Udruga kampista Hrvatske

forum
Sada je: 28 ožu 2024 20:56.

Vremenska zona: UTC+02:00




Započni novu temu  Odgovori  [ 24 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća
Autor/ica Poruka
PostPostano: 02 srp 2012 17:54 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Raspitvah se ja tako ovdje o Francuskoj, no ipak odustasmo od te ideje. Pokolebala nas je vrućina i činjenica da bi s bebom od 8.5 mjeseci možda bilo mudrije ići negdje bliže. I tako se odlučismo za austrijska jezera. I nismo požalili. Dapače, uvjereni smo da smo kojim slučajem Austrijanci da nam ne bi padalo na um ljeti se gužvati na moru.
No da krenem od početka.
Prvi dan puta napravili smo stanku kod zagrebačke rodbine, a zatim noćili na odmorištu autoceste negdje kod Kranja. Ujutro smo kroz Karavanke uklizali u čarobnu Austriju. Smjestili smo se u kamp u Klagenfurtu uz samu gradsku plažu i bućnuli se u jezeru. Oduševila nas je čistoća, red. Kamp je odličan, teta na recepciji vrlo ljubazna. Pokušali smo pogledati Minimundus, no stigosmo u18.03, a zadnji ulazak je u 18.00. Austrijanci su zastrašujuće precizni...Pa tako pogledasmo Minimundus ujutro (i baš je fora), okupasmo se i u 11h (tada se morasmo odjaviti iz kampa) nastavismo put prema Salzburgu. Kombinirali smo autocestu i lokalne ceste i tako nakon duže vožnje stigosmo do Wolfgangseea. Našla sam na Internetu kamp Birkenstrand pa dođosmo do njega. Zamolim lika na recepciji za parcelu u hladu jer imamo kamper bez klime i malu bebu. Poslao me u tumaranje natrpanim kampom do parceličica koje ne da nemaju hlada, već je upitno i kako im uopće kamperom pristupiti. Kad smo se oznojeni vratili do njega i rekli da stvarno ne možemo biti na suncu s bebom i pitali ga za neki drugi kamp, složio je ogavnu facu i slegnuo ramenima. OK, razumijem kapitalizam, ali zar je i zadnji tračak ljudskosti nestao? Gleda me znojnu s malom bebom na rukama i mrtav-hladan sliježe ramenima...Ccccc...
Nakon par metara, eto drugog kampa...Romantik...Draga teta na recepciji našla nam je divno mjesto pod visokim orahom, vrlo prostranu parcelu na kojoj smo se udobno smjestili i odmah otišli okupati. Kamp je odličan, plaža uredna, jezero bistro (a Dalmatinki je teško ugoditi ako nije more u pitanju :), sanitarni čvorovi OK, dućan dobro opremljen. Gosti uglavnom Austrijanci, Nijemci i Nizozemci. Jako ljubazni i dragi. Divan stariji par nam je, dok smo bili odsutni, od kiše sklonio ležaljku za bebu koju smo, uz opremu za jedrenje, ostavili na parceli.
Sljedeći dan smo jutro proveli u kampu, dragi je jedrio (na dasci), a mala osoba i ja se brćkale. Popodne smo krenuli u obilazak susjednih jezera. Posjetili smo jako lijepi Gmunden na Traunseeu (ako je netko gledao seriju "Dvorac Orth", to je tamo), no najava nevere nas je potjerala u kamper. Po ludom pljusku vozili smo oko Atterseea i Mondseea. Oba krovna prozora su nam procurila. Uglavnom, bilo je živahno.
Dan poslije obišli smo Salzburg. Grad je prekrasan, no velika mana je parkiranje jer na najvećem broju parkinga postoji zabrana za kampere. Uglavnom, našli smo parking pored mosta, prošetali po gradu, popeli se žičarom do tvrđave/dvorca koji sam ja obišla dok su tata i dijete sjedili na kavi. Shvatili smo da ćemo opet morati doći u Salzburg jer nismo ni 5% toga vidjeli, no s obzirom na vrućinu i malu bebu, zadovoljna sam.
Sljedeći dan smo se odvezli na drugu stranu jezera u St. Wolfgang iz kojeg kreće Schafbergbahn, zupčasta željeznica koja vozi do vrha na 1783 m. Vožnja je fantastična, vlak prekrasan. Stigli smo gore za 35 minuta, doslovno u oblak. Oblaci su se povremeno otvarali pokazujući nam Mondsee s jedne i Wolfgangsee s druge strane.
Po silasku prošetali smo krasnim St. Wolfgangom koji je potpuno turistički, ali vrlo simpatičan kutak. Kupili smo tamo fine kobasice i nešto što me oduševilo - sir koji je proveo godinu dana u sijenu. Mljac!
Sutradan smo se pozdravili s kampom i krenuli za Hallstatt. Čudesne planine koje okružuju jezero su mistične. Mjesto se zbilo uz obalu, kuće kao da vise na stijenama. U mjestu postoji samo jedan kamp i sasvim je OK. Iako je atrakcija pregršt, zbog bebe nismo mogli većinu obići pa je pala samo šetnja mjestom, posjet muzeju, crkvi i groblju koje je poznato po kosturnici s ukrašenim lubanjama. Naime, zbog nedostatka prostora za ukop, nakon 15 godina kosti su se vadile, lubanje ostavljale na suncu da izbijele i onda su na njima napisana imena pokojnih te crtano cvijeće, lišće i sl. Ujutro smo se žičarom popeli do rudnika soli u koji, nažalost, nismo smjeli jer je zabranjen ulaz djeci mlađoj od 4 godine, no prošetali smo, pogledali mjesto otkrića prvog hallstattskog groba, rekostrukciju nastambe iz tog razdoblja i sl. Priroda je čarobna. U blizini je ledenjak Dachstein do kojeg vozi žičara i ledena špilja. Sve nam to ostaje za posjetiti drugi put.
Povratak je bilo preko Graza sa spavanjem na zadnjem odmorištu na autocesti prije ulaska u Sloveniju. Odmorište je krasno, mirno i pusto, no kroz noć smo doživjeli to da su neka dva čudna lika virila u kamper svjetleći baterijskim lampama. Ja sam to prespavala...Srećom, nisu ništa pokušali. To nam je dobra škola da je ipak bolje žrtvovati mir i tišinu za sigurnost.
Uglavnom, rezime puta je 1841 km za 9 dana, 5 jezera obišli u dvama se kupali :).
Oduševljeni smo činjenicom da su dani topli, jezera ugodna za kupanje, a noći friške i ugodne za spavanje. Fascinira red i čistoća i činjenica da jako poštuju i turiste, ali i sebe. Iza 18h ništa ne radi. Nedjeljom je sve zatvoreno osim benzinskih. U kampovima je između 12 i 14 sati pauza. Stigneš li tada, moraš čekati. A imaju više prihoda od turizma od Hrvatske. Samo mi mislimo da se moramo prostrijeti pod goste...Grozno.
Cijene kampova su pristupačne. U Klagenfurtu smo platili 29 eura dan, u Hallstattu 25, a na Wolfgangseeu 20. Cijene ulaznica su dosta visoke, osobito za željeznicu koja je za nas dvoje koštala skoro 60 eura, no definitivno je vrijedilo...
I da ne zaboravim, našoj maloj princezi je to bio prvi put i inozemstvo i podnijela ga je junački :) Osim dva gadna plakanja zbog izbijanja zubića, bila je prava mala avanturistkinja :)
slika
slika
slika
slika
slika


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 18:06 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
slika
slika
slika
slika


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 18:13 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 18:27 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 02 ožu 2012 11:59
Postovi: 249
Prekrasno :handgestures-thumbup:


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 19:42 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Bravo Dena! Odlične fotke! E da je sada po ovoj vrućini otići tamo! :handgestures-thumbup: :clap: :clap:
Austrija i Alpe općenito su prekrasni krajolici!


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 19:44 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2011 12:36
Postovi: 1272
Lokacija: Zagreb
Dena, Dena što mi to radiš... ovo je predivno :clap: Klinka je uživala u tvom putopisu :handgestures-thumbup: . A riješit ćemo mi taj kamper :-W

_________________
Samo su dvije stvari beskonačne, svemir i kriza u HR


Vrh
   
PostPostano: 02 srp 2012 22:18 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Hvala, hvala na komplimentima...Alpe su definitivno raj!


Vrh
   
PostPostano: 03 srp 2012 06:59 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
Dena je napisao/la:
.Alpe su definitivno raj!


:handgestures-thumbup: I ljeti, a još više zimi! :dance:

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 03 srp 2012 14:46 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Mi nismo skijaši, no šetnje po snijegu su uvijek poseban gušt.


Vrh
   
PostPostano: 03 srp 2012 14:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
ovakvih ogradica i dolazaka do kućica na vrhu sam se nagledao, a kad pogledaš preko ograde - noge ti se oduzmu...

moj najviši osvojeni vrh je bio na 3122 m - Schareck... a do 3100 m me dovezla žičara =)) =))

nemrem sad naći sliku s križem na vrhu... :-W

a najljepši pogled koji smo imali na skijalištu bio je sa vrha žičare AnkogelBahn na nekih 2650 m. Prošli smo kroz oblake i onda se nije vidjela nizina, već samo oblaci po kojima bi čovjek mogao hodati. A gore sunce - punim sjajem. Nažalost, spust dolje bio je koma jer se nije vidjelo prst pred nosom, a nama je to bilo baš prvi put na toj stazi, a dvoje djece - oboje mlađe od 10 godina. Kad smo se spustili dolje u udolinu nije mi se vraćalo nazad gore s fotoaparatom to slikati... danas mi je to uvijek žao što se nisam vratio...

i sada kad ide ona serija Bergdoktor na HTV1 uživam gledajući tu alpsku ljepotu!

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 05 srp 2012 08:22 
Offline
napredni kampist

Pridružen/a: 29 vel 2012 18:25
Postovi: 200
Ja sam se definitivno rodila u pogrešnoj zemlji :) Mislim, volim more i stvarno je prekrasno (posebno zimi kad nema gužve), ali planine su...ah...Fascinira me ta dinamika, sjene koje padaju u suton, šume, miris....


Vrh
   
PostPostano: 05 srp 2012 10:10 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Dena je napisao/la:
Ja sam se definitivno rodila u pogrešnoj zemlji :) Mislim, volim more i stvarno je prekrasno (posebno zimi kad nema gužve), ali planine su...ah...Fascinira me ta dinamika, sjene koje padaju u suton, šume, miris....


A po zimi sjedi plači!
Prošla bi kao Mujo u Kanadi! :angry-nono:


Vrh
   
PostPostano: 05 srp 2012 10:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
bajki je napisao/la:
Dena je napisao/la:
Ja sam se definitivno rodila u pogrešnoj zemlji :) Mislim, volim more i stvarno je prekrasno (posebno zimi kad nema gužve), ali planine su...ah...Fascinira me ta dinamika, sjene koje padaju u suton, šume, miris....


A po zimi sjedi plači!
Prošla bi kao Mujo u Kanadi! :angry-nono:


U Kanadi već par godina ima manje snijega nego u Hrvatskoj (uspoređujući Toronto koji je otprilike isto smješten kao i HR). :whistle:

Tako da mujina zgrtalica baš i ne vrijedi...

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
PostPostano: 05 srp 2012 10:37 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Pa nije Kanada samo Toronto!
A i nemoraš ići u Kanadu da bi imao snijega. Dovoljno je da odeš u Gorski kotar i provedeš zimu tamo i biti će ti dosta snijega za duže vrijeme!


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 08:02 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
dena ukrala si mi ideju :dance:
vrlo sličan izlet planiram već neko vrijeme.
mislim da ću ga realizirati 8.10 kad imamo onaj praznik.
samo ja bi išao u halstatt i na orlovo gnijezdo. salzburg sam vidio tako da bi mi tri dana bila dosta.
i našao sam jedan predivan kamp u blizini Halstatta - Schonblick na samom jezeru.
u svakom slučaju super vam je putopis.


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 11:14 
Offline
Zen kampist
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012 22:08
Postovi: 1138
Lokacija: Samobor
Putopis je odličan,a za slike stvarno neznam kaj da kažem...prekrasne i ja bi tamo! :clap:


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 11:19 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
dundino je napisao/la:
dena ukrala si mi ideju :dance:
vrlo sličan izlet planiram već neko vrijeme.
mislim da ću ga realizirati 8.10 kad imamo onaj praznik.
samo ja bi išao u halstatt i na orlovo gnijezdo. salzburg sam vidio tako da bi mi tri dana bila dosta.
i našao sam jedan predivan kamp u blizini Halstatta - Schonblick na samom jezeru.
u svakom slučaju super vam je putopis.


Za tako kasno treba paziti kroz Alpsko i ostalo planinsko područje da nebi bili zatvoreni prijevoji zbog snijega.


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 11:53 
Offline
Zen kampist

Pridružen/a: 01 lip 2012 08:24
Postovi: 1349
Lokacija: Zagreb - Delnice
da znam toga me jedino strah. ali s obzirom kako je prošli 10 mjesec bio krasan i topao nekako se nadam možda i ove godine.


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 11:56 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2009 23:19
Postovi: 7228
Lokacija: Osijek
Problem je što kod nas može biti super lijep, ali tko zna kako je gore na visinama preko 1000 ili još gore 2000 m nadmorske visine.
Ja preko Durmitora nisam mogao preći u 6. mjesecu jer je napadao friški snijeg. :angry-nono:
Srećom postoje informacije na netu pa se može prije polaska provjeriti prohodnost na prijevojima!


Vrh
   
PostPostano: 06 srp 2012 12:33 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009 07:43
Postovi: 5524
Lokacija: From The Balkony
bajki je napisao/la:
Problem je što kod nas može biti super lijep, ali tko zna kako je gore na visinama preko 1000 ili još gore 2000 m nadmorske visine.
Ja preko Durmitora nisam mogao preći u 6. mjesecu jer je napadao friški snijeg. :angry-nono:
Srećom postoje informacije na netu pa se može prije polaska provjeriti prohodnost na prijevojima!


Do 1500 m neće biti... Rano je obično pada na višim visinama čak i od 2500 m gdje su gletscheri... Jedino ako bude ružno vrijeme, a opet ne vjerujem da dundino neće pratiti prognozu.

Inače doživio sam snijeg za 1. maj na Molltaleru!

_________________
ljeti kampiranje, zimi skijanje... slika


Vrh
   
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 24 posta ]  Stranica 1 2 Sljedeća

Vremenska zona: UTC+02:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
HR (CRO) by Ančica Sečan