsta pred nosom ne vidiš a kamoli Midnight Sun...može ali samo kao na gornjoj slici....jasno da sam i ja spao na ovu kategoriju jer smo stigli u deset navečer u želji za Midnight Sun ali u tako gustu maglu da sam se jedva vratio do ovog hotela i parkirao kraj Talijanskog Autobusa......

slika

slika

Kraj hotela cete jasno postaviti i kamp u kojemu ćete gledati te čudake u čemu i na čemu sve ne dolaze kod vas, :handgestures-thumbup: no što vas briga glavno da plate i ne stvaraju nered...i što prije odu da naprave mjesta za druge

slika

slika

e a šta ćemo sa vodom? Kako oprati svu ovu nagomilanu stoku a da bude zadovoljna dok preživa tj pije pivo po dva puta većoj cijeni nego u svojoj zemlji? Ma dobro je neka im je skupa jer će manje lokati pa neće divljat i razbijat namještaj! :handgestures-thumbup:

Nema problema, prvi potok ćemo pregradit i napravit jezerce i evo friške vodice na dulji period ...svi lipo okupani i friški ujutro na plato....da im sve bude u lipom i trajnom sjećanju....na Nordcapp... obratite pažnju na znak....

slika

Jasno da ce to vidit samo poneki idiot koji se voli rano ujutro pentrati po okolnim brdima i gledati svoga kampera iz pričje perspektive parkiranog uz autobus ...ali takvih ima manje od 0,5% pa nije opasno za reklamu

slika

Kod Norveške ima jedan trik! Uvijek obujte gojzerice i uspentrajte se na okolno brdo pa ćete vidjeti puno lipih realnih stvari...da čovik ne poviruje! :dance: :handgestures-thumbup: šta svega ne vidi

Kad se ostali članovi vašega tima probude u kamperu uočit će lipu ugodnu jutarnju temperaturu vani

slika

Onda će past vijećanje tj plan napada pa će se zaključiti da se ipak ide dalje po magli koja bi se trebala popodne dignut jer neki nemaju živaca čamit u kamperu po magli na 10 C! Pa u biti mislim da su u pravu jer midnight sun je bilo mjesec dana prije a sunce se ionako može vidit i sa Lofotena na primjer...a šta govori Google i YR No



Navodno da je bilo sunčano jučer....na žalost sunca za narednih nekoliko dana ni za lijek...drugim riječima ako u šestom misecu planirate gledati midnight sun tada treba počet planirat več od finske povoljno vrime na Nordcapp jer ćete uživat u Midnight OBLAK.ili MAGLA..a sun gledat na posteru....nisu ga uzalud tamo objesili za utjehu onima koji nisu imali sriće...

slika

Za razliku od sinoć vrime puno bolje na usponu poslije Hotela...

slika

Da bi se na samome Nordcapp zakomplikovalo bre i tri pxxxke materine! Skoro čete nosom bubnut u toliko željeni putokaz...

slika

A o naplatnim kućicama da i ne govorim
Moram bit iskren i reć da sam bio jako ljut na vrime jer me nakon 2 godine odlaganja i zadnja 3 miseca planiranja dočekalo ovo!

slika

Tako da je pala odmah osveta za skupocjene ulaznice za Karasjok! Dica u kupaonu, mi napred pa momak u naplatnoj :handgestures-thumbup: :banana-dance: reko najslabiju kartu samo za osnovni ulaz za DVI osobe!

Čak imate i parking limitiran da se ne bi kampiralo u nedogled...

slika

Možda doručak po vrlo pristupačnim cijenama

slika

E baš neko kampiranje na 9,5 C samo smo imali sriće da nije bilo vjetra nego je na sriću bilo jako lipo i mirno...pa se more šator i u kratkim rukavima posložit!

slika

Uglavnom na parking koji je tipa ko da je ostavljen tako da ga tokom vremena kamperi sa svojim kotačima dodatno poravnavaju sa sistemom parkiraj gdje i kako želiš!

slika

Jasno da ćete se poć najprije poslikat na globus....

slika

Nekoji će probauljat do majke sa ditetom...preko ove poljane sa kipićima

slika

Uz naznaku udaljenosti od sjevernog pola...

slika

Da bi se na kraju svi promrzli našli u osnovnoj dvorani muzeja odakle vodi hodnik u podzemni dio za oni koji su odlućili odvojiti nešto više financija za taj poduhvat ili toplu kavu sa pogledom na globus u gustoj magli!

slika

Gdje će vam velikodušno vikinzi ipak postaviti poneki info ..recimo ovaj puta o Trolovima kojima su opsjednuti

slika

Opet rekoh gojzerice traže svoju kilometražu pa ode ja svojim putevima....recimo sa strane parkinga na klisuru prema moru...

slika

slika

Je točno oko podneva se magla pridiže...

slika

Sa uobičajenim brojem zainteresiranih..za ovjekovječenje svoje destinacije...

slika

Na ogradi koja čuva pad sa litice za sada tek inicijalne kapisle u vidu lokotom zaključanih ljubavi kojih če možda za koju godinu biti i više ako snijegom i ledom oštečenu ogradu Vikinzi ne budu morali mijenjati!? :handgestures-fingerscrossed:

Prilikom povratka do vašeg ljubimca koji vas je besprijekorno doveo do odredišne destinacije shvatit ćete da nije samo Marco Polo putovao na Istok jer ima i njihovih Polota koji su putovali na Zapad....kao ovaj sa slike čiju home page tablicu nisam mogao odgonetnut zbog ovih hijeroglifa...

slika

Prema svom ljubimcu

slika

Gdje vas u tom momentu onako promrzlih prstiju i ukočene zimom donje vilice čeka...

slika

Bit će vam dosti Nordcappa-a...i bauljanja po okolici

Nitko ne slika svog ljubimca koji ga je besprijekorno doveo do cilja NORDCAPP :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: sa pomisli na prvu večer putovanja kada sam kod Beča stvarno pomislio,,, Ma kamo ja ovo idem, jesam li normalan!? Slika i njemu za uspomenu :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: premda motoristi svoje motore masovno slikaju ispod globusa jer jednostavno prođu uz rampu...

slika

Da to je istina o Nordcapp-u onom Nordcappu kojega su Norvežani postavili kao najsjeverniju točku EU kontinenta a koja to u stvari uopće nije!

Polako odlazimo jer smo zadovoljni onim što smo vidjeli! Jer pred nama je čitava Norveška obala koja čeka svoje otkriće!

Da li se isplatilo doć na Nordcapp? - jedno veliko DA jer ćete vidjeti zemlju bogu iza nogu, tundru, hladnoću sjevera (srića da nije bilo vjetra), vječiti snijeg , otopljenu vodu iz snijega koja se slijeva preko brda i ono što se danas traži a to je jedna grobna tišina i spokojni mir ..nevjerojatno..kao da vrijeme stoji ...kao da ste u nekom zrakopraznom prostoru odakle jednostavno nemate volje poć ama baš nikamo...

:handgestures-thumbdown: polako se vraćamo natrag...ipak je Nordcapp destinacija koja se mora svakako vidjeti i doživjeti...jer je nešto izvanzemaljsko...top destinacija....

slika

Uz put su počeli i pisati poruke kamenjem u boji...

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 06 ruj 2017 13:35 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Nekako mi je bilo jako teško napustit sam Nordkapp jer je on bio dugoročna višegodišnja tema i sada kada je to ostvareno jednostavno sam se osobno osjećao besciljno....jer nakon njega vas više ništa neće zanimati...jednostavno se uklopite u bujicu ljudi sa istim prekrasnim osjećajima prema tom dijelu Norveške da morate sam sebi reći " E sada se moramo vratit u normalni svijet!"...jer upravo je to tako ....onako opijeni zanosom većina ih juri dalje jer su u vremenskoj stisici :crying-yellow: recimo grupa motorista Talijana panično traže prenoćište jer je prije navedeni hotel bio pun....pa reko Perche voi sono in panica perche no estate uno giorno piu? E kaže mi on nemamo mi vremena ostajati drugi dan. :handgestures-thumbdown: :crying-yellow: ...e da oni idu radit za ferro Agosto a danas je skoro kraj miseca....i to je to...ostavite dovoljno vrimena i budite pravi samostalni kamperista kada budete planirali ovaj put...

A sada istina :handgestures-thumbdown: o REALNOM NORDKAPP... :handgestures-thumbup:

Kada se prođe na otok Mageroya nakon 4,2 km dugog podvodnog tunela sa 202 m ispod mora ima ovaj znak i dobro ga promotrite....i ne zaboravite nazive

slika

slika

KNIVSJELODDEN e to je najbilža točka sjevernom polu a taj rt se lipo vidi i sa Nordcapp-a....ali kako rekosmo Norvežani ko pravi Vikinzi...piče oni po svom...već i sama razlika u imenima sve govori, tko će lomit jezik...sa nekim tamo Knive...kako li već... :handgestures-thumbdown:

slika

Par kilometri prije Nordkapp je jedan mali parking...sa ovo info pločom

slika

E tu se ide na najsjeverniju točku koja je udaljena 9,0 km....dakle total 18 km...

slika

Ako štogod izgubite imate šansu da vam to objese uz tablu da dogodine pokupite...

slika

E da to je realno najbliža točka sjevernom polu....za one koji vole hladnoću i avanturu nije problerm jer je parking prepun auta dakle nećete bit sami....i badave ćete bit na pravom mjestu a ne tamo pokraj nekog prisilnog objekta kojeg basnoslovno naplaćuju...zato su mišljenja jako podijeljena glede ove turističke trapule zvane Nordkapp! :handgestures-thumbdown:

Da to je taj dio zemljine kugle na EU kontinentu kojega svakako morate posjetiti zbog svoje samozatajne ljepote koju otkrije par mjeseci godišnje kada okopni snijeg...

slika

Ono što većina ljudi mimoilazi je mali Skarsvag mjesto na najsjevernijoj točki Eu kontineneta, nemojte oklijevati skrenite na raskrižju na lijevo prema bajci koja je tamo samozatajno sakrivena...a tik pred nosom

slika

Počinje bajka...

slika

slika

slika

slika

Za Norvešku karakteristično da poštar ima skup sandučića uz glavnu cestu da ne zalazi pojedinačno do raštrkanih kuća

slika

slika

Gradska luka gdje su za razliku od recimo turistički nabildanog Nusfjorda na Lofotenima PRAVI ribarski brodi

slika

Koji stvarno love pravu ribu ali za izvoz a ne za turiste kao Lofoteni...

slika

slika

Sa pravim udicama na palingaru

slika

slika

Te realnim škverom...

slika

Ako zađete malo duble dočekat će vas mala fabrika za preradu ribe, jasno sada nije sezona...

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

E da :handgestures-thumbdown: ovo je prava Norveška i pravi ribari na djelu ...kao što smo rekli uzmite gojzerice i put pod noge da se sazna ono što je sakriveno od turista...koji samo kilometar dalje jure panično prema Nordkapp....i to ne pravom ....nego onom falsom...

realno jako je hladno

slika

Susrećemo momka iz LJubljane koji već dvije godine putuje kamperom po svijetu u društvu sa tamnoputom curom...da to su oni pravi cjelogodišnji kamperisti


slika

Snijegobrani

slika

Pogled na Barentsovo more prije rastanka sa realnom Norveškom

slika

Detalj gradnje njihovih Drvenjača

slika

Povratak na cestu sa pogledom na zamagljeni Nordkapp

slika

slika

i poneki pedalinac na svom sado - mazo pothvatu guta posljednje kilometre ali siromah ne zna da ga čeka par kilometri uzbrdice od 15%...prije Nordkappa

slika

Povratak prema Honinsvag...

slika

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 06 ruj 2017 23:04 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Između Skarsvaga i Honingsvaga nalazi se Kamoyvaer pa smo svratili i do njega da kompletiramo otok Mageroya....sa svim mjestima na kraju svita gdje je osnovna djelatnost ribarija i uslužne djelatnosti koje prate isturenu ljudsku zajednicu u kojoj se svi poznaju...

slika

slika

Još je manji od Skarsvaga sa posloženim svim detaljima osnovne ribarske djelatnosti

slika

slika

slika

slika

Na kraju ceste na levo okret...i to bi bilo to nema ga više

slika


pogled na more

slika

Pa prema Honingsvag

Gdje u slučaju kvara auta imate i aerodrom za doma jer ovdje Servizio e ricambi originali costa incredibille molto rekli bi Talijani...usput Norveška vučna radi jer je jedan volvo otegljen sa Nordkapp-a...dakle problema nema samo kolko to košta?

slika

Ovo je ipak mali gradić iste djelatnosti kao i ona prva dva naselja

slika

slika

Ribarija je osnovna djelatnost još od pamtivjeka jer od turista baš i nema neke koristi...

slika

Povratak.. :crying-yellow:

slika

slika

slika

Teška srca napuštamo Mageroyu kroz dva podmorska tunela uz prekrasni krajolik :crying-yellow: na žalost... :greetings-wavingyellow:

Snijeg se topi te voda ide na more

slika

Ili pak u ovakva mala jezerca

slika


Ovo je taj najgori dio uspona na plato Nordkapp iznad Hotela koji bicikliste ubija u pojam i crpi zadnje atome ionako ponestale energije zbog mnogodnevnog pedaliranja

slika

A nije lako ni starome volvou iz sedmdesetih

slika

ovdje je i malo stajalište da vidite morski dio sa hotelom gdje gle li čuda neviđenoga izvire i malo sunca ispod oblaka

slika

Priroda je dosti surova a more skoro tamne boje i ne razlikuje se od vode kakvoga jezera u Finskoj..

slika

Uglavnom tokom čitavoga puta ima po neka kućica tako da priče o nekom pustom mjestu padaju u vodu...i ovo je područje naseljeno, jasno samo uz cestu...

slika

Ima nešto i marikulture koliko sam uspio skužit premda su neki kavezi bili i prazni

slika

>To je ta ljepota norveških fjordova koja svoju kulminaciju eskalira u Lofotenima...

slika

Tokom puta po nekoliko puta na dan čete se izmjenjivati sa maglom - kišom- suncem prosto nevjerojatno kako se to tako brzo mijenja...

slika

Ovo su ti karakterisitčno grbavi Norveški mostovi kojima su povezivani mnogobrojni fjordovi i otoci

slika

Karakteristični horror tuneli

slika

Ovih par biljaka se bori za svaku kap slobodnog prostora kada nema snijega..ko Pepeljuga ima rok do ponoći tj Oktobra kada zaleprša prvi snijeg

slika

slika

Ovo je još i široka cesta

slika

Kroz ovaj tunel napuštamo našu današnju bajku i vraćamo se u normalu na žalost

slika

slika

Ovdje svakako stati jer ovo je najljepša plaža i napraviti onaj kipić od škriljevaca...za uspomenu na ovu bajku koju vjerovatno više nikada neču vidit... :crying-yellow: uživo :crying-yellow:

slika

Imamo i mi ovakvu obalu kod Marije Magdalene ispod Velebita i sa prekrasnim suncem obasjanim Jadranom...

slika

Ovo su ta vrata u Horror tunelu gdje ima mjesta samo za jedno vozilo stoga ne zaletajte se...kao ja kada sam naletio na autobus...

slika

slika

slika

Da i to je kraj bajke o Nordlapp....teška srca okrećem volan pa idemo na desno prema Alti...i Rock Carvings...šteta baš šteta

slika

Krcamo gorivo u Skaidi i nalećemo na rijedak primjerak gotovo egzemplar Tomastasjon tj >CPS Camper Pit Stop...

slika

slika

Pada odluka da ovdje zanoćimo premda je tu i benzinska i kamp ali već je kasno pa valjda nece nitko pilat...

slika

Danas nekih 120 km uz trošak od 712 NOK za 49 litri nafte te 360 NOK za ulaz za dvije osobe na Nordkapp a o sitnicama kupljenim na Nordkapp da i ne govorim....ode i danas uobičajena svota....ali nije nam žao jer isplatilo se ganjat 5000 km u desetak dana da bi uživo uživali u jednoj od najljepših predstava koje vam Norveški polarni krug može pružiti...

1€ je 8,25 NOK

Ono što oduševljava a to je da su sve informacije na dvojezičnom jeziku Norveškom i Engleskom tako da se necete izgubit kao primjerice u Švedskoj.....


Vrh
   
 
PostPostano: 07 ruj 2017 21:25 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
27 07 2017 Četvrtak

Na žalost kada ste u Skaidi i kada vidite ovaj putokaz pomislite a moj bože pa zar 600 km kroz ovu pustoš! :handgestures-thumbdown: Naime kod Narvika se skreće za lofote...

slika

I onda krenete iz jedne bajke zvane Mageroya u jednu drugu bajku a to je planinska visoravan Sennalandet...naime iz Skaidi ima odvojak za Hammerfest ali tada treba koristit trajkete za dalje do Lofota a to je skupo pa tako do prvog većeg grada na obali treba preskočiti ovu prekrasnu visoravan doslovce upečatljivo prekrasnu

slika

Najprije je sve dosadno jer se vozite uz tko zna koliko vikend kuća koje čine jedno permanantno naselje uz cestu koje stvarno dojadi u ovako prekrasnoj prirodi...

slika

I onda počne bajka jer se približite prekrasnoj rijeci onako kao u Kanadi samo medvjedi fale sa lososom u zubima...

slika

Koja vas počinje privlaćiti da stanete uz nju i oslušnete šum ovog vodopada a vidjet ćete i ribiče...

slika

slika

Kada dođete na sam vrh stalno putujuć uz rijeku onda vam se otvori ravnica kao u Kanadi između Edmonton i Calgary gdje cesti ne vidite kraj ni sprijeda ni odozada...

slika

Da rijeka se formira sa ove visoravni

slika

Ali teče na obje strane jer se sada kroz jelovu šumu počnete spuštati na Altu i Altafjord...

slika

Altafjord ..mjesto gdje je bojni brod Tirpitz bio prevezan nakon neuspješnog napada kod Trondheima...1942...ima i muzej...

slika

<<ima jako puno kampinga a najčešće čete na ovakvim mjestima prazniti fekalije...zahod je običan poljski...kada otvorite poklopac iznutra izleti muha sa one piramide..

slika

slika

Sam grad je minimalac ali ima i poneki autoservis...

slika

slika

Ono o čemu sam govorio bull bar za bliski susret treće vrste sa Losom - loše po Losa - obično ćete vidjeti lokvu zgrušane krvi na cesti...i nešto dlake na ovoj mreži bull bara

slika

Počinje i poljoprivreda

slika


Par kilometri iza Alte je ono što morate svakako posjetit

slika

slika

Dok jedni trate vrime u muzeju drugi..jest i velike autobusne ture šparaju pa ćete ovakve Švedske stolove poljsko-autobusnog tipa viđati jako često jer ugostiteljske cijene su stvarno...svemirske ...kao da ih formirala NASA

slika

Ulaz u muzej ROCK CARVINGS....dakle gdje još od doba pećinskog čovijeka postoje u kamen urezani razni motivi iz njihovog života...muzej tj kamenje sa motivima je na otvorenom i pješačenje traje 3 km....dobro za protegnut noge...

slika

slika

slika

slika

slika

Na obali ako vam sve dosadi morete lukom i strelom pucat na

slika

cijena pristupačna

slika

slika

slika

slika

slika

Na samom kraju kada noge odrvene a koncentracija na urezotine u kamenu popusti ćete priupitat ovu curu kojim kemijskim sredstvom čisti kamenje da bi se neobojane figurice mogle lipo vidit...

slika

slika

Onda kada vam sve dosadi ćete se uspeti u muzej ali tamo tek počinje drugi dio jer sve to morate pročitat kako zašto odakle tko i kamo....čak i Pipi Duga Čarapa je tamo

slika

Na kojoj su visini sjeverna svjetla Northern Lights?

slika

slika

Opipat kožu od tuljana?

slika

Vidjeti uživo kako izgleda lovka za krznaše koju su koristili i Američki traperi?

slika

Cafe do Brasil?

slika

Prevozno sredstvo

slika

Na kraju ćete se iscrpljeni dovuč do svog kampera i reć hvala ti bože....neka njih i njihovih rezbarija....ali izlet i investicija od 290 NOK koja se svakako isplati.....jer imapuno lipih i poučnih stvari...

slika

I onda idemo dalje...

slika


Onako umoran i neoprezan nisam skužio da je baš ovdje bio vez Njemačkog bojnog broda Tirpitz brata blizanaca Bismarck-u, brodu koji je bio trn u oku Englezima jer do 1944 godine nisu imali bombu koja bi mogla probiti njegov oklop!? Mislio sam da je niže....a baš tu u muzeju je jedna od preostali ENIGMI - pisaći stroj koji je šifrirao poruke Wermachta...

Vez je bio točno ovdje..

slika

A kako ovo nisam vidio nemam pojma valjda je bilo previše tabli a Tirpitz je bio na dnu! :crying-yellow:

slika

Uglavnom odosmo mi prema kraju Altafjorda

slika

slika

slika

Jasno moramo vidjeti i jesensku kolekciju na našim manekenima

slika

prema nekom planinskom prevoju

slika

A ne nije to još dovoljno

slika

A da to je ono pravo baš za uživanje u kasno popodne

slika

pa se spustili opet do mora

slika

Te oko 9 navečer zanoćili u ovoj lučici gdje smo obavili CPS

slika

Nije mi se baš svidjela ova cijena pa samo parkirali vani na prilaznoj cesti...naime u kovertu ubacite novac i camper pit stop je vaš*!*!*! a ja lipo na ovo nogometno igralište...a ostatak radnji se inkognito obavio tokom ranog jutra...

slika

slika

Danas stvano jeftino samo 300 NOK....i nekih 200 km....e nije svaki dan četvrtak...


Vrh
   
 
PostPostano: 08 ruj 2017 22:31 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
28 07 2017 Petak

Puno puta ujutro kada se probudite tek saznate gdje ste bili pa je tako bilo i ovoga puta...

slika

Sa vrlo ugodnom jutarnjom temperaturom kao stvorenom za rano jutarnji Jogging tipo pražnjenja fekalija i punjenja vode u kampera u CPS-u. Dakle kao što vidite punjenje vode je stalna dnevna rekreacija jer je relativno lako ali treba stalno bit atento i imati sva sredstva spremna za napunit tank. Najgore je bilo Norkapp gdje stvarno nema ničega tj CPS-a pa tako niti vode pa sam stvarno došao u krizu ali su srećom onih 100 litri ratne rezerve ovoga puta jako dobro došle. Naime već je bilo sve spremno da se puni voda sa planinskog potoka...uostalom čitava Rijeka pije vodu koja izvire kod Kičeja...

Uglavnom nastavak puta prema Narviku i Lofotenima. Ovaj dio puta je relativno dosadan jer ima tu 600 km ali kao što rekoh Norveška dama će vas permanentno posluživati sa novim neispitanim delicijama tako da vam nikada neće u njezinom društvu bit dosadno.

Ja osobno Norvešku dijelim i tri velika sektora.

Prvi je Finmark tj dio od granice sa Rusijom Kirkenes sve do Alte / Tromso to je Polarni krug
Drugi dio su Lofoteni kao samostalna cjelina (isto polarni krug)
Treći je dio trokut Oslo-Bergen-Triondheim gdje ima stvarno svega a posebno su intersantni nacionalni parkovi i taj dio je uglavnom najviše posjećen od strane turista a meni je to osobno najljepši dio Norveške posebno Trolstingen...e to je kao da mi dadeš đir u formuli 1. Uzbuđenje koje ćete doživit u Trolstingenu te Trolskoj cesti je ....ma teško i opisivat ..to se mora vidit...

Sam Finmark je za full pustolove pa kada recimo ekipi naznačite da dolazite sa Nordkapp u Trondheimu onda vas svi ono iznenađeno pogledaju. :bow-blue: ..a kada pojasnite da ste došli preko Poljske i Finske e tada već spadate u skupinu vanzemaljaca... :obscene-drinkingcheers:
Naime većina se ljudi mota po trećemu dijelu Norveške koji je za mene najlipši ali Nordkapp je Norkapp i to se mora vidit posjet njemu je :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: ! To je i bio glavni cilj...posebno ona svemoguća tišina...kao da niste na zemlji...

Ovo je taj dio od Alte do Bjerkvika gdje se družite sa E6 cestom i idete prema Lofotenima...no ipak od Alte do Bjerkvika je isto tako prekrasni dio koji plijeni svojom ljepotom

slika

slika

Uglavnom stalno je jedno te isto pitanje - od čega ovi ljudi žive? Nema fabrike, nema ničega, tu i tamo butiga dakle stalno me kopkalo to pitanje! Ili su na Platformama ili su ribari!

slika


Ovaj kamper vrijedi 150 000€ pa mi se postavilo pitanje samo od sebe pa skoro mu je kamper vrijedniji od kuće! E nije baš...na njihovu žalost....imače ispred dosta kuća ima dosta kampera....kamp kućica? E to je za sve Skandinavce rudiment 20 stoljeća....točno tako---

slika

E 6 cesta je njihova glavna ruta koja ide od granice sa Švedskom preko Osla i onda obalom sve do Kirkenes i Ruske granice u Finmark zoni...uglavnom se čitavo vrime družite sa njom jer ako je napustite onda vas čekaju relativno skupi trajekti koji za pola ure vožnje naplaćuju 150 NOK....jasno da je ura vožnje 300 NOK (kamper ispod 6 m i dvije soobe)

slika

Jako dobra mapa Norveške sa interaktivnim podacima tj znamenitostima po svakome gradu koju smo koristili na licu mjesta...odlična stvar i tu su Norvežini u 22 stoljeću....



Ovo je krucijalni moment jer imate alternativu produžit sa E 6 ili krenut prema Tromso a zatim u nastavku produžit preko otoka Senja i spojit se na otok Andoya tj mjesto Andenes i po sjevernoj strani otoka proći možda jednu od najljepših plaža Norveške sa direktnim pogledom bez prepreka na Midnight Sun...te se kasnije spustit na Lofote odnosno spojit na glavnu cestu koja se sa E 6 odvaja na Lofote...Na žalost meni su dva trajekta ipak bila cjenovna velika nepoznanica jer auto je 6,2 metra a to spada u dvostruku cijenu u odnosu na aute do 6 metri a linja je jaaako dugačka...siguro ura vrimena ako ne i više vožnje

Dakle od Tromso na otok Sernju ima prvi trajekt

slika

Pa onda se Senja na Andoyu drugi jaaako dugačak trajket

slika

Ne znam ali u novčaniku su još bile friške rane od Tallin - Helsinki i nenadoknadiv manjak od 200€! :crying-yellow: :crying-yellow:

Jasno da se onda sa Andoya spuštate na Londingen i lokalnu cestu sa E 6 na Lofote...za mali auto bih preporučio ovu rutu preko Senja jer se ima puno više za vidit nego ako furate E-6.....

slika

Dakle u ovom slučaju potmulo iz novčanika stiže naredba :handgestures-thumbdown: bre šta črkaš? nalevo marš...Narvik noćas mora pasti...

Stoga je bilo vozi livo...interesantno da u JRM nisu govorili levo nego livo?!

U biti u Tromso je 1944 u ljeto kada su već i vrapci u Berlinu pivali - Druže Staljin mi ti se kunemo- ...konačno Englezi napravili bombu od 500 kila kojom su probili oklop na Tirpitzu i potopili ga. U biti brod se samo izvrnuo nešto kao Costa Concordia i povukao sa sobom dosti ljudi a nakon rata su ga Rusi i Norvežini ispilili za staro željezo...ostala je samo skela i spomenik sa oko metar kvadratnim oklopom u naravnoj debljini. Da bismo pogledali samo taj komad željeza i skrenuli sa rute za 200 km simo i tamo je ipak bila malo snobistička ideja....tako da je Tirpitz i u Tromso kanceliran. E reko u Trondheim ima da sikire padaju ali ću mu poć do veza...jasno da bi ideja profunkcionirala da se išlo na Senju...ali trajekt...trajekt...

Nastavak uživanja po planinskome dijelu rute E 6

slika

Još jedan odvojak za otok Senju...

slika

Ovo je fantazija ni Picasso ne bi moga naslikat nešto ovakvo što je majka priroda stvorila..

slika

Pit stopovi su jako česti ekipa je Norkapp...ili gori ili doli...

slika

Fantazija se nastavlja i u vama stvara jedan trend sa pitanjem ogledalce ogledalce koja je zemlja najljepša? Slike daju odgovor na to pitanje....jer znajte da ste van civilizacije u popunoj doslovce netaknutoj prirodi...

slika

Opet pit stop vlasnik je Sami prodaje i sobove rogove, kože , noževe da morete priklat cigana kada vam provali u kampera.......i tko zna šta još...

slika

Pogled na fjord u kome bi čovjek sjedio danima i pustio mozak da meditira...od doma javljaju da su neki požari oko Splita i da Torcida gasi....a Plenković i Grobniščica da se nesposobni oko sitacije svađaju.... :handgestures-thumbup: .je li bre a koji je taj Plenkovski....ili kako ono reče? :dance: da upravo se tako osjećate...vanzemaljski kao u nekom transu...i u ovom momeniu dok ovo pišem tek mi je sad jasno kako je ovo putovanje dobro bilo....

slika

Uskoro ćete se opijeni ljepotom ovih planina približiti Narviku i doživjeti napismeno kako oni veličaju priču o prvoj naciji koja je pobijedila Hitlerove snage...1942...e dečki dragi a Užička Republika? Ili ustanak u Srbu? ...no svatko shavaća povijest na svoj način no uglavnom dali su Njemcima po repu pa je to ovjekovječeno na svakoj cestovnoj tabli....očito je Wermacht u tom momentu bio zaokupljen drugim događajima...možda uništavanjem savezničkih konvoja koji su iskrcavali pomoć u Murmansku i na koje je kao pauk visio Njemački bojni brod Torpitz sakriven kao crna udovica u Norveškim fjordovima i bio stalni trn u oku Engleskoj curmi...a nisu mu mogli ništa ...avione su tamanili kao muhe pipsom...

slika

Po prvi puta vidite nešto prekrasno kao na prelijepoj ženi na kojoj priroda nije štedila sa oblinama očito na uštrb drugih kojima je nažalost oduzela dio ženskih atributa i nalijepila na ovu pravu ljepoticu....Lofotensko otočje na obzoru

slika

Stižete u Bjerkvik
I onda ćete se opet po tko zna koji put sa brda spustiti na more i krucijalniu raskrsnicu Bjerkvik. Naime odatle ćete ili produžiti za Narvik ili za Lofotene...

slika

slika

Kao Musliću Meka i Medina meni je ova benzinska osvjelila dan - najjeftinija nafta u Norveškoj...na nekim mjestima i po 15 NOK...e da sam moga stavio bi i koju litru u džep

slika

E to su Vikinzi jer čim stavite karticu od Erste banke iz Hrvatske odmah vam slijedi naputak na HRVATSKOM jeziku...jasno samo na Shell pumpama koje su najbolje i puno jeftinije od Esso ili Circle K....ali vodu morate tražiti na sve tri...

slika

Jako veseli puna rezervoara nafte idemo do pit stopa...naime odavde je već puno obične ekipe koja ide samo na Lofote a dolazi i iz Švedske koja je tu na pedesetak kilometri udaljena...a vi superponosno kao Jack Trbosjek marširate jer jasno odozada na kamperu ponosno stoji naljepnica NORDKAPP :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: o yes Nordkapp

slika

Vrime teplo 24C čak se neki i kupaju.... :clap: a da pa ljeto je zar ne? A kad smo ono napustili kratke gaće? ah da Tallin...toliko je puta već iza vas da se nećete sjetiti više svakoga dana...gdje je i što bilo stoga svakako svaki dan odvojeno sve slike arhivirajte u poseban folder sa datumom da se zna red i zakon :handgestures-thumbup:

slika

Prekrasno mjesto jer na stotine kampera i čega sve ne već kola po ovome kružnom toku...na kome ima cvijeće jakoga i vrlo intezivnoga mirisa da privuče što više kukaca jer vrime za rasplod je jako kratko snig je več na vratima

slika

slika

Na ovakvom mjestu naprosto uživate i teško je krenut dalje no mi smo Time limited kamperisti i traži se....ah da evo ih...u lučici... :handgestures-thumbup: dva Austrijanca koji borave višemjesečno u kamperu...penzioneri očito dobro situirani...

Višemjesečne kamperiste ćete prepoznat po tome što sami peru i suše robu ovako na žici uz kamper na nekom pasivnom mjestu tipo lučice ili nekog poluparkirališta...

slika

Ah da riva je samo naša sa prekrasnim pogledom na Fjord, šteta šteta što mi nismo višemjesćni kamperisti tipo unlimited time....

slika

Nekako mi je lakše jer Vigy je ipak prošao najgori dio puta i sada smo u civilizaciji jer ako se štogod i dogodi ipak je pomoć bliže...jasno svi Englezi zovu svog kampera nekim imenom...na Vigy-u je bilo napisano to ime kada smo ga kupili...pa smo ga zadržali....veliko čišćenje...zaslužio ga je besprijekornim radom, svaka čast Fiat-u

slika

Do nas je situiran Švedez sa ovim autobusom troosovincem...isto Unlimted kamperist kao i Austrijanci

slika

Ćakula sa Austrijancem kojii ma punu kapu iskustva - Unlimited kamperist čovijek je radio 20 godina u Johanezburg pa smo se napričali...kaže da su bili u Hamerfest kao najseverniji grad u Norveškoj jer da mu je Nordkapp bio preskup :handgestures-thumbdown: kaže treba platit tunel i ulaz u muzej. Kada sam mu objasnio da se tunel na Mageroyu više ne plaća i da sam prešvercao djecu i platio samo 360 NOK u očima sam mu vidio tugu da mu je za dlaku izmakao trofej zvan Norkapp...
Kaže najškrtiji su Belgijanci i Holandezi jer ne žele ništa platit...ja ga pitam za Croatia? Kaže isto problem sa policijom a ako ih zafrkavaš oduzmu ti putovnicu?!.....Za Siciliju kaže da je prekrasna, reko to mi je ovozimski cilj ako uspijem naštelat sve datume...

Situacija je ovakva kao na slici ...plaća se! Ali samo 50 NOK....ima samo vode.... :handgestures-thumbup:

slika

Reko nećemo mi ništa u kovertu....može koverta ali prazna......ali mir i tišinu remeti nadobudni dragovoljac domovinskog rata u debeloj penziji tako da mu je slijedeći liječnički pregled za dozvolu upitan koji na skuteru stiže i odmah piše račun. Nema sitnog za vratit pa moraš dat točno 50 NOK inaće te šalje u banku na trgu...
Holandezi do nas se išli prošetat pa im lijepi priznanicu na vrata ....kad su se vratili i vidjeli priznanicu lipo natočili vode i otišli dalje...dakle imao pravo Austrijanac...pametni ljudi...

slika

400 km po E-6 koja je bila poluprazna...48 litri za 568 NOK....Inače na Esso-voj pumpi je bilo vode i to na nekom produžnom crijevu...stvarno vode ima ali je u nemogućim mjestima...


Vrh
   
 
PostPostano: 09 ruj 2017 21:11 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
29 08 2017 Subota

Tokom večeri u Bjerkviku pristupila nam je gospođa koja je kao djevojka iz Vukovara 90- ih migrirala u Bjerkvik i udala se za Norvežina. Pregršt pitanja spremljenih u vezi Norveške nisam uspio realizirati jer sam bio u šetnji.... :handgestures-thumbdown: šteta jer je razgovarala sa ostatkom ekipe DR Teama... :drool: tako da je dosti pitanja ostalo do daljnjega otvoreno

Kada pred marketom vidite ovakvog pedalinca nije potrebno puno rasprava jer je sve jasno da je Long Vehicle pardon Long Distance tura...

slika

Uglavno krenulo se na ciljano istraživanje Lofotenskoga otočja na koje se stiže sa kopna kombinacijom mostova i podvodnih tunela. Vrijeme je u Norveškoj promjenjivo kao u djevojke koja će vam ponekad zadignut suknju skoro do kompletnih venerinih bregova da bi je za tren spustila do gležnja da samo moreš pretpostavljat što skriva ispod. Ovoga puta krećemo uz uobičajeno polu kišno vrijeme no uz lokalno poboljšanje do jarkoga sunca...da a jučer su se ljudi kupali a mi uživali u suncu - :crying-yellow: da to je Norveška..sa vremenom stvarno nisi na Ti :crying-yellow:

slika

slika

Idemo na prvi najveći otok Hinnoya preko Mosta kralja Olafa impozantne građevine uz koju je uobičajeno smješten vidikovac na kome uglavnom staju velike autobusne ture.
Da Lofoti su dugi 300 km u jednom smijeru....a teba se i vratiti dakle još 300 km nafte (50€) a na žalost trajekt je oko 200€ iz Lofotoena A prema Bodo...dakle ne isplati se trajektom kratiti put....preskupo...

slika

slika

slika

Volim zavirit u autobusne tour operatore koji će vas gotovo uvijek iznenaditi sa nekim svojim najnovijim rješenjima - u ovom slučaju imate autobusni kafe aparat permanantno na usluzi....štednja je štednja...ni kava u Norveškoj nije jeftina

slika

slika

Nakon toga drugi otok Austvagoya povezan sa tunelom

slika

Da na žalost većina Norveških cesta je ovako uska a Lofotenske posebno

slika

Kod otoka Austvagoya če Lofoti zasjeti punim sjajem posebno ako je sunčano....stvarno se isplati sačekati sunčani dan...naš je cilj danas Svolvaer - triba oprat robu i odmorit se...i od tamo ima trajket za prikratit put

slika

slika

Da i ova plaža more bit samo vaša uz uvjet da ste jaako toplokrvni za okupat se ovoj hladnoj tamnoj morskoj vodi

slika

slika

slika

Ove slike ne mogu dočarat realnu ljepotu Lofotena, ulazak u Svolvaer

slika

Da bi se konačno skrasili u kampu odmah poslije Svolvaera

slika

slika

slika

Odmah mi palo na pamet da ovo je sasvim rijedak slučaj kada Vigy rasteže svoju tendu....možda 3-4 puta tokom čitavog putovanja...

slika

Nešto zabave sa galebovima

slika

Malo inkognito pogleda na rekreativce kanuaše - nisam vidio nikoga da se kupa...

slika

Te čeznutljivo skupi pogled na lokalnu tajektnu prugu kojom se krati put za oko 200 km ....

slika

A šta kaže bing?

slika

Kamp 230 NOK sa strujom i tušem badave te wi fi vezom što je jako povoljno te 30 NOK žeton za veš mašinu...2 mašine i 2 sušilice i :chores-laundry: pa pa slijedećih 120 NOK, pa vam postane jasno zašto Unlimited kamperisiti sami peru svoju robu...

Uglavnom prekrasan dan za uživanje na Lofotenskome otočju i prekrasni odmor u kampu uz popodnevnu šetnju...idealissimus...e to je odmor...


Vrh
   
 
PostPostano: 10 ruj 2017 22:31 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
30 07 2017 Nedjelja

Isti kamp samo 12 sati poslije tj ujutro u Nedjelju....

slika

Na žalost ni mjerni instrumenti ne odstupaju od gorke realnosti

slika

Ukoliko želite nešto prigrist u restoranu u sklopu kampa evo cjenik za radoznalce...

slika

Na žalost vlasnika restaurant je zjapio uglavnom prazan...a parkinzi ispred supermarketa prepuni kampera na opskrbi provištom

Tako vam je to u Norveškoj kada bi se imalo vremena kao penzioner tada bi se moglo kalkulirat sa vremenom no ovako moramo slijedit plan pa makar i sikire padale sa neba...dakle pošto je kiša idemo do Borga i najboljeg Viking muzeja u Norveškoj

Za to moramo do slijedećega otoka Vestvagoya

slika

Tuneli mostovi tko će ga znat preko čega sve ne ali jedina dobra stvar je što se ne plaća ništa i nema trajekta, ajde makar neka dobrobit

slika

Šta jest jest mostovi su u Norvay fascinantni

slika

Tuneli su još fascinantniji pogotovo ovi podmorski jer u petoj brzini bez gasa nizbrdo se ubrzate skoro do 110 km/h onda slijedi mala ravnina pa uspon na kome stari Ducato jedva u tećoj brzini uz 60 km/h izlazi na usponu van tunela...

slika

Isto fascinantno...

slika

Stižete do najljepšeg Viking muzeja u Norveškoj čije su ostatke slučajno pronašli kopajuć traktorom po poljani ...tj ovim traktorom izloženim u predvorju muzeja

slika

Parking je poveći ali ima mjesta jer je još rano...

slika

slika

Norvežani su rekonstruirali Vikinško naselje u originalnom stanju kako su našli po iskopinama bolje rečeno samo jednu zgradu od Vikinškog šefa jer iskopina ima i još...

slika

Najprije ulazite u predvorje muzeja gdje ima suvenirnica i recepcija za karte

slika

slika

Te Vikinški šef sa svojom družicom u originalnom izdanju

slika

Ovaj mi više liči na fratra..ali neka ga...

slika

Panoi prikazuju Vikinge kao svjetske moreplovce koji su oplovili čitavi svit samo što na misec nisu zašli jer nije bilo lipo vrime...ali neka im :handgestures-thumbup: svak svoga hvali...

slika

E sada idete prema glavnoj zgradi gdje vam prikazuju njihove domaće životinje

slika

Ni konji nisu više što su bili jer konj jako rijetko legne na zemlju kao ovaj...
Te divlje prasce ograđene gromačom kao kod nas u Primorju

slika

Ulazite u muzej tj vikinšku šefovsku kuću koja je podijeljena u nekoliko sekcija

Ovo je predionica gdje će vam uživo pokazati proizvodnju tkanine za odjeću od nakupine ošišane vune sa ovce...

slika

slika

slika

Obućarski obrt sa naznakom da nisu Srbini jedini ti koji jedini štuju svoj opanak, očito ga uvezli od Vikinga...ili ga viking izgubio negde bre u Požarevcu

slika

slika

Svakodnevni pribor sa rješenjem grijanja

slika

Bračni krevet za produljenje Vikinške vrste

slika

Sa detaljima jogi madraca iz toga vremena

slika

Jasno da se omladina mora vježbat za osvajanje novog plijena....a ono što je fascinantno da sve možete isporobat posebno recimo pancirnu košulju od metalnog prediva čiju težinu recimo nikada do sada niste mogli osjetit u muzejima - samo gledat kroz staklo.

slika

E sada kada su vas naoružali idete u dnevni odio tj menzu gdje triba nahranit vojsku

slika

Sa kazana jasno na stol uz prikladnu cijenu e jbg ovo nije bilo badave...

slika

Ratna rezerva pršuta i bakalara koji su bili od vitalnog značenja na dugim pomorskim putovanjima

slika

slika

E pošto vam slijedi velika bitka i jako pozitivna mogućnost da trajno zalegnete na bojnom polju počnu vas uvjeravat u božanske stvari da lakše prebrodite strahove...prostorija za posljednju pomast pred bitku sa svim relikvijama---

slika

slika

E onda ako vam od ovoga slučajno zavije u želucu ili mokračnom mjehuru tada su i zahodi u retro stilu, posebno kvaka i brava koju treba detaljnije proučit prije uporabe jer nećete baš tako lako ući u nutra...

slika

E sad lipo olakšani od tjelesnih otpadnih tekućina puno se lakše krećete van na friški kišni zrak...

slika

Sa shematskim prikazom kompletnoga sela tj zgrada koje su pronašli

slika

slika

Jasno da ima uvijek ekstremnih primjeraka ljudskoga roda koji ne prihvačaju trenutne okolnosti u kojima se nalaze

slika

vrag će ga znat morda je i Yugo nostalgičar premda ne vozi Yugo 45 Koral nego Volvo V40

slika

Dakle nizbrdo nekih 500 metri do slijedeće zabave a to je kovačnica gdje će vam uživo iskovati lično naoružanje...

slika

Za to vrime će vas istrenirati za blisku borbu na brvnu, nekada se ovo navelike prakticiralo na Jadranskim susretima...šteta što nema više ovakvih fešta iz 80-ih godina prošloga stoljeća...

slika

Oružje je iskovano i morate poć na trening da se vidi jeste li za šta ili ste papak...dakle sikiru u ruke i deri po meti možda ste i vi potencijalni Gladijator....

slika

Ako ste loši sikirom na blizu dobijate luk i strelu za na daljinu

slika

E ako niste za ništa tada ćete postati konjovodac, ali samo za maloljetne jahače do 15 godina

slika

Ako niste ni za to tada će vas uvaliti u vikinšku brodograđevnu radionicu

slika

slika

No ako ste položili neki od ovih vojnih ispita sa dvojkom tada ćete dobit pojas i sačekati do daljnjeg na laganoj kišici na rivi da se vidi kakva su vam moreplovske sposobnosti

slika

Da biste badave napravili đir sa pravim vikinškim brodom u trajanju od 15 ak minuta po kiši kaja je već ovelike ojačala u skoro pa pljusak...a vi sidite mirno u viklnškom brodu..jer bre nema micanja ni da ti zmija pije oko rekli bi ti u JNA.....i suosjećate sa Vikinzima na njihovu putu....samo što vam ne daju da žvakate posušeni bakalar...

slika

Ako niste baš voljni po kiši jedrit taj vremenski period morete dok se vaši ratnici voze vikinškim brodom popiti koju u prikladno posloženom kafiću na suhome...jasno da ovaj dio nije za razliku od svih ostalih badave.

Sve skupa jako lipo vrime za provesti najmanje 3-4 sata sa prekrasnim upoznavanjem pravoga Vikinškoga života za svega 200 NOK za odrasle odnosno 100 NOK za studente...dakle 600 NOK sa popustom za nas četvero kao family karta...skupo jako skupo... :crying-yellow: :crying-yellow: no kada usporedim recimo London Eye sa 25 funti po osobi i Engleze koji filozofiraju da je Norveška skupa dođe mi da im očitam bukvicu ....

Makar je parking bespalatan...

slika

Sama Vestvagoya je možda i najintersantniji otok sa podosta zanimljivosti jer sadržava dosta zanimljivia mjesta a to su svakako pješčana plaža u Rambergu i staro ribarsko naselje Nusfjord. Ima još i Eggum odakle puca prekrasan pogled na Norveško more i Midnight sun no to otpada zbog sinoptičke situacije i ciklone koja se zadržava iznad Lofota...rekao bi Boris Rupnik nekada davno na dnevniku JRT Zagreb dok mu je Mladen Sijerković tada bio naučnik.

Bing kaže da je dosta za danas i da se napušta Borg i kreće dalje dok ima dana prema Nusfjord i Rambergu....ali iz režije javljaju da to ide pod sutrašnji broj kao nastavak dana 30 07 2017 ....uostalom ima vremena ovdje dan traje čitavu noć! :handgestures-thumbup:

slika

slika


Vrh
   
 
PostPostano: 11 ruj 2017 21:20 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Nastavak puta prema najljepšoj plaži Ramberg uz konstantnu kišicu

slika

Folksi T 1-2 su superhit u zadnje vrijeme i posvuda se nalaze

slika

Vrijeme je loše pa se ne nadamo baš najboljoj situacji na Rambergu ali mora da je prekrasna kada uhvatite sunčani termin. Nime slična je plaža kod Egguma ali manjeg obima i nije usput pa samo odlučili posjetit Ramberg koji leži na glavnoj cesti.

slika

Da točno je :handgestures-thumbup: za ovaj dio polarnog kruga pronaći ovakvu plažu je prava rijetkost

slika

slika

slika

Toliko i o tome slučaju jer je donesena odluka da se ipak ne ide do ribarskoga mjesta A nego da se ide u turističku trapulu Nusfjord jer što se tiče Norveške ribarije ionako smo sve u realnom vremenu snimili kod Skarsvaga.

slika

Dakle ovo je samo povijesni rudimentalni dio ribarstva u Norveškoj a sam Nusford je interesantan po svojoj minimalnoj malenkosti i kompaktnosti. Naime danas od ribarije u Nusfordu nema niti R a iz ribarske kućice će na vaše iznenađenje proviriti Kineska glava sa upitnim izrazom lica tko to remeti njegov mir u bungalovu koji je skupo platio. Da točno je to jer večina ribarskih kućica je danas u funkciji turizma. Ribarenje je danas na drugim lokacijama...

Ulaz u Nusfjord je fascinantan, ipak kasno je popodne...

slika

slika

Na početku su bungalovi

slika

Malo je mjesta pa se jako drži do reda....ali sada je kasno popodne i kiša je i svi turisti su već negdje po smještajima...dakle idealno vrime za samačko švrljanje....nisam mogao shvatiti da za parking preko noći bez ikakve usluge traće ovoliko puno a samo kilometar dalje imate čitav fjord samo za vas...

slika

Na ulazu će vas dočekat hotel sa recepcijom i ulaznicom od 50 NOK - pa nije ni puno ali od 18 00 više ne rade a sada je upravo to vrime...dakle ulaz badave...

slika

slika

slika

slika

Trgovina u retro stilu

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Umjesto realnih ribarskih brodova samo turizam i maksi jedriličari...

slika

Prema brodu na kome je preskupa ulaznica vas mame sa COD-a tj bakalarom...

slika

slika

slika

slika

Ako se želite poigrati ribarskim zanatom

slika

slika

slika


Mislim da većina produži prema drugoj strani fjorda na onu hrid...

slika

slika

slika

Prema bivšoj fabrici ribljega ulja kojega su nas roditelj tirali da pijemo kada smo bili mali a bilo je tako odvratna okusa...

slika

slika

slika

Uza fabriku kada je promotrite ćete se uspeti na ovu hrustu

slika

da nabacite oko na horizont

slika

slika

sa mislima da se odonda do danas nije apsolutno promijenilo ništa...samo sredstva za ribolov...

pa na unutarnji dio fjorda

slika

sa bungalow odijelom prepunim poluizgubljenih kineza i koreanaca koj iviše nemaju što poslikat...

slika

ili pak na sam fjord koji je uistinu fascinantno malen i prirodno zaštićen..

slika

jasno da će vas zanimat ima li koga u susjedstvu

slika

a kada vam sve dosadi opalit ćete još pokoju fotku sa posušenim bakalajem..

slika

slika

i polako krenuti prema gornjem dijelu naselja gdje još ima puno toga za istraživanje

slika

slika

slika

slika

ima još toga

slika

Onda će vam pažnju privuć ovaj stari rezervoar za naftu koji će vam dati do znanja koliko je stara firma Shell

slika

Pa ćete se uspentrat do njega i zaključit da je vrijedilo truda i tek tada shvatit kako je Nusfjord tako specifičan...

slika

slika

Pošto je kasno a vaša znatiželja uglavnom napunjena novim informacijama slijedi odluka da se ide polako prema natrag a na Lofotensko otočje postavi pečat sa oznakom :handgestures-thumbup: File Closed.

I shvatit da se mora uživat u svakome trenutku svoga godišnjeg odmora...pa makar i sikire padale sa neba...

slika

Zaključili smo da ne idemo na Moskenesoya otok jer tamo ima samo mjesto A koje je licencirana kopija Nusfjorda. Tamo idu onu koji imaju love za trajekt do Bodo na suprotnoj strani...ovaj put anismo u toj skupini pa moramo ponavljat gradivo tj vratit se istim putem na E - 6

slika

Prednost kampera je u tome da krenete prema nekom cilju i kada vam dosadi vožnja jednostavno na prvom povoljnom stajalištu spustite rolete a što je najinteresantnije - :handgestures-thumbup: :bow-blue: nećete bit sami...

slika

ovoga puta recimo na ovome parkingu kod mjesta Leknes na otoku Vestvagoya

slika

slika

Trošak je obzirom viđeno na žalost uobičajen za ulaznice u Vikinški muzej u Borgu 600 NOK dok smo u Nusfordu uštedili 200 NOK....100€ je 820 NOK


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 52 posta ]  Stranica 1 2 3 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan