Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 12:13.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 21 kol 2015 07:39 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Svaka čast. Prekrasan putopis sa puno slika i korisnih informacija.
Odličan mi je što je pisan iz srca.

:handgestures-thumbup:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 08:53 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Stvorila se želja da se ode do Nizozemske, još samo da se podudari kritična masa želja i ostalih ukućana i odosmo mi :banana-dance:

Nego, ajde malo nabaci troškove samog puta, znači gorivo, autoceste, spavanja...

...I ako opet nešto planiraš, javi možda odemo zajedno


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 13:32 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Svakako preporuka za Nl. Obavezno posjetiti
Imas u mom putopisu troskove puta


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 15:41 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Što se tiče troškova...
Ma nisu to neke cifre da boli glava. Sve ovisi o vremenu koje imate na raspolaganju (i vrijeme je novac) u ovom slucaju nigdje nam se nije žurilo, imali smo smještaj u kamperu (pa nas noc vise na putu nije tjerala na spavanje više u hotelu pa time i extra trosak)
Do Amsterdama ima 1700 km ,(iz Splita) za usporedbu ista udaljenost je i do Pariza (mozemo reci i isti troskovi)
Kamper mi je trosio u prosjeku 10,5 l (lagana voznja kroz Hr.Slo.NL. lokalne ceste ,a kroz Njemacku autoput max do120km/h)
Nismo srljali i tankali po autoputu nego ciljali najjeftinije ponude na pumpama (koristim clever tanken aplikaciju kroz Njemacku a u Austriji i Nizozemskoj smo trazili po internetu i pronalazili najnize cijene) u prosjeku smo tankali za 1.08 € po litri. Uglavnom trudili smo se ne placat vise od 1.1€ sto je tamo i nazad + malo lokal ispalo cca 400€.
Rutu smo slozili da ne lutamo tamo-amo nego smo napravili jedan krug Arnheim-Apeldoorn-Giethoorn- pa preko sjevera spustili se na Amsterdam-Zandvoort- pa niže na Rotterdam-i onda preko Tiel-Arnheim-izasli na isti prelaz.
gore i dole preko A3 München-Nürnberg-Frankfurt-Köeln-NL.
Na istoj relaciji moj kombi T5 (sa malo življom vožnjom )trosi 8L
Kamper bi sigurno spustio ispod 10L da vecinu rute nije autoput kroz Njemacku (ipak se vozi brze pa je i potrosnja veca)
I još jedna stvar... primjetio sam da mi pod tempomatom trosi bar litru vise pa sam ga prestao koristit. (ipak vise vjerujem svom osjecaju nego elektronici)

Toliko o potrosnji.

Ostali troskovi:
Spavanje mukte .Spavali smo po odmoristima parkiralistima i sl. Samo jednu noc smo boravili u kampu u Amsterdamu (nije ni to bilo potrebno) i platili nocenje za 5 osoba ,prikljucak na struju i kamper 29€ (voda i internet u cijeni).
Inace ko ne voli ovu varijantu isto ce proc povoljno jer na cijeloj ruti ima dosta tzv.stellplatz-eva cijene su od potpuno besplatnih (spavali na jednom) pa do 20-25 € za noc ,a ima i dosta lokacija za prihvatljivih 5-7-10-15€ ( koliko para toliko muzike, na ovim besplatnim nema vode ,struje i sl. blagodati to su obicni parkinzi koji imaju oznaku "parking za kampere" pa eto daju neki osjećaj da nisi na divlje.
Ako (imate vremena) malo lutate okolo ,naletite na svašta. U povratku smo u jednom selo naletili na nekakvu rekreacijsku zonu (igraliste za mali nogomet i odbojku i nekakvo jezerce-bara pored, ... ali, pored igrališta tuš (masažni) nigdi nikog ...otuširali se oprali robu (osušili na ogradi)...
slika

slika
Šifra....dijeco bili ste dobri,za nagradu...tuširanje i možete potrošit vode koliko god hoćete

slika
Jezerce je bez veze...uopce nema ribe,morali smo ici do mjesnog ducana po rucak.

Tuneli ,cestarine ,vinjete...
Platili smo samo Austrijsku vinjetu...
Ostatak price nazvat cu....
Cjepidlačenje i praktične informacije:
(Ko ima viška para neka preskoci ovaj post)

Puno puta putujem poslovno sa svojim VW T5 Multivanom prema EU i iz principa nikad ne kupujem Slovensku vinjetu (da nebi ispalo šovinisticki ne plaćam ja ni Hrv. autoput)... evo i zašto.
U vrijeme kad sam donio tu odluku vinjeta kroz Sloveniju za moj kombi kostala je 40 € . Poceli su mjeriti visinu na prvoj osovini i ja zavrsio u višu kategoriju. Jebiga braćo Slovenci malo ste pretjerali... sad su spustili na 30€ što je jos uvijek previse ali odluka je donesena i iz principa to ne želim platiti nego svaki put vozim preko Ptuja na Lenart i Mureck (potrosim mozda 15 min vremena vise ali uslo mi je u naviku i ne vracam se na autoput dok cijenu vinjete ne dovedu ispod 10€) ( i naprave onu šugavu dionicu od Ptuja do granice)
Druga stvar koja mi bode oči je cijena dionice od Zaprešića do Krapine (granice) za moj kombi... trenutno 72 kn (bilo je i 90 ,ne izgleda to puno ali nakupi se)
Kako to izbjeći ...
Uvijek u Zaprešiću izlazim na staru cestu (pravac prema west gate-u) odlicna i brza cesta kojom vozim do Zaboka (Mokrice),tu se ukljucim na autoput do Krapine ( ne Đurmanec) cijena za kombi 7 kn a za obicni auto 5 kn. Kroz Krapinu ide ona stara cesta kojom smo nekad svi putovali i bila nam je dobra ( i jos je) i izlazim ponovo na autoput pred granicni prelaz.
Sve skupa tamo i ovamo samo na cestarini i vinjeti ušteda skoro 50 € .
Potroseno vrijeme.. zanemarivo .

Sretan put i živjela tržišna ekonomija.


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 16:15 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Sta se tice Austrijskih tunela..Kad imam vremena i njih zaobilazim .Ovaj iznad Graza preko Bruck/Mur (sve autoput) a onda prije drugog ,skrenem u Liezen i lokalnom cestom (vozi se oko 70-100km/h) izađem ispod Salzburga , cime sam osim drugog tunela na prvoj dionici izbjegao i oba tunela na dionici od Karavanki do Salzburga ( i jos povoljno natankam auto jer su na toj lokalnoj cesti neke od najjeftinijh benzinskih stanica u Austriji)
(Malo sam se razveza) ....Zašto ovo pišem:
Cesto na putovanjima ne razmisljamo ne planiramo ne kalkuliramo , tek na kraju skuzis da ti fali 100€ (nestalo..isparilo)
Koji put je dovoljno malo spustit se sa autoputa i samo na razlici goriva ,Slo.vinjete,cestarina, tunela ,na ovako dugoj dionici moze se ustediti i 150 €.
Vazno je imat dobrog kopilota koji ce servirat informacije di, šta, koliko...
Na ovom putovanju tu sam ulogu dodjelio starijoj kceri (uz asistenciju dvi mlađe) Osim šta su bile korisne i naučile služit se raznim aplikacijama, razbile su i dosadu jer su aktivno sudjelovale u putovanju (nisu bile koferi...otraj-dotraj)
Ja sam ih navodio upitima ..ajmo triba tankat tražite neku dobru benzinsku, pa onda ako je cijenom ok ...vidite gdje je to , treba li puno izgubit vremena do tamo , jeli nam na ruku i sl. Neke sam informacije znao i bez njih pa bi ih namjerno pustao da kazu rezultat a onda rekao...cccc , mozete vi i bolje ,onda bi bilo...tataaaa kako ti to znaš ( E dico moja koliko sam puta ovuda prosao znam di šparoge rastu uz cestu)
....Ajmo triba ručat , tražite di je Aldi,Lidl ( u Nizozemskoj Albert Heijn)

Zaboravio sam napisat u putopisu... negdje na forumu sam procitao komentar da nema ducana sa hranom u Nizozemskoj. ...krivo,ima ih dovoljno ,samo nisu kao kod nas kubusi od 10.000 m2 na livadi ,nego su uglavnom kvartovski ducani uvuceni po mjestima ,bez velikih reklama i šljaštećih panoa.

slika

....fak ,opet sam odlutao u široko

dakle htio sam napisat , malo kalkulacije, malo discipline i mogu se zašparat lipi novci (pa ljudi proputuju po svita bez kune u dzepu)
Super je osjecaj kad pred kraj puta kazes dici ...ajmo sad u shoping sa lovom koju ste zaradile (ustedile) na putu.


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 16:44 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Ova zadnja slika podsjetila me na jos jedan detalj... sve ceste u manjim mjestima a dobar dio i u gradovima su ovakve... poplocane su raznim vrstama kocki (trotari su svugdje iskljucivo u kocki ) jako malo je asfalta (osim na autoputevima i otvorenim cestama)
I iako je sve to na mekanom terenu sve je napravljeno odlično i dobro "leži" ne sjecam se kad sam vidio neku gobu ili ulegnuće
Posebna prica su ležeći policajci ...sve su to dugacke plohe sa blagim prilazom (savrseno proracunate za laganu voznju ali nema šanse da ih "preletiš") za razliku od nasih koji su neke uske viske trake....kako god doša da doša odvališ pola trapa.


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 17:31 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Admine ovo moses pribacit tamo na putopis ako pravi guzvu tu u komentarima


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 21:27 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Slazem se s ovim cijenama goriva, mi smo isto tankali izvan autocesta puno je jeftinije i moze se ustedjeti.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2015 23:30 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Ima jos jedan detalj... u tzv.trzisnoj ekonomiji svi se bore za mjesto pod suncem
pa se i cijene mijenjaju svaki dan ( koji put i vise puta dnevno) ovi veliki na autoputu imaju dosta prometa i koliko sam vidio ne trude se mnogo. Ali po selima i na sporednim cestama oscilacije znaju biti velike .Ja sam recimo na putu prema "gore" tankao na cesti kod Murecka (Austrija ispod Graza) za 1.07 kasnije sam u Njemackoj tankao jos povoljnije 1.04 , da bi samo150 km dalje naletio slucajno na 1.02 (a nema je na pretrazivacu,) ali posto sam bio skoro pun produzio sam dalje ,ova tema me malo povukla pa sam maloprije opet gledao kakva je situacija trenutno.... "moja" pumpa od 1.07 danas je imala cijenu 1.039 a druga (na starom granicnom prelazu Šentilj) koja je tada bila skuplja - 1.12 danas popodne ima cijenu 1.02 ( oscilacija od 10 centi) .
slika
Ja bio sretan ko malo prase kad sam prije 10 dana tankao na 1.04 a vidi ,danas ih po toj cijeni ima ko u prici.
slika
Ima tu svega...velika je guzva u kaznenom prostoru , puno toga utjece na cijenu ne samo opci trend (trenutno cijena generalno klizi prema dole) nego imate i ove dnevne oscilacije , a bitno je i koje je doba dana jeli vikend ili je ura kad se ljudi vracaju sa posla. (Tada se cijene " zaigraju" prema gore)
U svakom slucaju ja se prije puta uvik pripremim, vidim kakva je generalno situacija da znam odprilike sta mogu ocekivat.. a onda u hodu brusim ponudu.


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 00:32 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
....usput sam isprobavao ovu aplikaciju koju sam nedavno skinuo ,kao sto vidite na slikama gore ukucao sam Murfeld .Ne daje mi ni jednu ponudu, iako pouzdano znam da imaju dvi pumpe, jedna je na samoj cesti 69, a druga je nize prema Muri i obe su povoljne. (Na obe sam vec tankao) A aplikacija me šalje 3,6,7 km okolo . Eto nisu ni aplikacije svemoće ( znaci pobornici stare skole koji igraju na znanje i iskustvo jos su u igri) cesto nema ni istaknutih cijena ( te su uglavnom ionako skuplje pa se ne zele dodatno blamirat nego love u mutnom), a neke kao sto vidimo uopce nisu u sustavu ,to su ove male koje ja zovem " za traktore" . Srica je da male svojom ponudom tjeraju vece da se prilagođavaju i spustaju cijene pa na kraju opet svi profitiramo.
(Govorim za EU... mi kod kuce masemo repom na svaku mrvcu koju nam bace sa stola)


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 13:13 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Ova aplikacija regen radar odnosno wetter online mi nista ne pokazuje? U cem je stos ne kuzim


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 13:40 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Ako imas mapu na ekranu sa nekakvim sivim "mrljicama" i flekama svjetno plave i tamno plave boje ...to je to.
To je satelitska snimka kontinenenta sa naoblakom .trebao bi imati i žute tocke u plavim zonama, to je grmljavina i stvarni i potencijalni udari groma .To sto u ovom trenutku nista ne vidis je zbog toga sto kise nema trenutno nad nasim krajevima, tj bilo ju je noćas na splitskom području ( i to obilne) , taj poremećaj je jutros bio nad Crnom Gorom a sad trenutno prolazi preko Makedonije(13.30 nad Ohridom) .
Sive mrlje su klasicna naoblaka (bez kisnih oblaka) a plavo su kisni oblaci (tamnije=intenzivnije)
Kad stisnes strelicu za pokretanje aplikacije ,pokrece se animacija koja pokazuje kretanje naoblake u rasponu sat prije i sat kasnije od sad.Tako mozes u konkretnom slucaju pratiti ide li kisni oblak prema tebi ili od tebe...jako korisna stvar kad gledamo u nebo i pitamo se ....do kad ce ovo. Ako je velika plava fleka , to ne staje cili dan ,a ako je ova od nocas to se pomice brzo i traje par sati (kao i sto je bilo) . Naravno imamo i situacije brzih pogorsanja kad se fleka pojavi naglo niodkud zbog nekih meto oscilacija ...ali onda ćirneš u aplikaciju i procjenis sta se događa.
Često je koristim i prilicno je precizna. Ako te jos sta zanima slobodno pitaj.


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 13:50 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
...u donjem desnom uglu imas oznaku za GPS pozicioniranje (to ce ti dati tvoju trenutnu poziciju ( pojavi se neka crvena "pribadaca"zabodena u misto gdje se nalazis) a u livom gornjem uglu trebao bi imati padajuci popis sa klasicnom prognozom vremena


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 13:58 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Moralo bi raditi i zumiranje tako da mozes uvecano pregledavat podrucje koje te zanima i pomicanje u svim smjerovima


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 14:13 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Imam i kliknem na prognozu i pokaze mi biograd na moru i prognozu. Ali na onoj velikoj karti europe imam samo do zagreba kad zumiram ne postoji nista juznije


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 14:16 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Nasao sam zove se weather and radar i ima to sto si napisao


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2015 15:16 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
Evo bas sam pogledao ... ovo je neka malo dograđena verzija i jos je na Hrv jeziku , bolja je od ove koju sam koristio malo je preglednija i ima opciju fotografiranja lokacije sa podatcima o vremenu.
U svakom slucaju prebacujem se na ovu tvoju

(Eh sta ti je tehnika nema opuštanja ...danas jesi sutra nisi)


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2015 11:35 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Odlicna aplikacija odusevljen sam. Sve prognoze recimo sad kazu za Biograd sunce a tu oblacno. I gledam ovu aplikaciju i lijepo se na radaru vide oblaci tocno iznad srednjeg jadrana kako putuju. I sad se vidi kako odlaze i taman se pocelo razvedravati. Hvala za ovo


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2015 14:39 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 kol 2015 17:05
Postovi: 60
:handgestures-thumbup: tehnika narodu
(Dolazi ti novi poremecaj priko Jadrana )


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2015 14:52 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Vidim da. Ali brzo prolazi


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan