Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 23:01.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 63 posta ]  Stranica 1 2 3 4 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 vel 2012 15:00 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Nakon dugogodišnjeg niza ljetovanja u BRAKO (Makedonija) kamp prikolica imam samo riječi pohvale. Kako ih i dan danas ima na tržištu na raznim oglasnicimi (njuskalo, oglasnik) dao bi osobni kratki osvrt na iste.

Brako je proizvodio dugi niz godina dvije varijante prikolica. Jedna je bila šatorska, a druga je imala tvrde stranice i raširivala se u skoro, pa pravu kamp prikolicu.

Mane šator prikolice:
- starije su životne dobi i upitna je kvaliteta platna - dan danas da se pronaći čarobno sačuvanih brako prikolica.
- gume i kotači - jer su malih dimenzija - te su skloniji pucanju i zagrijavanju u vožnji, ali to je rješavano dizanjem osovine za 5 cm i postavom guma nešto većih dimenzija veće nosivosti (čak su ljudi znali stavljati gume od peglice ili fiće)...

Prednost šator prikolice:
- laka prikolica i da se vući s manjim tj. slabijim automobilima. A ispod kreveta ima vrlo iskoristiv prostor gdje stane komplet odjeća, obuća, čak i većina kuhinjskih potrepština, na krevet se mogu naslagati i stolovi, stolice i struja, i onda se tek zaklopi. A naravno na prtljažnik idu kištrice, peći, bicikli, u mom slučaju tu se na more vozio i gumeni čamac i motor itd.

PS. bilo je dva modela - stariji modeli koji su jednaki naprijed i otraga i noviji modele koji imaju kosi prednji kraj s dizanjem poklopaca na spremnicima...

slika
slika

Prikolica BRAKO s tvrdim stranicama:
- prednost joj je ta što je sklopiva, ali daleko ima više iskoristivog prostora. Kada se sastavi izgleda kao prava kamp prikolica, a u njoj je sve za spavanje i smještaj, dok se kompletno sve odvija u predšatoru. Većina kampera upravo ni ne kuha u kamp prikolicama, pa je onda zanimljivo da to sve što ni ne koristiš ni ne vučeš na more. Također je laka prikolica, ali ima i naletnu kočnicu što joj je još jedna prednost. Naravno, sklopljena je u visini krova prosječnog osobnog automobila. Moji starci su ju vukli sa dva auta (krajem osamdesetih) - benzincem 1.4 75 KS i dizelašem 1.6 s 55 KS bez problema.

Naravno, i ova prikolica ima pripadajući predšator kao i standardne kamp kućice. Također da ih se pronaći u vrlo sačuvanom stanju po prihvatljivim cijenama.

slika
slika
slika

Danas, više BRAKO ne radi kamp prikolice, ali zato se na našem tržištu mogu pronaći proizvodi drugih proizvođača: Trigano, Camp-let i slični. Mada ovu drugu varijantu ne znam da uopće itko više proizvodi...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2012 16:38 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
I što je najbolje sada ih ima jako puno u oglasnicima, a cijena je smiješno mala! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 02 vel 2012 16:45 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Za istinske zaljubljenike niti izrada nove cerade nije neizvediva.Ima jedan slučaj...obnovljena Brakica (neki manji model, manja prikolica) s potpuno novim šatorom.


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2012 14:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Gebalim je napisao/la:
Za istinske zaljubljenike niti izrada nove cerade nije neizvediva.Ima jedan slučaj...obnovljena Brakica (neki manji model, manja prikolica) s potpuno novim šatorom.

Imaš neku sliku ili znaš gdje je to rađeno? :think:


Vrh
   
PostPostano: 03 vel 2012 16:44 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 27 sij 2012 09:05
Postovi: 54
moja žena isto želi iz šatora u brako prikolicu. ali ja ne znam koliko je to dobro. gledali smo po oglasima i jednu tu u virovitici, ali sve mi to djeluje staro platno i kao da će se poderati pred prvim naletom vjetra. a naš stari dobri Savoy 5 još uvijek vrhunski obavlja funkciju.


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2012 02:22 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
Slike nemam, al znam gdje je rađeno.
Donji Stupnik, privatnik koji izrađuje tende i cerade obnovio je jednu,i Pavučnjak u blizini Samobora firma s istom djelatnošću čuo sam drugu.
Nije to baš jeftini hobby čini mi se.


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2012 09:23 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Gebalim je napisao/la:
Slike nemam, al znam gdje je rađeno.
Donji Stupnik, privatnik koji izrađuje tende i cerade obnovio je jednu,i Pavučnjak u blizini Samobora firma s istom djelatnošću čuo sam drugu.
Nije to baš jeftini hobby čini mi se.

:handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 04 vel 2012 10:06 
Offline
zeleni kampist
Avatar

Pridružen/a: 27 sij 2012 09:05
Postovi: 54
kad se uračuna kupnja brakice cca 2000 kn + malo špricanja i slaganja 500 kn + nove gume i felge 1000 kn + nova knotova osovina da ju podigneš i bude ona prava da ne znaš da ju vučeš 1000 kn + majstor za takve prepravke 1000 kn + reparacija tj. najbolje zamjena kompletnog šatora najmanje 3-4000 kn dođe se do impresivne brojke!


Vrh
   
PostPostano: 06 vel 2012 15:14 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 27 kol 2009 13:35
Postovi: 153
A istina...al sve ti je to tu negdje.
Šatori nove generacije,obiteljski od 500-2000 eura.
Pa ovo pa ono, pa ormar,pa kuhinja i da se ne nabraja.
Kampiranje danas je poput povratka prirodi za lovatore.
Košta, prije ili kasnije.
A i nemamo više 25 kad te boli briga gdje i kako, i gdje spavaš kad uopće i ne spavaš.
Novci odlaze na ovo ili ono.
Uvjek nastojim gledat i opravdat svaki trošak s onime što mi to pruža, i koliko mi zabave i sreće pruža.
Život je jedan i iluzija je očekivat da se može proživjet bez da se uloži u nešto što ga čini ljepšim i ispunjenijim.
Kad se tako gleda,lakše je.
I žene lakše razumiju zakaj nemaju čizme za 1000 kuna. :-))


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2012 05:16 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
Imate kakva iskustva s takvim Brako sator/prikolicama?

Jesu ti satori od vodonepropusnog materijala? Je li to mozda kao one vojne cerade materijal?


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2012 09:58 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 08 pro 2011 09:25
Postovi: 507
Lokacija: Zagreb
Nikola je napisao/la:
Imate kakva iskustva s takvim Brako sator/prikolicama?

Jesu ti satori od vodonepropusnog materijala? Je li to mozda kao one vojne cerade materijal?


Te Brako prikolice su već dosta stare i najčešće u dosta lošem stanju, tako da ti je možda bolje kupit šator (manja je investicija), a u dogledno vrijeme ćeš vjerojatno gledat kućice.
Materijal šatora kod tih brakica je najsličniji baš tim vojnim ceradama.

_________________
... nisam ginekolog ali mogu pogledati ....


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2012 11:00 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Nikola je napisao/la:
Imate kakva iskustva s takvim Brako sator/prikolicama?

Jesu ti satori od vodonepropusnog materijala? Je li to mozda kao one vojne cerade materijal?



Ma bjež od toga. Upitno je platno a gume obavezno promijenit da ne spavaš ko ja na ulazu u Rijeku zato što ti je otišla i druga guma X( . Platno bi trebalo pregledat i ponovno impregnirat pa i to košta ( sprej je cca 70 Kn a treba ti xx kom. ). Bolj ti je da kupiš šator, ali onda slijedi kako neko kaže ....evolucija. Htio bi i stolice, pa onda tendu, pa onda ležaljku itd.. pa onda krene " auto je premali pa da kupimo prikolicu ( malu - Bauhaus cca 4.000 Kn ) " a kaj u nju svega stane, pa onda kuka 2.000 Kn itd.

To ti je priča o repi " povuci potegni ....... ali to je zanimacija i stil života :handgestures-thumbup:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2012 16:56 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
Ma vec vidim kako troskovi rastu, daj ovo ugradi, daj no nadogradi...

AL nema veze, to je tako kad zelis nesto novo, zanimljivo i uzbudljivo probati.

Navodno je ova brako prikolica koristena samo 3 sezone i od 1992. garazirana i u dobrom je stanju. Ici cu u Ogulin kad ulovim zeit-a! Morat cu kotace zamjenit, registrirati je i moram saznati kako se to radi, gdje...


Vrh
   
PostPostano: 24 vel 2012 18:29 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Nikola je napisao/la:
Ma vec vidim kako troskovi rastu, daj ovo ugradi, daj no nadogradi...

AL nema veze, to je tako kad zelis nesto novo, zanimljivo i uzbudljivo probati.

Navodno je ova brako prikolica koristena samo 3 sezone i od 1992. garazirana i u dobrom je stanju. Ici cu u Ogulin kad ulovim zeit-a! Morat cu kotace zamjenit, registrirati je i moram saznati kako se to radi, gdje...


Registraciju radiš u stanici za tehnički, netrebaš uopće ići u policiju. Trebaš imati kupoprodajni ugovor i stari karton lake prikolice (prometna dozvola). Porez se kod prijepisa neplaća. I to je to! Cijena cca 400 kn za tri godine!


Vrh
   
PostPostano: 25 vel 2012 21:33 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Nikola je napisao/la:
Ma vec vidim kako troskovi rastu, daj ovo ugradi, daj no nadogradi...

AL nema veze, to je tako kad zelis nesto novo, zanimljivo i uzbudljivo probati.

Navodno je ova brako prikolica koristena samo 3 sezone i od 1992. garazirana i u dobrom je stanju. Ici cu u Ogulin kad ulovim zeit-a! Morat cu kotace zamjenit, registrirati je i moram saznati kako se to radi, gdje...

Reci jel to Brakica sa čvrstim stranicama? U Ogulinu ?! Jel cijena cca 700 €? Ako je onda znam vlasnika javi se na pp.

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2012 12:59 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
klin je napisao/la:
Nikola je napisao/la:
Ma vec vidim kako troskovi rastu, daj ovo ugradi, daj no nadogradi...

AL nema veze, to je tako kad zelis nesto novo, zanimljivo i uzbudljivo probati.

Navodno je ova brako prikolica koristena samo 3 sezone i od 1992. garazirana i u dobrom je stanju. Ici cu u Ogulin kad ulovim zeit-a! Morat cu kotace zamjenit, registrirati je i moram saznati kako se to radi, gdje...

Reci jel to Brakica sa čvrstim stranicama? U Ogulinu ?! Jel cijena cca 700 €? Ako je onda znam vlasnika javi se na pp.


Nije sa tvrdim stranicama. Ima sator. Ne znam jos cijenu, prvo cu je vidjeti, probati pa onda o cijeni dogovarati.
Ovih dana cu ici kuku ugradit na auto, 800,00 Kn me dode za Skodu Fabiu Combi ili netko mozda zna nesto jeftinije?


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2012 13:09 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Nikola je napisao/la:
klin je napisao/la:
Nikola je napisao/la:
Ma vec vidim kako troskovi rastu, daj ovo ugradi, daj no nadogradi...

AL nema veze, to je tako kad zelis nesto novo, zanimljivo i uzbudljivo probati.

Navodno je ova brako prikolica koristena samo 3 sezone i od 1992. garazirana i u dobrom je stanju. Ici cu u Ogulin kad ulovim zeit-a! Morat cu kotace zamjenit, registrirati je i moram saznati kako se to radi, gdje...

Reci jel to Brakica sa čvrstim stranicama? U Ogulinu ?! Jel cijena cca 700 €? Ako je onda znam vlasnika javi se na pp.


Nije sa tvrdim stranicama. Ima sator. Ne znam jos cijenu, prvo cu je vidjeti, probati pa onda o cijeni dogovarati.
Ovih dana cu ici kuku ugradit na auto, 800,00 Kn me dode za Skodu Fabiu Combi ili netko mozda zna nesto jeftinije?


Od te cijene ćeš teško naći jeftinije. Pazi samo da se radi o euro kuki, iako čisto sumnjam da još netko ugrađuje kuke a da nije euro kuka!


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2012 13:13 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
Je EURO kuka ali nije ona koja se skida u klik klak 20ak sek vec ona na dva sorafa. Ta je jeftinija 300 kn a meni svejedno jer cu kuku koristit svega 5 puta godisnje, maksimalno.


Vrh
   
PostPostano: 27 vel 2012 13:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Nikola je napisao/la:
Je EURO kuka ali nije ona koja se skida u klik klak 20ak sek vec ona na dva sorafa. Ta je jeftinija 300 kn a meni svejedno jer cu kuku koristit svega 5 puta godisnje, maksimalno.


I ja sam se dvoumio dali uzeti tu sa vijcima ili sa ručicom i na kraju sam uzeo sa ručicom. Skuplja je, ali mi nije žao. Ovako sam gotov za minutu, bilo da je riječ o montaži ili o demontaži.
I ja sam razmišljao, nije to meni problem, ali sad kada gledam, da bi nakon vožnje trebao uzeti ključeve i zavuči se dolje (u najmanju ruku kleknuti) da bi odvijo dva vijka, koji su obično jako prljavi, ta razlika i nije tako velika da se ne uzme kuka sa ručicom.


Vrh
   
PostPostano: 03 ožu 2012 13:07 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 22 vel 2012 10:43
Postovi: 23
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Nikola je napisao/la:
Je EURO kuka ali nije ona koja se skida u klik klak 20ak sek vec ona na dva sorafa. Ta je jeftinija 300 kn a meni svejedno jer cu kuku koristit svega 5 puta godisnje, maksimalno.


I ja sam se dvoumio dali uzeti tu sa vijcima ili sa ručicom i na kraju sam uzeo sa ručicom. Skuplja je, ali mi nije žao. Ovako sam gotov za minutu, bilo da je riječ o montaži ili o demontaži.
I ja sam razmišljao, nije to meni problem, ali sad kada gledam, da bi nakon vožnje trebao uzeti ključeve i zavuči se dolje (u najmanju ruku kleknuti) da bi odvijo dva vijka, koji su obično jako prljavi, ta razlika i nije tako velika da se ne uzme kuka sa ručicom.


Ma budem vidio jos. Ima u igri i jedna polovna kuka koja se brzo skida, mogo bi je za 500 kn dobit + ugradnja.
Kad se potrefi slobodan vikend prvo cu ic vidjeti Brakicu u Ogulin a onda ako je u redu cu ugradit kuku i po nju se vratiti.

Hvala ti Bajki na podijeljenom iskustvu.


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 63 posta ]  Stranica 1 2 3 4 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan