Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 29 ožu 2024 01:14.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 95 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 27 svi 2017 13:01 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Our observations throughout our time in Norway suggest that north of Trondheim, many motorhomers stick to the E6, presumably in a bid to get to Nordkapp and back as quickly as possible. Stephen Stewart’s description of it as a ‘campervan racetrack’ is not far off. The E6 is useful and provides many hundreds of miles of spectacular views, but if you have the time then it is worth taking loops away from it to see some of the best scenery, as we now did.

prevod

Naša zapažanja tijekom našeg vremena u Norveškoj pokazuju da sjeverno od Trondheima, mnogi motorhomers držati na E6, vjerojatno u pokušaju da se do Nordkapp i natrag vrate što je brže moguće. Opis Stephena Stewarta kao "trkalište kampera" nije daleko. E6 je koristan i pruža mnogo stotina milja spektakularnih pogleda, ali ako imate vremena onda je vrijedno uzimanje petlje daleko od njega da biste vidjeli neke od najboljih krajolika, kao što smo sada učinili.


Vrh
   
PostPostano: 28 svi 2017 15:38 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Sve o plinu u EU sa cijenama goriva i poziicjama punionica, konektori, vrste konektora prema zemlji itd---itd...

https://www.mylpg.eu/


Vrh
   
PostPostano: 05 lip 2017 12:11 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Asterix postavi iskustva sa puta na Grenland..... :handgestures-fingerscrossed:

:naughty: obzirom na ove sulude Arape triba velike gužve i gradove izbjegavat.... :handgestures-thumbup:
Zaključio bih sa ovime ovu temu sa nadom da ako netko misli do Nordcapp-a da če mu ovi postovi ljudi koji su bili gore biti od neke koristi ili pak onima koji nemaju pojma kao ni ja gdje je to i što je to da im na neki način otvore vidike i ideje! Ako niš drugo makar smo se virtualno provozali i navozili do gori!

Rezervna varijanta je Alpine Strasse + Germanishe romatishe road... te onda Tour de Grande Alpes....sa spustom u carsto F1 - Monaco....pa onda preko Modene doma i da konačno potrošim onih 200 dolara koje godinama čuvam za tu priliku....da prozim jednog Ferrarija! Makar i u prvoj brzini.... :banana-dance:


Vrh
   
PostPostano: 05 lip 2017 13:59 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
RI898 je napisao/la:
Asterix postavi iskustva sa puta na Grenland..... :handgestures-fingerscrossed:


Ne idem na Grenland već na Island, prekosutra. Transportna torba sa kamping opremom je već spremna. U neku ruku volim kada sam liminitirana, jer je popriličan izazov spakirati smještaj za 2 tjedna u 23kg i to zimske opreme, koja je u startu teža. Sve se može kad se hoće. Mi smo u tu torbu čak uspjeli utrpati i gojzerice i 2 ultralight stolice :banana-dance:

Ja bih svima poručila da ne odustaju od svojih snova. Strah je upravo efekt kojeg se želi postići. Ja im taj gušt ne dam, moja karta za Manchester je odavna u džepu.

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 05 lip 2017 14:47 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Bravo Asterix, prava si cura, sretno!
I napiši štogod kada se vratiš!


Vrh
   
PostPostano: 05 lip 2017 23:47 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Asterix je napisao/la:
RI898 je napisao/la:
Asterix postavi iskustva sa puta na Grenland..... :handgestures-fingerscrossed:


Ne idem na Grenland već na Island, prekosutra. Transportna torba sa kamping opremom je već spremna. U neku ruku volim kada sam liminitirana, jer je popriličan izazov spakirati smještaj za 2 tjedna u 23kg i to zimske opreme, koja je u startu teža. Sve se može kad se hoće. Mi smo u tu torbu čak uspjeli utrpati i gojzerice i 2 ultralight stolice :banana-dance:

Ja bih svima poručila da ne odustaju od svojih snova. Strah je upravo efekt kojeg se želi postići. Ja im taj gušt ne dam, moja karta za Manchester je odavna u džepu.


Gdje ima volje, ima i načina!
Sretno! :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 20 kol 2017 12:25 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Slijedi opis


Vrh
   
PostPostano: 20 kol 2017 13:04 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
slika

Najprije velika zahvala Ducatu na perfektno obavljenom zadatku.


Vrh
   
PostPostano: 20 kol 2017 13:49 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Photobucket nešto trokira pa evo konačno slike


slika


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 09:15 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Nema više Photobucketa, barem na ovim stranicama...


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 12:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
To nema veze sa ovim stranicama nego sa photobucketom kojeg više nema ni na jednom forumu.


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 15:28 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
bajki je napisao/la:
To nema veze sa ovim stranicama nego sa photobucketom kojeg više nema ni na jednom forumu.


Jasno. Nisu im bile dovoljne sve reklame kojima su nas bombardirali...


Vrh
   
PostPostano: 21 kol 2017 21:24 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Na žalost photobucket ne radi osim da se plaća pa sada tražim nekog drugog ali svi nešto zaje pa sam nemoćan za sad postat slike. Neki tinipic upload-a u beskonačnost a imgur pak ne more dat url i imageashack otprije trokira i tako u beskonačnost....

No uglavnom evo informacija iz prve ruke za ovaj post i za ovo putovanje a detalje cu pod putovanja kada prorade slike.


Sve skupa da bi se savladala ruta Nordcapp treba preć

Sloveniju
Austriju
Češku
Lituaniju
Latviju
Estoniju
Finsku
Norvešku

poratak ide obalom Norveške do Osla
Švedsku
Dansku
Njemačku
Austriju
Italiju

Dakle 13 zemalja te oko 9500 km u totalu za 33 dana odnosno nepunih 5 tjedana sa dnevnim prosjekom kilometraže između 300-500 km po cestama koje su u Skandinaviji kao naša jadranska magistrala a na mjestima toliko uske da nemaju središnju crtu...

Dnevni trošak je otprilike u prosjeku oko 70-100€ za 4 osobe ovisno da li se vozi ili stoji jer onda ide na muzeje (ulaznice za 4 osobe) i slične stvari. No ako bi se išlo na 6 tjedana tada bi se dnevni trošak spustio na 50€ jer ima mjesta koje su kao u bajci u kojima cete divlje kapirati bez troškova....ali ne možete stat jer nemate vremena...jer su kilometraže ogromne...

Austrija me oduvijek opijala ljepotom no možete zamisliti one austrijske planine potpoljene sa morem dakle da sve one udoline postanu fjordovi? E to je Norveška. Da li je najljepša zemlja europe? Svakako po prirodnim ljepotama spada u sam vrh premda je po klimi najzadnja jer dok su se moji dome na Jadranu kuhali na +45 mi smo imali dnevnu 16 a noćnu 12C.....tamo imate dvoje kratke gaće i tri majice kratkih rukava i to vam je dovljno rebe za po sezoni....jer oznojit se nećete...samo smrznut...ona nepromočiva lagana jakna stalno visi na čavlu u kamperu i ako niš makar je jedamput dnevno cete morat obuč...jer se vrime jako brzo minja

Dakle ovdje cu nastavit samo sa praktičnim detaljima sa kojim je post i započeo

Velika pomoć mi je bila ova Engleska stranica jer su ljudi do u detalj sve opisali
http://www.langdale-associates.com/norw ... norway.htm

imao sam je isprintanu i u cjelosti a posebno je važna karta pa je bilo ajde da vidimo što su englezi preporučili da ne propustimo

premda su oni radili planove prema ovoj stranici jer se je svi drže
https://www.visitnorway.com/plan-your-t ... st-routes/

jako dobro je došla i ova stranica sa detaljnom kartom i znamenitostima

https://www.visitnorway.com/maps/?filte ... 29216003&&


Što se grijanja kampera tiče jako je dobrodošla i ova stranica za LPG punjenje premda smo potrošili oko bocu i pol za kuhanje- grijanje tako da sam bocu dopunio u Njemačkoj, no o plinu cu posebno jer koristim projekt B - obićne kućanske boce sa specijalnim priključkom za punjenje na benzinskim...stvar fantastično funkcionira za samo 250 kuna....

http://www.lpgnorge.no/stasjonsoversikt/english/


Trajekti u prosjeku naplaćuju za pola ure vožnje oko 150 NOK,--- 0,8 NOK - 1 KN dakle 180 kuna za auto+ šofer i jednu osobu, djecu se skriva u kupaoni i štedi dodatnih 100 NOK. Naplata ide ili na rivi ili na trajektu od strane službene osobe i procjena duljine kampera je slobodna dakle priđe i pogleda a vi ako u mojem slučaju (6,2 metra) odma vičete 6 metara pa to prolazi. Inače preko 6 metri je duplo. Nisu ni oni bedasti jer im dnevno prolaze stotine kampera pa nema varanja...

Cijena nafte je 11,8 - 15 NOK dakle oko 18 kuna....

Što reć nakon NOrveške? Još na pol putovanja sam objavio financijsko osobni bankrot a novčanik mi je poput isušenog bakalara, necu ga moć otvorit tamo negdi do Siječnja 2018-te.....ali isplatilo se i nije mi žao puta i mogu ga svakome preporučit....

Agencija Bravo naplaćuje za 20 dana puta 15 000 kuna sa doplatom 2500 kuna za večere dakle 17500 kuna po osobi bez dodatnih troškova, dakle za nas ćetvero potrošili bi 70 000 kuna. Ovako je prošlo puno manje za više vremena....dakle investicija u kampera se isplatila - posebno na ove duge ture....


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 08:55 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
5 tjedana godišnjeg ( a da nisi u mirovini ili nezaposlen) u komadu?! Meni je to bio najnevjerojatniji podatak u ovom opisu puta! :-??


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 09:23 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Skrivanje u kupaoni? Ma stvarno smo Balkanci :doh:

Mi smo oba puta za Norvešku počeli štedjeti godinu dana unaprijed. Isto tako sada i za Island.


Inače, i meni je 5 tjedana čisti SF. S takvim godišnjim, naravno da se kamper isplati :handgestures-thumbup:

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 13:29 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Kako postati slike tj sa kojim programom jer imageshack / tinypic/imgur/google picture/photobucket očito ne rade kako valja


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 14:18 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
probaj ako ti radi flickr

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 14:23 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Tu na forumu su spominjali ovo:

https://postimages.org/plugins

Ja koristim google gmail i njihovu aplikaciju fotografije.


Vrh
   
PostPostano: 22 kol 2017 21:53 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Puno hvala probati cu preporučene linkove

Evo da se vratim na temu jer bih ovdje nastavio sa iskustvima koja bi mogla biti od koristi eventualnim putnicima. naime i ja sam se nakopao po internetu u potrazi za korisnim savjetima kojih se nađe jako malo nažalost.

Dakle najvažnije je da vas vaše vozilo ma koje marke i vrste bilo posluži bez greške na ovome 10 000 km dugaćkom putu. naime bilo kakav evetualni kvar ce vas u Norveškoj koštati najmanje dvostruko. Samo izmjena lambda sonde na mercedes sprinter kombiju je engleze došla 3000€. Ogledala bočna su potrošni materijal jer ih jako lako očešete o drugi kamper/kamion/autobus zbog preuskih cesta. Vidio sam talijana kod Lilehamera sa onim klasičnim šutom vilica-blatobran-hauba-prednja maska - takav trošak popravka premašuje vrijednost auta dakle ostavlja se na carinskom skaldištu. Sa Nordcapp parkinga vučna je služba oteglila jednog volva....itd....

Dakle treba imati robu u koferima i jedanu veliku torbu u koju cete spremiti vrednije stvari iz kampera i biti spremni avionom krenuti kući. To je realnost koju morate imati tokom vožnje po ovoj ruti na pameti permanenetno. Treba čuvati kampera ko oko u glavi.

Auto mora proć 10 000 km dakle treba izvest zamjene filtera ulja zraka goriva te obavezno zamijeniti ulje u motoru
Motoristi moraju zaminit zadnje gumu jer ce je 10 000 km sigurno oderat
Biciklisti moraju imati dovoljno lanaca jer jedan da traje oko 3000 km a i motoristi moraju ga imati pri ruci

Kočione ploćice obavezno pregled i zamjena poluistrošenih

Baterija mora bit nova jer nordcapp je noćna temperatura 8C i švicarac do nas palio auto na guranje na parkingu

Metlice brisača nove jer stalno pada kiša

Svitla moraju bit OK jer cete past u maglu ko da ste na Gornjem Jelenju u Sijećnju misecu

Finska je zemlja od 200 000 jezera i oko 5 000 000 komaraca koji piju krv ali ne svaku neki vole + grupu neki - neki O naki A itd....obavezno Autan za pošpricat se po glavi i rukama a za auto onaj uređaj sa vodicom na 220V da ne slušate zavijanje Štuka - pardon komaraca

Obavezno set rezervnih osigurača, provjerit dizalicu i dobru rez gumu

ja sam uzeo i termostat rezerve, provjerio sva crijeva hlađenja, uzeo onu ljepljivu srebrnu traku koja me 100 puta do sada spasila i to 4 komada, uzeo dovoljno žice za povezat auspuh ako što ispadne - tj provjerite ispušnu granu komplet sa svim gumenim nosačima.

Kod Geirlander fjorda uz cestu sam našao polopac od krova na kamperu dakle i tu soluciju treba riješit

Rezervnu pumpicu vode za kampera obavezno
Jednu kartušu i plinsko kuhalo za rezrvu ako plin zakaže....a dobro je i jedno kompletno kuhalo sa cijevi i regulatorom za plinsku bocu ako vam zakaže vaš regulator u kamperu

Pametno bi bilo imati i onaj mali kompresorski prenosni friž ako glavni zakaže

Što mi je krepalo?
poljska - odletio produžetak ispušne cijevi koji mi je pregorio - dio koji izlazi sa strane kampera ispod karoserije - nije bio problem jer je tih 20 cm ionako nevažno u stvari odletio dio koji sam sam radio
Norveška - jedna se boca ispraznila plinska- nikako natjerati trumin regulator da propusti plin kad se priljučila nova boca
. Bosnaki sistem udara čekićem po regulatoru riješio problem
Norveška - ne mogu se zatvorit vozačka vrata jer je blokirala brava u nekom xy položaju, riješeno čeprkanjem po bravi
Danska - nema svjetala rade jedino duga. Provjera svih osiguračai releja ne daje rezultat, auto je i danas kod autoelektričara i rješava se proble ili brave ili prekidača na volanu
problem riješen srebrnom trakom tako da je gornja parabola polijepljena pa su duga svitla skraćena na kratka. Tako se prošla Danska - Njemačka - Austrija -Italija - Slovenija. Bilo malo problema u tunelima jer ne rade zadnje pozicije ali se onda drži konstantno štop svitlo tj kočnica da svitli.....

Dakle to je taj tehnički dio koji je jako važan i treba ga poštovati kao boga jer kada vam se ne daju zatvorit vozačka vrata u lilehameru tada i bogovi padaju naleđa a kada nemate plina zbog pokvarenog regulatora ne radi ni frižider ni kuhalo....

Ja sam sam provjerio auto i napravio servis i onda ga odveo automehaničaru reko sada g aprovjeri i ti jer 4 oči bolje vide.

Isto sam provjeravao svaki dan nivo ulja jer ako rasprskač zakaže tada nivo ulja raste i zariba motor ako s ene skuži na vrime.
Inače u 10 000 km sa 215 000 km unogama fiat motor je potrošio litru ulja

Uzmite i rezerve ulja motornog/hidrauličkog dobro dođe ako triba naime litra ulja u norveškoj košta 250NOK (300 kuna)

Grijanje auta ide kako smo pisali no kako se vozi po čitav dan temperatura je vani 16 C pa nema potrebe dogrijavat stambeni prostor a jedino sam sjever Nordcapp je noći oko 5-6 pa treba grijat no drugdje ne treba tako da smo skinuli bocu i pol plina dakle oko 30 litri. Ne zaboravite da triba grijat i toplu vodu za tuširanje.

4 osobe dnevno skinu oko 100 litri vode a zahod treba praznit svaki drugi dan


Vrh
   
PostPostano: 23 kol 2017 09:11 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Svaka čast Skandinaviji, ali ja ću se držati Balkana! Nisu to uvjeti, niti klimatološki, niti prostorni, niti financijski, za nas...

Da bih volio to vidjeti, volio bih. Ali da bih prodao bubreg za to, ne bih! =))


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 95 postova ]  Stranica Prethodna 1 2 3 4 5 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan