Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 21:43.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 12 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 08 srp 2019 18:46 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 08 srp 2019 18:27
Postovi: 4
Prije svega pozdrav svima - novi sam ovdje na forumu. :greetings-wavingyellow:

Kako nam je dosta ljeta, gužvi, mora, turista i sl. odlučili smo se ove godine na promjenu - uzeli smo kampera po prvi put. Kamper je dosta velik, za 6 osoba (nas je 4) tako da mislim da će nam biti komforno. JEDVA ČEKAMO :banana-dance:

E sad, tu mi treba mala pomoć. Kako nemam nikakvog iskustva u svemu ovome i danima već surfam po netu, i nisam se pomakao s mjesta, molim da mi netko od vas iskusnjara predloži neku rutu, jer bez poštenog plana gdje idemo mislim da se ne isplati ni krenuti. Kamper smo uzeli na 6 dana (nažalost nismo mogli više) i želja nam je obići ne toliko puno mjesta koliko želimo da to bude kvalitativno. Krećemo kamperom iz Ljubljane. Ovo su kriteriji za našu rutu:

- Prije svega želimo obići/zaustaviti se/prenoćiti na prirodnim ljepotama - jezera, rijeka, vrhovi planine (nikakvi gradovi ne dolaze u obzir) - jug Austrije / sjever Italije;
- želimo ići u što manje kampova (osim kad moramo) kako zbog para, tako zbog želje izbjegavanja "civilizacije". Koliko znam u Italiji i Austriji možeš sa kamperom stati bilo gdje i prenoćiti max 1 noć, dok u SLO ne;
- preferiram kružnu rutu, tj. da se vratimo do Ljubljane drugim putem.

Eto, to je to - nemora to biti ruta - može i prijedlog nekog prekrasnog mjesta na predloženom području pa ću ga uklopiti u svoju neku rutu - samo da se pomaknem sa mrtve točke.

HVALA SVIMA UNAPRIJED!


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 19:23 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Instaliraj na mob aplikaciju Park4Night, to ce vam dosta pomoci u trazenju mjesta za spavanje

A jel volite planinariti? Ili ne?

U tim nekim turistickim mjestima (i po Austriii i po Italiji) cesto znaju zabraniti znakovima kampere i tjeraju te na soste ili u kampove :(


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 19:34 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
i jos nesto, jeste li s djecom i koliko su velika?


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 19:38 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 08 srp 2019 18:27
Postovi: 4
e baš pišem...planinarenje da, ali lagano - djeca su 9 i 12 godina


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 21:02 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Evo ovako, iz rukava sipam pa nece mozda biti sistematicno =))

Prvo i osnovno - zaviri obavezno na teme o najmu kampera jer kako idete prvi put tamo ces pronaci dosta korisnih sitnica.

Drugo - u planiranju rute i mjesta za spavanje uzmi u obzir koliku autonomiju cete imati. Da li imate solarne panele na krovu (ako imate, struja vam onda u biti ne treba osim ako vam treba fen za kosu). Racunaj da se svuda struja uglavnom placa dodatno pa to svakako ubaci u kalkulaciju. Ako nemate solarne panele, a ne namjeravate se bas voziti po cijele dane, akumulatori se nece bas stici napuniti do kraja i racunaj da barem svaki drugi ili treci dan odete negdje na struju. Za mobitele je najbolje uzeti sa sobom eksterne baterije pa onda mobitele puniti preko baterija, a kad ste na struji napuniti onda i baterije i mobitele i sve sto stignete :icon_wink: Ako je na kamperu rijeseno solarno i rijesena je neka uticnica (usb ili mozda 12V ili nesto u sto se vec mozete ustekati), onda zbilja mozete biti bez brige po pitanju struje i ne treba vam. Drugi faktor autonomije je wc - obavezno budite stedljivi prilikom pustanja vode inace ce na vas cetvero ispasti da morate prazniti kazetu svaki dan ili svaki drugi dan, a to i nije tako jednostavno za pronaci (osim ako opet ne idete po kampovima ili skupim sostama). I treci - voda... tu se isto da kalkulirati dosta - tusiranje vam recimo ne treba svaki dan, a za kuhanje i pitku vodu je u biti pametnije imati sa sobom par velikih karnistara vode. Ovo sto ide iz bijelog tanka nije bas uputno piti (pogotovo ako je kamper iz renta i nemas pojma tko ga je punio, gdje i s cim). Pranje sudja - racionalno. Taj tank moze zaista dugo dugo trajati ako se pazi (mi zimi recimo idemo kompletno bez vode, da se ne smrzne, moze se i bez toga ;-))

Hranu unaprijed nakuhajte i zaledite u vrecice (da zauzme sto manje prostora) - kamperi uglavnom svi imaju frizer koji sasvim dobro drzi, a nema smisla trosit na putu vrijeme na nakuhavanje :D

E sad ideje...

Alta Badia jer prekrasna. Puno krasnih izleta (laganih) i prekrasna priroda. Prespavati se besplatno sluzbeno ne moze, ali mi smo bez problema spavali kraj nogometnog igralista (u podnozju staze Gran Risa) i nitko nam nije nista rekao. Sreli smo jedan kamper i kraj gondole u San Cassianu, isto su tamo prespavali i nitko ih nije tjerao. Sosta sluzbena je u La Villi i prekrasan kamp u Colfoscu.

Izmedju Alta Badie i Cortine je zicara na Cinque Torri, a kraj nje veliki parking na kojem smo isto spavali besplatno. Zicarom se moze na Cinque Torri i tamo je krasna setnja/planinarenje po poucnoj stazi posvecenoj I. svj. ratu - nije tesko za prehodati (nas je tada bio 4-godisnjak i sve je sam prosao... moze se doplaninariti skroz dolje do parkinga)

Na drugu stranu kad se digne od Cortine je jos jedno krasno mjesto - jezero Misurina i iznad njega Tre Cime. Kod Misurine postoji sluzbeni parking koji je nesto sitno placa, al kako nitko nije kontrolirao mi smo besplatno tamo spavali. Osim djira oko jezera Misurina isli smo busom do Tre Cime (moze se i kamperom ali kosta uzasno puno ta cesta). Djir oko Tre Cime nije tehnicki zahtjevan, ali je dosta dug. Ali je nesto spektakularno za vidjeti.

Od Tre Cime se moze ici i prema samoj granici s Austrijom - tamo ima par jako zgodnih mjesta sa super zabavnim stvarima, npr Monte Baranci na kojem je Fun bob i adrenalinski park ali prilagodjen djeci ili recimo Helm na kojem je poucna staza bas za klince - sa malim zelenim cudovistem Olperlom koji treba pomoc u pronalazenju stvari (to podrucje sluzbeno nosi naziv Drei Zinen, iako se Tre Cime/Drei Zinen od tamo ne vide =)) ). Problematicno je za spavanje i nas su potjerali s parkiralista ispred gondole pa smo isli na sostu na samoj granici s Austrijom.

Tamo blizu je i jezero Lago di Braies, jaaaako lijepo. I dosta skupo za parkirati kamper (moze se nociti ali se placa).

Dalje putem je Kronplatz - nije spektakularan, al nama je parkiraliste od gondole u Risconeu bila jako dobra baza za spavanje jer se moglo besplatno i tamo smo se vracali nakon tih izleta u okolini.

Super za posjetit i vidjet je Molveno (ali on je dosta daleko i mislim da vam se u plan nikako nece uklopiti). Molveno je bas onako za prosetat i nagustat se, prekrasno jezero, setnice, svasta nesto. Ali nema besplatnog parkinga, ima sosta i ima kamp.

Po Austriji nismo bas nesto previse isli (u biti smo planirali jedne godine ali je vrijeme bilo katastrofa pa smo skrenuli za Dolomite). Spavali smo doduse besplatno na parkingu od rudnika soli u Halleinu... dosli smo po mraku i kasno i nikoga nije bilo, a kisa je pljustala. Ujutro kad su ljudi poceli dolaziti nitko nam nista nije rekao (nije dozvoljeno, postoji znak s prekrizenim kamperom) i ispalo je super jer smo ulovili odmah prvu turu za posjetit rudnik, kasnije su se stvorile bas velike guzve

U biti najbolje bi vam bilo barem okvirno sloziti sto biste voljeli postjetiti i onda na Park4Night pronadjite gdje spavati i gdje obaviti punjenje/praznjenje kad vam bude trebalo. I u slucaju loseg vremena nije lose imati neke rezervne ideje pa skrenut tamo gdje je sunce, a ne bit u kisi :D


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 22:29 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 08 srp 2019 18:27
Postovi: 4
puno hvala na korisnim informacijama i idejama!! moram to sad sve pregledat i poslozit u glavi :))


Vrh
   
PostPostano: 08 srp 2019 22:55 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Malo sam nabacala kako mi je padalo na pamet, mi smo to u vise raznih godisnjih obilazili, ne sve u istom

Pogledaj si i rubriku s putopisima, tamo ima nekoliko putopisa bas na temu Austrije pa da posluzi kao inspiracija


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2019 08:45 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Eto kako ti je Lei rekla krenite iz LJ prema Dolomitima to sve obiđite i vraćajte se preko Lienza. Prekrasan kraj - okolica Lienza. U povratku potegnite do Grossgloknera, to vam je sve s te južne strane. Preporučio bi svakako i jezera oko Salzburga pa Hallstat i okolica ali to je već udaljenije.


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2019 08:53 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Ima super jedna stvar, nama je to ostalo za "odraditi" i spremamo se vjerojatno ove godine (do sad je junior bio premali za to) - biciklisticka staza od Dobbiaca do Lienza (https://www.dolomitislowbike.com/it/cic ... aco-lienz/). Sva je asfaltirana, izdvojena je od prometa, ima doduse oko 40-50 km ali je sve nizbrdo (a za nazad se ide vlakom). Ima tamo i bicikala hrpetina za najam


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2019 11:09 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Prekrasna staza!


Vrh
   
PostPostano: 09 srp 2019 18:11 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 08 srp 2019 18:27
Postovi: 4
Ljudi puno hvala...! :bow-blue: :bow-blue:


Vrh
   
PostPostano: 14 lis 2019 20:01 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Kasnim ali za planove uvijek na vrime;
Ovaj bračni par mi je bio vodič za turu po Nordijskim zemljama....a prošli su čitavu EU....odlične recenzije kampova i mjesta u kojima su boravili sa svim detaljima što pogledati....

http://www.langdale-associates.com/index.htm


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 12 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan