Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 15:39.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 34 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 19 svi 2017 22:31 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Dakle, koje klinove koristite za šatore ili predšatore? Mi imamo samo kratko iskustvo sa običnim aluminijskim klinovima na travnatom tlu. No, čini mi se da nam to možda neće biti dovoljno u nekom hrvatskom kampu (npr. Čikat) na ljeto. Sjećam se da sam jednom ispod trave naletio na kamen i nakon nekoliko udaraca čekićem klin se savio kao da je od gume.
Tražio sam malo po netu i vidim da ima veliki izbor. Najskuplji su od titana, malo jeftiniji su od aluminija sa karbonskom srži. Ali i jedni i drugi su previše skupi za moje potrebe. No, ako se spustim za klasu niže nalazim aluminijske legure sa pojačanom čvrstoćom. Vidim da koriste dvije legure 6000 i 7000. Veći broj je skuplji, a pretpostavljam i čvršći. Obično ih prave u obliku slova V ili Y. Da li je neko već probao? Kakvi su u usporedbi sa čeličnim klinovima?
Ovako nešto:
slika
slika

Jeftinija alternativa bi mogli biti čelični "outwell tarzan" klinovi:
slika

Sada se pitam da li su čelični klinovi jeftiniji samo zato što su teži ili su aluminijske legure superiornije i po čvrstoći? Čvrstoća mi je važnija nego težina. Jedna alternativa je da kombiniram različite klinove. U tom slučaju gdje bih trebao postaviti čvršće klinove? Uz rub šatora ili na špagice?

Sada mi pada na pamet da je i dužina važna. Prekratki nisu možda dovoljno čvrsti, a preduge je teško zakucati do kraja u tlo.


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 22:34 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
koristim ručno rađene klinove... čavle pa dovarene ove kukice... čavle kupiš na kilu, povariš kukice, zaštitiš bojom i eto ih... to je za naše jadranske kampove... za Tuhelj i Slapić mogu bit i plastični...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 23:14 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Hvala za odgovor.
Nažalost ja nemam mogućnosti da ih radim sam ali najbliže bi tome bili ovi čelični. Doduše ako kupiš čavle onda možeš birati debljinu, a sa ovim gotovim ne. Znaš li koja je debljina tvojih ručno rađenih? Tako mogu usporediti. Pretpostavljam da se ti ručno rađeni ne savijaju u jadranskim kampovima.


Vrh
   
PostPostano: 19 svi 2017 23:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Nisam siguran da ovi aluminijski idu u nase tlo koje je najcesce tvrdo i puno kamenja. Ja imam ove druge "tarzan" i zadovoljan sam, zabijaju se i u kamenjar bez previse problema. Ne bi radio neku valiku nauku oko toga jer to spada u potrosnu robu, kad se iskrivi ili izgubi kupis novi i bok.


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 08:24 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Sa ovim čavli klinovima imao sam neugodno iskustvo koje me koštalo tende na kamperu.
Super je kada ga zabiješ u suhu zemlju. Drži bez problema i ne miče se nigdje.
Ali, nakon što je cijelu noć padala kiša, zemlja je postala ko putar i samo su izletili van...zajedno sa tendom.
Tak da mislim da su ovi V najbolji i sada idem u nabavku tih

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 20 svi 2017 10:09 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 16 kol 2012 10:50
Postovi: 936
Da, pametno je imati i one plosnatije klinove za meksu zemlju ;)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 21 svi 2017 17:58 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 16 svi 2016 22:32
Postovi: 68
Otiđi u željezaru, traži čavle za gredu, ( sam ćeš vidjeti koja ti dužina treba), zatraži i podložne pločice da proguraš čavao u njih kako bi glava bila veća.
Eto ti najjeftinijih klinova, ako koji svineš nije bed jer su jeftini, poslije odeš opet u željezaru pa ponovo kupiš.
Titan i aluminij se koristi kod planinarenja, jer ti treba što manja kilaža na leđima.
V i plosnati klinovi za meku zemlju, a spirala za pjesak.


Vrh
   
PostPostano: 22 svi 2017 09:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Imaš o klinovima ovdje na forumu u nekoliko tema, npr:

http://forum.camping-croatia.com/viewtopic.php?f=48&t=920&p=25455&hilit=klinovi#p25455


Vrh
   
PostPostano: 20 lip 2017 03:19 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 kol 2014 22:09
Postovi: 14
Ja koristim šarafe kao klinove, znači one 12-15 cm dugačke za drvo sa rijetkim navojem i S kukice (za kačenje) sam povino za 90° u torziju i samo bušilicom uvrtam, nema nabijanja klinova i drži čvršće jer se navoj uhvati ko sam vrag i kad se vade samo okrenem obrnuto bušilicu i idu van vrlo lako, jednom prilikom ću sliknut taj čudesni izum, nema nikakvog varenja ni farbanja pošto je sve pocinčano


Vrh
   
PostPostano: 20 lip 2017 10:28 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Mozee uslikaj
Ja sam se sad u Puli napatio s obicnim klinovima, posavijao ih pola.. Od sad idem spreman, slozit cu si klinove od velikih eksera za grede ili od vijaka


Vrh
   
PostPostano: 20 lip 2017 12:18 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Sova_13 je napisao/la:
Ja koristim šarafe kao klinove, znači one 12-15 cm dugačke za drvo sa rijetkim navojem i S kukice (za kačenje) sam povino za 90° u torziju i samo bušilicom uvrtam, nema nabijanja klinova i drži čvršće jer se navoj uhvati ko sam vrag i kad se vade samo okrenem obrnuto bušilicu i idu van vrlo lako, jednom prilikom ću sliknut taj čudesni izum, nema nikakvog varenja ni farbanja pošto je sve pocinčano


to je ok ideja! imam originalni plastični set takvih nazovimo ih šarafa-klinova (dobio ga) pa to koristim uglavnom u kontinentalnim kampovima gdje je trava i mekano... i drže odlično... koristim ih za držanje tende...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 27 lip 2017 19:27 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 25 kol 2014 22:09
Postovi: 14
Evo uslikao sam, znači dugački šaraf (palac kao referenca) i savinut S kvačak i malo povinut da se da nakačit, S kukicu sam tražio po veličini šarafa da se da odma proturit a drugu stranu sam razvino malo, u kampu "Bijela Uvala, Poreč" uvrtao i ide ko ludo i tako i drži (sve kamenje izmakne)
slika
slika

Evo i likova ako nerade slike:
https://www.dropbox.com/s/mwhana07qaq1l ... 7.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8bnzg8e08f30x ... 9.jpg?dl=0


Vrh
   
PostPostano: 28 lip 2017 20:59 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Sova_13 je napisao/la:
Evo uslikao sam, znači dugački šaraf (palac kao referenca) i savinut S kvačak i malo povinut da se da nakačit, S kukicu sam tražio po veličini šarafa da se da odma proturit a drugu stranu sam razvino malo, u kampu "Bijela Uvala, Poreč" uvrtao i ide ko ludo i tako i drži (sve kamenje izmakne)
slika
slika

Evo i likova ako nerade slike:
https://www.dropbox.com/s/mwhana07qaq1l ... 7.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8bnzg8e08f30x ... 9.jpg?dl=0


Ovo za šarafe kao klinove je odlična ideja! Idem u željezaru čim se vratimo kući. Nisam imao neke posebne klinove, ali sudeći po zvukovima čekića koji svakodnevno odjekuju kampom, vjerojatno nisam jedini. Prati nas vjetrovito vrijeme pa se stalno nešto doteže, popravlja, nanovo učvršćuje...


Vrh
   
PostPostano: 01 srp 2017 14:44 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
i ja sam imao sličnu ideju ali na bušilici za dizanje prikolice mi je ključ 19 pa mi je šaraf malo prevelik...

sorry Gac - znam da je vijak :icon_wink:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 00:29 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Nakon iskustva mogu i ja dodati odgovor na svoje pitanje. Krenuli smo sa najobičnijim tankim klinovima. Uglavnom su ulazili kratko u zemlju, pet, šest, sedam centimetara, i onda bi se počeli savijati. Nekoliko ih je ušlo do kraja ali većina nije. Poslije sam kupio u decathlonu deblje sa crvenim plastičnim vrhovima. Oni su odlično uradili svoj posao. Kasnije sam pred oluju u trgovini u kampu kupio još klinova sa metalnom glavom. I oni su veoma dobri ali su bili preskupi. Doduše pred oluju sa dvoje male djece u šatoru ( i još smo se tad zadesili i bez auta) nisam pitao za cijenu. Dva su klina ostala u Čikatu, nisam ih uspio izvući.

slika


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 09:21 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Ovo su def najbolji klinovi :D
Kupis u željezariji cavle za drvenu gradju, 17 18 cm.. Probijaju kroz kamen a ne savija se ni malo.. A drze jako da se dosta napati prilikom vadjenja :)
12kom platio 18kn..slika


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 16:06 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Izgleda isplativo za buduća kampiranja. Ove godino smo potrošili previše vremena tražeći drugu opremu tako da nije bilo mjesta na listi još i za željezaru.
Jedino ne razumijem kako zakačiš špagicu na ove čavle? :think:


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 17:00 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 10 lip 2012 09:31
Postovi: 357
Pa staviš malo veču pločicu i to je to

Poslano sa mog SM-N910C koristeći Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 23:03 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Pa zabijem cavao pod 45° i tako nakosen cak i njegova glava ova drzi spagicu bez ikakvog problema.
A i kao sto kaze kolega, fino si uzmes neke vece podloske, kroz koje prolazi cavao, i zapiknes ih na 2 mjesta da drzi i to je to.


Vrh
   
PostPostano: 10 kol 2017 23:25 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Da, u pravu ste, pločica na vrhu je tu dovoljna da drži špagicu na mjestu. A kada platiš 12 kom 18 kuna lakše je prihvatiti da su klinovi potrošna roba. :)


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 34 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan