Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 20:20.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 19 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: 03 ruj 2017 18:04 
Offline
zeleni kampist

Pridružen/a: 04 sij 2017 10:18
Postovi: 55
Odlican putopis


Vrh
   
PostPostano: 07 ruj 2017 06:56 
Offline
iskusni kampist

Pridružen/a: 26 svi 2009 22:51
Postovi: 254
Jako lijepo!


Vrh
   
PostPostano: 12 ruj 2017 09:19 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
super! U Lofotr muzeju smo i mi bili.

ne znam da li je to iznimka ili pravilo, ali u lipnju smo imali 2 tjedna sunca, samo je jednu noć palo nešto kiše

slika

slika

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 20 ruj 2017 15:21 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Već tri dana čitam i u transu sam. Divno!!!!


Vrh
   
PostPostano: 29 ruj 2017 10:41 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Evo, stigao putopis i do kraja. Ovako detaljan putopis nisam još sreo na ovim stranicama. Hvala na uloženom trudu da viđeno podijelite i s nama! Čitajući vaše impresije i izneseno divljenje, nametnulo mi se razmišljanje koliko bi tek oduševljeni bili Norvežani da odrade slično putovanje, ali u suprotnom smjeru.

Upoznao sam dvojicu koji su se jako oduševili viđenim, jedan toliko da je ostao za stalno i oženio se kod nas. Uspoređujući cijene i primanja, njima bi se sve ( ako izuzmemo turističke gulikože) kod nas činilo smiješno jeftinim. Nama su se nekada tako jeftinim činile zemlje bivšeg istočnog bloka, ali danas smo, nažalost, ispod mnogih od njih. I nažalost, tonemo i dalje i tako će biti sve dok se bude kopalo po prošlosti, a ne gledalo u budućnost!


Vrh
   
PostPostano: 29 ruj 2017 15:15 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Panonski mornar je napisao/la:
Evo, stigao putopis i do kraja. Ovako detaljan putopis nisam još sreo na ovim stranicama. Hvala na uloženom trudu da viđeno podijelite i s nama! Čitajući vaše impresije i izneseno divljenje, nametnulo mi se razmišljanje koliko bi tek oduševljeni bili Norvežani da odrade slično putovanje, ali u suprotnom smjeru.

Upoznao sam dvojicu koji su se jako oduševili viđenim, jedan toliko da je ostao za stalno i oženio se kod nas. Uspoređujući cijene i primanja, njima bi se sve ( ako izuzmemo turističke gulikože) kod nas činilo smiješno jeftinim. Nama su se nekada tako jeftinim činile zemlje bivšeg istočnog bloka, ali danas smo, nažalost, ispod mnogih od njih. I nažalost, tonemo i dalje i tako će biti sve dok se bude kopalo po prošlosti, a ne gledalo u budućnost!


Samo jedna mala napomena, u cijeloj Skandinaviji je legalno kampiranje izvan kampova, čak štoviše, pravo čovjeka da boravi slobodno u prirodi im je dio Ustava i zove se Every man's right. Ovdje bi se morali skrivati po grmljima :(

RI898, svaka čast za putopis, bilo je zanimljivo čitati te i vratiti se još jednom na ta divna mjesta.

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 29 ruj 2017 23:00 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Da lipo je vratiti se sretno doma a kako je rekla Asterix i meni je osobno ovaj putopis još jedamput povratio emocije koje su bile na vrhuncu tokom čitavog putovanja....

posebno kada sam se prve večeri na krevetu kod Beča zapitao - :snooty: ma šta ja ovo radim? Da li je sve ovo pametno?.. :naughty: .Ne znam...nije bilo baš ali se sve sretno završilo...no kampera sam čuvao kao oko u glavi da ga gdje ne očešem ili da mi ne stane....polagana i oprezna vožnja bez forsiranja i stalno oko u retrovizoru...najviše do 2500 rpm i stalno pazi ulje u motoru da ne zakaže koji rasprskač...

Na žalost ovo je jedna od gorih solucija...

slika

A vidio sam kod Lilehamer Talijana koji je očistio komplet prednju vilicu i blatobran...e to je onda kraj jer se auto pušta na carini...za taj slučaj sam imao jednu veliku torbu da potrpam sve vrednije iz auta...a sva roba je bila u koferima kao da idete na avion...dakle i sa te strane je bila kompletna priprema...

U autu je bilo sakriveno i to jako dobro :handgestures-thumbup: gotovina da se može avionom doći doma...

Imao sam Europsko osiguranje - 500 kn od HAK-a ali to je samo za ostatak troškova jer recimo šlepanje auta višeg od 2,2 metra ovo osiguranje ne obuhvaća...a šlepu vam plaćaju do 3000 kuna a to bi bilo recimo za oko 200 km u Hrvatskoj...itd....dakle kod Hak-a se dobro raspitajte za opciju Europa...no plačaju nešto hotela i neke putne troškove...

Koliko smo potrošili....ha znate i sami :handgestures-thumbdown: na žalost rute su velike a kamper troši oko 10l na 100 km no u prosjeku uvijek me očistilo za oko 100€ po danu...dakle ovo + još troškovi od hrane koja je duplo skuplja..okrene se lipa cifra sa time da smo se doslovce ponašali kao Čehi u doba YU kod nas...jako se pazilo na troškove....

Mislim da će ako bude slijedeći godišnji biti u stilu Unlimited kamperista....u nekoj jeftinoj zemlji....na žalost ovo stvarno isrpi sve zalihe...ali kako reće Asterix vrijedilo je.

Dobar plan puta je i ovaj put bio najvažniji dio jer sam već sve viđeno na internetu samo trebao sprovesti u praksi...i to mi se pokazalo kao najbolje rješenje...dobar dio puta je bio kopija ovih prekrasnih ljudi...

http://www.langdale-associates.com/norw ... norway.htm

Ako prokopate po njihovom site ima tu i Finske Estonije Poljske i čega sve ne....fantastični ljudi i baš zahvaljujuči njima sam i ja na neki način pokušao napravit repliku njihovog putopisa na našem jeziku jer možda nekome od kolega pomogne koji se odluće za ovakvo što..... nas vrime baš i nije pratilo u punom sunčanom sjaju no nema veze...na neki smo način naučili više cijeniti svoju zemlju i naše more za kojim su narodi sa sjevera Europe doslovce ludi...u svakome slučaju to triba financijski iskoristit...


Vrh
   
PostPostano: 30 ruj 2017 08:32 
Offline
kamperska gerijatrija
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2016 13:42
Postovi: 634
Lokacija: SB
Asterix je napisao/la:
Samo jedna mala napomena, u cijeloj Skandinaviji je legalno kampiranje izvan kampova, čak štoviše, pravo čovjeka da boravi slobodno u prirodi im je dio Ustava i zove se Every man's right. Ovdje bi se morali skrivati po grmljima :(


Čuo sam to, iz prve ruke. Dozvoljeno je kampirati do 3 dana na svakoj zelenoj površini. Jedini uvjet je da ste od najbliže građevine udaljeni najmanje 100 ili 150 m, nisam siguran. A kod nas, ako ćemo baš po slovu zakona, ni djeca ne smiju napraviti šator za igru u vlastitom dvorištu!


Vrh
   
PostPostano: 30 ruj 2017 12:58 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 11 lip 2014 22:14
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Hvala za putopis!


Vrh
   
PostPostano: 08 lis 2017 11:15 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 06 stu 2016 16:27
Postovi: 38
Danas sam uspjela pročitati putopis do kraja.
Hvala !


Vrh
   
PostPostano: 09 lis 2017 12:46 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bravo Ri! :clap: :clap: :clap: :clap:

Odlično putovanje i odličan putopis, opširan i lijepo popunjen fotkama! :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 09 lis 2017 12:51 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
Svaka čast vrhunski put.
Ono sa njemačkim brodovima mi je bilo super, i ja sam ljubitelj Bismarka i Tirpitza. Zanimljivo.


Vrh
   
PostPostano: 27 lis 2017 14:44 
Offline
trudi se

Pridružen/a: 13 ožu 2017 22:47
Postovi: 41
Dug put i detaljan putopis. :clap:
Šteta što niste u Norveškoj produžili atlantskom obalom i nakon Trondheima. Mnoštvo fjordova, glečera, vodopada, divlje i čiste prirode.


Vrh
   
PostPostano: 03 pro 2017 11:38 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Tu temu o Tirpitzu sam pronašao u potovanjima Engleza kroz Norvešku koji imaju najbolji site za Skandinaviju...sto vidjeti i posjetiti premda su i oni radili po onoj stranici visit <Norway koja je osnova za plan puta. Ima dosti tih spomenika posebno naših ljudi, jedan je u Karasjoku a drugi na granici polarnog kruga kod Mo i Rane...a ima ih još...Njemcima je trebalo sirovina pa su ratne zarobljenike tjerali da u neljudskim uvjetima grade ceste baš tu E-6 koja je žila kucavica. INteresantno da kod Trondheima nisu spomenik postavili Njemci nego baš udruženje WWI RAF pilota u spomen svojih poginulih suboraca koj isu napadali Tirpitza. Dio Tirpitzova oklopa za koji Englezi sve do konca 1944 nisu imali avio bombu koja bi ga probila je izložen kod Tromso. Mislim da sam tu pogriješio što to nisam išao pogledat i onda produžit preko otoka SEnja na ostatak lofota. Problem su bila dva trajekta za koje nisam uspio nać cijenu i bilo me strah potrošit dodatnih 200€....na žalost kasnije se ispostavilo da sam uspijevao kampera progurat na 6 metri dužine i plaćat cijenu kao mali auto....a bilo je kasno jer smo možda propustili pogledan ponajljepše Lofoten plaže...
Kod Alte sam pak promašio muzej od Tirpitza u kojem je izložena Engima ona čuvena pisaća mašina za kodiranje poruka....muzej je nedaleko Rock Carvings muzeja koji je prekrasan i očito sam bio opijen tim uklesanim praljudskim crtežima...i promašio muzej Tirpitza...koji je ni pola kilometra dalje kod mosta...
Ima dosti tih ratnih muzeja posebno kod Narvika...itd..

Imam oko 100 GB materijala da GB kojega sam tek sada uspio srediti i klasificirati pa cu napravit jedan filmić...mogu samo reć da slike su slike ali ponajbolje se vidi na action i dash board kamerama, tu su stvarno oni najljepši dijelovi puta trajno zabilježeni. Preporučam svima da si nabavite jednu kameru za snimanje vožnje dash board camera kojom se ovjekovječuju ovakvi prizori. To tek sada vidim. Na žalost ja sam eksperimentirao sa Pevec kamerom od 180 kuna i jasno ....popušio..crkla još u Finskoj....nemojte kupovat ni action skupe kamere GO pro...jer problem je baterija koja traje samo sat vremena i onda se mora punit...a pred vama stoji geiranger fjord...ove dashboard imaju stalno napajanje sa auto utičnice i stalno snimaju.na 32 GB karticu..HD kvalitetu...to je ponajbolje...


Vrh
   
PostPostano: 05 vel 2018 23:24 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Jasno da nisam kompletirao u postu najvazniji dio a to je koliko smo potrošili. Naime trosilo se iz vise izvora pa sam pricekao neko vrijeme da se i to iskristalizira. Dakle po danu se kazaljka zaustavila na 130 eura. Tu su uracunati svi troskovi koje smo uspjeli ostvariti. Nekako po danu je odlazilo na gorivo i ulaznice po 100 euro dok je ostatak bio za hranu.
Zakljucio sam da je najbolje imati samo jedan devizni racun sa debitnom karticom recimo erste i sa njom placati sve troskove. Takoder se moze podizati i gotovina na Atm aparatima. Tako da na kraju putovanja najlakse ocitate troskove. Gotovina skoro pa da i nije bila potrebna.
Autoputeve premda su kamere za naplatu postavljene nismo placali a za sada nisu se pojavile kazne. Kod norvezana najprije na netu otvorite racun koji napunite sa lovom i onda kako kamere ocitavaju vasu tablicu tako naplacuju sa racuna. Svedi danci i njemci nemaju naplate putarine kao niti finci te tri pribalticke drzave. Ostali naplacuju. Za krivo parkiranje nisu takoder stigle kazne pa to vise ne placam odnosno platim za jedan sat.


Vrh
   
PostPostano: 07 vel 2018 21:23 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Ukoliko se odlučite za ovo putovanje tj za one koji planiraju moram kazati da bi bilo ponajbolje odlučiti se za tri glavna područja koja bi bilo pametno posjetiti onako pomalo na lagano a to je;

Nordkapp - čista najsevernija točka EU, mala ljudska zajednica u polarnom okružju, rekli bi skoro pa polarna ekspedicija.

Lofoten otoci - nekakva sredina jer ste u polarnom području ali ima dosti ljudi no priroda je prekrasna posebno kontrasti boje. Uglavnom ribolovno područje.

Trokut Trondheim - Oslo - Bergen.....meni osobno najlipši dio norveške sa prekrasnim planinama pokrivenih ledenjacima koje se onda strmoglavo spuštaju u bezbroj fjordova....Atlanitc road, Trollstigen te Geiranger su dijamanti u turističkoj kruni Norveške i to treba svakako posjetiti....ovaj dio na neki osebujan način zasjenjuje čak i sam Nordkapp.

Zašto ove tri cjeline? Jer ako se odlučite na jednokratni posjet za sva tri područja tada ćete morati dnevno tući 400 km sa prosječnom brzinom 60 km/h ako se držite prometnih ograničenja. Ako se to podijeli na parcijalno tj na tri godišnja tada ostaje višak vremena za svaku cjelinu posebno i u tome leži i ušteda i komfor putovanja jer se dnevni trošak može spustiti na 60€ što je znatno a i puno se više vidi jer se može pročekat lijepo vrijeme.

U izradi imam filmove po danima pa kada budu na tube moći ćete prosuditi sami----


Za kraj ovog postanja kada planiram kamo za ovu godinu na žalost nakon onih unikatnih ljepota na sjeveru stranica planiranog puta stalno stoji --- Prazna!


Vrh
   
PostPostano: 08 vel 2018 09:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
evo moja želja je da jednom na takvu stranicu planiranja stavim naslov - Turkiye - Kapadokkia, Pamukale... ;)

Možda te potakne!

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 04 ožu 2018 21:04 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Neče ovoga ljeta bit godišnjeg no plan je ipak za svaki slučaj razrađen...malo slušat štajerce...

https://www.youtube.com/watch?v=i8TVhrNK59g

nešto povijesti od Hitlera...

https://www.youtube.com/watch?v=QsKdqnkeyzQ

onda cemo se družit sa francuzima...

https://www.youtube.com/watch?v=VXo1BJFZ-gA

zatim preko legendarne staze WRC-a - Col de Turini

https://www.youtube.com/watch?v=1SQckaqZ5KI

onda ćemo se spustiti u oktanski hram...

https://www.youtube.com/watch?v=auXfAHHNSFo

a odatle još nije fiksirano ali najvjeratnije nazada na passo de stelvio koji me podsjeća na Trollstigen

https://www.youtube.com/watch?v=8_iF5I-nP40

Pa se najvjerojatnije okupat na ...

https://www.youtube.com/watch?v=z2vpRLJQ8uI

Naime na ovom putu nema gužve, vrućine, cigana, crnaca, džihadista...a na parkingu kao u Norveškoj moreš auto slobodno i otključanog ostavit....a kada se vraćeš uopće ni ne misliš što ćeš naci unutra....

jasno da tu spada i posjet

https://www.youtube.com/watch?v=8MHJPTDpGII

adolf
https://www.youtube.com/watch?v=lpcKx_YfGhU

i Ludvig..

https://www.youtube.com/watch?v=OqnbLAPoRqs

ima tu i

https://www.youtube.com/watch?v=wrW9iOaCG0c

te

https://www.youtube.com/watch?v=Mv7Kx2t_yAM

Jasno ovo je samo plan...


Vrh
   
PostPostano: 05 srp 2018 22:40 
Offline
kamperska gerijatrija

Pridružen/a: 31 srp 2013 18:20
Postovi: 717
Na žalost za ovo ljeto nema putopisa niti plana Kako reće Adolf Arbeit mehr....


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 19 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan