Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 01:26.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 17 kol 2017 22:58 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Dobar dan svima!

Za kraj ljeta smo smislili da ćemo zadnji tjedan prije škole obiteljski provesti u (akobogda) kamperu, u điru po ex-Yu.

Mjesta, odnosno manifestacije koje sigurno namjeravamo posjetiti su:

Hrvatska Kostajnica
Banja Luka (posjet prijateljima)
Jajce
Sarajevo (naravno! :) )
Višegrad
Zlatibor
Leskovac (http://www.srbijafest.com/leskovacka-ro ... -leskovac/ :D )
Ohrid - Struga - Sv. Naum

Rado bih čuo dobronamjerne savjete i preporuke (po mogućnosti iz prve ruke) što vrijedi približno uzduž te rute obići i pogledati. Tu prvenstveno mislim na

- prirodne ljepote (ne nužno neke nadaleko poznate i razvikane nacionalne parkove, možda i neke "obične" male, lokalne, samozatajne dragulje prirode kao što su meni poznati npr. kanjon Kamačnik kod Vrbovskog, Zeleni vir kod Skrada, Štirovača na Velebitu, izvor Kupe...)

- zanimljive građevine, kulturno-povijesni spomenici, etno-sela...

- mjesta gdje se jede fina, jednostavna, obična, domaća hrana, preferiramo seoska domaćinstva (agroturizam, što bi rekli u Istri), ali nije uvjet

Također bi cijenio eventualna iskustva na temu kampova uzduž te rute u kojima vrijedi prenoćiti. Primarni kriterij je čistoća i upotrebljivost sanitarija, raspoloživost usluga ispuštanja crne i sive vode, uzimanja svježe vode, priključka struje. Ljepota lokalnog krajolika i ambijent u kampu jesu zanimljivi, ali nisu presudni.

Volio bih čuti i zanimljive prijedloge po pitanju rute u povratku. Opcija 1 je načelno preko Tirane do Skadra, pa Ulcinj, Herceg Novi, Mostar, Livno, Drvar, Bihać, pa doma. Opcija 2 je načelno sjeverna - od Ohrida natrag preko Leskovca pa na sjever, do Beograda, možda dalje u Vojvodinu, možda u Spačvu i preko Slavonije doma.

Hvala svima na pažnji! :)


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 09:15 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
U Kostajnici posjetite brdo Čukur gdje je spomenik snimatelju Gordanu Ledereru. Na ulazu u Kostajnicu iz smjera Petrinje se skreće desno. Vrijedi vidjeti i spomenik ( i odati počast) i krajolik koji se otkriva pred vama. Na Uni je stari grad, vjerojatno ste ga već vidjeli na slikama.

U Jajcu vrijedi vidjeti slap, čak se i "okupati" vodenom maglicom u njegovom podnožju. Stari grad nije me se pretjerano dojmio, kao i katakombe, ali možda će vam biti zanimljivo. Hram boga Mitre možete posjetiti i sami, vodičima se nije dalo ići s nama kad smo bili. Ostakljen je pa se sve lijepo vidi i izvana. Par kilometara uzvodno su jezera na Plivi. Uz njih su na slapu mlinice ( nismo vidjeli neku u funkciji) i jezera u kojima se ljudi kupaju. Nama nenaviklima na planinske rijeke je bila hladna voda. Uz jezera imate i kamp.

Sarajevo pamtim iz nekih sretnijih vremena...

U Višegradu imate poznatu Andrićevu ćupriju i politički projekt "Andrić grada" koji smo bojkotirali.

Putem iz Višegrada prema Zlatiboru naići ćete na Mokru Goru, zanimljivu po željeznici. Pogledajte o Šarganskoj osmici, zanimljivo je. Jeli smo u restoranu na kolodvoru, ukusno i povoljno. U blizini je i selo Kremna, poznato po pučkim prorocima, ali "... ne pratim zvijezde ni horoskop, ezoterija me nervira..." pa smo preskočili. Dalje vam je usput Kusturičin Drvengrad koji smo vidjeli samo iz vlaka. Vožnju tim vlakom po Šarganskoj osmici svakako preporučujem, pravi vremeplov!

Na Zlatiboru je sve podređeno (masovnom) turizmu pa ćete teško naći autohtone građevine i stil života. Brdo vikendica, luna-park, štandovi s Made in China robom, fast food pečenjare sigurno nisu nešto zanimljivo, barem meni. Može se naći mliječnih proizvoda i vunene odjeće ako se malo potrudite. Puno mi je zanimljiviji bio posjet etno selu Sirogojno. Građevine nisu in situ, nego su skupljene iz okolice, ali po uređenju to nećete zamijetiti.

Posjetili smo i Stopića pećinu. Nije loše, ali ništa spektakularno. Ako ste posjetili špilju Lokvarka, ova je puno manje atraktivna.

Za Leskovački festival roštilja sam čuo, ali sam čuo i da je velika gužva tih dana.

Toliko od mene, nadam se da sam pomogao...


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 09:56 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Hvala na pregršti informacija! :) Spomenik Gordanu Ledereru, slap u Jajcu i Višegradsku ćupriju su, među ostalima i bili faktori kod planiranja puta. :) Za ostalo nisam znao.


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 10:26 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Nas se kroz Srbiju dojmilo sljedeće:
- HE Đerdap i Đerdapska klisura
- Dunav kod Golupca (tamo je najširi, 6,5km) i Tvrđava u Golupcu
- Nalazište Lepenski vir, ostali smo oduševljeni

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 10:52 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
Koji kamper uzimate? :)


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 13:01 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Putem uz Vrbas imate kamp ( čini mi se u Krupi na Vrbasu), organiziraju i rafting. Pred Jajcem ćete moći vidjeti, odnosno ne vidjeti, podzemnu hidroelektranu. Cesta od BL ide kroz kanjon Vrbasa, tuneli su kopani krampom, bez betona, ima lijepih vidika. Slično je i putem uz Drinu prema Višegradu. Vrijedi zastati i uživati u krajoliku, ali prema Višegradu na prvom pogodnom mjestu, jer kasnije se rijeka zaustavlja zbog brane, a obale i voda se nagrđuju plutajućim otpadom.

U Jajcu skrenite desno prije tunela i pokraj benzinske pumpe. Imate parking ( 1KM). Ne kilometar, kako su se neki vozili 15, 20, 22, 25 ( kako je s godinama rasla cijena) km kada su vidjeli znak za janjetinu misleći da se radi o udaljenosti =)) ), nego 1 marku. Na parkingu je čovjek koji vrši naplatu pa ga zamolite da pogleda i na kamper, zlu ne trebalo. Parking je ravan, a možete npr. jesti u kamperu i gledati slap. U blizini je i Muzej AVNOJ-a ako vas zanima, a dalje preko mosta pa desno je ulaz u stari dio grada. S lijeve strane, odmah iza mosta, imate kafiće ukopane u živu stijenu, zanimljivo za vidjeti.

Ako ćete preko Travnika, pitajte za Plavu vodu, izletište u gradu. Ima vrelo, bazene s pastrvama, restorane na samoj vodi. Zanimljivo. Ako uz jelo popijete čašu piva, morate birati lokal. Mi jedemo u Konobi Plava voda i zalijemo Karlovačkim ( vidjet ćete suncobrane). Ako niste vični manevrima u skučenom prostoru, pripazite malo. Ima još znamenitosti u Travniku, ali ih nismo obišli, jer nam je to obično usputna postaja na putu prema Vlašiću.

U Vitezu imate aquapark i etno selo "Čardaci" i veliku shopping zonu, ako vam je to zanimljivo. Onda bih vas skrenuo preko Busovače do Fojnice i Kiseljaka prema Visokom, ali ne znam koliko vremena imate na raspolaganju. Fojnica je nekada bila najveći grad u BiH, poznata po svom Franjevačkom samostanu i muzeju uz njega, toplicama, brojnim izletištima u okolici, prekrasnoj prirodi. Možda nekom drugom prilikom...

U Visokom su poznate ( i od nekih osporavane) piramide. Nismo bili, ali planiramo. Iskustva onih koji su bili, iz prve ruke, su pozitivna. I sam grad Visoko je open minded sredina, jedna od rijetkih koje nisu podlegle nacionalizmu. Vidio sam da je nedavo u Visokom otvoren i auto kamp.


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 13:05 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Lei je napisao/la:
Koji kamper uzimate? :)


Još pregovaramo s više iznajmljivača. :)


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 15:05 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
U Makedoniji su vrlo zanimljive Kamene kukle za obići,eno ih tu u našem albumu

https://photos.google.com/album/AF1QipMFMGhR3UfD3Mo8Xu0KJWv2on0CqkWpZpmmLt9Z

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 15:26 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2012 09:45
Postovi: 695
Lokacija: Rijeka
smayoo je napisao/la:
Lei je napisao/la:
Koji kamper uzimate? :)


Još pregovaramo s više iznajmljivača. :)


Javi rezultat. Dobro je znati provjerene opcije na nasem terenu ;-)
(a ako uzmete istog ko i mi da proslijedim skrivene fore ;-))


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 15:43 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Asterix je napisao/la:
U Makedoniji su vrlo zanimljive Kamene kukle za obići,eno ih tu u našem albumu

https://photos.google.com/album/AF1QipMFMGhR3UfD3Mo8Xu0KJWv2on0CqkWpZpmmLt9Z


Link mi je neispravan :-??


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 17:34 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Lei je napisao/la:
smayoo je napisao/la:
Lei je napisao/la:
Koji kamper uzimate? :)


Još pregovaramo s više iznajmljivača. :)


Javi rezultat. Dobro je znati provjerene opcije na nasem terenu ;-)
(a ako uzmete istog ko i mi da proslijedim skrivene fore ;-))


MAD na Matuljima nema ništa slobodno u tom terminu, a g. Drago iz Zagreba ima za najam samo one male poluintegrirane kampere s 4 ležaja, koji su nam premali.
Dobio sam tri ponude, od Lotosa iz Zagreba, za Carado A461 2013, koja je po efektivnoj dnevnoj cijeni skuplja 50 €/dan od najpovoljnije, kamper je stariji, ali razina opremljenosti nije ni približno usporediva, kasko je bez franšize, tako da se još dvoumimo jer nam 300 € razlike u totalu nije presudno.
Najpovoljnija je (s last minute popustom) ispala ponuda od kucanakotacima.com (slovenska firma, kamperi se preuzimaju u Šenčuru kod ljubljanskog tj. kranjskog aerodroma, što nam je i malo bliže od Zagreba, iako ne i brže), za Ahorn Canada AD 2017. Čekam da mi jave od koliko sati se preuzima i do kad se mora vratiti jer mi to može bitno utjecati na odluku.
Treća ponuda je isto od slovenske firme, chiipsy.com.hr, za Rimor kamper, ne znam točno koji jer skrivaju taj podatak (vjerojatno ih imaju više različitih jer su im i fotografije interijera takve da se očito ne može raditi o jednom te istom modelu). Kamper se preuzima u Krškom, što je meni iz Rijeke najudaljenije. Stoji im u općim uvjetima da se kamper vraća do 10 ujutro zadnjeg dana, što mi se nije nikako svidjelo, smatram da je prerano. Ugl, ispadaju par € na dan skuplji od ovih drugih, tako da ionako ispadaju po više kriterija. Barem u ovom scenariju, jer naplaćuju ekstra ako ideš izvan EU. Da nema toga i da je više dana u pitanju, bili bi neznatno jeftiniji, iako mislim da opet ne bi prošli.


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 20:38 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Svakako odite u kamp enigma u vranju to ti je ispod leskovca imas bazene jako ljubazne vlasnike i dobru klopu.
Na ohrid svakako otici. Predivna grad i spustite se do sv. Nauma. Predivno je. Klopali smo u restoranu ostrvo izvrsna klopa, svirali nam ne dirajte mi ravnicu kad su culi da smo iz hr. Onako imaju stolove na malim splavima.
Kamp bili smo u Rinu u Strugi. Srdacan gazda svako jutro rakijica i espreso na stolu svima u kampu. Sto se tice albanije evo jos smo po dojmom i mislim da u skadru nemate osim tvrdave sto vidjeti. Imate jako lijepi kamp mislim da se zove lake skadar resort jedno 10 km od skadra na jezeru. Izvrsna klopa ima neki kao meni 8 albanskih specijaliteta za 2 osobe, od svega po malo. Puno povrca. Ne dajte se prestrasiti kilometrom makadama do samog kampa.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 20:44 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Vezano uz put natrag ako idete preko ulcinja racunaj na jako jako sporo putovanje jer je cesta ocajno spora i ide kroz svako selo. Ako imas vremena ok onda odite tuda ides uz njihovo primorje. Ako ti se zuri proci crnu goru onda preporucam put kojim smo mi isli evo prekjucer. Skadar podgorica cetinje pa dolje na budvu i herceg novi. Skroz do budve je odlicna cesta tamo poslije malo spora radi lokalnog prometa ali veliki dio crne gore si odvalio.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 18 kol 2017 21:10 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Hvala puno, ovo su mi baš vrijedne informacije!
A u tim kampovima u Vranju i Strugi - sanitarije su OK? Imaju što treba za kampere? Koje su cijene?


Vrh
   
PostPostano: 19 kol 2017 13:43 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Mislim da smo platili oko 20 eura i jedan i drugi za auto kampicu i nas troje.bilo je kampera da. Ima za vodu ima za wc ocistiti ima. Sanitarije su ok. Nis posebno ali ok su.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 10:00 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
smayoo je napisao/la:
Asterix je napisao/la:
U Makedoniji su vrlo zanimljive Kamene kukle za obići,eno ih tu u našem albumu

https://photos.google.com/album/AF1QipMFMGhR3UfD3Mo8Xu0KJWv2on0CqkWpZpmmLt9Z


Link mi je neispravan :-??



sorry, probaj sada

https://goo.gl/photos/BSiZ113JV7T5bA8c8

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 16:41 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 27 svi 2012 10:42
Postovi: 22
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Radi, hvala!


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 10:41 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Panonski mornar je napisao/la:
Ako ćete preko Travnika, pitajte za Plavu vodu, izletište u gradu. Ima vrelo, bazene s pastrvama, restorane na samoj vodi. Zanimljivo. Ako uz jelo popijete čašu piva, morate birati lokal. Mi jedemo u Konobi Plava voda i zalijemo Karlovačkim ( vidjet ćete suncobrane). Ako niste vični manevrima u skučenom prostoru, pripazite malo. Ima još znamenitosti u Travniku, ali ih nismo obišli, jer nam je to obično usputna postaja na putu prema Vlašiću.


Ima li dovoljno mjesta za parkiranje kampera uz Plavu vodu? I znaš li generalno u Travniku u centru može li se negdje stati sa kamperom (na neki sat ili dva dok se nešto pojede kod Harija ili u Plavoj vodi). Bio sam sa autom prije nekih desetak godina i znam da je bio parking u centru uz crkvu ali se ne sjećam da li je bilo dovoljno prostorno za kamper.


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 10:49 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
I mi smo uvijek bili autom pa sam parking gledao iz druge perspektive. Kod Plave vode je dosta tijesno, ali znam da ima parking na izlazu prema Dolcu na Lašvi ( ako dolazite iz centra), tj. Vitezu na kojem sam vidio parkirane autobuse. Onda valjda stane i kamper?! Jedino što su malo dalje pa treba prošetati, a i kamper vam nije na oku...


Vrh
   
PostPostano: 24 kol 2017 12:24 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
:handgestures-thumbup:

I Hari i Plava voda su na izlazu prema Dolcu na Lašvi. Taj parking je poslije? Je li ovaj?

https://www.google.hr/maps/@44.224517,17.6853052,578m/data=!3m1!1e3


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 22 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan