Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 13:51.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Oman by Asterix
PostPostano: 21 srp 2018 13:05 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Stefano je napisao/la:
I mi planiramo stolice i stol i kuhalo i suđe, a ovih cca 10kg je bez robe i obuće izračun.
Šator koji smo uzeli za toplije krajeve je za 3 osobe 1.9kg.
Za hladnije ide Husky.


Mi stol ne nosimo. Na Islandu smo otišli u Ikeu i na odjelu "Tako je - kako je" kupili neku dasku od stalaže za 5 eur i to nam je služilo kao stol. Tamo ti vrijeme baš i ne dopušta često da chillaš pred šatorom i jeli smo uglavnom u šatoru.

Evo jedna s Islanda od lani.
slika

Neka te sunce ne zavara, jer kapa je bila na glavi skoro cijelo vrijeme
slika

Island je, naravno, jedno nevjerovatno mjesto i totalno drukčije od svih zemalja koje smo posjetili (a ta lista nije mala). Oduševili su nas hotpotovi, bazeni usred ničega, napravljeni kraj termalnog izvora. Neki su ovakvi baš napravljeni, neki su samo rupa u zemlji bez svlačionice (ti su najbolji) ,u nekima se točaš sa vunenom kapom na glavi jer puše ledeni vjetar... ali iskustvo je nevjerovatno. Naravno, možeš se umakati i po zimi i uživati u aurori.
slika

Što se ljetne varijante "avio" kampiranja tiče, ovog siječnja smo autom i šatorom obišli Oman i ostali oduševljeni ljepotom zemlje i njenim divnim ljudima. Spavali smo često na plažama koje su puste, jer lokalce kupanje ne zanima. U siječnju je more najnormalnije toplo za kupanje.

Velika želja je bila prespavati usred pustinje. I da, istina je, po noći je u pustinji zima, temperatura se spustila sa nekih 36 na 5C.
slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ovo je čovjek koji je solo došao iz Švicarske. Putovao je preko Turske i Irana, pa trajektom za Emirate i dalje na jug.
slika

O svakoj bi destinaciji mogla ispisati stranice i stranice, slika imam par tisuća za svaku. Admina molim da preseli u pripadajuću temu, sad smo stvarno pošteno kontaminirali ovaj Decathlon.

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 21 srp 2018 15:11 
Offline
napredni kampist
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2017 13:00
Postovi: 101
@Astrerix sad je sve jasnije. Ti si taj virus (pozitivni) koji je inicirao moju suprugu i preko FB se dogovarate za kavicu :icon_wink:
Oman nas zove :obscene-drinkingcheers:


Vrh
   
PostPostano: 21 srp 2018 21:56 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
Ajme, zakon!
Ljepši kompliment nisam mogla dobiti, hvala puno :)

Kad uzmognete, javite se za kavu :obscene-drinkingcheers:

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 24 srp 2018 07:06 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Asterix, prebacim u novu temu, ali daj nam malo detalja oko tog Omana.

Kako ste išli tamo, sve u Vašoj režiji ili preko nekog, kako ste boravili tamo i slične stvari. Daj još malo fotki, ovo mi izgleda odlično! :clap: :clap: :clap:


Vrh
   
PostPostano: 24 srp 2018 11:56 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Asterix, prebacim u novu temu, ali daj nam malo detalja oko tog Omana.

Kako ste išli tamo, sve u Vašoj režiji ili preko nekog, kako ste boravili tamo i slične stvari. Daj još malo fotki, ovo mi izgleda odlično! :clap: :clap: :clap:



Da, Oman je jedno čudo, a ujedno i nevjerovatno sigurna zemlja. Sve je odrađeno u našoj režiji.
Letili smo iz Zagreba, preko Istanbula, karte su obično oko 350eur. Za one koji misle kampirati, korisna je informacija da Turkish daje 30kg limita na prtljagu na ovoj relaciji (mada ni sa 23kg nije bed, isprobano u zimskoj varijanti ;) ).

Kad smo već u tom dijelu svijeta, htjeli smo na kratko posjetiti i Dubai, tako da je naša ruta bila ZAG - IST - DXB. Postoji autobus Dubai - Muscat (karta je poprilično jeftina bila) pa smo njime išli za Oman. Potrebna je viza koju radite ili na graničnom prijelazu ili unaprijed, online. Mi smo svoju napravili online i dođe 44eur po osobi. Nisu potrebna ni pozivna pisma ni ostale kerefeke, samo se prijavi dolazak, plati i viza stiže na mail za desetak minuta.

Vraćali smo se letom - Muscat - IST - ZAG

Napravili smo nekih 4000 km, što i nije neki skupi sport kao na sjeveru, pošto je gorivo 3.6kn.
Cijene su kao kod nas ili jeftinije. Nas je oduševio pravi okus tropskog voća, za razliku od ovog našeg nedozrelog.

Kampirati se može bilo gdje, nemaju zakona koji bi vam to branio. Mi europljani smo njima užasno zanimljivi, kao i oni nama, naravno. Primjera radi, svi muškarci nose haljinu, genijalnog naziva dish-dash i kapicu na glavi. Ta kapica je vrlo važna i kad se kupuje, bira se pomno i dugo.
slika

Beduini također nose haljinu (zapravo, rijetko da smo vidjeli muškarca u hlačama), ali na glavi imaju turban.
slika

Ljudi su strašno druželjubivi, dosta ih čak zna engleski. Ako ne znaju, odmah posežu za google translatorom.

Ovo je đir koji smo mi napravili, došli smo do jemenske granice.

slika

Dionica Muscat - Sur je klasična turistička ruta i tu smo sretali dosta turista, čak i jednu slovensku obitelj u Suru.
Cesta Muscat - Salalah je nas oduševila jer se radi o skoro 1000km vožnje kroz pustinju. Obično piše po vodičima da je dosadna, ali nas je taj ambijent, pošto nam je predstavljao novost, oduševio.
slika

Cesta uz more, Salalah - Sur je nevjerovatna i pejsaži su za zinuti. U prvom dijelu je ovakva, a već prema Suru počinju wadiji (presušeni riječni kanjoni sa oazama).
slika

slika

slika

plaže su, naravno, divne cijelim putem ... i prazne :)
slika

usputni wadi
slika

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 24 srp 2018 12:02 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Kako je sa temperaturama? U kojem periodu ste bili?

Vi ste kampirali (na divlje) ili spavali po hotelima?

Auto ste rentali na licu mjesta?


Vrh
   
PostPostano: 24 srp 2018 13:04 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
Kako je sa temperaturama? U kojem periodu ste bili?

Vi ste kampirali (na divlje) ili spavali po hotelima?

Auto ste rentali na licu mjesta?



Mi smo bili u siječnju. Pošto je to tropski pojas, najbolje je ići u zimskim mjesecima, tada je temperatura oko 25-28 (u pustinji preko 30C). More nikad ne ide ispod 25.

https://www.climatestotravel.com/climate/oman

Kampirali smo na divlje većinu dana. Prvu noć i zadnju noć smo proveli u Muscatu i još jednu noć u hotelu u Salalahu. Za Salalah mi je krivo da sam uopće rezervirala hotel jer su upravo tamo najljepše plaže. No dobro je planirati hotel kad misliš da će ti trebati tuš i sl. Nama sol ne smeta, tako da smo pranje odrađivali u moru, i sebe i suđa. Za suđe uvijek eko deterdžent, da se more čim manje zagađuje.
Htjeli bi otići opet, jer nam se strašno svidjelo, i tada bi uzeli samo prvu i zadnju noć u hotelu, ostalo šator.

Auto smo rentali online (Avis) i odmah podigli na aerodromu u Muscatu.

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
 Naslov: Oman
PostPostano: 26 srp 2018 07:23 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:bow-blue: :bow-blue:

A kakve su cijene, smještaja, hrane?


Vrh
   
 Naslov: Re: Oman
PostPostano: 26 srp 2018 09:10 
Offline
iskusni kampist
Avatar

Pridružen/a: 11 ruj 2014 12:08
Postovi: 315
Lokacija: Zagreb
bajki je napisao/la:
:bow-blue: :bow-blue:

A kakve su cijene, smještaja, hrane?



hranu smo kupovali u marketima u većim mjestima (odlično opskrbljeni), cijene ili kako kod nas ili niže

U manjim mjestima ima hrpa nekakvih mini marketa, tamo su cijene jako niske. Na tržnicama također. Sve van turističkih ruta je jeftino za naše pojmove, znali smo večerati za 50kn oboje.

Smještaj koji smo imali, je biran preko bookinga, pošto je bilo malo spavanja u hotelu, birali smo 4*, noćenje s doručkom u prosjeku 50ak eur. U hotelima u kojima smo bili, sobe su poprilično velike za naše pojmove. To nam je pogotovo bilo od koristi zadnju noć, kad se trebalo spakirati :dance: .

slika

još malo slikica ... laguna sa flamingosima
slika

bauljanje po pustinji
slika

U Omanu postoji rezervat za morske kornjače; radi se o plaži na koju se dođu promatrati kornjače kako liježu jaja u gnijezda te izlazak mladunaca i njihov put prema moru. Taj se događaj plaća, no takav spektakl je dostupan na ama baš svakoj plaži, for free.
Ovako izgledaju gnijezda kornjača.
slika

Kornjačice izlaze noću, a ujutro su na plaži vidljive brojne stope grabežljivaca koji se njima hrane.
ovo su tragovi njihovog putovanja prema moru
slika

Sharqiya Sands, lokalno poznatiji kao Wahiba sands je crvenkasta pustinja poznata po svojim dinama. Tu smo već blizu turističkih ruta, pa je moguće rentati skije ili dogovoriti dune bashing - vožnju terencem po dinama. Mi smo se odlučili za ovo drugo i iskustvo je preludo :handgestures-thumbup: .

slika

slika

naselje i plantaža datula u wadiju (ovo bi bio wadi Tiwi). U Omanu inače se uzgaja nekih 50ak vrsta datula.
slika

još jedna zanimljivost je Bimmah ponor - vodom ispunjena depresija u kojoj je moguće kupanje
slika

E da, uspjeli smo naći idealno vozilo za nas za kamper van, Suzuki APV (nikad viđen model u Europi) .. isti kao transporter, samo manji
slika

_________________
collect moments, not things


Vrh
   
PostPostano: 27 srp 2018 07:16 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
:clap: :clap: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 06 kol 2018 08:57 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Fantastično !! Predobro, hvala ti na ovim lijepim slikama i objašnjenjima baš sam uživao. :handgestures-thumbup:

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 11 postova ] 

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan